DA LI IGRATE IGRE?

shaddow:
Igre možemo definisati kao niz prikrivenih transakcija, po prirodi repetitivnih, sa jasno definisanom psihološkom dobiti. Budući da prikrivena transakcija znači da se učesnik pretvara da radi jednu stvar, a u stvari radi nešto drugo, sve igre povlače za sobom i prevaru. Ali, prevara može biti uspešna jedino ako je partnera moguće upecati na neku njegovu slabost - kao što je strah, pohlepa, sentimentalnost ili ljutnja. Pošto je udica bačena, igrač pritiska neku vrstu prekidača da bi okrenuo stvar u svoju korist i dobio svoju psihološku nadoknadu. Preokret je praćen trenutkom konfuzije i zbunjenosti dok suigrač pokušava da svati šta se desilo. Na kraju igre oba igrača prikupljaju svoje dobiti, koje su obostrane - (mada ne uvek identične) i sastoje je od osećanja koja su se pojavila kod njih tokom igre. Niz transakcija koji nema ove četiri osnovne odlike ne može se smatrati igrom. Transakcija, dakle, mora da bude prikrivena, tako da postoji mamac, nakon čega sledi preokret, zbunjenost i nadoknada.

ne razumem....zar se igre igraju zbog izazivanja osećanja? Znači, ako moj sagovornik oseti strah, ljutnju, sentimentalnost ili pohlepu, znači da JA igram igru, a ne da je ON uplašen/ljut/sentimentalan/pohlepan? :lol:
Ne bwe...ja verujem u dobru komunikaciju zrelih ljudskih bića. Šta će vam ovo, igrate se žmurke...
:?
 
čekaj, ne razumem... ako JA hoću da izazovem ta osećanja (zašto bih htela išta da izazovem JA, svako je odgovran za svoje reakcije - npr. ja se rasentimentališem kad je lep dan i vidim malu mačku ali to je moja a ne mačkina stvar, mačka je samo lepa :P ), onda moram, prirodno, nešto da kažem. Ili uradim.
Ja sve vreme nešto pričam/radim :) I, da, ljudi uglavnom reaguju, ali ne uvek emotivno, jer se ni ne očekuje to, naravno, uvek.
Igra postaje Bernova igra ondaK kada ja mimikriram POSTUPAK izazivanja emocija? :roll: Kad hoću da izazovem emociju a pravim se da neću? :lol: Ahahahaha.....pa kad je to? Nikad. Ja i idem na to da izazovem emocije. Kao da je to nešto strašno...
 
Kad je mačka lepa da li je to samo njena stvar ili i moja? Ne, obrnuto ....ako mi se svidi mačka, da li bi to i nju trebalo da se tiče? :P
Trebalo bi spontanije izražavati osećanja. I deliti odgovornost za njih, ravnomerno.
Mazi mačku ako ti je lepa. Njena mačeća suština je time ispunjena (ja zaista verujem da je Bog stvorio mačke da bih ih ja mazila :) ).
 
Betty je interesantna. I šta reći. Betty je sasvim sigurno žensko, a to nije slučaj sa svim ženskim osobama. I nikad od nje neće postati muško sve i kad ne bi bila žensko. I mada žensko ponekad mora biti muško ne znam kako to rešava i šta je supstitut za to.
I što bi rekao Frojd - zašto sam ja sada ovo pisao ne znam.
 
Aaa....Bet mora da je devojčicA? :roll:


mmm :lol: Nema supstituta za muškarca, osim ako ne misliš na nevaljalštine.

Koja je ovo igra "jesi li ti bata ili seka" :) ?

(digni nogicu da ti vidim popku :P jao...roZle....:lol: Seka si! )
 
Svakako zanimljivo izlaganje, smesnije i interesantnije od mnogih viceva a ipak poucno. Ja mislim da bi mozda Marsovac zakljucio da je prica o crvenkapi parodija na politicke vladavine, suma=drzava,vuk=umisljeni vladar,mama=dzorz bus, crvenkapa=neko iz mirovne misije, baka=bedni seljak,lovac=NATO.
 
shaddow:
Poenta sekundarne psihološke dobiti jeste u tome da osoba doživljava trenutno "olakšanje", ali se pri tom sve više udaljava od rešavanja problema i sve više upada u patologiju. Sekundarne psihološke dobiti ("korist od bolesti") često su uzrok jakih otpora prilikom psihoterapije.

Pozdrav za Bett. :) .............. i kiss naravno. ;)

Da, ali sam Erik Bern je rekao da je ponekad i za neke ljude neophodno da "igraju igre" da bi funkcionisali u realnosti i da bi prekid "igranja igara" za njih znacio jos sigurniji put u patolosko stanje.
 
Naravno da su igre strah od bliskosti i otvorenosti i skrivanje od normalnosti, ali terapija ne moze da pomogne svakome. To je mislio i Bern kada je rekao da neki ljudi ne bi mogli da se snadju u realnosti kada bi prekinuli da igraju igre.
 

Back
Top