Da li je sveti Jovan Krstitelj bio hrišćanin?

Sveti Jovan Krstitelj je

  • bio hrišćanin

    glasova: 6 54,5%
  • nije bio sledbenik Isusa nego je imao svoje učenje i svoje sledbenike

    glasova: 5 45,5%

  • Ukupno glasova
    11

hm337

Elita
Poruka
17.234
na krštenju Isusovom imamo sledeću situaciju

Matej 3,11 - Matej 3,17 "Ja dakle kršćavam vas vodom za pokajanje; a onaj koji ide za mnom, jači je od mene; ja nijesam dostojan njemu obuće ponijeti; on će vas krstiti Duhom svetijem i ognjem Njemu je lopata u ruci njegovoj, pa će otrijebiti gumno svoje, i skupiće pšenicu svoju u žitnicu, a pljevu će sažeći ognjem vječnijem. Tada dođe Isus iz Galileje na Jordan k Jovanu da se krsti.A Jovan branjaše mu govoreći: ti treba mene da krstiš, a ti li dolaziš k meni? A Isus odgovori i reče mu: ostavi sad, jer tako nam treba ispuniti svaku pravdu. Tada Jovan ostavi ga. I krstivši se Isus iziđe odmah iz vode; i gle, otvoriše mu se nebesa, i vidje Duha Božijega gdje silazi kao golub i dođe na njega. I gle, glas s neba koji govori: ovo je sin moj ljubazni koji je po mojoj volji."

kasnije sveti Jovan iz tamnice šalje svoje učenike (dakle ni njegovi učenici nisu sledbenici Isuisovi) da pitaju Isusa da li je on taj koga čekaju...a Isus izbegava da odgovori direktno...

Matej 11,2A Jovan čuvši u tamnici djela Hristova posla dvojicu učenika svojijeh,
Matej 11,3I reče mu: jesi li ti onaj što će doći, ili drugoga da čekamo?
Matej 11,4A Isus odgovarajući reče im: idite i kažite Jovanu što čujete i vidite:

znači imamo paralelno neko vreme školu Isusovu i školu Jovanovu


pa kasnije Isus za Jovana kaže da je najveći među rođenim od žena a manji od najmanjih u carstvu nebeskom (pretpostavka je da će u carstvo nebesko Isusovi učenici to jest oni rođeni od Oca)..time Isus unižava Jovana a ne hvali ga kako to na prvi pogled izgleda..on time kaže Jovan je najveći od svih pre mene, ali je manji od svakog mog sledbenika


Matej 11,11Zaista vam kažem: ni jedan između rođenijeh od žena nije izišao veći od Jovana Krstitelja; a najmanji u carstvu nebeskome veći je od njega.

Dakle da li je sveti Jovan Krstitelj bio hrišćanin ili nije nego je imao svoju školu i svoje sledbenike?
Da li su njihova učenja jedno ili imamo svetog Jovana od koga je hrišćanstvo preuzelo krštenje vodom i poziv na pokajanje i Isusa koji te dve stvari nije isticao?
 
na krštenju Isusovom imamo sledeću situaciju

Matej 3,11 - Matej 3,17 "Ja dakle kršćavam vas vodom za pokajanje; a onaj koji ide za mnom, jači je od mene; ja nijesam dostojan njemu obuće ponijeti; on će vas krstiti Duhom svetijem i ognjem Njemu je lopata u ruci njegovoj, pa će otrijebiti gumno svoje, i skupiće pšenicu svoju u žitnicu, a pljevu će sažeći ognjem vječnijem. Tada dođe Isus iz Galileje na Jordan k Jovanu da se krsti.A Jovan branjaše mu govoreći: ti treba mene da krstiš, a ti li dolaziš k meni? A Isus odgovori i reče mu: ostavi sad, jer tako nam treba ispuniti svaku pravdu. Tada Jovan ostavi ga. I krstivši se Isus iziđe odmah iz vode; i gle, otvoriše mu se nebesa, i vidje Duha Božijega gdje silazi kao golub i dođe na njega. I gle, glas s neba koji govori: ovo je sin moj ljubazni koji je po mojoj volji."

kasnije sveti Jovan iz tamnice šalje svoje učenike (dakle ni njegovi učenici nisu sledbenici Isuisovi) da pitaju Isusa da li je on taj koga čekaju...a Isus izbegava da odgovori direktno...

Matej 11,2A Jovan čuvši u tamnici djela Hristova posla dvojicu učenika svojijeh,
Matej 11,3I reče mu: jesi li ti onaj što će doći, ili drugoga da čekamo?
Matej 11,4A Isus odgovarajući reče im: idite i kažite Jovanu što čujete i vidite:

znači imamo paralelno neko vreme školu Isusovu i školu Jovanovu


pa kasnije Isus za Jovana kaže da je najveći među rođenim od žena a manji od najmanjih u carstvu nebeskom (pretpostavka je da će u carstvo nebesko Isusovi učenici to jest oni rođeni od Oca)..time Isus unižava Jovana a ne hvali ga kako to na prvi pogled izgleda..on time kaže Jovan je najveći od svih pre mene, ali je manji od svakog mog sledbenika


Matej 11,11Zaista vam kažem: ni jedan između rođenijeh od žena nije izišao veći od Jovana Krstitelja; a najmanji u carstvu nebeskome veći je od njega.

Dakle da li je sveti Jovan Krstitelj bio hrišćanin ili nije nego je imao svoju školu i svoje sledbenike?
Da li su njihova učenja jedno ili imamo svetog Jovana od koga je hrišćanstvo preuzelo krštenje vodom i poziv na pokajanje i Isusa koji te dve stvari nije isticao?
Cim je krstio ljude "U ime oca i svetoga duha",pa posle krstio i samoga Isusa.
 
Cim je krstio ljude "U ime oca i svetoga duha",pa posle krstio i samoga Isusa.
ne znamo da je krstio "U ime oca i svetoga duha", nego samo da je krstio vodom i da je krstio i Isusa
on kaže
Matej 3,11Ja dakle kršćavam vas vodom za pokajanje; a onaj koji ide za mnom, jači je od mene; ja nijesam dostojan njemu obuće ponijeti; on će vas krstiti Duhom svetijem i ognjem.

Da li je Isus bio taj na koga se odnose ove reči? Da li je Isus krstio nekoga uopšte bilo Svetim Duhom i ognjem ili vodom?
Jasno je iz jevanđelja da ni sam Jovan nije znao da li je Isus taj Mesija na koga se čeka i koji će krstiti Duhom Svetim i ognjem..

Imamo situaciju da Isus dolazi svetom Jovanu i ovaj ga krsti i ukazuje mu veliko poštovanje ali ne postaje Isusov sledbenik nego nastavlja da ima svoje učenike koje kasnije iz tamnice šalje Isusu da ga pitaju da li je on taj koga čekaju...
Da li je Isus od ikoga tražio ispovedanje greha kao što je Jovan to činio?
 
Poslednja izmena:
Јован и Исус су од две сестре деца ...

У то време секте су се формирале као гаража бендови шездесетих-седамдесетих,
или политичке странке и навијачке групе осамдесетих-деведесетих.

Сами закључите ! :D
 
Još jedna trolerska tema.


Nije. Nikada se tako nije izjasnio. Sam pojam hriščanin u to vreme nije ni postojao.
Tako je s tim sto moram naglasiti da je jedno naziv hriscani a sasvim je drugo teologija hriscanstva.
Naime,Biblija kaze da su ucenici Isusa Hrista,nakon sto su dobili nalog licno od Njega, propovedali Njegovo jevandjelje svuda gde su isli ( jer je target bio citavi svet,svaki narod i koljeno na zemlji). Oni su su imali tu doktrinu dok su naziv "hriscani"dobili od pagana u Antiohiji,oni su ih za prvi put nazvali tim imenom.
To znaci da su hriscani u smislu teologije bili svi Hristovi ucenici koji su dobili nalog za propovedanje Hristovog jevandjelja i po meni,upravo se u tome i razlikuju sa vernicima pre toga,kao sto je bio slucaj recimo sa Jovanom Krstiteljem ( namerno ovde ne navodim jer smatram da se podrazumeva , versku praksu koja je obuhvatala prinosenje krvnih zrtava jer sve dok Isus nije bio razapet na krstu taj je zakon bio jos uvek na snazi ).
Sve drugo je dakle bilo potpuno isto !!!
 
ne znamo da je krstio "U ime oca i svetoga duha", nego samo da je krstio vodom i da je krstio i Isusa
on kaže
Matej 3,11Ja dakle kršćavam vas vodom za pokajanje; a onaj koji ide za mnom, jači je od mene; ja nijesam dostojan njemu obuće ponijeti; on će vas krstiti Duhom svetijem i ognjem.

Da li je Isus bio taj na koga se odnose ove reči? Da li je Isus krstio nekoga uopšte bilo Svetim Duhom i ognjem ili vodom?
Jasno je iz jevanđelja da ni sam Jovan nije znao da li je Isus taj Mesija na koga se čeka i koji će krstiti Duhom Svetim i ognjem..

Imamo situaciju da Isus dolazi svetom Jovanu i ovaj ga krsti i ukazuje mu veliko poštovanje ali ne postaje Isusov sledbenik nego nastavlja da ima svoje učenike koje kasnije iz tamnice šalje Isusu da ga pitaju da li je on taj koga čekaju...
Da li je Isus od ikoga tražio ispovedanje greha kao što je Jovan to činio?
Isus se ispovedao razapet na krstu.
 
sveti Jovan pri krštenju traži od vernika da ispovede grehe i pokaju se...
Isus kad leči ne traži od ljudi da ispovede grehe i pokaju se nego im oprašta grehe i kaže im da ne greše više..

Matej 9,2I gle, donesoše mu uzeta koji ležaše na odru. I vidjevši Isus vjeru njihovu reče uzetome: ne boj se, sinko, opraštaju ti se grijesi tvoji.
Matej 9,3I gle, neki od književnika rekoše u sebi: ovaj huli na Boga.
Matej 9,4I vidjeći Isus pomisli njihove reče: za što zlo mislite u srcima svojijem?
Matej 9,5Jer šta je lakše reći: opraštaju ti se grijesi; ili reći: ustani i hodi?
Matej 9,6Ali da znate da vlast ima sin čovječij na zemlji opraštati grijehe (tada reče uzetome): ustani, uzmi odar svoj i idi doma.

Jovan 5,14A potom ga nađe Isus u crkvi i reče mu: eto si zdrav, više ne griješi, da ti ne bude gore.

učenici Jovanovi nisu i učenici Isusovi..Evo još jedne situacije kada učenici Jovanovi dolaze Isusu i pitaju se zašto on i njegovi sledbenici ne poste..

Matej 9,14Tada pristupiše k njemu učenici Jovanovi govoreći: zašto mi i fariseji postimo mnogo, a učenici tvoji ne poste?
Matej 9,15A Isus reče im: eda li mogu svatovi plakati dok je s njima ženik? Nego će doći vrijeme kad će se oteti od njih ženik, i onda će postiti.
Matej 9,16Jer niko ne meće nove zakrpe na staru haljinu; jer će zakrpa odadrijeti od haljine, i gora će rupa biti.
Matej 9,17Niti se ljeva vino novo u mjehove stare; inače mjehovi prodru se i vino se prolije, i mjehovi propadnu. Nego se ljeva vino novo u mjehove nove, i oboje se sačuva.
 
Poslednja izmena:
kasnije Isus za Jovana kaže da je najveći među rođenim od žena a manji od najmanjih u carstvu nebeskom (pretpostavka je da će u carstvo nebesko Isusovi učenici to jest oni rođeni od Oca)..time Isus unižava Jovana a ne hvali ga kako to na prvi pogled izgleda..on time kaže Jovan je najveći od svih pre mene, ali je manji od svakog mog
Из чега се да закључити да је Јован још увијек у царству земаљском и да је ту највећи, тако да ће његова слава у Царству Небеском бити много већа, или што би рекао цар Лазар који бјеше кнез у земаљском царству : "Земаљско је за малена царство, а небеско увек и довека".
Дакле не само да је Јован хришћанин, него је то и Мојсије и сви старозаветни пророци, цар Давид, Соломон, добри самарићанин из приче, итд.
 
Zar ne bi bilo logično da Jovan kad krsti Isusa, i čuje glas sa neba koji kaže ovo je sin moj ljubljeni koji je po mojoj volji, uvidi da je on Mesija kog čekaju i postane njegov sledbenik? Jedino ako nije čuo nikakav glas.

Zar ne bi bilo logično da iz tamnice kaže svojim učenicima da se pridruže Isusu a on umesto toga šalje svoje učenike da pitaju Isusa da li je on taj koga čekaju? Znači Jovan ne zna ko je Isus nego mora da ga pita, a ovaj izbegava da da odgovor.

Zar nije logično da Jovanovi učenici po smrti Jovana dođu i pridruže se Isusu, a oni umesto toga dođu i pitaju Isusa zašto njegovi učenici ne poste? Znači oni ni tad ne veruju da je Isus taj kog čekaju...

Zar nije logično da Isus krštava ljude Svetim Duhom i ognjem kako je Jovan najavio za onog ko dolazi za njim i koji je veći od njega? Ali Isus to ne radi. Nijednom nije Isus nekoga krstio ako je suditi po onome što je dato u Jevanđeljima..
 
Из чега се да закључити да је Јован још увијек у царству земаљском и да је ту највећи, тако да ће његова слава у Царству Небеском бити много већа, или што би рекао цар Лазар који бјеше кнез у земаљском царству : "Земаљско је за малена царство, а небеско увек и довека".
šta znači da je Jovan manji od najmanjeg u carstvu nebeskom?
Дакле не само да је Јован хришћанин, него је то и Мојсије и сви старозаветни пророци, цар Давид, Соломон, добри самарићанин из приче, итд.
car David je svog vojskovođu poslao u smrt da bi imao njegovu ženu. Solomon je u svom haremu imao mnogo žena drugih vera zbog kojih je i sam pao u obožavanje drugih božanstava. Nije baš hrišćanski.
 
Zar nije logično da Isus krštava ljude Svetim Duhom i ognjem kako je Jovan najavio za onog ko dolazi za njim i koji je veći od njega? Ali Isus to ne radi. Nijednom nije Isus nekoga krstio ako je suditi po onome što je dato u Jevanđeljima..
Лука 24

49. И ево, ја ћу послати обећање Оца својега на вас; а ви сједите у граду Јерусалиму док се не обучете у силу с висине.
Иса_44:3, Јоило_2:28, Дап_1:4, Дап_2:1, Дап_2:33, Дап_16:7
50. И изведе их напоље до Витаније, и подигавши руке своје благослови их.
Дап_1:12
51. И док их он благосиљаше, одступи од њих и узношаше се на небо.

Матеј 28
19. Идите, дакле, и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светога Духа,

Види ове стихове, зар они не дају одговор на твоје питање?
 
Лука 24

49. И ево, ја ћу послати обећање Оца својега на вас; а ви сједите у граду Јерусалиму док се не обучете у силу с висине.
Иса_44:3, Јоило_2:28, Дап_1:4, Дап_2:1, Дап_2:33, Дап_16:7
50. И изведе их напоље до Витаније, и подигавши руке своје благослови их.
Дап_1:12
51. И док их он благосиљаше, одступи од њих и узношаше се на небо.

Матеј 28
19. Идите, дакле, и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светога Духа,

Види ове стихове, зар они не дају одговор на твоје питање?
Isus nikog nije krstio, da jeste to bi bilo dovoljno važno da bude zabeleženo u nekom od jevanđelja. A Jovan je za onog koji dolazi posle njega najavio da će krstiti Svetim Duhom i ognjem. A jeste Isus na kraju poručio svojim učenicima da idu i krste ljude u ime Oca, Sina i Svetog Duha.Ali da li je to krštenje Svetim Duhom i ognjem o kome priča Jovan? Svako može da kaže krstim te u ime Svetog Duha ali da li je to stvarno to?

Dakle Isus nije krstio nikog, nije ispovedio nikog, nije postio osim onih 40 dana kada ga je đavo iskušavao u pustinji. Sa druge strane opraštao je grehe što može samo Bog da radi. Pio je i jeo sa carinicima i grešnicima. Nije ni čudo da Jevreji nisu mogli da ga prihvate kao Mesiju. Nije se uklapao u ono što su očekivali od svetog čoveka.
 
šta znači da je Jovan manji od najmanjeg u carstvu nebeskom?
Па управо сам ти то рекао, Јован је још у царству земаљском, да идемо језиком игрица у том тренутку није још прешао на следећи левел, видимо да је његова слава сад много већа него што је била тад.

car David je svog vojskovođu poslao u smrt da bi imao njegovu ženu
Прочитај псалме, нпр 50. Односно 51. Зависно од превода.
Заборављаш да је Исус рекао да није дошао због праведника већ због грешника, и Давид и Соломон су само људи, дакле склони гријесима по слабости своје природе, али ту је њихово покајање, као што се види у неким псалмима.
 
a šta znači ovo?

Matej 11,12A od vremena Jovana Krstitelja dosad carstvo nebesko na silu se uzima, i siledžije dobijaju ga.
Matej 11,13Jer su svi proroci i zakon proricali do Jovana.
Matej 11,14I ako hoćete vjerovati, on je Ilija što će doći.

da li je Jovan reinkarnacija Ilije? Da li proroci i zakoni ne važe više od Jovana? Kako se to od vremena Jovana Krstitelja nebesko carstvo na silu uzima i siledžije ga dobijaju? I zašto kaže od vremena Jovana Krstitelja a ne od sad ili od mene? Da li je Jovan važniji od Isusa?
 
Isus nikog nije krstio, da jeste to bi bilo dovoljno važno da bude zabeleženo u nekom od jevanđelja. A Jovan je za onog koji dolazi posle njega najavio da će krstiti Svetim Duhom i ognjem. A jeste Isus na kraju poručio svojim učenicima da idu i krste ljude u ime Oca, Sina i Svetog Duha.Ali da li je to krštenje Svetim Duhom i ognjem o kome priča Jovan? Svako može da kaže krstim te u ime Svetog Duha ali da li je to stvarno to?

Dakle Isus nije krstio nikog, nije ispovedio nikog, nije postio osim onih 40 dana kada ga je đavo iskušavao u pustinji. Sa druge strane opraštao je grehe što može samo Bog da radi. Pio je i jeo sa carinicima i grešnicima. Nije ni čudo da Jevreji nisu mogli da ga prihvate kao Mesiju. Nije se uklapao u ono što su očekivali od svetog čoveka.
Управо тако Јевреји су очекивали месију који ће их повести у устанак да их ослободи Римљана и осталих завојевача, који ће им донијети превласт над осталим народима, а Исус у суштини наставља да говори у маниру старозаветних пророка који су кроз историју изобличавали све лоше ствари у јеврејском народу и подстиче их на унутрашњи устанак, мисаони, духовни, тако да им не одговара као ни старозаветни пророци које побише.
 
Nije ni čudo da Jevreji nisu mogli da ga prihvate kao Mesiju. Nije se uklapao u ono što su očekivali od svetog čoveka.
dok je jovan pozivao na pokajanje i optuživao irodijadu, isus je kritikovao sve jevreje naročito fariseje.
i sam je već u napred znao da ga neće prihvatiti.
54. И дошавши на постојбину своју, учаше их по зборницама њиховим тако да Му се дивљаху, и говораху: Откуд овоме премудрост ова и моћи?



55. Није ли ово дрводељин син? Не зове ли се мати његова Марија, и браћа његова Јаков, и Јосија, и Симон, и Јуда?



56. И сестре његове нису ли све код нас? Откуд њему ово све?

57. И саблажњаваху се о Њега. А Исус рече им: Нема пророка без части осим на постојбини својој и у дому свом.
 
a šta znači ovo?

Matej 11,12A od vremena Jovana Krstitelja dosad carstvo nebesko na silu se uzima, i siledžije dobijaju ga.
Matej 11,13Jer su svi proroci i zakon proricali do Jovana.
Matej 11,14I ako hoćete vjerovati, on je Ilija što će doći.

da li je Jovan reinkarnacija Ilije? Da li proroci i zakoni ne važe više od Jovana? Kako se to od vremena Jovana Krstitelja nebesko carstvo na silu uzima i siledžije ga dobijaju? I zašto kaže od vremena Jovana Krstitelja a ne od sad ili od mene? Da li je Jovan važniji od Isusa?
Не, наравно да Јован није реинкарнација Илије, реинкарнација се уопште не разматра у хришћанству, а чак и да се разматра не би могао бити реинкарнација Илије, јер Илија никад није умро, већ је жив узет. У овом случају се вјероватно изводи аналогија, као што Мелхиседек предображава Христа, тако се Јован доводи у раван са Илијом.
Која је главна Јованова порука, ако не:
"Покајте се, јер се приближи Царство небеско", Св. Јован Златоуст каже да је Христово присуство Царство Божије, што подразумијева живот по његовим моралним начелима, за шта је свакако потребан "напор воље" само да би се кренуло тим путем, а тек колико треба снаге да би се истрајало на њему, колико год да је имамо, мало је и опет зависимо од милости Божије, али се од нас захтјева труд.
 

Back
Top