Quantcast

ĆIRILICOM U SVET

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Reg

Elita
Poruka
24.714
Заблуда је да ћемо без ћирилице лакше ући у Европу. Најбољи пример су Грци који нису напустили своју азбуку кад су улазили у Европу. На светском скупу интелектуалаца у Прагу, кинески професор, иритиран говором представника западне Европе, посебно Американаца, гневно је рекао: «Шта ви хоћете? Да ми одбацимо нашу кинеску кухињу, стару 6.000 година, а да прихватимо ваш Мекдоналдс?»

Народ који буде сачувао своје духовно богатство, своје писмо, лакше ће се укллопити у јединство различитости, што ће свет, у своме крајњем досегу, уствари и бити. Немачки лекар, др Вебер из Лајпцига, пред Други светски рат је докторирао на тему «Азбука света». Проучавао је све азбуке света и дошао до закључка да је српска ћирилица од свих азбука на свету најлепша, најбоља, најједноставнија, најлакше се учи, најлакше чита и најмање замара очи. На овом раду је добио докторску титулу.

* ;)
Upravo ovaj tekst je slika i prilika onoga što možemo nazvati - politikanstvom. Apsolutno niko na svetu neće od Srba tražiti da se odreknu svog pisma, niti bilo ko na svetu ima uopšte bilo kakav interes u tom smislu. To jeftin politički trik,zakuvan u radikalsko-dss-ovskoj kuhinji u nedostatku ozbiljnijih političkih argumenata.

Ћирилица никада неће бити препрека интеграцији Србије у ЕУ, нити у било коју другу међународну организацију. То што о томе говоре само симпатизери и припадници поражених политичких снага у Србији, јасан је знак да у тим говорима нема ничег искреног, већ само велика жал за влашћу и свесно залуђивање широких народних маса најобичнијим неистинама.

Različitost i mogućnost korišćenja oba pisma je naša ogromna prednost, nikako nedostatak, drage patriote.

Волела бих да ми неко коначно одговори на питање, ко уопште тражи од Срба да се одрекну ћирилице? Ко је тражио од Грка да се одрекну свог писма? Ком је народу у ЕУ, услов уласка у унију био да се одрекне било ког националног обележја?

Sve je ovo jedna velika besmislica.

DellBoy-011

Elita
Poruka
22.569
Upravo ovaj tekst je slika i prilika onoga što možemo nazvati - politikanstvom. Apsolutno niko na svetu neće od Srba tražiti da se odreknu svog pisma, niti bilo ko na svetu ima uopšte bilo kakav interes u tom smislu. To jeftin politički trik,zakuvan u radikalsko-dss-ovskoj kuhinji u nedostatku ozbiljnijih političkih argumenata.

Ћирилица никада неће бити препрека интеграцији Србије у ЕУ, нити у било коју другу међународну организацију. То што о томе говоре само симпатизери и припадници поражених политичких снага у Србији, јасан је знак да у тим говорима нема ничег искреног, већ само велика жал за влашћу и свесно залуђивање широких народних маса најобичнијим неистинама.

Različitost i mogućnost korišćenja oba pisma je naša ogromna prednost, nikako nedostatak, drage patriote.

Волела бих да ми неко коначно одговори на питање, ко уопште тражи од Срба да се одрекну ћирилице? Ко је тражио од Грка да се одрекну свог писма? Ком је народу у ЕУ, услов уласка у унију био да се одрекне било ког националног обележја?

:ok::klap:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.375
Šta se nalazi na korici pasoša je potpuno nebitno.
Svi ukucani podaci unutra su na latinici.
Nazivi rubrika su na srpskom(ćirilici) i engleskom i francuskom(valjda).
Isti slučaj je sa grčkim,ruskim bugarskim,arapskim...Relevantno je samo ono unutra i to je standardizovano za sve zemlje sveta.

eremita

Zaslužan član
Poruka
115.905

За почетак - ПРОЧИТАЈ ТЕМУ !!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: Модератор? :roll::roll::roll:

Reg

Elita
Poruka
24.714
Ko traži da se odreknemo Vuka Karadžića, Cara Dušana, narodne nošnje, srpskog jezika, naše istorije... svega onoga što nas čini onim što jesmo - Srbima. Naravno da to niko ne traži, niti to bilo kome uopšte i treba. Ali je zato veoma zgodno za političku manipulaciju. Naročito je ćirilica u poslednjih par godina veoma zgodna tema za istu tu manipulaciju.

Највећи број нас подједнако лако користи и ћирилицу и латиницу и баш сам због тога поносна на нас и нашу генијалност у том смислу. Хехе.. генијалци, шта друго.

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077

Jel može meni neko da objasni ovo neverovatnu potrebu da se konstantno ide uz **** svima ?
Ja zaista ne razumem ovaj način da se omogući lakša komunikacija sa ostatkom sveta, pretpostavljam da je sledeći korak glagoljica na putnim ispravama ?
Ako se ide uz k.urac svima jer se koristi svoje pismo onda i Grci,Kinezi Turci Albanci,Japanci..itd. idu uz ****** svetu.
A nama bi verovatno onda bolje bilo da maternji jezik umesto srpskog postane engleski pa bi bili u koraku sa svetom,vrli i napredni.I svi bi nas razumeli:)

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077
Ko traži da se odreknemo Vuka Karadžića, Cara Dušana, narodne nošnje, srpskog jezika, naše istorije... svega onoga što nas čini onim što jesmo - Srbima. Naravno da to niko ne traži, niti to bilo kome uopšte i treba. Ali je zato veoma zgodno za političku manipulaciju. Naročito je ćirilica u poslednjih par godina veoma zgodna tema za istu tu manipulaciju.

Највећи број нас подједнако лако користи и ћирилицу и латиницу и баш сам због тога поносна на нас и нашу генијалност у том смислу. Хехе.. генијалци, шта друго.
Pa traze ovi ko postavljach teme kome smeta shto su dokumenta i isprave na cirilici.:lol:

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021

I ovde - :ok:

Reg

Elita
Poruka
24.714
За почетак - ПРОЧИТАЈ ТЕМУ !!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: Модератор? :roll::roll::roll:
Модераторово, (ево пишем ћирилицом, да ме лакше разумеш), како ти није сметао "елаборат" неких других форумаша који кажу да је заблуда да ћемо лакше ући у Европу ако се одрекнемо ћирилице.:roll: А кад сам питала да ли неко може да ми одговори ко то уопште од нас тражи, то је онда... - шта је то...??? Издајство??? Чини ми се да једну врсту текстова поздрављаш, а смета ти неко другачије мишљење, иако ни један ни други текст немају директне везе са темом. Па, жао ми је, мораћеш да се навикнеш на чињеницу да не мислимо сви исто, а и на то да и модератори имају право да мишљење, не само на кажњавање.:roll:

А и умеју да пишу ћирилицом, што се види из приложеног.

Ha-Nocri

Iskusan
Poruka
6.818
Ko shto mozesh da vidish boja i oblik je makltene standardizovan za ceo svet...ne verujem da carinik bilo gde na kugli zemaljskoj nece poznati da je to pasosh samo zato shto ne pishe na engleskom,a ne verujem da je obavezno.
Nije obavezno ocigledno. ALi bolje da pise na Engleskom napred da bi ceo svet odmah znao sta je to.

raindog

Domaćin
Poruka
3.810
Ako se ide uz k.urac svima jer se koristi svoje pismo onda i Grci,Kinezi Turci Albanci,Japanci..itd. idu uz ****** svetu.
A nama bi verovatno onda bolje bilo da maternji jezik umesto srpskog postane engleski pa bi bili u koraku sa svetom,vrli i napredni.I svi bi nas razumeli:)

HELLOO , nije uopshte fora u odricanju od pisma nego pogledaj svoju prethodnu putnu ispravu, šta piše na njoj, meni ovo ne liči ni našta drugo nego na ispisivanje i ličnih podataka ćirilicom, što bi bilo potpuno besmisleno.
a jednako mi je besmisleno da me neko tera da ispunjavam formular ćirilicom, a onda po dokumentima da se šara malo ćirilica malo latinica.
Ako se pravi putna isprava koje se zove pasoš i koja se koristi uglavnom za kretanje van zemlje Srbije zar ne bi bilo "praktično " da ljudi koji je već proveravaju mogu da pročitaju šta piše u/ na njoj ?

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.077
HELLOO , nije uopshte fora u odricanju od pisma nego pogledaj svoju prethodnu putnu ispravu, šta piše na njoj, meni ovo ne liči ni našta drugo nego na ispisivanje i ličnih podataka ćirilicom, što bi bilo potpuno besmisleno.
a jednako mi je besmisleno da me neko tera da ispunjavam formular ćirilicom, a onda po dokumentima da se šara malo ćirilica malo latinica.
Ako se pravi putna isprava koje se zove pasoš i koja se koristi uglavnom za kretanje van zemlje Srbije zar ne bi bilo "praktično " da ljudi koji je već proveravaju mogu da pročitaju šta piše u/ na njoj ?
Onda bolje na Esperantu poshto su carinici poligote:)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.