Da li je Srbija trebala da prihvati bezuslovnu nezavisnost Hrvatske i Bosne i Hercegovine?

Meliot

Elita
Poruka
16.885
Da li je Srbija trebala da prihvati bezuslovnu nezavisnost Hrvatske i Bosne i Hercegovine bez da dobije čvrste garancije da će Srbi u tim republikama SFRJ imati svoja nacionalna prava? Imajući naravno u vidi šta se sve izdešavalo u dvadesetom veku u Prvom i Drugom svetskom ratu jer bi Srbi u tim republikama bili nacionalna manjima koja bi mogla biti preglasavana od strane hrvatske i bošnjačke većine u Hrvatskoj i BiH. Šta mislite o ovom pitanju koje i dalje muči stanovnike bivših jugoslovenskih republika?
 
Da li je Srbija trebala da prihvati bezuslovnu nezavisnost Hrvatske i Bosne i Hercegovine bez da dobije čvrste garancije da će Srbi u tim republikama SFRJ imati svoja nacionalna prava? Imajući naravno u vidi šta se sve izdešavalo u dvadesetom veku u Prvom i Drugom svetskom ratu jer bi Srbi u tim republikama bili nacionalna manjima koja bi mogla biti preglasavana od strane hrvatske i bošnjačke većine u Hrvatskoj i BiH. Šta mislite o ovom pitanju koje i dalje muči stanovnike bivših jugoslovenskih republika?

te komunjare koje su tada "odlucivale" u ime Srbije su iste kao i sadasnji "SNS-botovi", oni se nisu borili za dobrobit Srbije nego su gledali samo i iskljucivo svoju licnu korist i radili slepo sve ono sto im se kaze. tako da je smesno da uposte pitas "Da li je Srbija trebala da prihvati... " kao da se tu Srbija nesto pitala!?
ali ne kapiram kome bi sad to bilo bitno?!
i da jesu prihvatili i da nisu, pricas o nekim davno proslim vremenima koje ne mogu da se vise promene.
 
Da li je Srbija trebala da prihvati... " kao da se tu Srbija nesto pitala!?
Pa kada se nije pitala šta će Slobodan Milošević na kraju u Dejtonu?
ali ne kapiram kome bi sad to bilo bitno?!
i da jesu prihvatili i da nisu, pricas o nekim davno proslim vremenima koje ne mogu da se vise promene.
Tebe ako zanima kako se trenutno sade ruže ili lale nađi onda te teme pa se njima zabavljaj. Ne razumem zašto negoduješ, nisi malo dete koga treba usmeravati, odrastao si čovek.
 
Srbima u BiH i Hrvatskoj niko nije nudio nikakva prava a kamoli Srbiji.
O tome šta su planirali sa svojim Srbima jasno je rekao Špegelj kada je u aferi otkrio planove da se ubijaju vojnici i oficiri JNA a da im se u porodične stanove bavaju bombe i ubijaju žene i djeca. Posle armije sa civilima bi isto tako. Pobili sve što ne bi pobjeglo.

U BiH je isto, ubijen je srpski svat a prve žrtve su srpski civili u Sijekovcu gdje su pobijeni i zapaljene im kuće.

To sve govori šta se spremalo Srbima preko Drine i čak i da su date neke garancije to bi bilo kao što je Tuđman naredio:

"Tobože kao jamčiti građanska prava"
Pošto je prvo ljudsko i građansko pravo pravo na život to je značilo "pobijte sve što zateknete"
 
tako da je smesno da uposte pitas "Da li je Srbija trebala da prihvati... " kao da se tu Srbija nesto pitala!?

Upravo tako. Ista priča i u vezi Kosova. Malo malo pa neko kaže "ako sad prihvatimo... bla bla". Ko da nas neko pita da li nešto prihvatamo. Nikako da skapiramo da zemlja mora imati međunarodni ugled da bi se nešto pitala. Moramo da imamo ekonomiju, moramo da imamo diplomatiju, i pre svega, moramo da imamo relevantne saveznike. Pa onda lobiraš, trguješ, izboriš se za određene stvari. Međutim, onog momenta kad smo mi prespavali pad berlinskog zida, odnosno okretanje Evrope ka zapadu i kad smo kao saveznika izabrali Rusiju, mi smo sebi zapečatili sudbinu. Naguzili smo se i sad će samo da trpaju, neće ni vaditi. Tako da je tužna istina da se ne pitamo ni malo i da čak i sad ako budemo hteli da se opametimo i promenimo kurs, čeka nas ozbiljan rad da ispravimo sve loše poteze koje smo pravili.
 
Pa kada se nije pitala šta će Slobodan Milošević na kraju u Dejtonu?

Tebe ako zanima kako se trenutno sade ruže ili lale nađi onda te teme pa se njima zabavljaj. Ne razumem zašto negoduješ, nisi malo dete koga treba usmeravati, odrastao si čovek.
o kom ti uopste vremenskom periodu pricas?
kraj II sv. rata ili ratovi '90-ih?
 
Upravo tako. Ista priča i u vezi Kosova. Malo malo pa neko kaže "ako sad prihvatimo... bla bla". Ko da nas neko pita da li nešto prihvatamo. Nikako da skapiramo da zemlja mora imati međunarodni ugled da bi se nešto pitala. Moramo da imamo ekonomiju, moramo da imamo diplomatiju, i pre svega, moramo da imamo relevantne saveznike. Pa onda lobiraš, trguješ, izboriš se za određene stvari. Međutim, onog momenta kad smo mi prespavali pad berlinskog zida, odnosno okretanje Evrope ka zapadu i kad smo kao saveznika izabrali Rusiju, mi smo sebi zapečatili sudbinu. Naguzili smo se i sad će samo da trpaju, neće ni vaditi. Tako da je tužna istina da se ne pitamo ni malo i da čak i sad ako budemo hteli da se opametimo i promenimo kurs, čeka nas ozbiljan rad da ispravimo sve loše poteze koje smo pravili.
Znači Srbija je trebala da ne prespava pad Berlinskog zida i da se uhvati u LGBT kolo zvano EU i NATO? Pa tad bi tek bilo znaš već šta, sam si to spomenuo gore.
 
Znači Srbija je trebala da ne prespava pad Berlinskog zida i da se uhvati u LGBT kolo zvano EU i NATO? Pa tad bi tek bilo znaš već šta, sam si to spomenuo gore.

Kad si mali i beznačajan, moraš da se prilagođavaš geopolitičkim kretanjima u regionu. Koliko god ljudi mrzeli Tita, on je bio ozbiljna sila i mogao je da radi kako mu dune, Sloba se malo precenio i mislio da može to isto ali malo sutra. Zamerati se zapadu jer "mi se ne sviđa LGBT" je debilno, život je mnogo više nego LGBT. Ja sam proputovao celu Evropu i nikakav LGBT nisam video, to je minorna pojava koja ni malo ne utične na ljude koji nisu u tom fazonu. Ne znam odakle ljudima uopšte tripovi da se rukovode prema tome. Saveznike biraš na osnovu ozbiljnih kriterijuma, a to je koliko su relevantni u tvom regionu, a ne na osnovu bezveznih stvari koliko ima LGBT-a. Taj LGBT mogu da se kladim da postoji i u Rusiji, samo tamo moraju da se kriju, dok je zapad otvoren i svima daje slobodu. I onda ti kad si laik, ti pomisliš kako to postoji samo na zapadu a na istoku ne.
 
Znam da se mnogima neće sviđati, ali onog momenta kad su na proleće 1992. godine Hrvatska i Bosna dobile međunarodno priznanje mi više nismo imali nikakvo pravo da ugrožavamo suverenitet i teritorijalni integritet tih država. Pošto smo to ipak činili prošli smo znate već kako.
Tako stvari stoje.
 
Da li bi ti nekome dao svoje da ne kažem šta ako situacija tako nalaze da bi što bezbolnije prošao na primer ili da bi ti bilo lepše u životu?

Nama zapad ništa i ne traži. Ne idemo mi tamo da budemo kolonija ako na to ciljaš. Već da sarađujemo i napredujemo. S kim ćeš da sarađuješ nego sa regionom. Svi naši ljudi su na zapadu. Valjda oni znaju gde je dobro, ne idu oni tamo da budu robovi, nego slobodni ljudi.
 
Srbima u BiH i Hrvatskoj niko nije nudio nikakva prava a kamoli Srbiji.
O tome šta su planirali sa svojim Srbima jasno je rekao Špegelj kada je u aferi otkrio planove da se ubijaju vojnici i oficiri JNA a da im se u porodične stanove bavaju bombe i ubijaju žene i djeca. Posle armije sa civilima bi isto tako. Pobili sve što ne bi pobjeglo.

U BiH je isto, ubijen je srpski svat a prve žrtve su srpski civili u Sijekovcu gdje su pobijeni i zapaljene im kuće.

To sve govori šta se spremalo Srbima preko Drine i čak i da su date neke garancije to bi bilo kao što je Tuđman naredio:

"Tobože kao jamčiti građanska prava"
Pošto je prvo ljudsko i građansko pravo pravo na život to je značilo "pobijte sve što zateknete"
Krivo, Srbi su dobili sva prava u Ustavu RH iz 1990.
Sad što je HR Srbe žuljalo što se Hrvatska nije preimenovala u Zapadnu Srbiju je druga stvar i nema veze sa pravima Srba u Hrvatskoj.
 
Znam da se mnogima neće sviđati, ali onog momenta kad su na proleće 1992. godine Hrvatska i Bosna dobile međunarodno priznanje mi više nismo imali nikakvo pravo da ugrožavamo suverenitet i teritorijalni integritet tih država. Pošto smo to ipak činili prošli smo znate već kako.
Tako stvari stoje.

Tako nekako, ali možeš i tada, ako imaš relevantne saveznike i "izlobiraš" podršku za neke svoje akcije. Nego je Sloba bio u fazonu "ne može mi niko ništa, jači sam od sudbine" pa je povlačio jednostrane poteze i svaki put smo dobijali vaspitne. Jbg, nije politika za decu.
 
Krivo, Srbi su dobili sva prava u Ustavu RH iz 1990.
Sad što je HR Srbe žuljalo što se Hrvatska nije preimenovala u Zapadnu Srbiju je druga stvar i nema veze sa pravima Srba u Hrvatskoj.
Ne, ti lažeš. Srbi su proglašeni nacionalnom manjinom po novom ustavu i planirali ste ubistva vojnika i oficira JNA te njihovih porodica.
 
Ne, ti lažeš. Srbi su proglašeni nacionalnom manjinom po novom ustavu i planirali ste ubistva vojnika i oficira JNA te njihovih porodica.
A što fali biti manjina kad jesi debela manjina? Zašto drugim manjinama u Hrvatskoj ništa nije falilo, što bi to falilo Srbima sa sadašnjim statusom u RH, samo da ih je 5x više ?
Bez njih nitko ne bi mogao sastaviti vladu, kao što je i sada sa njihova tri stalna mjesta u Saboru.
 
Da li je Srbija trebala da prihvati bezuslovnu nezavisnost Hrvatske i Bosne i Hercegovine bez da dobije čvrste garancije da će Srbi u tim republikama SFRJ imati svoja nacionalna prava? Imajući naravno u vidi šta se sve izdešavalo u dvadesetom veku u Prvom i Drugom svetskom ratu jer bi Srbi u tim republikama bili nacionalna manjima koja bi mogla biti preglasavana od strane hrvatske i bošnjačke većine u Hrvatskoj i BiH. Šta mislite o ovom pitanju koje i dalje muči stanovnike bivših jugoslovenskih republika?
Pa evo ti neizravnog odgovora koji će možda biti izbrisan jer je i neugodan i nije kao baš na temu.

Da- plus to da morate potuno promijeniti vaš svjetonazor iz zadnjih 200 godina, napose recimo 50, jer ćete stalno biti u sukobu sa susjednim narodima. Patite od kompleksa više vrijednosti pomiješanog s onim inferiornosti, slično Nijemcima do velikog poraza, i jedina terapija za vas kao narod je dugotrajno pranje mozga koje će vas učiniti prihvatljivim za ostale. Nije lako, ali bez toga- ne ide.

Jer, ovo što ste pričali i pričate posljednjih 40-50 godina, samo je sanitizirana i modernizirana inačica ovoga:

 
Nama zapad ništa i ne traži. Ne idemo mi tamo da budemo kolonija ako na to ciljaš. Već da sarađujemo i napredujemo. S kim ćeš da sarađuješ nego sa regionom. Svi naši ljudi su na zapadu. Valjda oni znaju gde je dobro, ne idu oni tamo da budu robovi, nego slobodni ljudi.
Naši ljudi tamo rintaju kao stoka kao i svi radnici tamo. A što se tiče ovog prvog, ako misliš da se i tamo na Zapadu ne vrti sve oko one stvari kao i kod nas grdno se varaš. Još je i gore, samo je lepše i perfidnije upakovano.
 
Da li je Srbija trebala da prihvati bezuslovnu nezavisnost Hrvatske i Bosne i Hercegovine bez da dobije čvrste garancije da će Srbi u tim republikama SFRJ imati svoja nacionalna prava? Imajući naravno u vidi šta se sve izdešavalo u dvadesetom veku u Prvom i Drugom svetskom ratu jer bi Srbi u tim republikama bili nacionalna manjima koja bi mogla biti preglasavana od strane hrvatske i bošnjačke većine u Hrvatskoj i BiH. Šta mislite o ovom pitanju koje i dalje muči stanovnike bivših jugoslovenskih republika?
Koga boli briga...
 
A što fali biti manjina kad jesi debela manjina? Zašto drugim manjinama u Hrvatskoj ništa nije falilo, što bi to falilo Srbima sa sadašnjim statusom u RH, samo da ih je 5x više ?
Bez njih nitko ne bi mogao sastaviti vladu, kao što je i sada sa njihova tri stalna mjesta u Saboru.
Ako si narod nas kojim su Hrvati izvršili genocid naravnomda fali ako te mimo tvoje volje proglase nacionalnom manjinom.
Status i prava su sasvim drugačiji kada si narod i nacionalna manjina.
 
Naši ljudi tamo rintaju kao stoka kao i svi radnici tamo. A što se tiče ovog prvog, ako misliš da se i tamo na Zapadu ne vrti sve oko one stvari kao i kod nas grdno se varaš. Još je i gore, samo je lepše i perfidnije upakovano.

Svuda se rinta, samo su kod nas puni kafići celog dana i svako veče. Jbg, na zapadu novac mora da se zaradi. Naravno da nije jednostavno, po nekim stvarima ništa bolje nego kod nas, ali nije u tome poenta, već što se nepotrebno inatimo i kontriramo onima sa kojima treba da sarađujemo. Od nesaradnje sa zapadom najviše štete imamo mi sami, njih zabole ona stvar.
 
Naši ljudi tamo rintaju kao stoka kao i svi radnici tamo. A što se tiče ovog prvog, ako misliš da se i tamo na Zapadu ne vrti sve oko one stvari kao i kod nas grdno se varaš. Još je i gore, samo je lepše i perfidnije upakovano.
Njemačke i austrijske banke su opljačkale građane BiH odnijevši milione KM iz BiH i kada su u Austriji ili Njemačkoj sve ti izgleda napredno i super i tu pljačku u BiH i ne vidiš.
 
Svuda se rinta, samo su kod nas puni kafići celog dana i svako veče. Jbg, na zapadu novac mora da se zaradi. Naravno da nije jednostavno, po nekim stvarima ništa bolje nego kod nas, ali nije u tome poenta, već što se nepotrebno inatimo i kontriramo onima sa kojima treba da sarađujemo. Od nesaradnje sa zapadom najviše štete imamo mi sami, njih zabole ona stvar.
Rinta se i ovde ali su ovde odnos potrošačke korpe i plate neuporedivi sa zapadnim.
 
И да је одмах прихватила, као што је свакако нико ништа није ни питао, опет би био исти *****.

Кад тад би стока хрватска и муслиманска кренула да коље, па идемо Јово наново.

Такви су им били прађедови, ђедови, очеви, мајке, фратри фрањевци и језуити, и онај смрад од светог им мученика кардинала, такви су они, деца им и унуци.

Овако се бар није отезало, него се расчистило релативно брзо.

Него, то одјебати за вјеки и вјеков, ако има неког интереса за нас радити са њима, ако нема, ко им **** матер.

Има сасвим довољно других на дуњалуку. И око нас, и даље.
 

Back
Top