Da li ste za ili protiv kratkih putovanja?

Zašto da ne? Nekoliko puta sam imao avionska presedanja od 10-12 sati i tom prilikom izlazio sa aerodroma. Za 10 sati u nekom gradu može dosta toga da se uradi i vidi.
Nekada kada se manje putovalo postojala su jasna pravila kako se računa da si bio u nekoj zemlji i to je bio neprekidan boravak od 24 sata. Danas kada više nema nikakavih pravila nigde i svi su najpametniji i imaju mišljenje sve se računa i sve je individualno odnosno TI si uvek u pravu (samo za sebe naravno i nikog drugog). Tako da ako ti odgovora da odeš negde na jedan dan to je sasvim OK a ako ti ne odgovara to je isto tako sasvim OK.
Što se kulturnog uzdizanaja tiče to je isto tako individualno, neko može u nekoj zemlji turistički da provede dve nedelje i za to to vreme vidi i sazna manje o njoj nego neko za jedan dan tako da....samo napred i na par sati.
 
Kraća putovanja i nisu klasični odmor.
Mora se dobro organizovati i napraviti plan, šta se može videti za to vreme. Takve vrste putovanja i nisu za ljude koji bi da tamo leškare, piju kafu po celi dan i divane,...već za ljude željne novih utisaka, više za avanturiste. Išla sam i na jednodnevne šoping ture, sve to ima svih čari.
Mda,...i što se organizacije takvih putovanja tiče, vrlo si ograničen vremenom i moraju se sve kockice složiti, pa neko to uradi za par sati, neki planiraju putovanje mesecima unapred, pa se mnogo toga na kraju izjalovi.
 
“A new study conducted by the University of Tampere in Finland suggests that eight days is the perfect amount of time to achieve the maximum amount of relaxation and happiness without growing bored or homesick...After day eight, positive feelings start to decrease and they fall rapidly after day 11…The study also found that short breaks like the weekend aren't long enough for people to reap the benefits of having time off”
https://www.huffpost.com/archive/ca...perfect-vacation-length-study-says_a_23211082
 
Da ali mislila sam na putovanja od par sati do max 1 dana I ne na neko mesto koje je blizu.
i to je u redu..evo za mene na primer..sednem u kola , odem do Subotice provedem tamo jedan lep dan, rucam u nekom dobrom restoranu,
obidjem ono najvažnije sto treba da se vidi i vratim se kuci ..napunila baterije u tom jednom danu i vec raszmisljam gde cu sledeceg vikenda
 
Vidim u poslednje vreme sve više blogera, vlogera i uopšteno ljudi izbacuju sadržaj i preporuke tipa otiću negde na 5-6-7-8h do jednog dana ili putovanje tipa videti 3-4 države (grada) za 5 dana.
Naime postoje te ultra jeftine avio karte od oko 10tak evra pa skoknu negde kao i bus ture gde se za 3 dana obiđe jako puno mesta sve po 15tak minuta.

Po komentarima ispod tih objava vidim da se ljudi dele u dve grupe.

Prva koja podržava jer put je put i nešto se vidi makar i na par sati dok je druga protiv iz razloga što smatraju da to vreme nije dovoljno ni za šta sem da se pohvali da se negde bilo.
Ova druga grupa kaže da taj put nije put iz razloga što se više vremena provede u putu nego u samom mestu. Da iako je 10evra put do tamo, treba dodatno da se plati prevoz do centra recimo sa aerodroma, da se nešto jede i da tih par sati ustvari nas izađu i oko 100 evra...
Dakle..
Smatrate li ta kratka putovanja korisnim ili beskorisnim?

smiling-girl-waiting-for-boarding.jpg
Korisna su ako nije jedina poenta fotka za insta i par tik tokova. Ti aranžmani su povoljniji i jeftini za ljude koji ne znaju da postoje i ostali načini da putuješ ili se jednostavno ne usudjuju.. Tako da što da ne, mislim da ne postoji beskorisno putovanje, ali svakako bih ja lično pre posvetila 3 dana jednom gradu i sama organizovala putovanje nego nesto na brzaka. Pa i neka bude jednom godišnje, ali da bude kvalitetno
 
Korisna su ako nije jedina poenta fotka za insta i par tik tokova. Ti aranžmani su povoljniji i jeftini za ljude koji ne znaju da postoje i ostali načini da putuješ ili se jednostavno ne usudjuju.. Tako da što da ne, mislim da ne postoji beskorisno putovanje, ali svakako bih ja lično pre posvetila 3 dana jednom gradu i sama organizovala putovanje nego nesto na brzaka. Pa i neka bude jednom godišnje, ali da bude kvalitetno
Slazem se.

Nevezano za tvoj post nego mozda za ljude koji nisu citali ili shvatili prvi post. Tema nisu dnevni izleti koji su u kilometrima blizi vec mnogo dalji. Do kojih se dolazi avionom ili barem ono 5-6-7 sati voznje.
Na te jednodnevne izlete sam isla u krug od svog lokaliteta do nekih 300km kolima. Imala sam i presedanja avionom od 1 dana ali jos nikada se nisam namenski uputila recimo u Spaniju da bih tamo provela 5-6h.
No nikada ne reci nikada :)
 
Namenski je ako recimo kupiš avionsku kartu sa presedanjem od jednog ili dva dana da bi video taj grad. To sam isto radio kada je karta sa kraćim presedanjem bila jeftinija, plus tu i ne računajući cenu hotela.
Živimo u vremenu kada je sve instant, od videa na TikToku ili Snapchatu do putovanja pa i na daleke destinacije.
Vrlo je popularno među gastarbajterskom decom, uključujući tu i moju, da iz Evrope dođu jeftinim letovima u zemlju svojih očeva i majki, Srbiju, da se prozajebavaju na dan ili dva. Time valjda, uglavnom po kafanama, splavovima i klubovima upoznaju istoriju i prirodne lepote svoje prađedovine😅
Jedan od mojih sinova sa svojom devojkom ide skoro jednom mesečno na vikend putovanja od uglavnom dva dana po raznim gradovima Evrope. Zbog prirode posla oboje, zbog specifične šeme njihovih firmi oko uzimanja godišnjeg odmora ne mogu da provedu negde više od 10 dana.
Ja sam se smejao rođacima iz Čemerike kada su stalno letovali 5 dana u Meksiku. Toliko firma daje godišnji "odmor"🤣. Alo bre, reko' rođaci, pa meni treba 2 nedelje samo da se raspakujem kada negde dođem, ne računam da sam igde i bio ako nisam tu sedeo 2 meseca...
Ali vremena se menjaju, 80-ih i 90-ih je bilo uobičajeno, znao sam baš dosta njih koji su išli da obilaze Australiju na po 6 meseci. I sam sam bio tamo 2 ipo meseca i pri tome sam se tada tek bio zaposlio i čim sam skupio neke pare tražio sam slobodno da bih putovao - i dobio! Da li je to danas uopšte moguće da ti firma da 3 meseca da bi putovao jer to ti je kao neko zagarantovano ljudsko pravo da to radiš ako osetiš da ti je potrebno?
 

Back
Top