Da li si srpski desnicari ustvari levicari-komunisti obuceni u nacionalne boje?

B.A.L.:
UGLAVNOM JE TACNO SVE OVO STO PRICAS I DA SU SE KOMUNISTICKE PRATIJE REFORMISALE PUTEM UVODJENJA PRIVATNE SVOJINE(MADA TU TREBA BITI OBAZRIV KAKO KINA I VIJETNAM RECIMO TRETIRAJU PRIVATNU SVOJINU).Ali se ne bih slozio sa tobom da desnica nije imala kriticki stav prema kapitalizmu.Tipican primer je Nacional-socijalisticka partija Nemacke,koja je proganjala Jevreje izmedju ostalog i zbog kapitala koji su imali.To se odnosi na krajnu desnicu..A sto se tice monarhistickih stranaka i liberala,dobro je poznato da su oni oduvek koketirali sa krupnim kapitalistima.Cak su im stranke vrvele od takvih clanova.

Hm... a neki kazu da je nacizam samo derivat ultralevicarsko-revolucionarnog nasledja, i da s desnicom nema veze. Nego, u pravu si ovde oko nacista, samo zaboravljas da je njih dobrim delom gurao bas taj krpupni kaptal, i nemacki ali i dobar deo americkog, o cemu se malo prica (slabo je poznato, recimo, da se Koka-Kola uredno reklamirala na predizbornim nacistickim okupljanjima ranih tridesetih, a to je tek bizaran detalj, bilo je i mnogo ozbiljnijih nazi-loving lovatora po "demn okratskom svetu" u to doba, kao sto ih ima i sada, samo se drugacije izjasnjavaju). A sto se Jevreja tica, pa nacisti bi ih (da Jevreji nisu imali kapital) verovatno napadali zbog toga sto u Nemackoj pada kisa, ili sto Nemacka nema nijedno tropsko ostrvo, ili neceg slicnog. Jer cilj je bio eliminacija Jevreja iz Nemacke, ko sto su i ustase imale cilj da eliminisu Srbe (dakle, SRBE kao takve, a po potrebi su im prisivali i "cetnistvo" i "monarhizam" i "komunizam" i stagod, sto je sve sluzilo kao eufemizam za patolosku mrznju prema jednom NARODU, u slucaju ustasa srpskom, u slucaju nacista jevrejskom).

A sto se tice krupnog kapitala, u pravu si, ali ima tu nesto drugo: krupni kapital, u svojoj sadasnjoj, postnacionalnoj i postdrzavnoj fazi, toliko je mocan da danas on bira s kim ce da koketira. A vecina zainteresovanih ionako uredno ceka u redu na svojih pet minuta.
 
Sunchaser:
Hm... a neki kazu da je nacizam samo derivat ultralevicarsko-revolucionarnog nasledja, i da s desnicom nema veze. Nego, u pravu si ovde oko nacista, samo zaboravljas da je njih dobrim delom gurao bas taj krpupni kaptal, i nemacki ali i dobar deo americkog, o cemu se malo prica (slabo je poznato, recimo, da se Koka-Kola uredno reklamirala na predizbornim nacistickim okupljanjima ranih tridesetih, a to je tek bizaran detalj, bilo je i mnogo ozbiljnijih nazi-loving lovatora po "demn okratskom svetu" u to doba, kao sto ih ima i sada, samo se drugacije izjasnjavaju). A sto se Jevreja tica, pa nacisti bi ih (da Jevreji nisu imali kapital) verovatno napadali zbog toga sto u Nemackoj pada kisa, ili sto Nemacka nema nijedno tropsko ostrvo, ili neceg slicnog. Jer cilj je bio eliminacija Jevreja iz Nemacke, ko sto su i ustase imale cilj da eliminisu Srbe (dakle, SRBE kao takve, a po potrebi su im prisivali i "cetnistvo" i "monarhizam" i "komunizam" i stagod, sto je sve sluzilo kao eufemizam za patolosku mrznju prema jednom NARODU, u slucaju ustasa srpskom, u slucaju nacista jevrejskom).

A sto se tice krupnog kapitala, u pravu si, ali ima tu nesto drugo: krupni kapital, u svojoj sadasnjoj, postnacionalnoj i postdrzavnoj fazi, toliko je mocan da danas on bira s kim ce da koketira. A vecina zainteresovanih ionako uredno ceka u redu na svojih pet minuta.
Opet cemo da se slozimo oko nekih stvari.Naime,tacno je da su Nacinal-socijalisti proganjali Jevreje pre svega zbog programskog stava koji se borio za nadmoc "bele arijevske rase" u Nemackoj.Ali naravno delom su razlozi i u kapitalu.jer osnovno nacelo" nacional-socijalistickog" programa je bila jednakost li pre svega svog naroda(u ovom slucaju Nemaca).tj. obezbediti najbolje uslove za zivot svom narodu.,dok bi im ostali posluzili kao neka vrsta robova.
Hteo bi samo jos da dodam kako je ocigledno da neke zemlje "Evropske Unije" navodno se bore protiv nacizma.Mada bi to trebala da bude zabranjena ideologija,te partije postoje u zemljama EU.Stvar je u tome sto ih kapitalisti usmeravaju u borbi ka "ultra-levicarima",medjutim ukoliko te "nacisticke partije" usmere svoje delovanje ka rusenju kapitalistickog poretka,kapitalisti su u mogucnosti da im uskrate delovanje i finasijska sredstva...I tu itekako postoji saradnja i obostrani interes.
 
Sunchaser:
). Тако да је све ту измешано, и форма и садржај су опасно променили места. Једино овим нашима још нико, изгледа, није телефонирао по том питању, па мисле да политичке поделе и даље шљакају по систему половине деветнестог века


da..nestale su razlike....u svetu :idea:
oni su prosli kompletno obrazovanje i sada na doktoratu, prelaze na novu fazu desnicarske ideje...mnogo blizu ''sirokim narodnim masama''.... :shock:
ne volim to,ali je tako..svet se promenio..ljudi su sebicniji i razmazeniji nego pre...treba se prilagoditi... :roll:

mi?..... nama ne rade telefoni zadnjih 60 godina....
pa mislimo da iz 4-og osnovne, mozemo pravo na college :shock:
nemoze!!!
 
Sunchaser:
Ne mogu bas do kraja da se slozim. Mislim, u principu si u pravu, tom starom establismentu ciji je Regan bio, verovatno, poslednji autenticni izdanak, kapitalizam i jeste bio u opisu radnog mesta. Fridman je, takodje, bio deo tog establismenta (jedan od osnivaca i predsednik Filadelfija Sosajetija, ako me secanje dobro sluzi). Cikaska skola jeste odradila posao u stvaranju ekonomske dominacije SAD sirom nerazvijenih de facto kolonija, Latinska Amerika i ostalo. Dakle sve to spada u koncept trijumfa jedne zemlje nad ostalim, koji je, slozices se, ipak starovremska ideja i nesto sto je organski odvratno ovoj liberalnoj ekipi koja sanja o svetu sa jednom vladom i jednom centralnom bankom (vidi, recimo, pisanija Strouba Talbota iz devedesetih, inace Klintonove hipi-komunjare i kolege draft-dodgera iz mladosti, kad su obojica zabegli na Oksford; inace, ima jedna njegova jako bitna recenica za nas Srbe, pronaci cu citat, gde, otprilike, kaze kako je mrcvarenje Srbije i - srpskog elementa na Balkanu uopste - bio "jako vazan element u novom spoljnopolitickom pristupu Amerike koji je promovisao predsednik Klinton" - dakle, i za mene, veoma naklonjenog pristupu lobiranja i ostalog, vazan pokazatelj relevantnosti teze da bi nam Klintonova ekipa devedesetih majku majcinu, sta god mi da smo uradili). Dakle, ja sam govorio vise "ideoloski", nego strogo ekonomski, jer Regan, ako nista drugo, nije bio jedan od ovih ludaka koji zamisljaju svet kao mesto gde se nasmejani narodi drze za ruke i pevaju Imagine, stvari poput identiteta, religije, individualnosti i ostalog su odavno iskorenjene, i svi, nasmejani, cekamo novi set zakona kojim se zlim bioloskim roditeljima zabranjuje vaspitavanje sopstvene dece, jer je to posao dobrog Drustva Koje Zna Bolje ( da ne bude da preterujem, taj horor zagovaraju i ekstremnije demokrate i njihova debilna academia u SAD, a i braca im u Evropi, poput Habermasa i licnih). Ustvari, jel' to bese Dzeri Rubin koji je, jos onomad, rekao da se "protiv establismenta new treba boriti, nego ga treba preuzeti". A i Gramsija su lepo proucili ti likovi koji su preuzeli establisment u proteklih par decenija.

Sto se Regana tice, razlika izmedju njega i ovih "konzervativaca" danas je u tome sto je Regan ipak odradio ogroman posao u - ionako dominantnoj - ekonomiji SAD 1980-ih, sto ce reci da se najveci deo sadasnjih 40-godisnjaka i starijih po americkoj provinciji sa nostalgijom seca ere zvane Reaganomics. A ovi danas izvoze poslove; znas bolje od mene kako to izgleda u nekad jakim oblastima industrije SAD, dobar deo te price je potpuno ugasen. Ne znam jel' citas Pola Krejga Robertsa (ima ga dosta na Internetu, Antiwar.com, LewRockwell.com, ChroniclesMagazine.org i sl.), on je, onako, infant terrible, bivsi clan te establisment-ekipe (radio je u Federalnim rezervama ili tako negde). kad ne kritikuje Busove ratove, uglavnom pise o ekonomiji koja je njegova oblast. Nedavno je napisao neki clanak na temu novih radnih mesta u SAD, pa to malo izanalizirao. I onda vidis da je, recimo, vise od pola tih radnih mesta u sektoru usluga i slicno, dok je industrija pala na neko stoto mesto. I ima dosta zanimljivih tekstova na tu temu, pronadji tog lika ako te interesuje ta oblast, ja ga ponekad citam.

Informaticka (digitalna) revolucija, naravno, jeste odradila svoje, i tu sad nema sta elaborirati. To bi se desilo pre ili kasnije. Mislim, nisam ja jedan od tih protivnika "globalizacije" koji vade pistolj kad cuju samu rec, posto globalizacija moze da znaci mnogo toga (svet je "globalizovan" na odredjeni nacin, onog trenutka kad su mediteranski trgovci poceli da se srecu po lukama od Egipta do Graecia Magna-e, a to je bilo pre par hiljada godina).

Slazem se da su ove ekstremne demokrate glavni zagovaraci globalizacije. Medjutim to je sve domen teorije i do nekle i stvarnosti, posto oni zagovaraju ovaj Medjunarodni Sud, potpisivanje Kyoto Protokola i slicne stvari, medjutim glavni stvarni podstrek dolazi iz domena ekonomije a posebno ideje o deregulisanoj ekonomiji. To sto se industrija seli u Jugoistocnu Aziju je posljedica cinjenice da velike korporacije imaju slobodu da posluju kako zele i gdje zele sto dovodi do trazenja jeftine radne snage i novih trzista. Ta ideja o deregulisanoj ekonomiji dolazi od konzervativaca (konzervativaca u ekonomskom, ne socijalnom smisli). Upravo Klintonisti i wathered down-komunjare, kao Lou Dobbs se zagovaraju da "spasavanje" srednje klase, nerazumjevajuci ekonomiju. Reganovi Republikanci su "pro-business" i zahvaljujuci velikim donacijama od strane multinacionalnih kompanija oni su za dodatno deregulisanje ekonomije i smanjivanje poreza. Naravno u zadnje vrjeme dolazi do velikih promjena pa ljudi koji su bili za deregulisanu ekonomiju nisu vise za to, posto mnogo njih gubi poslove. Ono sto mnogi ne shvataju je da iako se mnogi poslovi gube, novi se stvaraju i to primarno u usluznoj ekonomiji. Citao sam dosta o tome i izgleda da je taj "outsourcing" zajedno sa tehnoloskim napretkom glavni razlog za veliku razliku u primanjima.

Dakle po mom misljenju stvarni podstrek globalizaciji dolazi od te deregulisane ekonomije i informacione revolucije. Demokrate i ostali koji se zalazu za taj svjet u kojem svi pjevaju Imagine (brate kad sam to procitao dobro sam se ismijao...Odavno nisam tako dobro :lol: ) Cini mi se da su oni vise produkt te globalizacije nego njen razlog. To su obicno oni umisljeni hard-core liberali koji mrze Linkolna jer je suspendovao habeas corpus a to sto je sacuvao drzavu i oslobodio 3 miliona ljudi nije bitno. Obicno nisu u stanju da misle svojom glavom pa uzmu citati knjige u kojima im objasnjavaju da Muhameda trebamo nekako salgedati u "kontekstu njegovog vremena"; Da je u Srebrenici ubijeno "8,000 civila" da je Putin novi Staljin i slicne gluposti. Naravno sebi umisle da su dobro obrazovani i svi se tapsu po ramenima dok razmjenjuju svoje projekte i radove po Ivy League skolama. Cini mi se da su oni isuvise nesposobni da bi ozbiljnije uticali na neke vece globalne pojave i struje...Sve sto je Klinton postigao nije bilo zahvaljujuci njemu vec zahvaljujuci mocnoj ekonomiji ciji su stubovi gradjeni prije njega.`Danasnja americka ekonomija prezivljava na fumes te ekonomije iz vremena Regana.
 
Salvantis:
Dakle evo dela programa SRS koji se odnosi na ekonomiju, iz kojeg ce se videti da polzana prica u ovoj temi uopste nije tacna:
Али да ли ти мислиш да би Александра Вучића и СРС стварно обрадовало када би Нис, Епс, Телеком већ сутра у понедељак били продати?
Рецимо да се све одиграло без икаквих малверзација; мислиш ли да би их те приватизације радовале?

Не, њима је пакао све што има везе са нормалном економијом. Одмах би скичали како се "распродаје национално богатство,"
"те ствари се не продају" што рече онај Босанац радикал.
 
_Milanche_:
Osim retkih izuzetaka posebno na ovom forumu a i generalno u Srbiji svi formlano "desnicari" kao jedan misle da je DRZAVNA SVOJINA najbolja i resenje za sve nase probleme.
Vidjenja stvari su im mnogo bliza onom sto se vezuje za komuniste i ekstremne levicare nego za desnicu.
Potpuno je apsurdno da su glasaci formlano levih stranaka u Srbiji daleko veci zagovornici PRAVATNE SVOJINE nego formalano "desnicari" mada bi trebalo da bude obrnuto?
Da li je dovoljno staviti kokardu na glavu i zapevati "Spremnte se,spremnte" pa da budes anti-komunista ili su vaznije ideje koje nosis u sebi?
A tek kad se pomene antiglobalizam -svi ko jedan :confused:
 
UofC:
Slazem se da su ove ekstremne demokrate glavni zagovaraci globalizacije. Medjutim to je sve domen teorije i do nekle i stvarnosti, posto oni zagovaraju ovaj Medjunarodni Sud, potpisivanje Kyoto Protokola i slicne stvari, medjutim glavni stvarni podstrek dolazi iz domena ekonomije a posebno ideje o deregulisanoj ekonomiji. To sto se industrija seli u Jugoistocnu Aziju je posljedica cinjenice da velike korporacije imaju slobodu da posluju kako zele i gdje zele sto dovodi do trazenja jeftine radne snage i novih trzista. Ta ideja o deregulisanoj ekonomiji dolazi od konzervativaca (konzervativaca u ekonomskom, ne socijalnom smisli). Upravo Klintonisti i wathered down-komunjare, kao Lou Dobbs se zagovaraju da "spasavanje" srednje klase, nerazumjevajuci ekonomiju. Reganovi Republikanci su "pro-business" i zahvaljujuci velikim donacijama od strane multinacionalnih kompanija oni su za dodatno deregulisanje ekonomije i smanjivanje poreza. Naravno u zadnje vrjeme dolazi do velikih promjena pa ljudi koji su bili za deregulisanu ekonomiju nisu vise za to, posto mnogo njih gubi poslove. Ono sto mnogi ne shvataju je da iako se mnogi poslovi gube, novi se stvaraju i to primarno u usluznoj ekonomiji. Citao sam dosta o tome i izgleda da je taj "outsourcing" zajedno sa tehnoloskim napretkom glavni razlog za veliku razliku u primanjima.

Dakle po mom misljenju stvarni podstrek globalizaciji dolazi od te deregulisane ekonomije i informacione revolucije. Demokrate i ostali koji se zalazu za taj svjet u kojem svi pjevaju Imagine (brate kad sam to procitao dobro sam se ismijao...Odavno nisam tako dobro :lol: ) Cini mi se da su oni vise produkt te globalizacije nego njen razlog. To su obicno oni umisljeni hard-core liberali koji mrze Linkolna jer je suspendovao habeas corpus a to sto je sacuvao drzavu i oslobodio 3 miliona ljudi nije bitno. Obicno nisu u stanju da misle svojom glavom pa uzmu citati knjige u kojima im objasnjavaju da Muhameda trebamo nekako salgedati u "kontekstu njegovog vremena"; Da je u Srebrenici ubijeno "8,000 civila" da je Putin novi Staljin i slicne gluposti. Naravno sebi umisle da su dobro obrazovani i svi se tapsu po ramenima dok razmjenjuju svoje projekte i radove po Ivy League skolama. Cini mi se da su oni isuvise nesposobni da bi ozbiljnije uticali na neke vece globalne pojave i struje...Sve sto je Klinton postigao nije bilo zahvaljujuci njemu vec zahvaljujuci mocnoj ekonomiji ciji su stubovi gradjeni prije njega.`Danasnja americka ekonomija prezivljava na fumes te ekonomije iz vremena Regana.



Pa to i rekoh, ja sam vise mislio u tom kontekstu ideologije, social conservatives i to... Inace si u pravu oko outsourcing-a i ostalog, svakako da bi se - u uslovima dominacije krupnog kapitala nad anahronizmima tipa "suvereniteta" i slicnog, ta globalizacija dogodila pod ovom ili onom ideoloskom zastavom. Jedino sto su se zaebali oko procene da ce "zapadni svet" biti jedini profiter te globalizacije, a isti je u medjuvremenu (zapadni svet) prestao da postoji kao zaseban entitet u tom smislu, posto je "zapad" danas i neka zgrada od 150 spratova u Sangaju, sa ulozenih ko-zna-koliko-milijardi dolara, a Treci svet imas i u slum-ovima juznog Cikaga i East LA... Da i ne govorimo o veselom nasledju multikulturalizma, cije plodove Evropa vec bere, a ni Good Old USofA nisu neokrnjene u toj prici...

Jedino sto ne bih potcenio liberale i postnacionalne talibane. Mislim, nadam se da si u pravu, ali, u proteklih par decenija, imam utisak da su oni narucivali muziku, a ne igrali po tudjim taktovima (ustvari, toj oldtajmerskoj ekipi je i ostavljena materijalna baza, jer ih malo sta drugo i zanima; uporedi, recimo, ideoloski sadrzaj ekipe oko matorog Busa pre samo 17 g., i ovih oko Hilari i ekipe sada, a to drustvo se okupilo jos devedesetih kod muza joj, i vezbalo se dobrim delom bas na nama).

Nego, brate, ovo oko Linkolna... Ajde da ostavimo za neki drugi put (recimo sledeci vikend), sad sam bas zauzet, a lepu si temu otvorio, bas bih se rado raspisao na istu a siguran sam da i ti imas your two cents :D .
 
B.A.L.:
Opet cemo da se slozimo oko nekih stvari.Naime,tacno je da su Nacinal-socijalisti proganjali Jevreje pre svega zbog programskog stava koji se borio za nadmoc "bele arijevske rase" u Nemackoj.Ali naravno delom su razlozi i u kapitalu.jer osnovno nacelo" nacional-socijalistickog" programa je bila jednakost li pre svega svog naroda(u ovom slucaju Nemaca).tj. obezbediti najbolje uslove za zivot svom narodu.,dok bi im ostali posluzili kao neka vrsta robova.
Hteo bi samo jos da dodam kako je ocigledno da neke zemlje "Evropske Unije" navodno se bore protiv nacizma.Mada bi to trebala da bude zabranjena ideologija,te partije postoje u zemljama EU.Stvar je u tome sto ih kapitalisti usmeravaju u borbi ka "ultra-levicarima",medjutim ukoliko te "nacisticke partije" usmere svoje delovanje ka rusenju kapitalistickog poretka,kapitalisti su u mogucnosti da im uskrate delovanje i finasijska sredstva...I tu itekako postoji saradnja i obostrani interes.

Pa znas kako, u tim (zapadnoevropskim) zemljama, nacizam i varijacije su svedeni na krajnju marginu gde im je i mesto. Ali zato je teziste te price premesteno medju ove istocnoevropske naciste. Primeri; Hrvatska pod jedan, i ove idiotske balticke nazovidrzave po dva (s tim sto i Madjarska, slovacka i jos par istocnoevropskih zemalkja tu isto imaju dubiozan odnos prema proslosti). Pod firmom "budjenja demokratije i nacionalne svesti koju su suzbijali Zli Komunisti", taj neonacisticki olos vec, evo, 16 godina NEKAZNJENO slavi jubileje svoje hitlerovske istorije, daje imena nacistickih ratnih zlocinaca ulicama i trgovima, vrsi tihe i glasne genocide i etnicka ciscenja.

Tako su, tokom Hladnog rata, i ustaski emigranti u Americi prodavali svoju pricu kao "borci za slobodu i protiv komunizma", i jednodimenzionalni antikomunizam tih americkih provincijalaca ih je ucinio skoro pa zrtvama. Prosto je neverovatno do koje mere su hercegovacki fratri (dokazani koljaci i saucesnici) i odbegli Pavelicevi doglavnici uspeli da se prikazu kao dvojnici Majke Tereze tamo. Ali imali su katolicku struju iza sebe, odnosno podrazumevajucu solidarnost svojih istovernika, od kojih mnogi, sigurno, nisu ni imali pojma o kakvim se zlocincima radi. Ali kasnije cemo o ovome, duga tema.
 
_Milanche_:
Osim retkih izuzetaka posebno na ovom forumu a i generalno u Srbiji svi formlano "desnicari" kao jedan misle da je DRZAVNA SVOJINA najbolja i resenje za sve nase probleme.
Vidjenja stvari su im mnogo bliza onom sto se vezuje za komuniste i ekstremne levicare nego za desnicu.
Potpuno je apsurdno da su glasaci formlano levih stranaka u Srbiji daleko veci zagovornici PRAVATNE SVOJINE nego formalano "desnicari" mada bi trebalo da bude obrnuto?
Da li je dovoljno staviti kokardu na glavu i zapevati "Spremnte se,spremnte" pa da budes anti-komunista ili su vaznije ideje koje nosis u sebi?
Dobro bi bilo kada biste prestali da pojam "nacionalno" izjednacavate sa pojmovima kao sto su "sovinizam" ili "desnica".
 
south:
da..nestale su razlike....u svetu :idea:
oni su prosli kompletno obrazovanje i sada na doktoratu, prelaze na novu fazu desnicarske ideje...mnogo blizu ''sirokim narodnim masama''.... :shock:
ne volim to,ali je tako..svet se promenio..ljudi su sebicniji i razmazeniji nego pre...treba se prilagoditi... :roll:

mi?..... nama ne rade telefoni zadnjih 60 godina....
pa mislimo da iz 4-og osnovne, mozemo pravo na college :shock:
nemoze!!!

Pa dobro, ima tu i toga, mada bih rekao da je nas problem vise (opsteprihvaceni) diletantizam. Mozda samo treba krenuti u brisanje prasine sa starih 'doktorata' - mi smo imali, recimo, ozbiljne ideologe jos u XIX veku (Miletica i ostale, na primer) pa je i jedan Slobodan Jovanovic iz toga izrastao. A mnogi od danasnjih 'naprednih' tada nisu imali tako nesto ni u planu. Mislim, govorim i o levici i o desnici. Mozda treba sacekati da dodju ljudi neoptereceni licnim agendama i interesima, medjusobnim zadjevicama i ostalo, a liseni tih provincijski kompleksa prema "svetu" (naravno, i podjednako provincijske ideje da "nam ne treba niko").
 

Back
Top