Cene lekova otišle u nebesa?

Dopunsko nije obavezno, ali može ga imati svatko tko hoće. Obično iznosi 70kn mjesečno, sad je to 9.16€ kod HZZO-a, a može i kod privatnih osiguravajućih kuća (Croatia osiguranje, Allianz, Merkur...). Dopunsko zdravstveno osiguranje automatski ide na teret državnog proračuna ako kućanstvo ima mjesečno manje od 332€ po članu.
Inače kod nas se za HZZO plaćaju doprinosi od 16.5% na bruto plaću, pa tako da ta priča o besplatnom zdravstvom osiguranju baš i ne drži vodu.
наравно да ништа није бесплатно, никад није ни било.
све плаћа радни народ кроз доприносе.
издвајамо мање за здравство од вас, ако је ово тачна инфо.
па кад је већина пријављена на минималац, а држава ћути, не чуди ништа.
добро да здравство и функционише, ух:think:

Visina doprinosa

Doprinosi za zdravstveno osiguranje iznose 10,3% bruto plate (po 5,15% na teret radnika i na teret poslodavca). Uplatom ovih doprinosa formiraju se sredstva obaveznog zdravstvenog osiguranja kojima u ime osiguranika upravlja RFZO i podmiruje troškove zdravstvene zaštite, te naknade zarade i putnih troškova. Plaćanjem ovih doprinosa, zaposleni imaju pravo na zdravstveno osiguranje, kao i članovi njihovih porodica. Doprinosi za slučaj nezaposlenosti plaćaju se u iznosu od 0,75%. Ova sredstva namenjena su za isplatu novčane pomoći nezaposlenim licima, i za plaćanje njihovog zdravstvenog osiguranja i penzionog staža tokom perioda dok su na birou. Doprinosi za penziono i invalidsko osiguranje plaćaju se po stopi od 25% bruto plate (14% na teret zaposlenog, a 11% na teret poslodavca). Ovo su prihodi PIO fonda i služe prvenstveno za isplatu penzija, kao i isplatu socijalnih naknada poput naknade za tuđu negu i pomoć.
 
Zašto zdravstveno ne pokriva antibiotike kada već nema zubarsku praksu u dz?!?? Ukinuti stomatološki fakultet!
требао си отићи код изабрано лекара, и проверити имаш ли право на антибиотик за Џ.,
или уз неку партиципацију.

и какве везе има факултет са суманутим правилима државе, министарства, или кога већ.
 
наравно да ништа није бесплатно, никад није ни било.
све плаћа радни народ кроз доприносе.
издвајамо мање за здравство од вас, ако је ово тачна инфо.
па кад је већина пријављена на минималац, а држава ћути, не чуди ништа.
добро да здравство и функционише, ух:think:

Visina doprinosa

Doprinosi za zdravstveno osiguranje iznose 10,3% bruto plate (po 5,15% na teret radnika i na teret poslodavca). Uplatom ovih doprinosa formiraju se sredstva obaveznog zdravstvenog osiguranja kojima u ime osiguranika upravlja RFZO i podmiruje troškove zdravstvene zaštite, te naknade zarade i putnih troškova. Plaćanjem ovih doprinosa, zaposleni imaju pravo na zdravstveno osiguranje, kao i članovi njihovih porodica. Doprinosi za slučaj nezaposlenosti plaćaju se u iznosu od 0,75%. Ova sredstva namenjena su za isplatu novčane pomoći nezaposlenim licima, i za plaćanje njihovog zdravstvenog osiguranja i penzionog staža tokom perioda dok su na birou. Doprinosi za penziono i invalidsko osiguranje plaćaju se po stopi od 25% bruto plate (14% na teret zaposlenog, a 11% na teret poslodavca). Ovo su prihodi PIO fonda i služe prvenstveno za isplatu penzija, kao i isplatu socijalnih naknada poput naknade za tuđu negu i pomoć.
Izdvajate puno manje za zdravstvo nego mi, koliko mi se čini. Kod nas je medijalna bruto plaća za 01/2023 iznosila 1239€. Na to je tvoj poslodavac morao uplatiti i zdravstvenih doprinosa još 16.5% ili 204.44€.
 
требао си отићи код изабрано лекара, и проверити имаш ли право на антибиотик за Џ.,
или уз неку партиципацију.

и какве везе има факултет са суманутим правилима државе, министарства, или кога већ.
Moram da nabavim neko električno vozilo kako bih jurio tamo vamo sa rupom u ustima.
 
IMG_20230328_104446.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jok brate znam koliko su meni tražili u hrvatskoj za zdravstveno a to je 70 evra mesečno na to dodaj još 10 evra za dopunsko što je i dalje daleko od tih tvojih 204 evra.

Da ne komentariše medijalnu plaću 1240 evra koliko dobijaju isključivo ljudi sa fakultetom u hr. Ostali su od 600-700 evra.

Da se vratimo na temu.
 
Jok brate znam koliko su meni tražili u hrvatskoj za zdravstveno a to je 70 evra mesečno na to dodaj još 10 evra za dopunsko što je i dalje daleko od tih tvojih 204 evra.

Da ne komentariše medijalnu plaću 1240 evra koliko dobijaju isključivo ljudi sa fakultetom u hr. Ostali su od 600-700 evra.

Da se vratimo na temu.
Hajde da probam opet. Kod nas postoje doprinosi iz plaće i doprinosi na plaću. Doprinosi iz plaće su za mirovinski fond (20% iz bruto plaće), a doprinosi na plaću su za zdravstveno osiguranje i iznose 16.5% na bruto plaću. Medijalna bruto plaća za 01/2023 u Hrvatskoj iznosi 1239€. To znači da je poslodavac u ime onoga tko radi za medijalnu plaću u proračun države na račun zdravstvenog osiguranja uplatio 204.44€. Tko radi za manju plaću uplatio je manje, tko radi za veću plaću uplatio je više. Da li sad kužiš?
https://isplate.info/teme.aspx?idte=10
70kn (9.16€) mjesečno je dopunsko osiguranje od HZZO-a ili nekog drugog osiguranja.
 
требао си отићи код изабрано лекара, и проверити имаш ли право на антибиотик за Џ.,
или уз неку партиципацију.

и какве везе има факултет са суманутим правилима државе, министарства, или кога већ.
IMA . Učešće je 25 % .
 
наравно да ништа није бесплатно, никад није ни било.
све плаћа радни народ кроз доприносе.
издвајамо мање за здравство од вас, ако је ово тачна инфо.
па кад је већина пријављена на минималац, а држава ћути, не чуди ништа.
добро да здравство и функционише, ух:think:

Visina doprinosa

Doprinosi za zdravstveno osiguranje iznose 10,3% bruto plate (po 5,15% na teret radnika i na teret poslodavca). Uplatom ovih doprinosa formiraju se sredstva obaveznog zdravstvenog osiguranja kojima u ime osiguranika upravlja RFZO i podmiruje troškove zdravstvene zaštite, te naknade zarade i putnih troškova. Plaćanjem ovih doprinosa, zaposleni imaju pravo na zdravstveno osiguranje, kao i članovi njihovih porodica. Doprinosi za slučaj nezaposlenosti plaćaju se u iznosu od 0,75%. Ova sredstva namenjena su za isplatu novčane pomoći nezaposlenim licima, i za plaćanje njihovog zdravstvenog osiguranja i penzionog staža tokom perioda dok su na birou. Doprinosi za penziono i invalidsko osiguranje plaćaju se po stopi od 25% bruto plate (14% na teret zaposlenog, a 11% na teret poslodavca). Ovo su prihodi PIO fonda i služe prvenstveno za isplatu penzija, kao i isplatu socijalnih naknada poput naknade za tuđu negu i pomoć.
Znači izdvajamo manje.
 
Jok brate znam koliko su meni tražili u hrvatskoj za zdravstveno a to je 70 evra mesečno na to dodaj još 10 evra za dopunsko što je i dalje daleko od tih tvojih 204 evra.

Da ne komentariše medijalnu plaću 1240 evra koliko dobijaju isključivo ljudi sa fakultetom u hr. Ostali su od 600-700 evra.

Da se vratimo na temu.
е вала' нећемо.
зауебавај се на некој другој. :roll:
 
U srbiji već 30 i kusur godina ne postoje zubari po domovima zdravlja jel čitaš šta pišem? Milion NEMA nijedan zub!
Kako ne postoje? Ne rade protetiku, ili je bio slucaj da se protetika placa. Ali, ja sam nakon fakulteta, dok sam bila nezaposlena, isla drzavno kod zubara. Rade radiolozi, zubari, hirurzi. Samo je protetika bila upitna.
Mozda je ukinuto u medjuvremenu, ali postojali su prije desetak godina.
Takodje i na djecijem odjeljenju su radili.
 
Kako ne postoje? Ne rade protetiku, ili je bio slucaj da se protetika placa. Ali, ja sam nakon fakulteta, dok sam bila nezaposlena, isla drzavno kod zubara. Rade radiolozi, zubari, hirurzi. Samo je protetika bila upitna.
Mozda je ukinuto u medjuvremenu, ali postojali su prije desetak godina.
Takodje i na djecijem odjeljenju su radili.
Nije ukinuto,već većina stomatologa i protetičara otišlo u privatnike i sve se plaća.
 

Back
Top