Burek ili sirnica

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.773

Ne postoji burek sa sirom" SKANDIRAJU IZ BIH, a onda je stigao odgovor iz Srbije od koga sve se puši: Snimak zbog kojeg je izbila svađa​

U Nišu se tradicionalno obeležava Buregdžijada, tj dani bureka, i ovaj grad se smatra prvim mestom gde je taj specijalitet napravljen još davne 1498. godine i u kome se čuva recept njegovog originalnog pripremanja. Na ovom događaju se uvek traži burek sa sirom ili mesom. Međutim, sa druge strane već decenijama unazad se vodi rasprava o tome da "burek sa sirom" ne postoji.


"Burek je samo sa mesom", rečenica koju u susednoj nam Bosni i Hercegovini jedino prihvataju, a sve drugo je jednostavno skrnavljenje ove svete hrane!
Godinama kruže snimci na kojima građani BiH negoduju ako neko pomene burek sa sirom. Situacija je otišla toliko daleko da je 2022. godine transparent "Ne postoji burek sa sirom" postao popularan na društvenim mrežama Tviter i Instagram.

Naime, u junu 2022. godine situacija se zahuktala i to na relaciji Crna Gora - Bosna i Hercegovina, kada su ove dve reprezentacije odigrale meč u Podgorici. No, crnogorski navijači rešili su da udare Bosance tamo gde su očigledno najslabiji, pa su tokom utakmice počeli da skandiraju "BUREK JE SA SIROM".


Na ovu provokaciju ubrzo je rešio da odgovori bosanhercegovački režiser Haris Dubica i to na prilično maštovit način. Naime, on je obišao većinu gradova u Crnoj Gori i u svakom se fotografisao sa transaparentom na kome piše: "Ne postoji burek sa sirom, #sirnica", a zatim je sve podelio i na Instagramu.

Pošto večitom problemu "burek sa sirom" nema kraja, nedavno je na X-u (bivši Tviter) skeč sa čovekom koji traži ozloglašeni "nepostojeći specijalitet" postao tema rasprave. Naime, u video-klipu posle narudžbine "bureka sa sirom" dobija burek i tanjir na kojem je sir.
"To je turski burek i nije ni blizu bosanske pite", "Uz dužno poštovanje Nišu, najbolje pite koje sam ikad jela su bosanske", "Samo se tešite, to je sirnica", "Meni ta njihova sirnica suva, ništa bez masnog bureka ne priznajem", pisali su u komentarima.

Poreklo bureka​


Burek sa sirom
Burek sa siromFoto:Igor Stevanovic / Alamy / Alamy / Profimedia / Profimedia
Burek je tradicionalna anatolska (turska), balkanska, srednjeistočna i srednjeazijska vrsta jela od razvučenog testa s mlevenim mesom, sirom ili povrćem, najčešće krompirom ili spanaćom. Jelo je rašireno na području nekadašnjeg Osmanskog Carstva.
Börek verovatno potiče iz turske kuhinje. Börek je turska reč za ovo slojevito jelo od testa, ali takođe i za ostala jela od testa. Samo u turskom jeziku reč burek ima tako široko značenje. U svim ostalim jezicima u kojima je pozajmljena, reč se odnosi samo na neke vrste peciva.
Ime može dolaziti od turske reči bur (savijati); slično kao i u srpskom, gde reči savijača (od savijati) i gibanica (od gibati) takođe opisuju određeno slojevito jelo od testa, ili možda od persijske reči būrek.
U Turskoj su böreği ("vodeni burek") je više testastog tipa, obično sa feta sirom. Kürt böreği ("kurdski burek") je burek bez punjenja, a često se jede sa posutim šećerom u prahu na vrhu.

Srpski (okrugli) burek​

Okrugli burek
Okrugli burekFoto:Vedad Ceric / Alamy / Profimedia
U Srbiji se reč burek odnosi na specijalno jelo od testa. Kore se prave od testa i bacaju se kroz vazduh, da bi se razvukle. Tradicionalne ispune su prženo mleveno meso ili sir. Prazan burek se takođe tradicionalno pravi. Dodatne varijante uključuju nadev od jabuka, višanja, pečurki i moderne varijante pica bureka.
Recept za moderni okrugli burek je razvijen u Nišu, gde ga je 1498. predstavio čuveni turski pekar Mehmed Oglu iz Istambula.
Poreklo bureka
Poreklo burekaFoto:springtime78 / Alamy / Profimedia

Srpski burek je postao popularan u Hrvatskoj i Sloveniji u drugoj polovini 20. veka.[traži se izvor] Prvi burek u Zagrebu su napravili poznati albanski pekari pored glavne želeničke stanice (Kolodvora) nakon Drugog svetskog rata.[traži se izvor] I ovde je ovo jelo poznato prosto kao burek.
Svake godine se u Nišu održava takmičenje bureka (Buregdžijada). 2005. je napravljen burek od 100 kg , sa prečnikom od 2 m i smatra se najvećim burekom ikada napravljen.
https://zena.blic.rs/lifestyle/ne-p...z-bih-a-srbi-odgovaraju-i-sve-se-pusi/2sxs0mc
 
Ma nikakav problem, što se mene tiče.. neka zovu kako hoće, burek sa mesom, sirnicom ,korompirom..

Medjutim, naručuješ pa kažeš:

Molim, dajte mi burek sa mesom,
Molit ću, dva bureka sa sirom,
Ja bih burek sa krompirom..

A to je kod nas mnogo jednostavnije, razumnije i brže..

Jedan burek (samo je sa mesom :mrgreen:)
sirnicu, molim (jasno :D)
krompirušu..
tri zeljanice.. :D

U svakom slučaju - prijatno :lol:
 
Poslednja izmena:
Ma nikakav problem, što se mene tiče.. neka zovu kako hoće, burek sa mesom, sirnicom ,korompirom..

Medjutim, naručuješ pa kažeš:

Molim, dajte mi burek sa mesom,
Molit ću, dva bureka sa sirom,
Ja bih burek sa krompirom..

A to je kod nas mnogo jednostavnije, razumnije i brže..

Jedan burek (samo je sa mesom :mrgreen:)
sirnicu, molim (jasno :D)
kromirušu..
tri zeljanice.. :D

U svakom slučaju - prijatno :lol:
Е, али... имам овде где купујем бурек са сиром и питу са сиром-сирницу.
Ако наручим сирницу, зељаницу, кромпирушу... онда добијем то.
Ако наручим питу с месом, не добијем бурек (с месом). :D
 
Е, али... имам овде где купујем бурек са сиром и питу са сиром-сирницу.
Ако наручим сирницу, зељаницу, кромпирушу... онда добијем то.
Ако наручим питу с месом, не добијем бурек (с месом). :D
Mslm da su zagonetke na drugom mjestu.. :mrgreen:
 
Имам једну пекару у којој купујем и једну бурегџиницу.
Ову пекару држи Босанка, али прилагодила се, шта ће. Мораћу да је питам да ми одгонетне то. :D
Burek je jednoznačno meso
Postoje i:
Sirnica
Krompiruša
zeljanica

Pita sa gljivama i pita sa tikvama su izuzeci,
Zamisli da jedemo Gljivicu i Tikvicu :lol:
 

Back
Top