Будизам...

kad smo bili klinci i dimili travku govorili smo da smo u nirvani. nismo znali šta tačno znači ali vezivao nas naziv na "što je ovo dobra stvar" :D
Zato što to i jeste stanje blaženstva, ali daleko suptilnije i postojanije nego kad si pod uticajem psihoaktivnih supstanci.
Tako da odgovor Crnom može biti da je to blaženstvo. Svesnost povezanosti sa svime.
A teoretski, to je ništa iz kojeg nastaje sve.
 
Zato što to i jeste stanje blaženstva, ali daleko suptilnije i postojanije nego kad si pod uticajem psihoaktivnih supstanci.
Tako da odgovor Crnom može biti da je to blaženstvo. Svesnost povezanosti sa svime.
A teoretski, to je ništa iz kojeg nastaje sve.
iskreno ne znam kako izgleda blaženstvo ali sećam se (kroz maglu) da nam je bilo sve smešno.
imali smo u komšiluku "profi duvača" pa smo ga zamolili (ostali klinci oko 16-tak godina) da nam zamota jednu. kasnije kad smo se otreznili spominjali smo nirvanu. odakle klincima tada taj izraz pojma nemam
 

Teme emisije:
- Treba se suočiti sa tamnim delom sebe,
- Šta raditi kada se pojavi stanje mržnje?
- Šta je duka vedana?
- Čime je Buda bio jako razočaran?
- Postoji oblast gde se um diže iznad stanja čula,
- Kada se može doživeti potpuno oslobođenje?
 
Fotografija sa ovogodišnje proslave Veska u Triyana Prajana centru. Susret
tri grane budizma u Srbiji. Na proslavi su bili predstavnici theravada budizma,
kao i vađaryane i mahayane.

vesak.jpg


@Agatha :heart:
 
Fotografija sa ovogodišnje proslave Veska u Triyana Prajana centru. Susret
tri grane budizma u Srbiji. Na proslavi su bili predstavnici theravada budizma,
kao i vađaryane i mahayane.

Pogledajte prilog 935160

@Agatha :heart:
Da, ono je Thangka Bude iz Vadžrajana sistema
Imam istu takvu
Baš lep skup!
Ko su Učitelji?
Deluju mi da su iz Karma Kargyd škole, Dijamantskog puta, jer na maloj slici ispod je Drvo Utočišta, to jest Loza Majstora iz Kargyd pa
Naravno, i nju imam istu takvu:lol:
 
Poslednja izmena:
Da, ono je Thangka Bude iz Vadžrajana sistema
Imam istu takvu
Baš lep skup!
Ko su Učitelji?
Deluju mi da su iz Karma Kargyd škole, Dijamantskog puta, jer na maloj slici ispod je Drvo Utočišta, to jest Loza Majstora iz Kargyd pa
Naravno, i nju imam istu takvu:lol:
Na slici prepoznajem samo Okwang Vladonju, zen monaha i Ukupnog.
Ne znam ko su ostali. Ali mi je baš lepo da su se sve tri škole srele.
 
https://budinoucenje.wordpress.com/2021/05/16/vazna-knjiga-na-poklon/

Sa velikom radošću mogu da vas obavestim da je moj prevod Budinih govora srednje dužine (Mađđhima nikaya), jedne od glavnih knjiga budističkog kanona, najzad odštampan. Theravada budističko društvo u Srbiji će svima koji su zainteresovani pokloniti po jedan primerak. Dovoljno je da pošaljete svoje ime, adresu i broj mobilnog na mejl budizam@yahoo.com. Knjiga će vam biti poslata brzom poštom, tako da je vaše samo da platite poštarinu, koja je zbog veličine knjige (1130 strana) između 300 i 400 dinara.

(Prevodiočev prevod, ne postavljača posta)
 

Prilozi

  • img_20210423_090750.jpg
    img_20210423_090750.jpg
    104,8 KB · Pregleda: 5
https://budinoucenje.wordpress.com/2021/05/16/vazna-knjiga-na-poklon/

Sa velikom radošću mogu da vas obavestim da je moj prevod Budinih govora srednje dužine (Mađđhima nikaya), jedne od glavnih knjiga budističkog kanona, najzad odštampan. Theravada budističko društvo u Srbiji će svima koji su zainteresovani pokloniti po jedan primerak. Dovoljno je da pošaljete svoje ime, adresu i broj mobilnog na mejl budizam@yahoo.com. Knjiga će vam biti poslata brzom poštom, tako da je vaše samo da platite poštarinu, koja je zbog veličine knjige (1130 strana) između 300 i 400 dinara.

(Prevodiočev prevod, ne postavljača posta)
ako već ne prodajete nego poklanjate knjigu (plaća se samo poštarina) zašto ne bi delili zainteresovanima pdf fajl?
 
Glisto, hvala ti na tom linku ka prevodima. Sto se tice ove najnovije knjige, na strani 746. sam nasao onaj odlomak sa druge teme o budizmu gdje Buda govori da zene ne mogu da dostignu najvise stepene svijesti. Tada ste me ubjedjivali da to nisu Budine rijeci.

15. Monah razume: ‘Nemoguće je, ne može se dogoditi da žena bude plemeniti i potpuno probuđeni – ne postoji takva mogućnost.’
I on razume: ‘Moguće je da muškarac bude plemeniti i potpuno probuđeni – postoji takva mogućnost.’ On razume: ‘Nemoguće je, ne može se dogoditi da žena bude vladar koji pokreće točak istine … da žena zauzme mesto Sakke… da žena zauzme mesto Māre… da žena zauzme mesto Brahme – ne postoji takva mogućnost.’ I on razume: ‘Moguće je da muškarac bude vladar koji pokreće točak istine … da muškarac zauzme mesto Sakke… da muškarac zauzme mesto Māre… da muškarac zauzme mesto Brahme – postoji takva mogućnost.’

Kad budem imao vremena, iscitacu cijelu knjigu. Bas me zanima sta se sve moze naci.
 
Glisto, hvala ti na tom linku ka prevodima. Sto se tice ove najnovije knjige, na strani 746. sam nasao onaj odlomak sa druge teme o budizmu gdje Buda govori da zene ne mogu da dostignu najvise stepene svijesti. Tada ste me ubjedjivali da to nisu Budine rijeci.
Mislim da stepen svesti u smislu neke gradacije zavisi od toga kako gledas na te stvari. Recimo moja zena je mnogo mudrija od mene
u zivotnim stvarima, dok ja razvaljujem programiranje :p
 

Back
Top