CABLE vs. ADSL - iskustva iz prakse

CyberPatuljak

Zainteresovan član
Poruka
280
Da razjasnimo prvo sto se brzina tice.

Brzine koje provajderi navode su date u kilobit-ima u sekundi sto se oznacava sa kb/s.

Brzine koje pokazuju programi na racunaru, npr. uTorrent, BitTorrent i ostali, su date u kiloBAJT-ima u sekundi sto se oznacava sa kB/s.

Znaci kada pise malo b onda su u pitanju BIT-ovi, a kada je veliko B onda su u pitanju BAJT-ovi.

1 B = 8 b (jedan bajt sadrzi osam bitova, tj bajt je osam puta veci od bita)

128 kb/s = 16 kB/s
256 kb/s = 32 kB/s
384 kb/s = 48 kB/s
512 kb/s = 64 kB/s
640 kb/s = 80 kB/s
768 kb/s = 96 kB/s
1024 kb/s = 128 kB/s

Takodje postoje 4 razlicite brzine u koje treba da ste upuceni kod odabira paketa.

1. Downlod sa interneta - brzina kojom skidate podatke sa interneta
2. Upload ka internetu - brzina kojom saljete podatke ka internetu
3. Download u lokalu - brzina kojom skidate podatke od korisnika koji koriste istog provajdera kao i vi.
4. Upload u lokalu - brzina kojom saljete podatke ka ostalim korisnicima koji koriste istog provajdera kao i vi.

Kada paket ima oznaku formata 512/64 kb/s to znaci da vam je download 512 kb/s a upload 64 kb/s, bilo da podatke razmenjujete sa internetom bilo sa korisnicima u lokalu.

Kada paket ima oznaku formata 256/128 (512/384) kb/s to znaci da vam je download sa interneta 256 kb/s a upload ka internetu 128 kb/s, download u lokalu 512 kb/s, a upload u lokalu 384 kb/s.
 
A sad moje prakticno iskustvo...Beotel ADSL 512/64 kb/s vs. SBB CABLE 256/128 (512/384)kb/s...cena veoma slicna

Beotel ADSL 512/64 kb/s
je katastrofa. Imaju ukljucenu "agregaciju" na P2P konekciju tako da je maksimalna brzina pri skidanju torrent-a oko 27 kB/s sto je oko 216 kb/s. To je znaci 2.37 puta manja brzina od one koju provajder deklarise (512 kb/s).
Jednostavno receno skidanje filma od 700 MB traje od 8 do 12 sati.

Takodje, kada je korisnik konektovan ali ne radi nista na internetu veza puca.

SBB kablovski internet 256/128 (512/384) kb/s
je mnogo bolji i ako bi trebalo da je na prvi pogled duplo sporiji.
Brzina download-a sa interneta se krece izmedju 27 i 30 kB/s sto je 216-240 kb/s, sto je 1.07-1.19 puta manje od deklarisane brzine (256 kb/s) a malo je brze od ADSL-a 512/64 kb/s.

Kao sto vidimo 256/128 kb/s na kablu i 512/64 kb/s su skoro iste, cak je brzina na kablu i nesto veca.

Kod realnog skidanja filmova situacija je sledeca:
Na kablu film od 700 MB skinem za 6.5 do 8 sati, a na ADSL-u za 8 do 12 sati, sto govori da je protok na kablu konstantan dok na ADSL-u puno varira.

Sto se tice LOKAL-a to je ogromna prednost kablovskog interneta jer ADSL nema lokal.

U lokalu sa SBB paketom 256/128 (512/384) kb/s deklarisane brzine su 512/384 kb/s.
Film od 700 MB skinem za 3.5 sata, a brzina ide i do 75 kB/s sto je 600 kb/s, a to je vise od deklarisane brzine.

Ali kod SBB kablovskog interneta postoji jos jedna prednost, a to je sto u isto vreme mozete nezavisno da skidate film sa interneta i iz lokala pa vam se prakticno brzine sabiraju

256kb/s + 512kb/s = 768kb/s
tj.
32kB/s + 64kB/s = 96kB/s

Mislim da je vrlo jasno da ADSL tesko moze da parira KABLOVSKOM internetu.
To je moje iskustvo i vrlo mi je zao sto za ovu reklamu necu dobiti nista, ali bar ce ljudi znati kako stoje stvari.

Ako pak neko iz SBB odluci da me nagradi za ovo, dobro bi mi dosao internet za dzabe :):):)
 
Kablovski kod nas nema. Imao sam adsl 512/64 kb/s. Dok radi - radi kako treba. Kad pukne nema sile da ga može povratiti. Brzina skidanja je bila konstantno 64 kB/s. Nekad je znalo i da se ,,popne,, na 70 ;)

Skoro sam uzeo još jedan adsl. Sada je 4/1 mb/s. Brzina skidanja sa interneta je u početku 470 kB/s , a već pri kraju se spusti do 412 kB/s.

Provajder je i za jedno i za drugo T-com :)
 
Beotel ADSL 512/64 kb/s
je katastrofa. Imaju ukljucenu "agregaciju" na P2P konekciju tako da je maksimalna brzina pri skidanju torrent-a oko 27 kB/s sto je oko 216 kb/s. To je znaci 2.37 puta manja brzina od one koju provajder deklarise (512 kb/s).
Jednostavno receno skidanje filma od 700 MB traje od 8 do 12 sati.

Takodje, kada je korisnik konektovan ali ne radi nista na internetu veza puca.
.....
Mislim da je vrlo jasno da ADSL tesko moze da parira KABLOVSKOM internetu.
To je moje iskustvo i vrlo mi je zao sto za ovu reklamu necu dobiti nista, ali bar ce ljudi znati kako stoje stvari.
...

Ja sam vec pricao o ovome.Imam ADSL kod sezama.512/64.Download je konstantan i iznosi 52-53 kB/s a upload 6-7kB/s.
To sto si ti naveo za adsl je kombinacija svega najgoreg.Nemogu da verujem da sve sto ima negativno o adsl-u mozes dobiti kod jednog provajdera.

Katastrofalan je upload i nema pogodnosti u lokalu.To su jedine stvarno lose karakteristike adsl-a u odnosu na kablovski.Ovo ostalo zavisi od provajdera.

Naveo si sve mane adsl-a s jedne strane,a sa druge sve prednosti kablovskog.Kakvo ti je to poredjenje???

Ne kazem da je adsl bolji,ali ovo sto si ti napisao su mane provajdera a ne ADSL-a.Stoji to da su ovo tvoja iskustva ali nemozes samo na osnovu njih da izvedes tako jasan zakljucaj da adsl,kako ti kazes,nemoze da parira kablovskom.:wink:
 
Veruj mi ono sto sam napisao je tako i bilo. Za druge privajdere ADSL-a ne znam.
Procitao sam iskustva ljudi sa Telekomom i sa Sezamom i to je stvarno ok.
Takodje sam procitao i da je SBB u jednom trenutku imao problema i da su brzine bile ocajne.

Na vama je da napisete vasa iskustva...

Jos jedna stvar koju sam primetio jeste da je i Upload jako bitan jer ako je ugusen smanjuje se brzina slanja zahteva PEER-ovima, sto automatski smanjuje download.
 
Ok,nema problema.I ja kazem da je to tvoje iskustvo.Ali izveo si preozbiljan zakljucak,obzirom da se zasniva samo na tvom iskustvu.Nema veze,razumeli smo se. ;)

E sad to sto kazes za torrent i upload je isto sto i drugi kazu za rapidshare,tj. da sve cake koje se otkriju traju po par dana.Evo ja tvrdim na osnovu mog iskustva da ima jedna caka koja kod mene radi vise od pola godine.Skinuo sam sa rapida mozda i 1 TB a nisam platio premium account i nisam sedeo za kompom da menjam IP i kucam onaj kod.
A protok preko torrent-a mi je izmedju 40 i 53 kB/s iako ogranicim upload na 2 ili 3 kB/s.
Nisam ja niakakav haker,a i da jesam ne bi vam rekao ;),ali za svaki problem postoji i resenje.Ona genijalna resenja su uvek najprostija,samo treba doci do njih ;)
 
Da se ispravim

Nisam mislio da treba da se "odvrne" upload vec da treba da se ogranici da ostane lufta do maksimalne brzine kako bi racunar mogao da salje zahteve PEER-ovima.

Bas naprotiv, kad je upload maksimalan onda zbog toga download pada, racunar ceo upload bandwith iskoristi za odgovaranje na tudje zahteve pa ne moze da salje svoje.
 
Sve je to super avetinja i ja bi sigurno platio da nisam nasao ovo resenje.A veruj mi da je lepse ovako.Ono sto kazemo srpski free ;)

CyberPatuljak nije da necu da kazem,nego malo se mozda kosi sa pravilnikom krstarice.Okacicu program i uputstvo ovih dana pa ces videti...

Ako si mislio ovih dana ne znam da li ces smeti jer bas planiram da uzmem par dana odmora pa ne znam ko ce to moci da obrise ;)
Moracu da se pouzdam u vase moralne vrednosti :D
 
Mnogo brzi odziv je imao i sbb i kds-ns (kablovski) od bilo kog adsl-a za kojim sam sedeo... Generalno su manji pingovi na kablovskom i uvek surf ide mnogo ali mnogo brze...DL se ne sakati toliko koliko ovi mali provajdercici sakate adsl...
Samo sto je problem sto kod kablovskog ti je sve na tome kakve srece imas i gde zivis,jer ako ih ima previse u tvom komsiluku,a mreza nije odradjena kako treba,neces se bas usreciti,al u svakom slucaju,moj glas ide kablovskom internetu.
 

Back
Top