Cujte Srbi

Hocete li procitati knjigu

  • da

  • ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

_isidora_

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
315
Evo linka ka online knjizi Arcibalda Rajsa: Cujte Srbi
http://www.scribd.com/doc/179098/Aribald-Rajs-UJTE-SRBI

Upisao je i stranacko muljanje i sve ono sto i dan danas muci Srbiju

Na poziv srpske vlade dolazi u Srbiju 1914. godine, da istražuje zločine Austro-Ugara, Nemaca i Bugara, nad civilnim stanovništvom.

Bio je član srpske vlade na mirovnim konferencijama u Parizu. Zavoleo je srpskog vojnika i srpski narod i do kraja života ostao u Srbiji. Sa srpskom vojskom prešao je Albaniju, Solunski front i sa Moravskom divizijom umarširao u oslobođeni Beograd, novembra 1918. godine.

Posle rata modernizovao je tehničku policiju pri Ministarstvu unutrašnjih poslova nove države. Tadašnja kriminalistička tehnika po mišljenju američkih istraživača koji su putovali po Evropi ciljno proučavajući ovaj vid policije, bila je na veoma visokom nivou. Međutim, Arčibald Rajs, razočaran nekim negativnim pojavama u društvenom i u političkom životu povukao se pred kraj života iz svih javnih funkcija. Živeo je skromno u svojoj vili "Dobro polje" u Beogradu.

Pred kraj života objavio je svoj ratni dnevnik u knjizi pod naslovom Šta sam video i proživeo u velikim danima. Kao svoje posmrtno zaveštanje srpskom rodu ostavio je neobjavljen rukopis knjige "Čujte Srbi!"[1] [2]. na francuskom jeziku, u originalu Ecoutez les Serbes!. Ova knjiga je završena 1. juna 1928. godine, a 2004. godine je štampana u velikom tiražu i deljena besplatno. Zasluge za ovo su imale fondacija "Dr Arčibald Rajs" iz Beograda i šabačko-valjevska eparhija Srpske pravoslavne crkve.
 
Video sam vam, međutim, i mane, mane koje su se užasno iskazale posle rata. Neke vaše mane će, ako ih ne otklonite, biti pogubne po vašu naciju. Ne bih vam bio prijatelj ako ne bih povikao "čuvajte se" i ako vam ne bih, uz vrline, koje su istinske i lepe, ukazao, kao u ogledalu, na vaše loše strane.
 
Znači dobra je, preporučuješ?

Pogledajmo sada mane vašeg naroda.

Niste veliki radnici. često odlažete za sutra, čak i za prekosutra, ono što biste mogli da učinite danas. Posledica je da se to, često, nikada i ne uradi. Koliko ste samo ličnih i, još gore, koliko ste gubitaka po svoju zemlju podneli zbog tog olakog dangubljenja! Treba, ipak, reći da se kod vas taj nedostatak radne energije objašnjava na dva načina. Najpre, pod turskom vlašću vam je i najteži rad malo koristio. Od njega se bogatio samo vaš ugnjetač. Tokom vekova navikli ste se da radite samo onoliko koliko je neophodno. Zatim, zemlja vam je toliko plodna. Uz veoma malo rada imate što vam je potrebno za život.

Vaš narod je veliki ljubitelj političkih ili bolje rečeno, stranačkih vođa.

Sa sve nadmoćnijim stupanjem na vlast inteligencije, pojavljuju se ljudi koji shvataju kakva se lična korist može izvući iz vaše sklonosti za stranačku politiku. Oni stvaraju zanimanje od iskorišćavanja vaše sklonosti za stranačku politiku, pa sada imate profesionalne političare koji na tome zarađuju za život. Ma, šta govorim – oni zgrću bogatstvo.

Tako su vam političari iskvarili zemlju.

Običaji profesionalnih političara prvo iskorenjuju vrline srpskog tla. A, na nesreću, političari su vam svemoćni. Politika se meša u sve i svuda upravlja. Ukaže li se neko mesto u vlasti, bilo ono važno ili osrednje, svejedno, o izboru ne odlučuju zasluge kandidata, već političke veze. Može on biti i najveća neznalica, najnečasniji čovek, ako je "štićenik" političara-strančara stranke na vlasti, pobediće i čoveka najkvalifikovanijeg i u stručnom i u moralnom pogledu.
Funkcioneri su vam, po pravilu, najgoreg kvaliteta. Često nisu ni sposobni da obavljaju posao koji se traži od mesta koje zauzimaju.
Posebno dobro poznajem vašu policiju jer sam, na svoju nesreću, neko vreme sarađivao sa njom. U policiju su vam političari postavili ljude kažnjivane zbog krađe i drugih zlodela. Vaši policajci su, posebno u Južnoj Srbiji, krali od naroda i otimali novac. Prijavio sam to vašim vlastima, ali ti policajci-zločinci, koji su istovremeno bili i strančari, nisu bili kažnjeni, a mene su toliko izvređali da sam bio prinuđen da podnesem ostavku.
Kada stignu do ministarskog položaja, vaši političari postaju toliko oholi da je to skoro smešno.
Opasan vetar vam zahvata omladinu i gasi onaj pročišćavajući rodoljubivi plamen. Za većinu vaše sadašnje omladine rodoljublje se sastoji od neke vrste zavisti pune mržnje. Zavide zemljama koje su bogatije ili moćnije od njihove i tom ponižavajućem osećanju nakaradno daju ono lepo ime rodoljublje.
Savremeni mladić smatra da nije njegovo da obezbeđuje život državi, nego da je država dužna da njemu pribavi sve kako bi on mogao da vodi što je moguće prijatniji život. Otuda i ona jurnjava mladih za funkcijama. Svi bi da budu činovnici, i mladići i devojke. Vidite, mladi oba pola jako dobro znaju da sada u vašoj zemlji nije potrebno nikakvo znanje ili sposobnost da bi neko postao činovnik, potrebno je samo da ga pogura neki poslanik, ministar, ili uticajni političar-strančar.
Današnja omladina će vam odlučno reći da nipošto ne želi da gine, jer joj to ništa ne donosi. Zna ona iz iskustva, gledala je to svojim očima, i kako oni koji su se žrtvovali, kod vas, u vašoj modernoj Srbiji, dobijaju samo nogom pozadi.

Sad vidi. Moraš da pročitaš!
 
Доктор Арчибалд Рајс професор Лозанског универитета криминолог светског гласа дошао је у Србију 1914 године.Први је открио светској јавности многобројне злочине Аустро-Угарске монархије.Прешао Албанију,организовао прихватилишта у Француској и сву имовину потрошио на школовање Српских избеглица....

Још тада је Др. Рајс схватио западну пропаганду која је Србију прогласила ''леглом буна и немира и да угрожава мир у свету,те да је Српски народ дивљи и некултуран,па су се правдали пред светом да нас нису напали да нас поробе,већ да нас науче култури........

О ''култури'' монархије обавештавао је цео свет а 1928 године објавио и књигу ''Шта сам видео и проживео у великим данима'' о зверствима Аустро-Угарске силе на Српским цивилима.......

Др.Рајс је преминуо 1929 године и сахрањен је на Топчидерском гробљу али му је на лични захтев изваћено срце и однето у урни на Кајмачкалан...

''Овде у овој урни,на врху Кајмакчалана,
златно срце спава,
пријатеља Срба из најтежих дана,
Швајцарца Рајса,ком' нека је слава''
 
Procitao sam na preskok knjigu................sasvim dovoljno............jasno je da je sve uocio...........samo sto je tad bilo malo "inteligencije" a sada je ima mnogo.......po meni najveca mana nas Srba je nenormalna zavist i potkupljivost.........od nje sve potice................
 
Čovek je bio u fazonu da se Srbija ''poevropi'',da se napravi neki poredak,da bude čistija u svakom smislu,gledajući sve kroz oči pedantnog Švajcarca.Kako ga ne mrzeti?:neutral:
 
Procitao sam na preskok knjigu................sasvim dovoljno............jasno je da je sve uocio...........samo sto je tad bilo malo "inteligencije" a sada je ima mnogo.......po meni najveca mana nas Srba je nenormalna zavist i potkupljivost.........od nje sve potice................

"Nemci, Austrijanci i Madjari koji su vam toliko zla naneli i zemlju popljačkali dočekuju se sa svim počastima. Skidate im akapu i klanjate im se izdaleka, a zemlje koje su vam bili prijatelji odbacujete i ponižavate, a Švajcarsku koja vam je bila prijatelj ponižavate i ne date radne dozvole za 160 švajcaraca"
Slobodan citat.

Apropo Zapadnih i Ruskih banaka i kapitala.
 
Čovek je bio u fazonu da se Srbija ''poevropi'',da se napravi neki poredak,da bude čistija u svakom smislu,gledajući sve kroz oči pedantnog Švajcarca.Kako ga ne mrzeti?:neutral:

Ne, nije o tome govorio. On je više voleo srpske osobine nego evropske i ovde govori o amanama našeg naroda a ne o vrlinama Evrope.
Dakle ne slavi neku evropu nego ukazuje na naše mane.
 
Gde ti je opcija Vec sam procitao, ovako sam morao da odgovorim da bih, a ko nije moze da nadje u online formatu kao .pdf ili na par sajtova postavljeno, inace zanimljivo odradjena i pogodjena u centar (mada je malo bio sovinista kad je pisao lose o zenama koje su pocele da se lickaju, doduse ispade i to lose po nas jer su otisle u krajnjost u danasnje vreme), a malo je ispao pi... sto nije hteo da se ista objavi dok je ziv ali sigurno bi zbog toga dobio sut kartu iz zemlje pa ga razumem, ipak je voleo Srbiju!
Pozdrav :cool:
 
"Nemci, Austrijanci i Madjari koji su vam toliko zla naneli i zemlju popljačkali dočekuju se sa svim počastima. Skidate im akapu i klanjate im se izdaleka, a zemlje koje su vam bili prijatelji odbacujete i ponižavate, a Švajcarsku koja vam je bila prijatelj ponižavate i ne date radne dozvole za 160 švajcaraca"
Slobodan citat.

Apropo Zapadnih i Ruskih banaka i kapitala.

tako je........***.........ko zna sta ce ostati od Srbije za 100 godina............
 

Back
Top