Crne rupe i super nove...

Gledao sam sjajnu emisiju iz nekoliko epizoda "SPACE" - BBC je napravio sa onimg glumcem Sem Nilom(mozda nisam pogodio ime, ali nije bitno)
Vrlo lepo, naucno i edukativno snimljeno, razresice mnoge zablude, ja imam na DivX-u 2CD, pa ko ima brz internet...
 
Sal:
Nisam nikad imao vremena da procitam ijednu od velikana Stivena, sto smatram jednim od svojih vecih propusta.
Da li su ta dela pisana "narodnim jezikom", tj razumljive laiku (mada imam neko predznanje, rodjeno iz moje prirodne radoznalosti o nasem okruzenju, tj prirodi) ili se bas mora imati neko predznanje iz date oblasti.
Ja sam cuo da on pise bas za laike, popularisuci savremenu fiziku, narocito astronomiju...:)
Da, ja sam citao Kratka istorija vremena, napisana je bez formula da bi bila sto razumljivija prosecnom citaocu. I nije iz 2005, nego od ranije, ima je na polarisovom cd-u.
 
NaraYan:
Ne, ne, Sal.
Uopshte nismo na rubu.
Mozda smo na rubu kraka. :]

LM
Postoji kritichna granica od oko jedne ipo suncheve mase koja se naziva:
CH************* G******.
:-]
Candrasekarova granica, zvezde sa manjom masom ce u svom zavrsnom stadijumu ostati beli patuljci, a one sa vecom ce kolabirati do nivoa tacke sa beskonacnom gustinom.
 
...i bash tu, u singularnosti, prestaje da vazi Ajnshtajnova teorija...
Ali, shta mislite...
...Ako je u singularnosti crne rupe beskonachna zakrivljenost prostorvremena [i gustina] kao i u Velikom Prasku, postoji li uopshte neka razlika [kvalitativna poshto kvantitativna nema smisla] izmedju singularnosti crne rupe i singularnosti pochetka poznatog prostorvremena?
 
NaraYan:
...i bash tu, u singularnosti, prestaje da vazi Ajnshtajnova teorija...
Mozda je bolje reci da matematicki aparat kojim se sluzimo da opisemo crnu rupu
nije adekvatan za to, nego reci da u crnoj rupi prestaje da vaze TR i drugi zakoni fizike...

NaraYan:
...Ako je u singularnosti crne rupe beskonachna zakrivljenost prostorvremena [i gustina] kao i u Velikom Prasku, postoji li uopshte neka razlika [kvalitativna poshto kvantitativna nema smisla] izmedju singularnosti crne rupe i singularnosti pochetka poznatog prostorvremena?
Da li je u singularnosti crne rupe beskonacna zakrivljenost spacetime-a?

Druga stvar, crne rupe postoje u spacetime-u Univerzuma. Izvan Univerzuma ne postoji spacetime, ni sada a ni onda kada je doslo do stvaranja Univerzuma. Uostalom, M-Theory tvrdi da nije postojala singularnost u trenutku Big Banga, vec samo stanje vrlo velike gustine materije proisteklo iz sudara dve membrane u 11-to dimenzionalnom prostoru...
 
Sentient:
Mozda je bolje reci da matematicki aparat kojim se sluzimo da opisemo crnu rupu
nije adekvatan za to, nego reci da u crnoj rupi prestaje da vaze TR i drugi zakoni fizike...

E ovo je sad cepidlachenje.

Sentient:
Da li je u singularnosti crne rupe beskonacna zakrivljenost spacetime-a?

Po vazecim teorijskim modelima jeste.
A da li je zaista tako, ne mogu da tvrdim.
Kao shto ne mogu da tvrdim da nije.

Sentient:
Druga stvar, crne rupe postoje u spacetime-u Univerzuma. Izvan Univerzuma ne postoji spacetime, ni sada a ni onda kada je doslo do stvaranja Univerzuma. Uostalom, M-Theory tvrdi da nije postojala singularnost u trenutku Big Banga, vec samo stanje vrlo velike gustine materije proisteklo iz sudara dve membrane u 11-to dimenzionalnom prostoru...

Postoji neki ekvivalent istog. Mozda je nashe prostorvreme u stvari samo jedan delic toga.
Po M-teoriji postoji upravo taj hiperprostor u kome se nalazi i nash Univerzum.
Za VP je ok, po M je nastao sudarom dveju brana, a vrlo velika gustina je i u Crnoj rupi.
E sad, shta mislish, gde je veca gustina [bila]? U crnoj rupi ili na pochetku nasheg dragog Univerzuma?
 
NaraYan:
Postoji neki ekvivalent istog. Mozda je nashe prostorvreme u stvari samo jedan delic toga.
Po M-teoriji postoji upravo taj hiperprostor u kome se nalazi i nash Univerzum.
Za VP je ok, po M je nastao sudarom dveju brana, a vrlo velika gustina je i u Crnoj rupi.
E sad, shta mislish, gde je veca gustina [bila]? U crnoj rupi ili na pochetku nasheg dragog Univerzuma?
Xaxaxa idi proveri pa nam javi!
Mnogi su super-kompjuteri pravili modele za blackhole i nisu uspeli da predju event horizont zbog pregrevanja.
 
Sentient:
Mislim da sva materija koja upadne u crnu rupu prestaje da u svakom smislu bude materija, tako da je pitanje gustine materije unutar crne rupe (ili unutar singulariteta Univerzuma pre Big Banga) besmisleno.
cek malo :D,sta mislis moze li se hajzenbergov princip neodredjenosti primeniti na gravitaciju uopste a pogotovu na extremno jaka polja sabijena na malom prostoru:D?!
 
KiZo:
cek malo :D,sta mislis moze li se hajzenbergov princip neodredjenosti primeniti na gravitaciju uopste a pogotovu na extremno jaka polja sabijena na malom prostoru:D?!
Nisam siguran da shvatam sta zelis tacno da pitas sa ovim.

Unutar protona i neutrona imas ekstremno jako polje sabijeno u malu zapreminu. Ovo pominjem zato sto je najveci deo mase materije u nasem Univerzumu u vidu protona i neutrona. A najveci deo mase ovih cestica dolazi od kineticke energije kvarkova i gluona unutar njih.
 
Sentient:
Mislim da sva materija koja upadne u crnu rupu prestaje da u svakom smislu bude materija, tako da je pitanje gustine materije unutar crne rupe (ili unutar singulariteta Univerzuma pre Big Banga) besmisleno.

Dobar si, dobar... :)
Ali...
Shta je tamo [u CR] ako nije materija?!?!?!

Mislim, shta moze postojati a da nije materijalne prirode???
Kako materija prestaje???

(Moze se reci da materija prestaje tamo gde prestaje svest, chula, opazanje tralala... ali to nije ono shto pitam).
 
NaraYan:
Shta je tamo [u CR] ako nije materija?!?!?!

Mislim, shta moze postojati a da nije materijalne prirode???
Kako materija prestaje???
Prestaje da bude materija u smislu da gubi svaku odliku materije: struktura joj se razara sve do nivoa kvarkova i gluona, a mozda i dalje; cetiri elementarne sile vise nisu razdvojene, vec opet objedinjene u jednu; sam spacetime continuum trpi velike izmene...
 
Sastav crne rupe mogu biti samo najsitnije cestice(nekada se mislilo da su najsitnije cestice atomi, pa molekuli, doslo se do kvarkova , gluona, pa ko zna koje ce se jos sitnije cestice-energija otkriti), koje su toliko suzbijene jedna uz ostale da verovatno u toj "materiji" ima vrlo malo onga "nista", tj. praznog prostora.
 
Pitam se: Mozda crna rupa i dalje u toku svoje evolucije nastavlja u nekim kriticnim tackama svog postojanja da se sazima.
Kao kada sunce dostigne kriticnu masu-tezinu, usled koje sila gravitacije premasuje sile koje drze elektrone udaljene od protona, sto rezultuje sjedinjavanju protona i elektrona, sto opet prouzrokuje ogroman broj neutrona na jednom mestu.Crna rupa je jedan ogroman grozd od samih neutrona.I sva materija koja udje u crnu rupu se jednostavno naslozi po povrsini c rupe pretvarajuci se i sama pod dejstvom gravitacije u neutrone.
Mozda se pri daljen nagomilavanju neutrona, gravitacija opet poveca do neke druge kriticne velicine, kada i sile od kojih su sazdani neutroni postaju slabiji od gravitacije i jednostavno opet dodje do sazimanja crne rupe u jos manju zapreminu jos vece gravitacione moci?A nemoguce je videti sazimanje posto je gravitacija vec toliko velika da nista ne moze da izadje sto bi nam ukazalo na to dalje sazimanje?
Ili se to konacno sazimanje dogodi odmah po smrti sunca?
 
Sentient:
Prestaje da bude materija u smislu da gubi svaku odliku materije: struktura joj se razara sve do nivoa kvarkova i gluona, a mozda i dalje; cetiri elementarne sile vise nisu razdvojene, vec opet objedinjene u jednu; sam spacetime continuum trpi velike izmene...

Ma daj...

A koje su to odlike materije???

Zar mislish da je kvark, gluon, bozon etc... nematerijalne prirode????!!!!! :shock:

Poshtujem tvoje znanje, ali mislim da si se zbunio.
Kako materija moze da postane nematerija?
 
@ NaraYan

Nisam upotrebio ni rec nematerija ni atribut nematerijalne prirode.

Kad sam kazao da gubi odlike materije tu sam prvenstveno mislio na odlike normalne materije, a to je confinement kvarkova i gluona unutar bariona, i postojanje cetiri elementarne sile. Ako to nemas, onda nemas ni (normalnu) materiju, vec nesto drugo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Quark_matter

Pitanje je da li se materija u crnoj rupi razara samo do nivoa kvarkova i gluona, ili razaranje ide i dalje. Ako je ovo potonje slucaj, stvar zavisi i od toga da li su kvarkovi zaista elementarne cestice ili su sastavljeni od jos "elementarnijih" cestica.

Odgovor na pitanje necemo znati sve dok astronomi ne budu mogli da isprate pretvaranje jedne zvezde u crnu rupu. Tada cemo na osnovu pocetne mase zvezde, mase odbacene materije i zavrsne mase crne rupe moci da kazemo nesto vise o stanju "materije" unutar crne rupe.
 
Ovo si mozda procitao u Andjelima i Demonima,ali ne znaci da je tacno.Zapravo,niko nema pojma.Postojanje antimaterije uopste potvrdjeno.

Hah, ne. Procitao sam u fizici za 4. razred gimnazije. :lol:

A i gledao sam milion emisija na national geographic-u na ovu temu. A i znate valja za CERN i projekat sa akceleratorom LHC (Large Hadron Colider)? Pogledajte na Google-u.

I da, E je nematerijalna, jer jedno je energija, drugo materija. Teorija velikog praska o nastanku svemira upravo to i govori. Kaze da je od energije nastala materija, na sl nacin:

U ne znam tacno kojim milionitim delovima sekunde nakon velikog praska (na nacin na koji nisam bas najbolje razumeo, bio sam kod frizera na sisanju, pa sam jedan deo emisije gledao u ogledalu :D), od energije je nastala materija, tacnije i materija i antimaterija. E sada, posto ce se anihilirati materija i antimaterija, priroda je odredila da na 100000 cestica antimaterije postoji 100001 cestica materije. I nakon jednog procesa anihilacije, uvek ostane po jedna cestica materije. I tako sve na dalje, nastao je svemir.

Inace, bas sam se bio zapanjio kada sam cuo da je svemir pre velikog praska bio sfericnog oblika, ne veci od naseg dlana, ali da je neverovatno bio zbijen i super masivan. Inace, znamo da je do velikog praska doslo tako sto se "nesto dogodilo", naucnici jos uvek ne znaju tacno sta, pa se poremetila struktura te sfere i nastala je eksplozija.
 
Postojanje antimaterije uopste potvrdjeno.

Ne bih se slozio sa ovime. Sta je pozitron? I ima jos mnogo cestica antimaterije koje su pronadjene.

@Rakic90
Ni sa tvojom zadnjim tvrdnjom se ne bih slozio. Onoliki LHC u CERNu je napravljen da bi pokusao samo da se sto vise priblizi trenutku koji je sledio neposredno nakon Velikog praska.
Sta je bilo pre toga, apsurdno je komentarisati i ozbiljna fizika (i astronomija) se time ne bave. Postoje neke teorije, ali one su ozbiljne koliko i price ispred seoske prodavnice uz jelenka.
 

Back
Top