Da li i vi kao Miroljub volite kad se čuju crkvena zvona?

Gajo ex

Zainteresovan član
Poruka
465
Ne znam, njemu je možda draže kad hodže ili mujezini rano zapjevaju pozivajući ljude na molitvu.
Kakvi ste vi po ovim pitanjima?
U mom susjedstvu nalazi se crkva koja je većinom prilično tiha. Ipak, tijekom ljetnih mjeseci, kada su temperature visoke i prozori ostaju otvoreni, ne mogu, a ne čuti ta zvona. I što je najbolje, više puta po noći se čuju... i da, ima perioda kad to i smetucka...
 
Navikne se covek na to i na kraju ni primecuje zvonjavu. Ja sam ziveo na 200m vazdusno od najblize crkve u donjem gradu u Zemunu, na kraju mi je vise smetala buka koju su proizvodili autobusi GSP-a pri kocenju pre autobuske stanice nego zvonjava crkvenih zvona. Doduse radnim danima sam rano odlazio iz kraja na posao a popodne nisam ni primecivao zvonjavu, subotom i nedeljom ujutro jesam ali mi nije smetalo.

Na Fruskoj imamo kucu par stotina metara od manastira i zvonjava sa crkvenog tornja se znatno bolje cuje ali mi ne smeta, naprotiv prija mi. Ekstremno lepo je kad jutarnji cvrkut ptica ili buku traktora nize na oranicama razbije zvuk zvonjave.
 
Ne znam, njemu je možda draže kad hodže ili mujezini rano zapjevaju pozivajući ljude na molitvu.
Kakvi ste vi po ovim pitanjima?
U mom susjedstvu nalazi se crkva koja je većinom prilično tiha. Ipak, tijekom ljetnih mjeseci, kada su temperature visoke i prozori ostaju otvoreni, ne mogu, a ne čuti ta zvona. I što je najbolje, više puta po noći se čuju... i da, ima perioda kad to i smetucka...
Нема богослужења ноћу, да ниси нешто помешао ? Може бити да је једно два-три пута годишње. Смета ти то ?
 
Нема богослужења ноћу, да ниси нешто помешао ? Може бити да је једно два-три пута годишње. Смета ти то ?
Ne, nisam. U RKC (ovisno o župi), ne zvone samo zbog bogoslužja, nego i zbog različitih tradicija te župe/kraja, ili zbog označavanja vremenskog doba (npr kad je ponoć, tri sata ujutro itd.).
 
Ne znam, njemu je možda draže kad hodže ili mujezini rano zapjevaju pozivajući ljude na molitvu.
Kakvi ste vi po ovim pitanjima?
U mom susjedstvu nalazi se crkva koja je većinom prilično tiha. Ipak, tijekom ljetnih mjeseci, kada su temperature visoke i prozori ostaju otvoreni, ne mogu, a ne čuti ta zvona. I što je najbolje, više puta po noći se čuju... i da, ima perioda kad to i smetucka...
Mislim da je Miroljub budala ali ovog puta je u pravu.
Dobro je da ne stanujem blizu crkve :super:
 
Живим у кварту где има римокатоличка црква и звони већ у 6 ујутро. Па кад је миса, па у подне, навече у 18. Опет радим уз саму римокатоличку цркву и уживам у звонима. Сат кад откуца сваких 15 минута се јави са звоном. Лепо је чути. Мада има и римокатолика којима смета. Мени не смета.
 
Ako crkva ima i časovnik na zvoniku (sahat kula) ne znam da li otkucava sate po noći. Negde se naveče čuju do 22 ili 23. Posle ne znam. Ova crkva koja mi je blizu nema časovnik.
Danas svako ima casovnik u kolima, na telefonu, na ruci......
Zamisli dodjes s posla i taman da prilegnes a ono bum tras, ne mozes da spavas od crkve :(
 

Back
Top