Četvrta božija zapovest...

Tačno. Ima taj sabor i svoje ime... kasnije ću ga pomenuti...
Nego, odakle pravo jednom svešteniku da promeni ono što je vrhovni komandant naredio? Zar to nije pljuvanje u lice samom Bogu? Isusu? Hiljadu i nešto godina se praznovala subota i odjednom... zbog odredjene samovolje odredjenih krugova... dolazi do tako krupne promene i to protiv volje samog Boga i njegovog Sina...
Ne radi se tu o tome da li je nešto bolje ili nije... radi se o izdaji... izdaji i ideala i same religije... jer hteli mi to da priznamo ili ne ali posebno ta zapovest je posebna i kao što sam već rekao... ako se ona promeni sve ostale padaju u vodu... Vidiš, tim činom je katolička Crkva najzad uspela da tradiciju stavi iznad zakona i samim tim prigrabi vrhovnu vlast... pa su se na tom istom saboru čule tako glasne reči da su se i Mojsije i svi ostali prevrtali ili u grobu ili na nebu... ali, o tome ću malo kasnije...

Па, на то сам и мислио када сам рекао оно да не улазим у оправданост тог чина, и да на самом појединцу остаје да о томе донесе суд.

Постоје и хришћанске деноминације које празнују суботу, тако да човек данас има и слободу и право да погази то "пљување" и постане, рецимо, од католика или православца адвентиста или јеховит.
 
Па, на то сам и мислио када сам рекао оно да не улазим у оправданост тог чина, и да на самом појединцу остаје да о томе донесе суд.

Постоје и хришћанске деноминације које празнују суботу, тако да човек данас има и слободу и право да погази то "пљување" и постане, рецимо, од католика или православца адвентиста или јеховит.

Da, ali taj rizikuje da postane sektaš na keca...:lol:
 
Ok. jedno lepo pitanje za sve učesnike foruma Religija...
Bog i njegov po mnogima Sin rekoše da treba slaviti i Bogu posvetiti poslednji dan u sedmici, pa me zanima... onako, zašto vi ustvari praznujete prvi dan u sedmici?
Mislim, sa jedne strane imamo direktno naredjenje Oca i Sina a sa druge strane direktno naredjenje Rimokatoličke Crkve... koga vi to zapravo slušate i samim tim više poštujete?

Који је, по теби, последњи дан у седмици? Зар Бог није почео стварати свет Понедељком, првог дана, а не Недељом последњег? Због чега је Петак пети дан у недељи?
 
Није петак "пети дан", већ "пети по недељи", пети после недеље.

Погледати само дане и њихову етимологију:

Недеља - дан кад се "не дела"
Понедељак - дан "по недељи"
Уторак - од "втори", други
Среда - средњи дан
Четвртак - четврти
Петак - пети
Субота - од јевр. сабат

видимо да положај среде указује на то да је недеља први дан (по редоследу), а да се "други, четврти и пети" не односе на редослед у седмици, него на положај у односу на недељу. Други, четврти и пети по недељи.

Да није тако, четвртак би био средњи дан (што по бројању од понедељка и јесте), а не среда.

Даље, паралеле у германским језицима, где се наша недеља поклапа са њиховим "даном Сунца" (Sunday, Sonntag...), а Сунцу је био посвећен први дан у недељи, а не седми.

Коначно, традиционалан редослед и у самој Православној цркви:

kalendarkh8.jpg


и консултације са било којим (по том питању) образованијим свештеником СПЦ потврђују да је (по редоследу) субота седми дан. Значи, јасно видимо: Почиње "Недеља 10. по Духовима", и почиње са недељом, литургијским даном, као првим даном у седмици, а завршава се суботом као седмим.

Ово горе речено нико ни у СПЦ, а верујем ни у РКЦ, не оспорава, тако да сматрам да на тему одређивања првог и седмог дана (по редоследу) једноставно нема спора, и о томе не треба да се "расправља" или да се "формирају мишљења" и "бране ставови", већ само да се по том питању информише.
 
Није петак "пети дан", већ "пети по недељи", пети после недеље.

Погледати само дане и њихову етимологију:

Недеља - дан кад се "не дела"
Понедељак - дан "по недељи"
Уторак - од "втори", други
Среда - средњи дан
Четвртак - четврти
Петак - пети
Субота - од јевр. сабат

видимо да положај среде указује на то да је недеља први дан (по редоследу), а да се "други, четврти и пети" не односе на редослед у седмици, него на положај у односу на недељу. Други, четврти и пети по недељи.

Да није тако, четвртак би био средњи дан (што по бројању од понедељка и јесте), а не среда.

Даље, паралеле у германским језицима, где се наша недеља поклапа са њиховим "даном Сунца" (Sunday, Sonntag...), а Сунцу је био посвећен први дан у недељи, а не седми.

Коначно, традиционалан редослед и у самој Православној цркви:

kalendarkh8.jpg


и консултације са било којим (по том питању) образованијим свештеником СПЦ потврђују да је (по редоследу) субота седми дан. Значи, јасно видимо: Почиње "Недеља 10. по Духовима", и почиње са недељом, литургијским даном, као првим даном у седмици, а завршава се суботом као седмим.

Ово горе речено нико ни у СПЦ, а верујем ни у РКЦ, не оспорава, тако да сматрам да на тему одређивања првог и седмог дана (по редоследу) једноставно нема спора, и о томе не треба да се "расправља" или да се "формирају мишљења" и "бране ставови", већ само да се по том питању информише.

Да само се то не слаже са Шакалом ни са Библијом. Већ је и Папа пристао да није непогрешив, а ти мислиш да то што си навео није грешка. У Библији пише да је Бог створио свет за шест дана и да је седми дан одмарао. Књига Постанка 2. Е сад какве сте ви Библије читали ја не знам. Зашто је код Енглеза и Германа, Митвох Зонтаг и Сандеј? То је исто школско тумачење као и оно о првом Ускрсу. Први Ускрс је био 27 Марта прве године нове ере. Тако пише у школским књигама, и код Католика и код Православних.
 
Poslednja izmena:
Да само се то не слаже са Шакалом ни са Библијом. Већ је и Папа пристао да није непогрешив, а ти мислиш да то што си навео није грешка. У Библији пише да је Бог створио свет за шест дана и да је седми дан одмарао. Е сад какве сте ви Библије читали ја не знам. Зашто је код Енглеза и Германа, Митвох Зонтаг и Сандеј? То је исто школско тумачење као и оно о првом Ускрсу. Први Ускрс је био 27 Марта прве године нове ере. Тако пише у школским књигама, и код Католика и код православних.

1. Слаже се и са Шакалом и са Библијом. Узми било који превод Библије, и прочитај Другу књигу Мојсијеву, конкретно поглавље 31. 12-17.

Мислим да је страшно уопште улазити у било какву расправу о седмом дану, а не знати да је субота оригинално седми дан на који се односи 4. заповест, и да је кроз векове хришћанства и даље био седми по редоследу.

2. Тачно, у Библији пише да је Бог стварао свет током шест дана, и да је седмог дана одмарао, а пише и тачно који је то "седми дан". За тачне делове Библије погледај под 1.

3. Читао сам само Даничићев и Бакотићев превод Старог завета, а ти погледај и енглеске преводе ако су ти доступни. Исто ћеш наћи.

4. Код Немаца је среда "Mittwoch" из истог разлога, јер је средишњи дан у седмици. Ако је понедељак први дан, средишњи дан је четвртак, а не среда. Sonntag и Sunday су по Сунцу (Sonn, Sun).

5. Датум првог Ускрса нема везе са темом.

6. Погледати поново http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=7507270#post7507270
 
Nedelja je prvi a Subota poslednji dan u sedmici!

... у традиционалном хришћанству, и старим рачунањима дана Словена, Германа итд.

У модерном грађанском календару, понедељак се ставља за први дан, јер се брка померање "сабата" на недељу, и недеља почиње сматрати као буквални "седми дан", а не симболички. Међутим, овде говоримо о традиционалним рачунањима дана, тако да је оно у цитату тачно 100/100.
 
... у традиционалном хришћанству, и старим рачунањима дана Словена, Германа итд.

У модерном грађанском календару, понедељак се ставља за први дан, јер се брка померање "сабата" на недељу, и недеља почиње сматрати као буквални "седми дан", а не симболички. Међутим, овде говоримо о традиционалним рачунањима дана, тако да је оно у цитату тачно 100/100.

Оно у цитату се односи само на Јевреје и нема везе са Хришћанством. У СПЦ има више комуниста него попова и логично је да су они стварали раздор у свим црквеним установама. Због тога имамо и данас разна тумачења оних ствари којих није требало тумачити. Најновији превод Библије је Јерусалимска Библија из 1998 у који су укључени сва три превода и исправљени у односима према другим преводима, и прихваћени од све четири цркве. Да су комунисти и даље на својим местима у СПЦ, доказује и задње понашање црквених велодостојника, а и саме власти која се намеће цркви а истовремено не подноси црквено мишљење о државним пословима. Има много тога што се намеће из разних разлога али ако се држимо Библије онда нисте у праву ни ти ни Шакал ни СПЦ, ако СПЦ стварно тако мисли. Мислим да си требао навести Свету Гору и Хилендар, премда и у Хилендару има комуниста на руководећим положајима.
 
Вујадине, да ли ти конташ разлику између симболичког "седмог дана" и седмог дана по редоследу?

Тврдња да је недеља изворно први дан недеље није нити теза, нити хипотеза, већ чињеница. Не могу да схватим да се против тога буниш, а да притом то ни не побијаш, него уводиш комунисте и шта већ, и само се јогуниш. Због чега би субота у српском и осталим словенским језицима носила име старозаветног сабата, због комуниста?

Али, као што рекох, овде расправе нема, једноставно нема. Погледај овај пост и приложену слику: http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=7507270#post7507270
 
Вујадине, да ли ти конташ разлику између симболичког "седмог дана" и седмог дана по редоследу?

Тврдња да је недеља изворно први дан недеље није нити теза, нити хипотеза, већ чињеница. Не могу да схватим да се против тога буниш, а да притом то ни не побијаш, него уводиш комунисте и шта већ, и само се јогуниш. Због чега би субота у српском и осталим словенским језицима носила име старозаветног сабата, због комуниста?

Али, као што рекох, овде расправе нема, једноставно нема. Погледај овај пост и приложену слику: http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=7507270#post7507270


Ја разумем шта ти и Шакал објашњавате, али то није тачно јер се позивате на Библију. Друга је ствар кад објашњаваш неки правилник који је донесен тад и тад, и од тог и тог, онда сте у праву ви али не и доносиоци тог правилника. Ја то истичем и зато убацујем комунисте, јер они на томе инзистирају. Рекао сам да је и Папа признао да може погрешити, а тако исто и СПЦ. Да ли о томе треба дискутовати? Ја мислим да треба, јер ако је нешто погрешно прихваћено то треба исправити, а не експлоатисати у политичке сврхе, као што то раде комунисти. Јел видиш да комунистима има ту места и то главног.
Што се тиче приложене слике, она не потврђује тачност твог поста, јер су Духови увек Недељом и пост зато почимље Недељом, а не зато што је Недеља први дан у седмици.
 
Poslednja izmena:
Hm, nije tačno Vujadine. To nema veze sa blaćenjem bilo koje Crkve... to ima veze sa istinom i sa biblijskom istinom...:lol:

Re: ИСТОРИЈСКА ХРОНОЛОГИЈА

--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Original postavio AKHENATON
IV-8 AERA VULGARIS (ХРИШЋАНСКА ЕРА)

Почетна тачка ове ере јесте година рођења Исуса Христа. По налогу папе Јована I 525. године, римски опат и компутиста Дионисије Мали (Dionisius Exigius), пореклом Скит, требао је да изврши допуну ускршњих таблица. Свој предлог изнео је у делу Liber de pashate у којој је за ознаку година увео израз anno ab incarnatione Domni (година од Христовог рођења). За почетну тачку свој рачунања узео је 754. годину п.н.е., по Вароновој ери (видети поглавље IV-2), јер по његовом рачунању испада да се Христ родио после 754 година од оснивања Рима. Утврђено је да је његов рачун нетачан и да се Христ родио (ако је уопште постојао) 6 или 7 година раније.

Датирање докумената по овој ери почело се употребљавати у Италији од 6. века, а ширењу ван Италије допринео је Беда Венерабилис (Baeda Venerabilis) који је овај начин увео у Енглеску 775. године. По његовом примеру датирање су прво прихватили хроничари и историчари, да би са каролиншком канцеларојом овај начин датирања ушао и у јавни живот.

У документима се ова ера означава формулом: anno incarnatione Domini, anno nativitatis, anno a nativitate.....

У српским документима средњег века готово и да нема рачунања по овој ери. Преовладавала је цариградска ера од стварања света и ако и постоји датирање по хршћанској ери, она обично стоји уз цариградску еру. На пример, У дане краља Дабише од рођења сина божјеа 1393 лето, на самрти краља Твртка, друго лето. Уколико се вршило датирање по хришћанкој ери она је обично долазила на другом месту после цариградске ере од стварања света. На пример у једном запису стоји: од стварања света 7051, а од рождаства Христова 1534 када би киропасха.

Ево све сам прочитао и разумео, али се не слаже са тим објашњењем којега ти и Богарт постављате. Овде први јануар прве године од стварања света пада у Суботу а не у Недељу. Е сад како и када је дошло до тога да се Субота претворила у Недељу, нигде нисам нашао. Грешку у календарима је направио Денис Петит, и то неколико грешака. То су сви установили али нико није хтео исправљати. Да ли је то створило збрку или нешто друго? Комунисти нису криви за те грешке, него су криви што их користе у политичке сврхе, и то против СПЦ. У Библији лепо пише да је Бог благословио седми дан и посветио га одмору. Ако се узме да је први септембар прве године од постанка света онда први септембар пада у Четвртак. То произлази из чињенице да је данас понедељак, и ако избројимо све дане уназад до првог Септембра прве године од постанка света долазимо до Четвртка, и даље нема ништа. А у случају Јануара долазимо до Суботе.
 
Poslednja izmena:
Hm, ajd ja to tebi objasnim na sledeći način...
Vidi ovako, po Bibliji... od Postanka pa na ovamo... subota je bila poslednji dan a nedelja prvi dan u sedmici! Tada nije bilo SPC niti bilo koje druge...
Subotu u nedelju tj. praznovanje božijeg dana za odmor... menja katolička Crkva... iz sebi poznatih razloga a sve pod paskom ''da ona tako hoće jer tako ona misli da je ispravno'' opet SPC nema veze sa tim...
SPC kao i protestanti poštuju papinu odluku...
Svetkovanje nedelje nema podršku Biblije ali podršku Crkve... kako katoličke tako i pravoslavne... jedino su se protestanti malo pobunili pa je papa 1545 godine sazvao tzv. Savetovanje u Trentu na kojoj jedan arhibiskup iz Regija izjavljuje sledeće:
'' Crkva je promenila subotu u nedelju ne Hristovom voljom već svojim autoritetom''

''Tradicija a ne pismo je stena na kojoj je izgradjena Crkva Isusa Hrista''

Sve ovo konačno potvrdjeno 1998 godine vatikanskim apostolskim pismom AD TUENDAM FIDEM! U kome su odredjene norme ubačene u kodeks kanonskih zakona i u kodeks kanona istočnih (pravoslavnih) crkava a u kojima se nalaze i neke veoma snažne rečenice o pokornosti papi po pitanjima doktrine...

Nadji ceo text na netu, mrzi me da kucam.:lol:
 
Ја разумем шта ти и Шакал објашњавате, али то није тачно јер се позивате на Библију.

Ja ne razumijem šta ti objašnjavaš pa te molim da mi objasniš (piši polako). Dakle, šta znači ova rečinica iznad. Meni ona nema smisla. Ovdje se priča o vjeri ili o nečijoj religiji, a baza i jednog i drugog je Sveto Pismo ili ostali sveti spisi zavisno od toga koju vjeru iliti opet religiju čovjek poštuje. Valjda zato sveštenici, popovi, rabini, hodže i da ne nabrajam i postoje, da tumače svete spise koje mase ne mogu da razumiju. Evolucijom smo došli do stepena razvoja kad možemo uzeti sami svete spise i tumačiti ih. Možda se može desiti da pogriješimo kod simboličnih opisa, ali ako nešto piše crno na bijelo čini mi se, ispravi me ako griješim, onda ne postoji mogućnost da se tumači drugačije. Zato su i Šakal i Bogart u pravu. U Svetom pismu zaista piše da je subota dan od odmora. Sveto pismo je sastavljeno iz Starog i Novog zavjeta i cijelo hrišćanstvo priznaje oba zavjeta kao validna. Ako demantuješ Sveto pismo kao nevalidnu knjigu, onda ti treba biti svejedno da li je subota ili nedjelja prva, uopšteno to bi mogla da bude i srijeda, ako ne za kompletan ostali svijet ono bar za tebe.
Ja smatram da bi bilo zaista nepromišljeno reći da knjige biologije nisu adekvatan izvor podataka koji nam može definisati karakteristike živih bića ili da na osnovu atlasa svijeta ne možemo da steknemo jasan uvid u položaj kontinenata, ili slično.


Што се тиче приложене слике, она не потврђује тачост твог поста, јер су Духови увек Недељом и пост зато почимље Недељом, а не зато што је Недеља први дан у седмици.

Što se tiče priložene slike, bojim se da je to crkveni kalendar na kome se jasno vidi da je prvi dan u sedmici nedjelja. Mislim da je to bila poenta slike. A pitanje koje je postavljeno i koje je tema je upravo za to i vezano.
 
Hm, ajd ja to tebi objasnim na sledeći način...
Vidi ovako, po Bibliji... od Postanka pa na ovamo... subota je bila poslednji dan a nedelja prvi dan u sedmici! Tada nije bilo SPC niti bilo koje druge...
Subotu u nedelju tj. praznovanje božijeg dana za odmor... menja katolička Crkva... iz sebi poznatih razloga a sve pod paskom ''da ona tako hoće jer tako ona misli da je ispravno'' opet SPC nema veze sa tim...
SPC kao i protestanti poštuju papinu odluku...
Svetkovanje nedelje nema podršku Biblije ali podršku Crkve... kako katoličke tako i pravoslavne... jedino su se protestanti malo pobunili pa je papa 1545 godine sazvao tzv. Savetovanje u Trentu na kojoj jedan arhibiskup iz Regija izjavljuje sledeće:
'' Crkva je promenila subotu u nedelju ne Hristovom voljom već svojim autoritetom''

''Tradicija a ne pismo je stena na kojoj je izgradjena Crkva Isusa Hrista''

Sve ovo konačno potvrdjeno 1998 godine vatikanskim apostolskim pismom AD TUENDAM FIDEM! U kome su odredjene norme ubačene u kodeks kanonskih zakona i u kodeks kanona istočnih (pravoslavnih) crkava a u kojima se nalaze i neke veoma snažne rečenice o pokornosti papi po pitanjima doktrine...

Nadji ceo text na netu, mrzi me da kucam.:lol:

Није потребно. У Библији пише да је Бог створио свет за шест дана а седми благословио и посветио одмору. Тамо не пише како се који дан звао. А ни седмица није ушла у употребу све до око триста година старе ере. Месеци су се делили на десетке а код неких и на седмице, али због баксузног броја седам. У тај дан се није радило из страха да се нешто лоше не деси. То није све, има много различитих тумачења за имена и настанка тих имена за дане и месеце. Све то није Хришћанско наметање неког редоследа, него чисто установљено из практичних разлога. Да ли је Свети Сава користио Недељу као први или седми дан у седмици, то се јасно види у његовом правилнику за тиховање. Папа, по Христову учењу је камен Његове цркве и он у Његово име може везати и разрешивати на земљи. Римски Патријарси су то правило узурпирали и задржали право да само римски Патријарх има право да седи на престолу Светог Петра. Има тога много што није правилно код Хришћана, али још је горе те неправилности истицати и користити их против Хришћана. Ја зато не могу разумети како неко ко себе сматра атеистом назива Хришћане издајницима Бога и Христа, користећи се разним начинима да то прикаже као истину.
 
Poslednja izmena:
Ја разумем шта ти и Шакал објашњавате, али то није тачно јер се позивате на Библију.

Ja ne razumijem šta ti objašnjavaš pa te molim da mi objasniš (piši polako). Dakle, šta znači ova rečinica iznad. Meni ona nema smisla. Ovdje se priča o vjeri ili o nečijoj religiji, a baza i jednog i drugog je Sveto Pismo ili ostali sveti spisi zavisno od toga koju vjeru iliti opet religiju čovjek poštuje. Valjda zato sveštenici, popovi, rabini, hodže i da ne nabrajam i postoje, da tumače svete spise koje mase ne mogu da razumiju. Evolucijom smo došli do stepena razvoja kad možemo uzeti sami svete spise i tumačiti ih. Možda se može desiti da pogriješimo kod simboličnih opisa, ali ako nešto piše crno na bijelo čini mi se, ispravi me ako griješim, onda ne postoji mogućnost da se tumači drugačije. Zato su i Šakal i Bogart u pravu. U Svetom pismu zaista piše da je subota dan od odmora. Sveto pismo je sastavljeno iz Starog i Novog zavjeta i cijelo hrišćanstvo priznaje oba zavjeta kao validna. Ako demantuješ Sveto pismo kao nevalidnu knjigu, onda ti treba biti svejedno da li je subota ili nedjelja prva, uopšteno to bi mogla da bude i srijeda, ako ne za kompletan ostali svijet ono bar za tebe.
Ja smatram da bi bilo zaista nepromišljeno reći da knjige biologije nisu adekvatan izvor podataka koji nam može definisati karakteristike živih bića ili da na osnovu atlasa svijeta ne možemo da steknemo jasan uvid u položaj kontinenata, ili slično.


Што се тиче приложене слике, она не потврђује тачост твог поста, јер су Духови увек Недељом и пост зато почимље Недељом, а не зато што је Недеља први дан у седмици.

Što se tiče priložene slike, bojim se da je to crkveni kalendar na kome se jasno vidi da je prvi dan u sedmici nedjelja. Mislim da je to bila poenta slike. A pitanje koje je postavljeno i koje je tema je upravo za to i vezano.

Слаба успоредба. Вера и верници су једна фамилија која себе поштује, а по принципу верске опредељености зависи и каква је вера у нпитању. Православна Хришћанска вера је на удару већ вековима од свих других вера и секти, а у задње време и од неверника и атеиста. Наравно да ће се сваки верник слабо осећати ако му неко то на неки начин исмијава или критикује. Ја покушавам да на неки начин ублажим одбојност таквих људи према вери и верницима. Нико никога не присиљава да верује, и ако је и тога било у прошлости. Али ако сам ја верник онда није учитиво да саговорник назива издајицом онога ко верује. Разлози за веровање или не веровање су многи и нису стални, могу се мењати, нестајати или се појављивати. Нико не зна шта је било у давној прошлости, и како је дошло до вере и веровања. А зашто је дошло до промене јеврејске Суботе у Хришћанску Недељу, ако је до те промене и дошло. није важно колико је важно да се не критикује у колико то није твоја вера. Зашто у календарима Недеља стоји на првом месту у седмици? Ја мислим да је то због поштовања према празнику Недеље. Може бити и да је због лепшег изгледа, или да седмица почимље црвеном бојом да би се лакше разазнала једна седмица од друге, јер кад би била на дну седмице неби изгледала правилно него обрнуто. И зашто уопште и постављати такво питање?
 

Back
Top