Da li gasite računar

Marko_smt

Aktivan član
Poruka
1.083
Da li gasite računar i koliko često? Ili koliko ga često palite?
Prvenstveno mislim na desktop, laptop se preklopi pa bar ode na stand buy.
Dok sam živeo u Beogradu nestanci struje nisu bili česta pojava tako da je vezivao po par meseci, ovde nestaje skoro svako jutro pa ga gasim pred spavanje. U zadnje vreme se to malo stabilizovalo pa radi već nekih 20ak dana.
Komp mi se nije kvario od kako sam ga sklopio, mislim da napajanje (Chieftec 700W) izuzetno dobro pegla varijacije u naponu. Imao sam par puta klasičan problem gde ne dobijam ni beep ni sliku, to sam rešavao vađenjem baterije i pražnjenjem elektrolita preko džampera.
Znamo da su najveći stresovi za elektroniku pri paljenju i gašenju ali imamo slučajeve gde računari rade čitavu deceniju bez kvarova a pale se i gase po nekoliko puta na dan.
Kakvo je vaše mišljenje i šta praktikujete?
 
PC sa SSD-om značajno će brže podizati sistem od onog s tradicionalnim čvrstim diskom. Iznenadni prekid el. stuje predstavlja problem za svaki uredjaj, ali ne bi trebalo dolaziti do nekih problema kod racunara prilikom toga. Postoje racunari sa agregatom, koji odredjenu kolicinu el. struje ''cuva'' kad se desi pad el. struje, gde ce vama stici obavestenje da imate nekoliko minuta pre nego sto vam se racunar izgasi ili ga vi sami izgasite. I ti racunari se koriste u kancelarijama kako ne bi doslo do brisanja zapocetog rada koji nije sacuvan, tako da imate vremena da sacuvate pre nego sto vam se izgasi racunar. Dobra stvar.
 
PC sa SSD-om značajno će brže podizati sistem od onog s tradicionalnim čvrstim diskom. Iznenadni prekid el. stuje predstavlja problem za svaki uredjaj, ali ne bi trebalo dolaziti do nekih problema kod racunara prilikom toga. Postoje racunari sa agregatom, koji odredjenu kolicinu el. struje ''cuva'' kad se desi pad el. struje, gde ce vama stici obavestenje da imate nekoliko minuta pre nego sto vam se racunar izgasi ili ga vi sami izgasite. I ti racunari se koriste u kancelarijama kako ne bi doslo do brisanja zapocetog rada koji nije sacuvan, tako da imate vremena da sacuvate pre nego sto vam se izgasi racunar. Dobra stvar.

agregat tkz ''ups''
 
Da li gasite računar i koliko često? Ili koliko ga često palite?
Prvenstveno mislim na desktop, laptop se preklopi pa bar ode na stand buy.
Dok sam živeo u Beogradu nestanci struje nisu bili česta pojava tako da je vezivao po par meseci, ovde nestaje skoro svako jutro pa ga gasim pred spavanje. U zadnje vreme se to malo stabilizovalo pa radi već nekih 20ak dana.
Komp mi se nije kvario od kako sam ga sklopio, mislim da napajanje (Chieftec 700W) izuzetno dobro pegla varijacije u naponu. Imao sam par puta klasičan problem gde ne dobijam ni beep ni sliku, to sam rešavao vađenjem baterije i pražnjenjem elektrolita preko džampera.
Znamo da su najveći stresovi za elektroniku pri paljenju i gašenju ali imamo slučajeve gde računari rade čitavu deceniju bez kvarova a pale se i gase po nekoliko puta na dan.
Kakvo je vaše mišljenje i šta praktikujete?
Laptop, tj, sve što ima eksterne izvore napajanja (uključujući UPS) MORATE BAR JEDNOM MESEČNO (a još bolje nedeljno) ISKLJUČITI IZ STRUJE I PUSTITI DA SE ISPRAZNE BAR 90%. Objašnjenje: Ako je stalno na napajanju stvori se nekakva skrama, pa uredjaj nezna koliko je "dubok", tj koliki mu je kapacitet. AKO SE TO DESI: Izvadite bateriju i stavite je 24 data u ZAMRZIVAČ. Često se oporavi
 
Da li gasite računar i koliko često? Ili koliko ga često palite?
Prvenstveno mislim na desktop, laptop se preklopi pa bar ode na stand buy.
Dok sam živeo u Beogradu nestanci struje nisu bili česta pojava tako da je vezivao po par meseci, ovde nestaje skoro svako jutro pa ga gasim pred spavanje. U zadnje vreme se to malo stabilizovalo pa radi već nekih 20ak dana.
Komp mi se nije kvario od kako sam ga sklopio, mislim da napajanje (Chieftec 700W) izuzetno dobro pegla varijacije u naponu. Imao sam par puta klasičan problem gde ne dobijam ni beep ni sliku, to sam rešavao vađenjem baterije i pražnjenjem elektrolita preko džampera.
Znamo da su najveći stresovi za elektroniku pri paljenju i gašenju ali imamo slučajeve gde računari rade čitavu deceniju bez kvarova a pale se i gase po nekoliko puta na dan.
Kakvo je vaše mišljenje i šta praktikujete?
Компјутер држим укључен већи део дана(од поподневних сати до иза поноћи),а лаптоп гасим и палим више пута,по потреби.
 
Obrnuto.

Shock je veci stres.
Vecina komponenti je dizajnirano da radi na do 100c
Gasenje nije obavezno, nisu bas komponente sad tako osetljive. No eto meni je riknulo napajanje tek kad sam ga ugasio, a pre toga
nisam gasio bar tri meseca :P
No napajanje je izdrzalo 8 godina, i to neko kung fu kinesko :P
Kaze majstor da je bilo tolko prasine da se zacementiralo i da je zbog toga crklo :P
 
Nestanak struje da ali regularno gašenje mi decenijama nije napravilo problem.

PS ako nema UPS, takođe rizikuje korupciju FS.
nema sanse na journaling sistemu, osim da memorija trakira, pa da brljavi dok je upaljen. journaling vrati kako je bilo pre nego zavrsi upis,
izgubis nesto podataka koji su trebali biti upisani, ali to uglavnom ni ne primetis.
 
Gasenje nije obavezno, nisu bas komponente sad tako osetljive. No eto meni je riknulo napajanje tek kad sam ga ugasio, a pre toga
nisam gasio bar tri meseca :P
No napajanje je izdrzalo 8 godina, i to neko kung fu kinesko :P
Kaze majstor da je bilo tolko prasine da se zacementiralo i da je zbog toga crklo :P
Logicno , haljkav si ... ja svaku moju komponentu jednom godisnje dobro ocistim.
Jeste smor ali nije mi tesko.
 

Back
Top