Brak kao ekonomska i organizaciona kategorija bez imalo emotivne komponente

Umri_muski

Legenda
Poruka
55.059
To mora da bude vrlo jasno kulturoloski naznaceno mladim generacijama i deci...
Bez zavlacenja i bez idealizacija mama voli tatu i tata voli mamu.....
Deca tako dolaze u totalno ranjivu poziciju koja donose i posesivnost i traume jer vezuju ljubav za organizacionu strukturu i posle pri razvodu znacajno gledaju samo emotivnu strukturu jer im je to jasno i blisku a posto su nakaradno nauceni , onda ili osecaju krivicu ili velike traume...
A deca bi vrlo lako dozivela i prezivela organizacione promene da nisu zavlacena nekim idealizacijama roditelja...

Posto je broj razvoda veliki to je ovo veliki deciji problem, ebe mi se za matore konje i lazove, ova kulturoloska inicijativa mora biti sprovedena iz razloga interesa dece i prava dece...
Nisam za prava dece na lizalicu , cak ni za prava da ne budu fizicki kaznjena, iako se to pravo zloupotrebljava za lecenje nervoze i autoritarnost roditelja...masovno se zloupotrebljava, ali je ipak potrebno da visi u vazduhu...ima tu dosta pogodnosti sa uvodjenjem entiteta kazne koja nije zastrasujuca nego je bolna....to je veliko rasterecenje za svest i shvatanje deteta...tj manja je zastrasenost a veca svest kaznom koja je bolna kod deteta nego ako ne slusas udarice te kola ubice te, itd itd....manji efekat a vise strahova...

Dakle da pojednostavim za ljubitelje "sazmi ideologije"
Deci , izmedju sebe odrasli , svi moraju da promene retoriku u vezi braka kao emotivne kategorije. Brak treba predstaviti svima, pa i deci kao ekonomsku i organizacionu kategoriju, a pojasnjenje kako se pravi brak i zasto je da je lakse formirati ekonomsku i organizacionu kategoriju sa nekim sa kim se lepo slazes.....To pije vodu i kod odraslih i kod dece...jer jeste istina....
To sto ljubav pomaze ili ljubav kasnije nastane u braku , to je samo posledica lepih trenutaka i odnosa koje donosi zivot i zajednicki zivot...
Nece smetati ni supruznicima ta istina ni deci ta istina da je jedno vreme brak bio i emotivna kategorija pa prestao da bude pa opet bio......ili na kraju ponovo postao...

Ali ove zaebancije i licemerja da bi moralisti mogli da seruckaju o tradicionalnim vrednostima koje su apsurd su psiholoski a i socioloski nezdrave iako je brak struktura koja pruza nezrelima zdravije okruzenje nego nebracni zivot...
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Upleteno je to previse.
Za razvoj deteta je zdravo da gleda monogamni odnos roditelja. Zato sto se na taj nacin uci altruizmu, vernoacu, istrajnoscu, namerno ne pominjem rec ljubav.
S druge strane nemoguce je da nateras nekoga pravno da voli ili ne voli nekoga.
Morala bi da se pravi komisija strucnjaka koji bi razgovarali sa potencijalnim parovima, da im kopaju po odnosu, njima samima kako bi zakljucili njihovo mentalnu i emocionalnu spremnost za brak.
To bi bio haos. Mali procenat bi bio za brak i decu. Zamisli gomilu ovih prezahtevnih potrosaca, ala hocu kucu na kredit, hocu odecu, obuce pun ormar, hocu putovanja 2x godisnje, hocu sve. Svi ti bi izvisili. Jer je to rizicna i neodgovorna ekonomija i to nije dobro za decu. Bez obzira na imovinsko stanje.
 
Ne, ne, deca nisu tako staklena kako ti se cini ...deca su bioloska bica spremna da se suoce i analiziraju svet , ali ih poverenje i pogresna usmerenja osakate..

Ovde ne govorim o selekciji onih koji ulaze u brak, nek ulazi ko hoce, glupo je i pomisliti o podizanju odgovornosti....
Govorim o kulturoloskim zaebancijama koja nanose stetu svima i deci i odraslima....

Deci nije zdravo da gleda monogamni odnos roditelja niti ce ga vezivati za altruizam, dete sigurno ne vezuje altruizam za seks i monogamiju...
Vernost pouzdanost i slicne odnose i kategorije dete vec teze shvata, narocito zato sto je animalno , a to nisu animalne kategorije....prezivljavanje je animalna kategorija...
Istrajnost nema veze sa roditeljskim bracnim statusom..
 
Meni je interesantno nesto sto imamo iz folklora. "Ne brini cero, jednog dana ce doci princ da te ozeni". To govori zapravo o ranom potrosackom vaspitanju. Dakle nije, jednog dana ce doci muskarac koji ce te voleti i ti njega, nego glavom i bradom P rinc brate. Amisli koji to uticaj ima na psihu. Ja zasluzujem princa. Meni sleduje lagodan zivot i visok standard. Tu je i greska danasnjeg drusta sto vospitava bestije da misle da su posebne individue. Ti si posebna osoba, ti zasluzujes najbolje, nemoj niko drugacije da ti kaze. I sta dobijes? Dobijes jedno pogresno vodjenje ekonomije na nivou celije drustva. Onaj nesretnik, drz ne daj, daj na veresiju, daj na kredit, daj sad to sve da otplacujem, kuca puna smeca, ambalaza, plastike, odece koja se ne nosi, cipelica, sljokica, na svakom zidu vitrine, ormari, police pune stvari, pune smeca, smeca, smeca. Ode u prodavnicu po hleb, mleko i kafu, vrati se sa muzem koji nosi 7 kesa. Eeee kakav si ti to muskarac ako ne mozes da priustis? Mora najbolje za nase dete.
A pravilo ekonomije je jednostavno. Sve preko 10 posto gde trosis a nije ulaganje ako si srednji stalez je robovanje. Krah.
E, a ljubav? Pa evo imali smo polemiku pre neki dan na konto kupi kupi. Skoro sam slusoa Jil Scott. Lets take a long walk. Jedna romanticna, cista zena koja tako filozofski i poeticno opisa sta je zapravo romantika. Cela pesma je da mozemo da radimo toliko stvari zajddno kroz setnju. Da pricamo o toliko zanimljivih stvati a mozemo i jednostavno da cutimo. A kod nas? Nase drage? Kupi. Kupi mi. Ako neces telefon makar plati kartu.
S time se porodica ne zasniva. To je infantilno i opasno ponasanje kada su deca i porodica u pitanju.
 
Moj pristup je uvek sadasnjost, to mi je pristup na vise nivoa...
Postujem proslost u smislu iskustva i u smislu zakljucka probanja, ali to ljudi ne rade tako , tako da i tu ispadam blesav...
Oni proslost gledaju kao dozvolu da ponove isto , kako je on a ziv je tako cu i ja opet...

A zato po principu sadasnjosti i u smislu plana i u smislu dogadjanja i u smislu reaguj odmah i u smislu zivi punim plucima ne patetishi , brak je drugaciji sad nego bilo sta sto si naveo iz proslosti....
Nespojiv je sa tim, nemam nikakvu logiku koja ce da podrzi patetisanje u braku i sa brakom....
Naprotiv donosi mi veliku stetu jer kad krene da mi osoba Z pola pocne da cas povlaci proslost cas povlaci primer iz komsiluka tj zene su okrenute prakticnom i korisnom po sebe u sadanjosti, onda to izaziva unutrasnji i spoljasnji sukob...
Sigurno...garantovano...

Jer se temelji na cas ovo cas ono , kolaz izbora, a ja sam u drugom modu , a onaj ko kamchi , tj trazi , njemu odlicno ili svejedno...
Ili onom ko trguje, on trazi detalj nudi ili mu se cini da nudi drugi detalj, proizvod, komad, sitnicu...

Zato ne vidim ni jedan razlog u navedenim koji umanjuje a ni koji sprecava radikalnu promenu u kulturnom smislu odnosa prema braku i to vrlo brzu i drasticnu.
Vec postoji predispozicija, tj vec postoji svest da brak nije kod jednih emotivna kategorija, i kod drugih da je zamuljana kategorija...
Ogromna je steta i po M i po Z to sto zene prozivamo sponzorusama, ne u smislu pravih sponzorusa nego da je svaka zena grebatorka po svaku cenu , sebicna i ne pruza nista....
Ja tu vidim stetu i za njih i za mene kao pripadnika nepapucarske populacije muskaraca...
Za papucare je sve ok, oni su trgovci kao i zene , blizu su zenama a vecina ima i frustracionu prirodu , ali sigurno polovina...
Ovi drugi su po zadatku papucari , tj imaju visi interes, treba napraviti dete i klanu obezbediti naslednike, nesto kao royality...i zato trpi zenu iz totalno drugih razloga....tu i nema govora o emotivnom, to se samo glumi kroz sujetno emotivno...
Sta seljak radi , voli svoju zenu , oslanja se na nju, ali kad se vraca iz prodavnice, ako je sa komsinicom, daj da pogledas koliki mi je klip od kukuruza, samo skloni bicikl da se ne vidi sa puta....

Drugo , deci i nije pozeljno da odrastaju uz svest o seksualnom opstenju konkretno....
Izazvace brze seksualno sazrevanje, samim tim i upustanje u to , a to nije pozitiva u smislu razvoja drugih aspekata licnosti....sasvim je dovoljno da dete pocne da se seksualno razvija oko 11 ili 12 godine, a dostegne interes i svest o tome u 13 i 14....sve situacije gde su svedoci seksa, deca pocnu da razvijaju seksualno jos u 7 , a sopstvenu svest i interes dostizu u 10toj godini i to u oponasanju sto nije bas dobra varijanta..
 
Monogamnost i ljubav kao emocija nisu isto...
Deci treba emotivna edukacija i to ce dobijati sigurno ako je normalno okruzenje, od dede babe, ujaka strica, tetke itd itd....i od mame i od tate....
Deca ce sigurno osetiti ljubav koju pruzaju njima....ako je pruzaju...kao i uslovljenost i varijacije koje postoje u toj ljubavi pa ce im biti blisko i varijacije u ljubavi izmedju mame i tate....isti princip....kako za njih tako i za mamu i tatu vazi...

Treba im i MZ edukacija i razliciti modeli i to ce imati jos bolje objasnjeno i jasno ako nema mesanja idealizacija i poturanja...
Jedino sto im treba lazno je sigurnost i podrzanost i zasticenost i taj lazni altruizam....ali altruizam nema nikakve veze sa mamom i tatom, niti sa njihovim odnosom, to ne znam odakle ta izjava...
Altruizam se gradi ili na socioloskim osnovama, sto je nemoguce u Srbiji danas, posto je sociolosko patolosko tj sociopatolosko , i pre ce dete nauciti kako da mrzi i ubija i podmece nego altruizam...
Ili preko izabranih lokalnih primera, kad pali kod zena pali i kod dece...tj izabrani primerci iz komsiluka, gde roditelji ne objasnjavaju zasto bas ti primerci a ne vazi kod ostalih , a dete moze da pravi svoje teorije kao zadatak...
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Ti polazis od toga da razdvajas seks i emocije. To moze do nekle u nekoj kratkorocnoj vezi. Kada zivis sa nekim neminovno gradis emocije prema osobi. Monogamija podrazumeva sve to, ne samo ko ce sa kim i pred kim imati seks. Dakle u tom smislu detetu je potrebno da gleda ljubav izmedju roditelja. Da se zagrle, poljube, budu nezni jedno prema drugome, uvazavaju se, postuju se, brinu jedno o drugome. Tu ono gradi i altruisticki odnos. Dakle nesebican odnos prema drugome, de ce nauciti benefit toga kada i pruzas a ne samo da uzimas. Deca kupe i od babe i dede i tetki ali najvise kupe od roditelja. Mnogostruko. Pogotovu kada se danas zivi u takvim zajednicama
Nije to kao nekad pa u jednoj zajednici, babe,, dede, striko, ujak, tetka pa se ono razvija i uzima vestine od svih. To jeste dobro, ali toga danas nema. Takodje dete trazi autoritet. Razlog je zbog modela ponasanja, pa onda opet i u takvoj komuni jedno do dvoje budu modeli.
Razumem o cemu ti pricas. Ali mi to opet deluje idealizovano pa i neizvodljivo. Zato pominjem istoriju. Da bi bolje razumeli nas mentalitet. Ti predlazes brak kao ekonomsko drustveno telo zarad uzgajanja dece?
 
To mora da bude vrlo jasno kulturoloski naznaceno mladim generacijama i deci...
Bez zavlacenja i bez idealizacija mama voli tatu i tata voli mamu.....
Deca tako dolaze u totalno ranjivu poziciju koja donose i posesivnost i traume jer vezuju ljubav za organizacionu strukturu i posle pri razvodu znacajno gledaju samo emotivnu strukturu jer im je to jasno i blisku a posto su nakaradno nauceni , onda ili osecaju krivicu ili velike traume...
A deca bi vrlo lako dozivela i prezivela organizacione promene da nisu zavlacena nekim idealizacijama roditelja...

Posto je broj razvoda veliki to je ovo veliki deciji problem, ebe mi se za matore konje i lazove, ova kulturoloska inicijativa mora biti sprovedena iz razloga interesa dece i prava dece...
Nisam za prava dece na lizalicu , cak ni za prava da ne budu fizicki kaznjena, iako se to pravo zloupotrebljava za lecenje nervoze i autoritarnost roditelja...masovno se zloupotrebljava, ali je ipak potrebno da visi u vazduhu...ima tu dosta pogodnosti sa uvodjenjem entiteta kazne koja nije zastrasujuca nego je bolna....to je veliko rasterecenje za svest i shvatanje deteta...tj manja je zastrasenost a veca svest kaznom koja je bolna kod deteta nego ako ne slusas udarice te kola ubice te, itd itd....manji efekat a vise strahova...

Dakle da pojednostavim za ljubitelje "sazmi ideologije"
Deci , izmedju sebe odrasli , svi moraju da promene retoriku u vezi braka kao emotivne kategorije. Brak treba predstaviti svima, pa i deci kao ekonomsku i organizacionu kategoriju, a pojasnjenje kako se pravi brak i zasto je da je lakse formirati ekonomsku i organizacionu kategoriju sa nekim sa kim se lepo slazes.....To pije vodu i kod odraslih i kod dece...jer jeste istina....
To sto ljubav pomaze ili ljubav kasnije nastane u braku , to je samo posledica lepih trenutaka i odnosa koje donosi zivot i zajednicki zivot...
Nece smetati ni supruznicima ta istina ni deci ta istina da je jedno vreme brak bio i emotivna kategorija pa prestao da bude pa opet bio......ili na kraju ponovo postao...

Ali ove zaebancije i licemerja da bi moralisti mogli da seruckaju o tradicionalnim vrednostima koje su apsurd su psiholoski a i socioloski nezdrave iako je brak struktura koja pruza nezrelima zdravije okruzenje nego nebracni zivot...
Od reči do reči!
:ok:
 
Ne razdvajam ja seks i emocije....nego ono sto zovemo brak i ono sto je ljubav ili seks .....
To da li ce dvoje njih da izgradjuju brak kao ekonomsku zajednicu pa u njemu i decu ili ce da sabotiraju nema veze sa stvarnom prirodom braka danas...
Ako nece da dodaju emotivno , brak ostaje ekonomski kao sto jeste...ako hoce dodace samo seks posluzenje, zito i rahatluk i to je to...
Ako ne zele vise da budu u ekonomskoj zajednici koja je najbolja za razvoj dece, jer su oba roditelja tu, nego zele da formiraju novu ekonomsku zajednicu sa nekim koga vole tog trenutka, onda je situacija da veruju da ce im nova ekonomska zajednica dati vise nego postojeca...

Ili hoce novu decu....sasvim legitimno....
Ako nece nista od toga onda verovatno i nece raskidati brak ako je ekonomski moguc, ili ce ga raskinuti ako ne mogu vise ekonomski da saradjuju .....
 
Ti polazis od toga da razdvajas seks i emocije. To moze do nekle u nekoj kratkorocnoj vezi. Kada zivis sa nekim neminovno gradis emocije prema osobi. Monogamija podrazumeva sve to, ne samo ko ce sa kim i pred kim imati seks. Dakle u tom smislu detetu je potrebno da gleda ljubav izmedju roditelja. Da se zagrle, poljube, budu nezni jedno prema drugome, uvazavaju se, postuju se, brinu jedno o drugome. Tu ono gradi i altruisticki odnos. Dakle nesebican odnos prema drugome, de ce nauciti benefit toga kada i pruzas a ne samo da uzimas. Deca kupe i od babe i dede i tetki ali najvise kupe od roditelja. Mnogostruko. Pogotovu kada se danas zivi u takvim zajednicama
Nije to kao nekad pa u jednoj zajednici, babe,, dede, striko, ujak, tetka pa se ono razvija i uzima vestine od svih. To jeste dobro, ali toga danas nema. Takodje dete trazi autoritet. Razlog je zbog modela ponasanja, pa onda opet i u takvoj komuni jedno do dvoje budu modeli.
Razumem o cemu ti pricas. Ali mi to opet deluje idealizovano pa i neizvodljivo. Zato pominjem istoriju. Da bi bolje razumeli nas mentalitet. Ti predlazes brak kao ekonomsko drustveno telo zarad uzgajanja dece?
Izvini sta je altruizam...nesebican odnos prema drugome?????
 
Legalno da ali da li je legitimno, pa sad... Legitimno bi bilo napustiti zlostavljaca. Mada ako se zlostavljac smatra psihicki bolesnim, onda je eticki skloniti se i pomoci toj osobi da se leci, ako je moguce. Uzimam namerno krajnost kao primer. E sad, ako je razlog nisam zadovoljan/na u braku tipa hocu da putujem, da zivim i sl, pa hocu dalje a imamo decu e onda si nezrela osoba. Brak je OBAVEZA prema deci i supruzniku. Izvini na velikim slovima, naglasio sam jer je bitna rec. Zato je brak tako tezak. Zato sto iskljucujes sebe i stavljas na drugo mesto. Pricam o prosecnim ljudima a ne ovim casopis idealizovanim primerima. Dakle izivi se dobro ako mislis da imas decu. Medjutim, koliko se to zaista praktikuje? I kada kazem da se izivis, mislim u dusevnom smislu da sazris, ne nesto u konzumenskom/materijalnom. Tipa nisam jos video Taz Mahal pa bi da otputujem.
Pada mi cesto na pamet da covek prvo treba da nauci da bude sam. Ne usamljen, nego sam. Dovoljan samom sebi. Jer onda kada pozelis a ne popotrebis nekoga, iskljucujes sebicnost.
 
Pa nisam ja taj koji trazi prelazne ocene za svakog supruznika....
Znaci ja i dalje ocekujem bar 90% nasilja prema deci i zloupotrebe dece i izivljavanje nad svima koji nalete ako se neko drzne da im remeti planove..

To je nebitno kako ce pojedinac da tumaci svoje performanse u braku....
Ono sto je bitno je da li zeli da bude u braku ili ne i kako brak vide deca, zabole me uvo trenutno kako ce sebe da vidi u braku i van braka neko u ovoj prici..
Posle cu pojasniti zasto tako treba..

Znaci osoba sama meri da li moze da uspostavi neke koliko toliko ekonomske i organizacione odnose, kao sto se posle trude da odrade kad su razvedeni..
Ali organizaciono to su dve totalno razlicite okolnosti, i mnogo mnogo je teze organizaciono pokriti decu iz razlicitih brakova i domacinstava nego iz jednog braka i domacinstva...

Razvod sada razvod i onda...to ce biti odluka, ali ce deca biti u razlicitoj poziciji u smislu shvatanja jer shvataju da se promenila organizaciona struktura a da i dalje niko nije prevario ni mamu a ni tatu , i da oboje i dalje vole njih...
Onoliko koliko vole ili koliko pokazu da vole ili jos tacnije koliko deca osecaju da im treba da ih vole....

Ako roditelji , te dve osobe misle da je vaznije kako oni zive, oni ce se razvesti kao sto se razvode i sada....razlika je samo sto sada ocekuju da budu u braku sa parnerom koga vole, pa su razocarani ako nisu u tom braku sa partnerom koga vole..
Njihova ocekivanja su problem, a ne decija..

Ako se prestane sa lagarijom da je brak ljubavna zajednica, vec to bude veza npr, onda su mama i tata u vezi li nisu u vezi, ali su u braku...ako je brak odrziv..
Ako imaju partnere koji zele da oforme nove brakove, onda taj brak nije vise odrziv...
Dete ce se osetiti izigrano i ostavljeno a ne krivac....ili se nece osecati toliko izigrano ako oseti da postoji i dalje ljubav prema njima ali znaju da su falicni kao osobe....
Jel vi svi imate idealne roditelje?
Ja nemam...
Moji roditelji su ponudili nesto , jedan jedno drugi drugo , meni je bilo dovoljno ono sto su ponudili , ali je bilo i situacija gde su debelo zaebali stvar, a bilo je i situacija gde bih ja umro ali srecom nisu se tako poredjale kockice, pa nisam umro, a smrt bi bila njihovom greskom, a opet cisto sumnjam da bi shvatili...
Sa druge strane, ja bih bio sigurno mrtav na pesackom prelazu kad me je auto koji je preticao zaustavljena vozila potkacio i bacio u vis, da me nije otac drzao za ruku cvrsto da je izdrzao i udar i let mog tela i da nije ispustio ruku jer bih sleteo na drugu bulevarsku traku tacno ispod tockova drugih nailazicih automobila...

Deca mogu da lepo shvate i uklavire razne stvari , vise nego sto mislite da mogu...
Njih zeza to sto ne mogu da sami dobave iz svog iskustva, a na poverenje poveruju roditeljima ili drugima i dobiju sipak , tj prevaru, e to ih lepo zezne...
Ili jos gore kad vide sta jeste, a dobiju zbog mediokriteta ili straha ili snishodljivosti , naredbu da budu protiv onoga sto vide kao trenutno stanje u okruzenju.
 
Nemojte od dece da ocekujete da budu pekmeze i razmazena i nesamostalna..
Deca mogu , vrlo brzo da budu samostalna i da im od roditelja treba samo rezerva...tj osoba koja ce pratiti da li su slucajno u nevolji i tada da pomogne, nista vise...i ono redovnog ispoljavanja ljubavi i zabavnosti i vezanosti...ispoljavanje vezanosti jeste vazno , vise nego ispoljavanje ljubavi...iako je ljubav vaznija i u apstraktnom i u nasem odraslom svetu....
Ne i za decu...vezanost je sada i tu.....ljubav je prva rezerva....

Npr , napredna deca koja imaju neke talente vrlo brzo se osamostale jer mnogo vremena provode na zabavnim sadrzajima razvijanja svojih talenata i odvojeno od roditelja...
Bilo da je to igranje u dvoristu , sportski kampusi ili naucno istrazivacke stanice i institucije...
Tada je bitno da dete oseca sigurnost i stabilnost okruzenja u slucaju opasnosti...dok nema opasnosti nema ni razmisljanja o potrebama za stabilnosti...
Ali bi dete da ima zamrznuto okruzenje i ponudu roditelja....da tu nema promena...a da se razvija na svoj nacin...
Tada dete ima svoj zivot a ne da zivi mesano zivote roditelja i sebe...kao sto verovatno danas vecina dece ima...

Ja licno znam iz svog iskustva da mozes da imas svoj zivot vrlo rano , tj od kad ti se ispolje neobicni talenti...i da mozes da budes odvojen a da nisi odvojen , tj npr imas bazu u nekoj istrazivackoj ustanovi ,i ti dolazis kuci na spavanje, imas obroke u svom okruzenju, a mozes i da spavas u svom okruzenju a mozes i u roditeljskom...
To vecini koja je navikla da bude tatina i mamina zvuci mozda i zastrasujuce i otudjujuce ali nije...
Komunikativnost se razvija , dete je komunikativno kad je samostalno , jer mora da resava probleme koje ima tj potrebe koje ima..
Mnogo toga ne razume, i potrebna je paznja da bi se to svelo bezbolno ....
Npr ja nisam razumeo zasto me devojcice kojima se svidjam gadjaju kamencicima i blatom....pre bih razumeo da su mi ubrale cvece i poklonile....
Ali verovatno se u njihovom maticnom okruzenju naklonost izrazava malo grubo pa su pokupila to iz svojih domova..
Tako da je potrebno deci itekako prostora gde ce kupiti modele ponasanja i logiku drugih...ali to nije roditeljska obaveza...
Naprotiv, dete u proseku ima dovoljno prilike da skenira svoje roditelje....narocito kad je malo , problem nastaje kad balkanishe glava kuce pocne da oseca ugrozenost od strane odrastajuceg deteta....taj period koji se na selu zove, zelenko , a u gradu se zove negiranje sazrelosti i mudrosti deteta....tinejdzera ili posttinejdzera...

Pubertet je bolest ili deteta ili roditelja ,nije iskljucivo bolest dece..
 

Back
Top