Čudo-ljudski um

SUPERKULER

Domaćin
Banovan
Poruka
3.423
Ima li većeg čuda od ljudskog uma?
Možda Božiji um?
Da li je moguće da ni najveće čudo,pa ni Božije ,nije moguće bez ljudskog uma?
Nije li tada ljudski um alfa I omega umnosti svekolikog postojanja?
Slažem se da bi to bila prepotentna konstatacija,ali logika tog istog uma kaže da smo najumnija bića u
Univerzunu dok ne sretnemo umnija bića,pa I bogove!

Zaista,šta mislite o ljudskoj umnosti:Čudo ili budalaština-ničim izazvana glupost?Ili nešto šesto?
 
Ima li većeg čuda od ljudskog uma?
Možda Božiji um?
Da li je moguće da ni najveće čudo,pa ni Božije ,nije moguće bez ljudskog uma?
Nije li tada ljudski um alfa I omega umnosti svekolikog postojanja?
Slažem se da bi to bila prepotentna konstatacija,ali logika tog istog uma kaže da smo najumnija bića u
Univerzunu dok ne sretnemo umnija bića,pa I bogove!

Zaista,šta mislite o ljudskoj umnosti:Čudo ili budalaština-ničim izazvana glupost?Ili nešto šesto?

Otidi na podforum "Politika" da vidiš sva čuda
U stvari tu i nema ništa čudno
Ponašanje je posledica prikupljenih impulsa iz psihosocijalnog okruženja
Što videlo - to naviklo

A ako misliš o umu to imaju i ostale životinjke
A isto se i ponašaju - svako gleda svoje da namiri
Recimo dabar, u stanju je da napravi odron na autoputu samo da bi on svoje isterao
Pazi put je mogao i na drugo mesto da se pravi a njemu treba njegovo
Šteta takvog uma je relativan pojam
Baš kao na pdf "Politika" - da ja isteram svoje a ostali nek crknu
 
Bog je Kreator svega pa i svih nižih svetova a sa time i univerzalnog uma. Univerzalni um prožima samo svetove nižeg pola kreacije i ne doseže transcedentalne ili duhovne svetove.
Čovekov um je sastavni deo univerzalnog uma.
Um niti misli niti može da misli iako podstaknut od Duše (ono što jesmo) kreira misli.
Um radi po principu računara i sam od sebe nema nikakvu snagu ni moć bać kao što je nema komp bez struje ili kao što je nema bager bez nafte. Setimo se da bager nema snagu jer je obična gvožđurija koja samo prenosi snagu goriva koje je u motoru u procesu sagorevanja.....
Jedino pravo čudo u svim svetovima jeste promenjena ili ekspandirana svest jednog bića - čoveka (Duše).
 
Poslednja izmena:
Ima li većeg čuda od ljudskog uma?
Možda Božiji um?
Da li je moguće da ni najveće čudo,pa ni Božije ,nije moguće bez ljudskog uma?
Nije li tada ljudski um alfa I omega umnosti svekolikog postojanja?
Slažem se da bi to bila prepotentna konstatacija,ali logika tog istog uma kaže da smo najumnija bića u
Univerzunu dok ne sretnemo umnija bića,pa I bogove!

Zaista,šta mislite o ljudskoj umnosti:Čudo ili budalaština-ničim izazvana glupost?Ili nešto šesto?
Razmišljaj o umnosti kao o sposobnosti, sasvim ljudskoj, da vidiš, ne znam, neki nevidljivi, inače, spektar elektromagnetnog pojasa. Unekoliko, fantastična sposobnost. Ali postoje drugojačije zverke, koje vide nešto šire, ili pak nešto uže, nešto drugačije. Nezahvalno je odredjivati, ko tu ima primarnost. Ako sve to služi nekoj svrsi.
Ljudska umnost je samo jedan komadić cele slagalice. Koja to i nije, zapravo.

Moraš uzeti u obzir i to, da smo se zadesili, kao vrsta, na prekretnici vremena, kada je nestajala jedna navrhlančana vrsta, i nastajao vakuum. Te se tako pogodilo, da je čovek tuda našao sebi prostora. Ne treba se oduševljavati preterano. Ni premalo svakako.
 
Nisi u pravu Kometaru,mada Univerzalno jesi...
Jer ja sam gospodar zveri i na ovoj planeti moja rasa pasa ujeda sve druge pekinezere,a one koji su nabildovani-kalašnjikov
i med oči i krzno za damu il kljove za češljeve...I nema toliko velike ribe za koju ne mogu još veći harpun nabaviti...
A Univerzalno...?
Ybg,kad nas počnu iz orbite pecati svemirskim pecaljkama i kačiti udicama laserskim za leđa te nas u orbitu vučnim zrakom kao strunom dok
drečimo i urličemo od straha i bola,gušeći se u orbitalnom vakuumu kao ribe na suvom,a oni bezoblični,ali među sobom simpatični-gurnu
nas nogom u onu rupu za mlevenje neke melase genetsko-idijotske za interstelarne egzotične specijalitete...tad ćemo znati da je i našem
gospodarenju došao kraj...Ybg...:sad2:
 
Ima li većeg čuda od ljudskog uma?
Možda Božiji um?
Da li je moguće da ni najveće čudo,pa ni Božije ,nije moguće bez ljudskog uma?
Nije li tada ljudski um alfa I omega umnosti svekolikog postojanja?
Slažem se da bi to bila prepotentna konstatacija,ali logika tog istog uma kaže da smo najumnija bića u
Univerzunu dok ne sretnemo umnija bića,pa I bogove!

Zaista,šta mislite o ljudskoj umnosti:Čudo ili budalaština-ničim izazvana glupost?Ili nešto šesto?

Ovde se opasno priblizavas Hegelu. :)
Malo je nezgodno taj pojam izvuci i pitati se o konacnici, jer jezik odmah bije po usima pa tako se mozemo pitati sta je savrsenije od najsavrsenijeg a da to nema nikakvog smisla. Da li je um zbog toga falican? Ja ne bih tako postavio stvari, pre bih rekao da je razum kocnicar a ne um. Nama mozda i deluje da um nesto ne doseze i da mu fali "materijala" ali je pitanje da li od njega ocekujes nesto sto vise pripada nekim drugim sposobnostima covekovim. Po meni on objedinjuje racio i iracionalno. Mislim da je potencijal istrosen maksimalno, jer sve upucuje na to a i taj potencijal treba istrazivati i dalje. Ako covek moze da ima 16 cula onda ih i mora imati. Ako nema ne moze. Naravno da se to ne moze direktno dokazati kao sto se ne moze dokazati i da cu posle smrti biti petar pan ali postoji neka izvesnost. Kao mali sam se pitao da li negde postoje boje koje su toliko drugacije da uveliko nadilaze i nijanse ovih poznatih. Kad bi i bila umnija bica opet bi umnost bila ono sto se idealizuje. Tvoje vaganje coveka i Boga takodje se vrti oko umnosti, dakle kolko god stepenovali ne dobijas novi fenomen.
 
Ima li većeg čuda od ljudskog uma?
Možda Božiji um?
Da li je moguće da ni najveće čudo,pa ni Božije ,nije moguće bez ljudskog uma?
Nije li tada ljudski um alfa I omega umnosti svekolikog postojanja?
Slažem se da bi to bila prepotentna konstatacija,ali logika tog istog uma kaže da smo najumnija bića u
Univerzunu dok ne sretnemo umnija bića,pa I bogove!

Zaista,šta mislite o ljudskoj umnosti:Čudo ili budalaština-ničim izazvana glupost?Ili nešto šesto?

algoritam sa blokadom
 
Razmišljaj o umnosti kao o sposobnosti, sasvim ljudskoj, da vidiš, ne znam, neki nevidljivi, inače, spektar elektromagnetnog pojasa. Unekoliko, fantastična sposobnost. Ljudska umnost je samo jedan komadić cele slagalice. Koja to i nije, zapravo.

Moraš uzeti u obzir i to, da smo se zadesili, kao vrsta, na prekretnici vremena, kada je nestajala jedna navrhlančana vrsta, i nastajao vakuum.

Ovde se opasno priblizavas Hegelu. :)
, pre bih rekao da je razum kocnicar a ne um. Nama mozda i deluje da um nesto ne doseze i da mu fali "materijala" ali je pitanje da li od njega ocekujes nesto sto vise pripada nekim drugim sposobnostima covekovim. Po meni on objedinjuje racio i iracionalno.

Pre dosta godina, vratila se profesorica filozofije iz Amerike pa organizovala predavanje o iluziji u Domu omladine. Imajući slobodnog vremena svratim da vidim šta će izmudrovati. Praktično tamo i nije bilo drugih sem njenih studenata. Budem strpljiv i slušam. Između ostalog njena priča o iluziji je bila pričao iluzionističkom triku. Čudio sam se toj velikoj pameti njenoj a ujedno sam sebe pitao, "Da li da na ovo čovek počne da se valja od smeha ili da na sav glas jadikuje?"
Zbog potrošenih para za njen put, zbog onih studenata koji kao nešto uče na filozofiji i zbog još mnogo toga.
A zašto? Zamolio bih vas da pažljivo pratite ovo što ću izneti a izneću upravo detalj o iluziji. Ko bude strpljiv pa ne bude brz da po automatici uma odmah to odbacuje, možda će moći da sagleda suštinu stvari. Jer, tu se skriva najveća zagonetka svih naših ljudskih muka, problema, nadmudrivanja i, neću pogrešiti ako kažem, ratova.

Da počnem!
Um svakog od nas jeste jedinstven sa Univerzalnim umom koji prožima sve svetove nižeg pola kreacije. Ovaj podatak je izuzetno važan.
Svaki čovek ima svoj sistem verovanja i poimanja života i njegovog načina funkcionisanja, nezavisno da li je sve to ispravno ili je pogrešno. Nezavisno da li je ateista ili je religiozan. Nezavisno da li je pismen ili nepismen i nezavisno da li je filozof, naučnik, svetac, žena, muškarac ili dete.
Uzmimo iz svih tih grupa samo jednu jedinu osobu da posmatramo a potpuno je nevažno koju. Nemojmo odrediti koju već neka svako po slobodnoj volji odabere jednu, bilo koju.
Ta odabrana osoba, rekosmo da ima svoj sistem verovanja po ma kom detalju života; nauke, filozofije, religije, sreće, nesreće, zdravlja...
Onako kako ta osoba veruje, zaključuje, shvata tako njegov um a sa time tako univerzalni um uređuje stvari i događaje oko njega da mu daju povratnu sliku koja će biti potvrda da su sva njegova verovanja, znanja, poimanja ispravna ili jedino ispravna. Ponovići! Ovaj detalj je najvažniji.
Ovo će ateisti uvek davati milione potvrda i dokaza da je njegovo verovanje da Bog nikako ne postoji jedino i potpuno ispravno.
Takođe će filozofu govoriti da je njegov konačni zaključak i viđenje jedino ispravno.
Takođe će, recimo, Katoliku dati beskonačno dokaza da je baš njegovo verovanje ispravni. Na isti način će dobijati potvrde da će Musliman imati baš slične dokaze, da je njegovo verovanje najispravnije...itd. itd.
Da li nešto naslućujete?
Nadam se. U tome se sastoji iluzija i moć uma, da nas uvek žedne vodi preko vode... i da uvek svako od nas tvrdi da je baš njegovo viđenje, shvatanje i poimanje života jedino ispravno.
Zbog toga mi nismo sposobni da se u kratkom vremenu uzdignemo u svojoj tački posmatranja i razumevanja života.
Ipak, baš i nije tako. Ali samo na dužim stazama. Naša svest ( a svest je duhovna kategorija jer jedino mi kao duhovno biće imamo svest i jedino mi kao duhovno biće možemo da razmišljamo), dakle naša svest odnosno Mi kao Svest ili biće ipak polako iz iskustva u iskustvo polako ekspandiramo svoju ispravnost shvatanja i viđenja. Ali sada postoji problem. Taj problem je kako da reprogramiramo svoj um. On je inertan i radi po principu programa u računaru. Kada su u pitanju same promene radi kao žiroskop - ako želiš da nešto naglo promeniš u nama se javi otpor u vidu tvrdog neslaganja, otpora, ljutnje pa i besa pa čak i onda kada nekako kao prihvatimo. Jer, ubrzo, već sutradan se javi reakcija i sve anuliramo. Um (žiroskop) teži da se vrati nazad da drži stari pravac. Svakako da on u tome uspeva. Uspeva i po stotinu puta po jednom životnom detalju pa čak i više i to dosta više, ali na kraju ipak počinje da popusta pomalo. Zar ne kažu ljudi da ako dovoljno ponavljaš laž ona postaje istina? Ovo samo govori o ovoj vrsti funkcionisanja uma.
Pazite da vas podsetim na jedan detalj, odnosno priču iz života koju ste možda pročitali.
U engleskoj čovek je imao bolesno dete i toliko je voleo da ozdravi da je stalno ponavljao u razgovorima; "Dao bih desnu ruku samo da ozdravi!" Oni sede sa desne strane za volanom. Jednoga dana imao je udes i auto iz suprotnog pravca ošišao mu je desnu stranu auta a sa time i desnu ruku. Za uzvrat, njegov sinčić je ozdravio.
Naravno da za vas odnosno za vaš sistem verovanja i poimanja života ovo može biti besmislica. Međutim, rekoh da ne žurite sa presudama i zaključcima.
Mogao bih vam pisati danima o ovoj temi, ali ako kod drugih nema dovoljno potrebe za istinom neće biti nikakve vajde...
Praktično ovo sve govori o načinu kako naš uma koji je jedan te isti sa Univerzalnim umom uređuje stvari oko nas i daje nam uvek dokaza.
Filozofija ne zarezuje kazivanja Isusa - nisam ni ja sledbenik Hrišćanstva - ali ne mogu ignorisati veličanstvenost njegovih pouka. On jeste rekao da ako pojedinac ima dovoljno jaku veru (ustvari VEROVANJE) onda on može pomerati planine.
Ovo ujedno objašnjava da naš um funkcioniše u skladu sa našim ubeđenjima ili verovanjima nezavisno da li su to sujeverja ili nisu. On ih ne raspoznaje već samo izvršava ili uređuje događaje oko nas tako da budemo zadovoljni da je sve po našim.....
Zato je jedino pravo čudo samo skok ili ekspanzija svesti....
Žao mi je što se neko može naći uvređenim iako se ovde obraćam iz uvažavanja svoji sagovornika, moje će tvrđenje ostati da ako neko želi znati istinu o sebi i o životu u celini neophodno je da obuhvati saznanja sa svih polja koja su danas aktuelna. Život nije seciran niti isključiv ali mi kao ljudi jesmo...
Neznam da li sam uspeo nešto reći ili bar ono što sam imao nameru da dotaknem.

Razum nije ništa drugo do li naš program kojeg smo dotle već načinili u našem umu a to obuhvata naše podizanje u porodici, na ulici u školi na studijama preko mnogih knjiga, filmova i još mnogo toga. Sve to su programi koje sa vremenom reprogramiramo ili osavremenjujemo sve dok se jednoga dana ne podignemo sa njima da se može nazreti istina. Tada se u nama pojavi Svetlost kreatora života ali i još nešto. Tada smo uspeli da nazremo naš cilj postojanja.
Hajde živeli.
 
Zamolio bih vas da pažljivo pratite ovo što ću izneti a izneću upravo detalj o iluziji. Ko bude strpljiv pa ne bude brz da po automatici uma odmah to odbacuje, možda će moći da sagleda suštinu stvari. Jer, tu se skriva najveća zagonetka svih naših ljudskih muka, problema, nadmudrivanja i, neću pogrešiti ako kažem, ratova.


Um svakog od nas jeste jedinstven sa Univerzalnim umom koji prožima sve svetove nižeg pola kreacije. Ovaj podatak je izuzetno važan.

Razum nije ništa drugo do li naš program kojeg smo dotle već načinili u našem umu a to obuhvata naše podizanje u porodici, na ulici u školi na studijama preko mnogih knjiga, filmova i još mnogo toga. Sve to su programi koje sa vremenom reprogramiramo ili osavremenjujemo sve dok se jednoga dana ne podignemo sa njima da se može nazreti istina. Tada se u nama pojavi Svetlost kreatora života ali i još nešto. Tada smo uspeli da nazremo naš cilj postojanja.
.
I naravno,pod uslovom da smo pročitali Kalauz...pardon...Ključ života...
Tada možemo slobodno da postojimo! Pazi :I to u višim sferama!:per:
 
Poslednja izmena:
Na Dekartes temi postavljam pitanje o doživljavanju boja I daltonizmu filozofije...
Zar je moguće da su svi filozofi u istoriji bili daltonisti ili su samo mislili crno -belo?
Ybmti pa ja ovde jedini mislim u boji I sinemaskopu[/B
]?::hahaha:
 
Zaista...Koji to spektakl od boja u svojoj lobanji taj um zatvoren hermetički...no dobro-otvoren za krvne sudove ,nerve,vezivna tkiva I kičmenu
moždinu vratnog dela...prikazuje sam sebi ,transformišući običan elektroimpuls u nitima I slojevima ,čak možda I digitalnim ili još sofisticiranijim
na nekom molekularnom nivou-stalni prenos životne utakmice u kojoj promenljive sreće glavinjamo...
Mora da smo vrsta I rasa lujki kad ne razumemo ni sopstvene funkcije pojedinih organa...
Spektar boja gledamo ko tele u šarena vrata I nemamo pojma šta nam se to dešava!:hahaha:
Gledaju I oni daltonisti I njima je sigurno lakše po principu-što imaš manje para-manje I briga...:mrgreen:

Možda je slikarska umetnost (ili zanat ybm li ga ša je) I bespotrebno bacanje uljanih boja-možda bi mogli nekom
memorijicom od par giga ili tera da to isprebacujemo jedni drugima,aaaa?:hahaha:
 
@krstic

"Ko nastoji da izbegne sve krajnosti trazenjem nekog srednjeg objektivnog puta neka zna da je izabrao jednu od krajnosti koju je zeleo da izbegne"

Ovo ne pripada temi diskusije.... a ako te interesuje stvarni duhovni razvitak onda se dobro zapitaj šta je Sv. Pavle mislio kada je rekao, "Iako nisam sa vama u fizičkom (telu) ja sam u duhu (duhovnom telu) uvek uz vas.."
Ispravno razumevanje ovog i još samo nekoliko stihova iz Biblije udariće jak temelj svakom onom koga interesuje bilo kakav duhovni progres. Jer, ovo je slika pravih i jedino originalnih duhovnih učitelja... Svi ostali su samo glumci na pozornici.. Kako kaže Dragoljub, lažni "Kalauzi..."


I naravno,pod uslovom da smo pročitali Kalauz...pardon...Ključ života...
Tada možemo slobodno da postojimo! Pazi :I to u višim sferama!:per:

U "Kalauzu," o ovome nije bilo reči uopšte...
 
Ovo ne pripada temi diskusije.... a ako te interesuje stvarni duhovni razvitak onda se dobro zapitaj šta je Sv. Pavle mislio kada je rekao, "Iako nisam sa vama u fizičkom (telu) ja sam u duhu (duhovnom telu) uvek uz vas.."
Ispravno razumevanje ovog i još samo nekoliko stihova iz Biblije udariće jak temelj svakom onom koga interesuje bilo kakav duhovni progres. Jer, ovo je slika pravih i jedino originalnih duhovnih učitelja... Svi ostali su samo glumci na pozornici.. Kako kaže Dragoljub, lažni "Kalauzi..."





U "Kalauzu," o ovome nije bilo reči uopšte...
Nemam pojma,nisam čito...:manikir:
A sv Pavle nije uz mene,ne priviđaju mi se duhovi,a I njegov moral mi je sumnjiv...Ni on se nije založio,baš kao ni
mesaja Đezuz za jadne biljke I životinje koje vrli homo sapijens pokosi I pokla I samelje zubima svojim...Razasutim
jaucima je popločano vozvišenije njihovo moj Luise...
Zajebavate svi onog jadnog gurua solarne joge koji se hrani samo supicom od minerala i sunčevim svetlom,a njegov
je pokušaj jedini zaista moralan i neubistven za druga živa bića!
Znaš kad mama mravica kaže sinu Mrgudu:"Lažeš Mrgude.krvavi ti zubi..."
Taj ti je Pavle jedan Mrgud...A i Đezuz je ubivene ribe delio seljanima priprostim...:evil:
 
Poslednja izmena:
Nemam pojma,nisam čito...:manikir:
A sv Pavle nije uz mene,ne priviđaju mi se duhovi,a I njegov moral mi je sumnjiv...Ni on se nije založio,baš kao ni
mesaja Đezuz za jadne biljke I životinje koje vrli homo sapijens pokosi I pokla I samelje zubima svojim...Razasutim
jaucima je popločano vozvišenije njihovo moj Luise...
Zajebavate svi onog jadnog gurua solarne joge koji se hrani samo supicom od minerala i sunčevim svetlom,a njegov
je pokušaj jedini zaista moralan i neubistven za druga živa bića!
Znaš kad mama mravica kaže sinu Mrgudu:"Lažeš Mrgude.krvavi ti zubi..."
Taj ti je Pavle jedan Mrgud...A i Đezuz je ubivene ribe delio seljanima priprostim...:evil:

Dragoljube,
Reci mi samo jednu stvar. Da li ti se dogodilo nekada u životu da si, onda kada nešto nisi razumeo, postavio dodatno pitanje da bi ti se objasnilo?

Ovo što ću napisati ne pišem zbog tebe već zbog možda nekog ko će možda pročitati pa će u tome videti nešto što mu može zagolicati unutarnje osećaje.

A to je sledeće:
Pravi duhovni učitelj dok je u fizičkom telu ima mogućnost da bude sa svojim učenicima, sledbenicima, u svom duhovnom telu i da ih podučava, pomaže, štiti, usmerava, upozorava...
Način kako on to čini ne spada u one koje neutrenirana svest čoveka može raspoznati...
Nijedan pravi duhovni učitelj ne dolazi ovde da pravi mir na zemlji već da duhovno sazrelim ljudima pomogne da završe svoj ciklus školovanja (da prekinu sa reinkarnacijom) na ovoj planeti.
Ovo je ratni univerzum pa otuda mirna i ratna stanja su naš poligon za sticanje životnih iskustava i učenje da jedino dela iz ljubavi jesu vredna kao način življenja.
 
Poslednja izmena:
Pre dosta godina, vratila se profesorica filozofije iz Amerike pa organizovala predavanje o iluziji u Domu omladine.
Louise, ne želim da te uvredim, ali ne pridajem mnogo značaja govornicima koji se bave teleevandjelizmom, lišenim komponente televizije i evandjelizma. U Americi je endemija tako čega, jer je ljudstvo toliko otudjilo od normalnosti, da su postali sposobni i spremni da plaćaju dokone ljude, koji bi im po binama i preko bimova govorili sasvim očigledne stvari, i opravdavali, inače sasvim, urodjene im instinkte i nagone, te ideje i stavove.
Ostatak sveta nije toliko se otudjio od, neizmeštenosti. Amerika, sa druge strane, bazirana je na iluziji. Sve što imaju, ili mogu reći da imaju. Uzmi sve, ostaće samo podlost i lukavost, kao izvorne veštine.
Opet, nemoj se uvrediti, ali ne treba meni mentalna štaka, u običnu drugoga govornika, koji bi svojim, možda nadahnutim, govorom prišio mi gromulj opravdanja, za to što se ne ponašam kao da sam lik iz TV serijala nekog. Faktički fiktivan.

Gledaj, ovako oni razmišljaju tamo preko. Nemaš problem - ne mogu ti prodati rešenje. Zašto ti ne bih napravio problem, kada već mogu. Pa kupi od mene ti rešenje.
 
Ima li većeg čuda od ljudskog uma?
Možda Božiji um?
Da li je moguće da ni najveće čudo,pa ni Božije ,nije moguće bez ljudskog uma?
Nije li tada ljudski um alfa I omega umnosti svekolikog postojanja?
Slažem se da bi to bila prepotentna konstatacija,ali logika tog istog uma kaže da smo najumnija bića u
Univerzunu dok ne sretnemo umnija bića,pa I bogove!

Zaista,šta mislite o ljudskoj umnosti:Čudo ili budalaština-ničim izazvana glupost?Ili nešto šesto?
Je le ovo ribar ponovo mutirao? A izgleda da su mnogi jos! U cemu je fazon?
 
Ovo ne pripada temi diskusije.... a ako te interesuje stvarni duhovni razvitak onda se dobro zapitaj šta je Sv. Pavle mislio kada je rekao, "Iako nisam sa vama u fizičkom (telu) ja sam u duhu (duhovnom telu) uvek uz vas.."
Ispravno razumevanje ovog i još samo nekoliko stihova iz Biblije udariće jak temelj svakom onom koga interesuje bilo kakav duhovni progres. Jer, ovo je slika pravih i jedino originalnih duhovnih učitelja... Svi ostali su samo glumci na pozornici.. Kako kaže Dragoljub, lažni "Kalauzi..."

Koji je na svom pocetku bio jaki progonitelj hriscana ...

Biblija je najgenocidnija knjiga u istoriji covjecanstva !
 
Pre dosta godina, vratila se profesorica filozofije iz Amerike pa organizovala predavanje o iluziji u Domu omladine. Imajući slobodnog vremena svratim da vidim šta će izmudrovati. Praktično tamo i nije bilo drugih sem njenih studenata. Budem strpljiv i slušam. Između ostalog njena priča o iluziji je bila pričao iluzionističkom triku. Čudio sam se toj velikoj pameti njenoj a ujedno sam sebe pitao, "Da li da na ovo čovek počne da se valja od smeha ili da na sav glas jadikuje?"
Zbog potrošenih para za njen put, zbog onih studenata koji kao nešto uče na filozofiji i zbog još mnogo toga.
A zašto? Zamolio bih vas da pažljivo pratite ovo što ću izneti a izneću upravo detalj o iluziji. Ko bude strpljiv pa ne bude brz da po automatici uma odmah to odbacuje, možda će moći da sagleda suštinu stvari. Jer, tu se skriva najveća zagonetka svih naših ljudskih muka, problema, nadmudrivanja i, neću pogrešiti ako kažem, ratova.

Da počnem!
Um svakog od nas jeste jedinstven sa Univerzalnim umom koji prožima sve svetove nižeg pola kreacije. Ovaj podatak je izuzetno važan.
Svaki čovek ima svoj sistem verovanja i poimanja života i njegovog načina funkcionisanja, nezavisno da li je sve to ispravno ili je pogrešno. Nezavisno da li je ateista ili je religiozan. Nezavisno da li je pismen ili nepismen i nezavisno da li je filozof, naučnik, svetac, žena, muškarac ili dete.
Uzmimo iz svih tih grupa samo jednu jedinu osobu da posmatramo a potpuno je nevažno koju. Nemojmo odrediti koju već neka svako po slobodnoj volji odabere jednu, bilo koju.
Ta odabrana osoba, rekosmo da ima svoj sistem verovanja po ma kom detalju života; nauke, filozofije, religije, sreće, nesreće, zdravlja...
Onako kako ta osoba veruje, zaključuje, shvata tako njegov um a sa time tako univerzalni um uređuje stvari i događaje oko njega da mu daju povratnu sliku koja će biti potvrda da su sva njegova verovanja, znanja, poimanja ispravna ili jedino ispravna. Ponovići! Ovaj detalj je najvažniji.
Ovo će ateisti uvek davati milione potvrda i dokaza da je njegovo verovanje da Bog nikako ne postoji jedino i potpuno ispravno.
Takođe će filozofu govoriti da je njegov konačni zaključak i viđenje jedino ispravno.
Takođe će, recimo, Katoliku dati beskonačno dokaza da je baš njegovo verovanje ispravni. Na isti način će dobijati potvrde da će Musliman imati baš slične dokaze, da je njegovo verovanje najispravnije...itd. itd.
Da li nešto naslućujete?
Nadam se. U tome se sastoji iluzija i moć uma, da nas uvek žedne vodi preko vode... i da uvek svako od nas tvrdi da je baš njegovo viđenje, shvatanje i poimanje života jedino ispravno.
Zbog toga mi nismo sposobni da se u kratkom vremenu uzdignemo u svojoj tački posmatranja i razumevanja života.
Ipak, baš i nije tako. Ali samo na dužim stazama. Naša svest ( a svest je duhovna kategorija jer jedino mi kao duhovno biće imamo svest i jedino mi kao duhovno biće možemo da razmišljamo), dakle naša svest odnosno Mi kao Svest ili biće ipak polako iz iskustva u iskustvo polako ekspandiramo svoju ispravnost shvatanja i viđenja. Ali sada postoji problem. Taj problem je kako da reprogramiramo svoj um. On je inertan i radi po principu programa u računaru. Kada su u pitanju same promene radi kao žiroskop - ako želiš da nešto naglo promeniš u nama se javi otpor u vidu tvrdog neslaganja, otpora, ljutnje pa i besa pa čak i onda kada nekako kao prihvatimo. Jer, ubrzo, već sutradan se javi reakcija i sve anuliramo. Um (žiroskop) teži da se vrati nazad da drži stari pravac. Svakako da on u tome uspeva. Uspeva i po stotinu puta po jednom životnom detalju pa čak i više i to dosta više, ali na kraju ipak počinje da popusta pomalo. Zar ne kažu ljudi da ako dovoljno ponavljaš laž ona postaje istina? Ovo samo govori o ovoj vrsti funkcionisanja uma.
Pazite da vas podsetim na jedan detalj, odnosno priču iz života koju ste možda pročitali.
U engleskoj čovek je imao bolesno dete i toliko je voleo da ozdravi da je stalno ponavljao u razgovorima; "Dao bih desnu ruku samo da ozdravi!" Oni sede sa desne strane za volanom. Jednoga dana imao je udes i auto iz suprotnog pravca ošišao mu je desnu stranu auta a sa time i desnu ruku. Za uzvrat, njegov sinčić je ozdravio.
Naravno da za vas odnosno za vaš sistem verovanja i poimanja života ovo može biti besmislica. Međutim, rekoh da ne žurite sa presudama i zaključcima.
Mogao bih vam pisati danima o ovoj temi, ali ako kod drugih nema dovoljno potrebe za istinom neće biti nikakve vajde...
Praktično ovo sve govori o načinu kako naš uma koji je jedan te isti sa Univerzalnim umom uređuje stvari oko nas i daje nam uvek dokaza.
Filozofija ne zarezuje kazivanja Isusa - nisam ni ja sledbenik Hrišćanstva - ali ne mogu ignorisati veličanstvenost njegovih pouka. On jeste rekao da ako pojedinac ima dovoljno jaku veru (ustvari VEROVANJE) onda on može pomerati planine.
Ovo ujedno objašnjava da naš um funkcioniše u skladu sa našim ubeđenjima ili verovanjima nezavisno da li su to sujeverja ili nisu. On ih ne raspoznaje već samo izvršava ili uređuje događaje oko nas tako da budemo zadovoljni da je sve po našim.....
Zato je jedino pravo čudo samo skok ili ekspanzija svesti....
Žao mi je što se neko može naći uvređenim iako se ovde obraćam iz uvažavanja svoji sagovornika, moje će tvrđenje ostati da ako neko želi znati istinu o sebi i o životu u celini neophodno je da obuhvati saznanja sa svih polja koja su danas aktuelna. Život nije seciran niti isključiv ali mi kao ljudi jesmo...
Neznam da li sam uspeo nešto reći ili bar ono što sam imao nameru da dotaknem.

Razum nije ništa drugo do li naš program kojeg smo dotle već načinili u našem umu a to obuhvata naše podizanje u porodici, na ulici u školi na studijama preko mnogih knjiga, filmova i još mnogo toga. Sve to su programi koje sa vremenom reprogramiramo ili osavremenjujemo sve dok se jednoga dana ne podignemo sa njima da se može nazreti istina. Tada se u nama pojavi Svetlost kreatora života ali i još nešto. Tada smo uspeli da nazremo naš cilj postojanja.
Hajde živeli.

Na ovoj temi Krsticu sve sto si napisao,kao da si moje misljenje iznosio...
Medjutim i sam znas da to ne mogu svi razumeti i uvideti tim istim Razumom.
Ono sto bih ja pokusao za objasniti im je da se zamisle i na jedan tren osvrnu
se oko sebe ,dobro pogledaju jer ono sto vide je njihov licni Um koji je deo
UniverzUm-a - univerzalnog Um-a - Apsoluta -Bica koje jesmo i tim nacinom smo
mi svi povezani sa njime,jer da nismo sve ovo i ne bi bilo moguce...

Um tako funkcionise,mi svi nista se ne razlikujemo od masina koje pravimo po
principu delovanja.Jedina stvar da je tako nazovem je Dusa koja nas izdvaja i
tu se mi do nekle ne slazemo sta je ona i sta predstavlja.

Duh - Dusa je isto tako program kao i sve ostalo od cega smo sacinjeni,
medjutim to je nas najvredniji program koji postoji i kojim se mi upravljamo
u ovome nasem iskustvenom dozivljaju kreacije kroz Univerzalni Um...

Telo je ta spona izmedju Duse i Uma,kako nasih licnih tako i Univerzalnih.
Iz haosa je nastao nekakav red i taj red sada tezi haosu,medjutim to je kao
i sve ostalo samo deo iluzije koja nam se pred nasim ocima desava,jer sve je
iluzija kada uvidimo tu sponu izmedju nas i apsoluta i shvatimo svojim razumom
da mi ne upravljamo nicime i da ustvari mi upravljamo upravo svime kroz apsolut,
da smo svi mi Jedno koje se podelilo na mnostvo,jer nije imalo izbora,to je pravo
nase ludilo...

Zasto se to desilo?
Desilo se jer smo zeleli da se izrazimo nekim nacinom,da ne postojimo samo kao
mogucnosti koje lebde u nicemu-pravom nicemu-koje prestavlja upravo samu neostvarenu
mogucnost...
Tako smo stvorili Um ovaj univerzalni koji predstavlja prostor u kome se sve odigrava, u kome
mogucnosti iskacu kao baloni od sapunice,svaki za sebe big bang-koji je isto tako iluzija
jer ustvari nista se i nije desilo koliko se sve i desilo,ustvari desila se samo ekspanzija
prostora i materije odnosno Uma i Duha... To je ekspanzija koja traje i traje ali samo kao iluzija,
mi uistinu kao bice koje jesmo nigde nismo odmakli i to je ono sto nas muci u svemu ovome
a u isto vreme nam je i lepo jer lepo je zavaravati sebe da se nakako napreduje pa bila to i
samo iluzija kao sto sve i jeste...

Sta iz svega ovoga mi kao deo bica koje jesmo mozemo nauciti i iskoristiti u nasu korist...
To je vise bar meni ona otrcana fraza da -misli kreiraju realnost.
Svako je od nas u dodatnoj nekoj svojoj iluziji,religioznoj,naucnoj,politickoj i slicno,mi
jednostavno trebamo te iluzije da bi ziveli,da bi imali neki svoj cilj postojanja,jer bez
njega smo izgubljeni,on nas vodi kroz kreaciju-nas zivot u okviru svega ovoga sto se
desava...
Kada to uvidimo ,da smo samo deo iluzije i da igramo tu igru,onda dolazi ono da i
brda mozemo pomerati ali bukvalno,jer i ona su iluzija nasa kao bica koje jesmo...
Ja sam nesto slicno ucinio bio i izazvao havariju,pisao sam o tome...
Medjutim to se moze iskoristiti u isto takvoj iluziji sebe koje je nama najpribliznije
a to je da budemo toliko objektivni koliko je to moguce kroz nasu subjektivnost. Sada
neko bi rekao da je to nemoguce,ali jeste,ako sve posmatramo kriticki u odnosu na sebe
u tom smislu da kritikujemo i sebe za sve svoje postupke...
Tim nacinom uvidjamo kako kreiramo soju realnost-kako smo mi sami sebe kreirali u licnost
koja jesmo i kroz koju se ispoljavamo i onda mozemo sebe menjati u ono sto smatramo
boljim za sebe,a to je relativno od osobe do osobe kao i sve...

To je nas najvredniji cilj ove iluzije-menjati sebe na bolje,sta god nam to znacilo,a meni
znaci biti sto objektivniji-biti sto slicniji apsolutu-bez osudjivanja ikoga-jer smo to mi sami.
 

Back
Top