Da li je pravda subjektivna kategorija?

pa sada. ako neko ukrade, pravda je da ga loše slobode i strpaju u zatvor. nepravda bi bila kada bi se izvukao sa kradjom. ali ako je lišen slobode, onda ne postoji nepavda, sve je pravedno
cek malo... uzmimo da je taj neko ukrao neki veliki novac i potrošio ga, onda su ga strpali u zatvor, i to je onda pravda? A šta sa novcem da se vrati onom kome pripada? To je dakle nepravda.

ovo više kao zamišljeni primer
 
cek malo... uzmimo da je taj neko ukrao neki veliki novac i potrošio ga, onda su ga strpali u zatvor, i to je onda pravda? A šta sa novcem da se vrati onom kome pripada? To je dakle nepravda.

ovo više kao zamišljeni primer
zakoni su slabi. ja bih uveo reformu pravosudja sa smrtnim kaznama, mučenjem, odsecanjem udova i ostalih medieval vairjanti. onda je pravda zadovoljena donekle.
 
mislim, da li su sve strane u pravu, pa je onda nekom pravda a nekom nepravda? Postoji li neka objektivna pravda? Šta se misli kad se kaže to je pravda! (znamo da je spora al dostižna)
Kao i istina - kategorički imperativ. Međutim. Šta ako recimo imaš pandura kome je cilj da reši slučaj, bez obzira na to što će da podmeće dokaze, pošalje u zatvor nevinog. I...Sad, taj čovek dobije odštetu posle nekoliko godina od npr. $milion...pravdu mnogi vise izviropereno i rugaju joj se. Zato je sasvim moguće da je u životu subjektivna kategorija, a kao idealna vrlo retko se dešava.
 
Postoji jedna jedinstvena istina koju zna jedino Bog, a svi mi imamo neke svoje istine koje ili nismo stigli ili nismo dobili šansu da proverimo.
Jedinstvena istina je kad se dve strane slože oko nečega. Do tada postoji moja ili tvoja istina(nešto u šta mi verujemo da je tako ili tako bilo), a šta je ustvari od toga istina zna jedino Bog.
 
Postoji jedna jedinstvena istina koju zna jedino Bog, a svi mi imamo neke svoje istine koje ili nismo stigli ili nismo dobili šansu da proverimo.
Jedinstvena istina je kad se dve strane slože oko nečega. Do tada postoji moja ili tvoja istina(nešto u šta mi verujemo da je tako ili tako bilo), a šta je ustvari od toga istina zna jedino Bog.
Vernik sam,a citeo sam dosta o istoriji nasih i drugih naroda.Zasto siromasni stalno budu muceni,a bogati bogatuju.Dokle to?
 
Da, pravda je subjektivna i jedino subjektivna, ne definise se.
Nepravda je subjektivna ali moze da se definise.

Ljudima koji ne mogu da prihvate da neki pojmovi ne mogu da se definisu i onima koji ne mogu da shvate da se neki pojmovi definisu preko negacije, ne treba objasnjavati niti koristiti pojmove koji su takvih osobina.


U ovom primeru , ne treba koristiti pojam pravde, vec pojam nepravde.
 
Vernik sam,a citeo sam dosta o istoriji nasih i drugih naroda.Zasto siromasni stalno budu muceni,a bogati bogatuju.Dokle to?
То је зато што су богаташи по вољи Бога, па им је дао богатство као знак те милости.Сиромашни су грешни, и зато су сиромашни.
 
cini mi se da bi tu bilo steciste psihopata posto niko normalan to danas ne bi radio

Podseti me na palatu inkvizitora u Birgu-u na Malti. To bi ti se verovatno dopalo.
zakoni su slabi. ja bih uveo reformu pravosudja sa smrtnim kaznama, mučenjem, odsecanjem udova i ostalih medieval vairjanti. onda je pravda zadovoljena donekle.
А шта мислите каква је права имао одрпани кмет пред средњовековним правосуђем?Набили би га на колац, па био крив или невин.За обичне људе, није ни било суда већ би га локални властелин обесио о најближе дрво.
 
А шта мислите каква је права имао одрпани кмет пред средњовековним правосуђем?Набили би га на колац, па био крив или невин.За обичне људе, није ни било суда већ би га локални властелин обесио о најближе дрво.
i nista pravda... subjektivno ili ne
 
Znate šta moram davam reknem nema pravde na ovome svetu samo opaki imaju vlast i boli ih uvo nema te savesti koja ih dira i retko kad dobiju štasu zaslužili ali dobiče ako ne na ovome svetu onda kad stanu pred Boga debele su žabe saneba padale i padače jopet i srđžba će božija da satare sve nevernike
Pravda i savest nemaju veze jedno sa drugim.
 

Back
Top