Борилачки спортови за децу

Све је више вршњачког насиља. Хтео бих децу да упишем у неки борилачки спорт да науче да се одбране од "другара"насилника. Сви ми кажу Аикидо је најбољи. Шта мислите које борилачке вештине. Препоручите. Јуче дошао са рођендана и каже другари га опет малтретирали. Да научи да им да васпитне мере.
Upišite ih na realni aikido,obavezno, moji ćerka i sin su baš iz tog razloga išli,(ćerku mi je maltretirao drug iz razreda pa kad sam videla da je vrag odneo šalu i da škola ništa ne preduzima, ja sam preduzela mere ali zato sa mlađim detetom nisam čekala već odmah u I raz ga upisala) tada je još bio živ Ljuba Vračarević, u njegov klub...odlično rade sa decom, za početak ih nauče da zauzmu stav, steknu samopouzdanje, da se ne plaše, nauče ih i da se odbrane....a i ostala deca kada čuju, odmah ustuknu...videćete, preporodiće se deca...

Да ли си сигуран да је тучњава најбољи одговор на малтретирање?
Научи га да их вербално сахрани, да их победи мозгом.
Hahahahha...Vi ste baš optimista...deca steknu samopouzdanje kroz te borilačke veštine, ne mogu oni nikoga da prebiju.Recimo, moju ćerku je baš maltretirao neki nevaspitani nasilnik u razredu,( od II do IIIraz), ništa skola ne radi po tom pitanju, posle samo mesec dana treninga u aikido klubu, mrvica, gimnastičarka mu je odalamila takvu šamarčinu ( znači, ne neki aikido zahvat) da se prosuo po podu, jedva došao k sebi....i posle je više nije dirao niti je bilo ko u školi do kraja VIII raz popreko pogledao....manite se verbalnog nadigravanja, kada ta deca udaraju, šutiraju, dave svoje vršnjake...na silu samo silom, pa se smire, tako bilo i u moje vreme a i sada...

Ti ljudi koji treniraju,mogu u od pistolja da se odbrane,ako je napadac dovoljno blizu.Trening cini cuda.Bas bih voleo,kada bi naisao na tkvog i probao da ga napadnes.Ima da te isprevrce,da posle ne znas ni gde je Jug,ni gde Sever.
Jao druže šta ti pišeš... kako možeš da tvrdiš da se možeš odbraniti od toga? Da li si ti svestan opasnosti takve situacije? Kada napadač drži pištolj njemu će prst biti na obruču.. kako misliš da mu uhvatiš tuku i oduzmeš pištolj bez da taj isti pištolj opali? Napadač bi reagovao refleksno i naravno da ali u velikoj većini slučajeva došlo do pucnja baš zbog tog refleksa.. to je delić sekunde.. šta ako te rani? Ili nekoga pored,iza tebe? O kakvom prevrtanju ti pišeš? Shvati da realne situacije nisu filmske scene niti su praktikanti akcioni heroji.

Ako treniraš taj Aikido treniraj ga ali nemoj sebi davati za pravo da tvrdiš da je moguće naučiti i usavršiti odbranu od napada bilo kakvim oružjem ili od više napadača ili šta već se tu sve tvrdi.. učite bre decu i žene da mogu da se odbrane,ulivate im lažnu nadu, lažno samopouzdanje i lažnu sigurnost. I sad se takvo dete ili devojka, zena nadju u tako nekoj, daleko bilo, situaciji oni će umesto da saradjuju pokušati da se odbrane jer su tako naučeni da mogu... i kako će završiti? Ne smem ni da zamislim..
Kao onaj čovek, majstor Aikidoa inače, od pre nekoliko godina kad je pokušao da se odbrani od oružanog pljačkaša... i kako je prošao? Jedva ostao živ,plus je ugrozio i druge ljude oko sebe.. umesto da sluša i saradjuje.. zašto je to uradio? Pa upravo zbog toga što je tako naučen i što je umislio da može. Kad dodje do takve situacije ne radiš ništa već saradjuješ zbog svoje sigurnosti i sigurnosti ljudi oko tebe ne glumiš akcionog heroja.

Ti ljudi koji treniraju,mogu u od pistolja da se odbrane,ako je napadac dovoljno blizu.Trening cini cuda.Bas bih voleo,kada bi naisao na tkvog i probao da ga napadnes.Ima da te isprevrce,da posle ne znas ni gde je Jug,ni gde Sever.
Preporučio bih ti da odgledaš intervjue Dušana Džakića, Aleksandra Ilića, Marka Lajhnera imaš ih na jutjubu.. oni su peofesionalci pa eto poslušaj šta su pričali o tim nekim veštinama i načinu kako oni rade.. svakako su kompetentni da pričaju o tome jer su profesionalci

Jao druže šta ti pišeš... kako možeš da tvrdiš da se možeš odbraniti od toga? Da li si ti svestan opasnosti takve situacije? Kada napadač drži pištolj njemu će prst biti na obruču.. kako misliš da mu uhvatiš tuku i oduzmeš pištolj bez da taj isti pištolj opali? Napadač bi reagovao refleksno i naravno da ali u velikoj većini slučajeva došlo do pucnja baš zbog tog refleksa.. to je delić sekunde.. šta ako te rani? Ili nekoga pored,iza tebe? O kakvom prevrtanju ti pišeš? Shvati da realne situacije nisu filmske scene niti su praktikanti akcioni heroji.

Ako treniraš taj Aikido treniraj ga ali nemoj sebi davati za pravo da tvrdiš da je moguće naučiti i usavršiti odbranu od napada bilo kakvim oružjem ili od više napadača ili šta već se tu sve tvrdi.. učite bre decu i žene da mogu da se odbrane,ulivate im lažnu nadu, lažno samopouzdanje i lažnu sigurnost. I sad se takvo dete ili devojka, zena nadju u tako nekoj, daleko bilo, situaciji oni će umesto da saradjuju pokušati da se odbrane jer su tako naučeni da mogu... i kako će završiti? Ne smem ni da zamislim..
Kao onaj čovek, majstor Aikidoa inače, od pre nekoliko godina kad je pokušao da se odbrani od oružanog pljačkaša... i kako je prošao? Jedva ostao živ,plus je ugrozio i druge ljude oko sebe.. umesto da sluša i saradjuje.. zašto je to uradio? Pa upravo zbog toga što je tako naučen i što je umislio da može. Kad dodje do takve situacije ne radiš ništa već saradjuješ zbog svoje sigurnosti i sigurnosti ljudi oko tebe ne glumiš akcionog heroja.
Ne moras verovati,ali sam gledao dokumentarac sa Stivenom Sigalom,kako se lako branio od noza.I ako mu se priblizi veoma blizu covek sa pistoljem,jer je mnogo samouveren.Lako mu otima pistolj i posle toga puca iz njega da pokaze da je bio metak u cevi.Inace bio sma prisutan dosta puta,sto se tice borbe Aikida,kako ljudi prevrcu napadace,da ovi ispadaju smesni.Sa nozem treba da pridjes veoma blizu,da bi ubo nekoga,a ko zna da se brani,nista lakse za njih.To sto ti ne verusjes,pa sta cu ti ja.Idi negde i pogledaj treninge,vec uspesnih momaka i devojaka,koji duze vreme treniraju Aikido.

Preporučio bih ti da odgledaš intervjue Dušana Džakića, Aleksandra Ilića, Marka Lajhnera imaš ih na jutjubu.. oni su peofesionalci pa eto poslušaj šta su pričali o tim nekim veštinama i načinu kako oni rade.. svakako su kompetentni da pričaju o tome jer su profesionalci
Gledao sam sto me interesuje/Ti koji ne veruju i ne znaju nista o zivotu.

Ne moras verovati,ali sam gledao dokumentarac sa Stivenom Sigalom,kako se lako branio od noza.I ako mu se priblizi veoma blizu covek sa pistoljem,jer je mnogo samouveren.Lako mu otima pistolj i posle toga puca iz njega da pokaze da je bio metak u cevi.Inace bio sma prisutan dosta puta,sto se tice borbe Aikida,kako ljudi prevrcu napadace,da ovi ispadaju smesni.Sa nozem treba da pridjes veoma blizu,da bi ubo nekoga,a ko zna da se brani,nista lakse za njih.To sto ti ne verusjes,pa sta cu ti ja.Idi negde i pogledaj treninge,vec uspesnih momaka i devojaka,koji duze vreme treniraju Aikido.
Realna situacija nije filmska scena to sam ti već rekao. Već sam ti naveo primer iz realnog života i realne situacije od pre par godina sa tim aikido majstorom,sigurno si je čuo bilo je na vestima.
Što se Aikidoa tiče u Aikidou nema borbi jer se sve zasniva na saradnji partnera sa kojim vežbaš,sve je u koreografiji i lepoti pokreta. Sami napadi nisu realni jer niko te neće napasti tako što će se zatrčati ka tebi pa se ti izmakneš uhvatiš ga za ruku i izvučeš mu polugu,niti će te iko napasti tako što će te uhvatiti za zglob šake ili rever i čekati da ti odreaguješ. Čak i da odreaguješ uz aktivan otpor napadača nema šanse da mu izvučeš polugu. Niko tako ne napada i niko neće kod bilo kakvog napada biti pasivan i čekati da mu ti izvučeš polugu.
Ne znam da li si nekada gledao tuču uživo ili neku profesionalnu ili pak amatersku borbu u boksu, kikboksu, mma.. pogledaj pa ćeš videti kako izgleda realna borba i realni napadi uz aktivan otpor protivnika.

Realna situacija nije filmska scena to sam ti već rekao. Već sam ti naveo primer iz realnog života i realne situacije od pre par godina sa tim aikido majstorom,sigurno si je čuo bilo je na vestima.
Što se Aikidoa tiče u Aikidou nema borbi jer se sve zasniva na saradnji partnera sa kojim vežbaš,sve je u koreografiji i lepoti pokreta. Sami napadi nisu realni jer niko te neće napasti tako što će se zatrčati ka tebi pa se ti izmakneš uhvatiš ga za ruku i izvučeš mu polugu,niti će te iko napasti tako što će te uhvatiti za zglob šake ili rever i čekati da ti odreaguješ. Čak i da odreaguješ uz aktivan otpor napadača nema šanse da mu izvučeš polugu. Niko tako ne napada i niko neće kod bilo kakvog napada biti pasivan i čekati da mu ti izvučeš polugu.
Ne znam da li si nekada gledao tuču uživo ili neku profesionalnu ili pak amatersku borbu u boksu, kikboksu, mma.. pogledaj pa ćeš videti kako izgleda realna borba i realni napadi uz aktivan otpor protivnika.
I gledao i ucestvovao.I imam oziljak od noza.I tvrdim da moze noz da se izbegne,samo dobrim treningom.

Hahahahha...Vi ste baš optimista...deca steknu samopouzdanje kroz te borilačke veštine, ne mogu oni nikoga da prebiju.Recimo, moju ćerku je baš maltretirao neki nevaspitani nasilnik u razredu,( od II do IIIraz), ništa skola ne radi po tom pitanju, posle samo mesec dana treninga u aikido klubu, mrvica, gimnastičarka mu je odalamila takvu šamarčinu ( znači, ne neki aikido zahvat) da se prosuo po podu, jedva došao k sebi....i posle je više nije dirao niti je bilo ko u školi do kraja VIII raz popreko pogledao....manite se verbalnog nadigravanja, kada ta deca udaraju, šutiraju, dave svoje vršnjake...na silu samo silom, pa se smire, tako bilo i u moje vreme a i sada...

Mислим да грешите. Неваспитаном насилнику се сазна адреса и оде се код родитеља.
Мислим, кад већ школа не реагује.

Mислим да грешите. Неваспитаном насилнику се сазна адреса и оде се код родитеља.
Мислим, кад већ школа не реагује.
A mislite da su roditelji normalni?Pa ja sam porazgovarala sa majkom dotičnog malog nasilnika, njeno objašnjenje je da su dobili bebu, pa je ovaj, što ide u školu, malo nervozan...nervozan da je davio moju ćerku i šutnuo je u stomak, ali ne samo nju, nego ceo razred maltretirao, pa kad ko stigne na red. Na moju konstataciju da smo i mi dobili bebu, pa moja ćerka nikoga ne davi, samo je slegla ramenima i ništa....psiholog je savetovala moje dete da gleda da se skloni od njega i da ga ne provocira, ne znam čime, svojim postojanjem??Tako da, garantujem, borilačke veštine pomažu deci da steknu samopouzdanje da se suprostave malim naslinicima, u startu, dok ne postanu veliki nasilnici, ne steknu oni veštine MMA boraca, ali dovoljno da ih ovi ostave na miru.... :zper:

A mislite da su roditelji normalni?Pa ja sam porazgovarala sa majkom dotičnog malog nasilnika, njeno objašnjenje je da su dobili bebu, pa je ovaj, što ide u školu, malo nervozan...nervozan da je davio moju ćerku i šutnuo je u stomak, ali ne samo nju, nego ceo razred maltretirao, pa kad ko stigne na red. Na moju konstataciju da smo i mi dobili bebu, pa moja ćerka nikoga ne davi, samo je slegla ramenima i ništa....psiholog je savetovala moje dete da gleda da se skloni od njega i da ga ne provocira, ne znam čime, svojim postojanjem??Tako da, garantujem, borilačke veštine pomažu deci da steknu samopouzdanje da se suprostave malim naslinicima, u startu, dok ne postanu veliki nasilnici, ne steknu oni veštine MMA boraca, ali dovoljno da ih ovi ostave na miru.... :zper:
To suprotstavljanje može biti mač sa dve oštrice pripazite malo jer ipak je žensko dete, devojčica... kakvo samopouzdanje i samoodbrana deca su to.
Jel je ona izrazila želju za borilačkim veštinama ili vi?
To prvo.. drugo.. bilo kako bilo (vezano za prethodno pitanje) niste trebali na Aikido, naročito taj stil koji se kroz marketing prezentuje kao nešto izuzetno efikasno a nije baš tako... učiti decu i ubedjivati ih da se mogu efektivno odbraniti u svakoj situaciji čak i kod napada nekim oružjem je preterano.
Ako ste ljubitelj veština sa kimonima bolje varijante su Džudo, Karate ili Brazilska Džiudžica.

To suprotstavljanje može biti mač sa dve oštrice pripazite malo jer ipak je žensko dete, devojčica... kakvo samopouzdanje i samoodbrana deca su to.
To prvo.. drugo.. bilo kako bilo (vezano za prethodno pitanje) niste trebali na Aikido, naročito taj stil koji se kroz marketing prezentuje kao nešto izuzetno efikasno a nije baš tako... učiti decu i ubedjivati ih da se mogu efektivno odbraniti u svakoj situaciji čak i kod napada nekim oružjem je preterano.
Ako ste ljubitelj veština sa kimonima bolje varijante su Džudo, Karate ili Brazilska Džiudžica.

koje boje pojas imas i koje borilacke vestine ?

Rekreativno kikboks i i mma.
Ti?

nista od toga ja sam miroljubiv
ali sam siguran da bi te jedan poznavalac aikida
dobro poslao na patos
cistom fizikom i polugama
na kojoj se kao sport i bazira.
Koriscenje protivnikove snage na napadacevu stetu.

Pretpostavio sam da imas neki "nasilni borilacki" sport koji se bazira na napadu
a na na odbrani sto je cini mi se akcenat ove teme

nista od toga ja sam miroljubiv
ali sam siguran da bi te jedan poznavalac aikida
dobro poslao na patos
cistom fizikom i polugama
na kojoj se kao sport i bazira.
Koriscenje protivnikove snage na napadacevu stetu.

Pretpostavio sam da imas neki "nasilni borilacki" sport koji se bazira na napadu
a na na odbrani sto je cini mi se akcenat ove teme
To da li si miroljubiv ili ne nema veze sa tim šta treniraš i da li treniraš, to je do tebe, tvog stava.
Ne možeš nekome izvući polugu na taj način ukoliko taj neko pruža aktivan otpor. Ali ok, neka bude da možeš i uspeš posle mnogo truda (pričam o realnoj situaciji negde na ulici na primer) ako te taj neko napadne na takav način što se u vekikoj većini slučajeva ne dešava jer niko neće krenuti tako što će da te uhvati za ruku ili rever ili se zatrči na tebe.. ali eto uzmimo za primer kad bi se desilo. Taj neko će naravno pružiti aktivan otpor i kada ga uhvatiš za ruku s namerom da mu izvučeš polugu on sigurno neće da stoji i da tu istu ruku drži opušteno... pritom sigurno neće ovom drugom rukom da miruje i da ne pokuša da te udari dok ti je ceo fokus na toj jednoj ruci.. na kraju krajeva ne mora ni to.. može da stegne i cimne ruku nazad pre nego što i uspeš da ga lepo uhvatiš i da ste opet na početku s razlikom da ti nisi uradio ono što si želeo a on se dodatno razbesneo i verovatno će sledeći napad da bude potpuno drugačiji u smislu da će pokušati da te udari, šutne i slično.

Ja ne razumem zašto se uvek reaguje sa stavom "tebe bi majstor ispresavijao,ti ne bi mogao protiv njega" i tome slično. Ovde samo razmenjujemo mišljenja i to je sve a kome to smeta i ko drugačije mišljenje o nečemu shvati kao ličnu uvredu ili šta već... ne govorim za tebe ili bilo koga već uopšteno,onda nemoj ni da komentariše,ne treba ovde niko da se vredja ili oseća prozvanim.. kao što rekoh samo razmenjujemo mišljenja.

Da se vratim na temu..
Zašto misliš da su kikboks i mma nasilnički?
Kapiram da ih takva reklama prati i da ih bije loš glas ali to su takvi sportovi/veštine gde praktikant sam uvidi da li je za to ili nije za to jer nije sve za svakoga.. eto sa mma sam prešao na kikboks jer mi više leži stand up od partera na primer... sam praktikant upozna sebe i svoje mogućnosti i u skladu sa tim nastavi ili ne nastavi treninge.. sami treninzi odnosno sparinzi jesu grubi ali to je realnost jer niko neće da te mazi i da te pita da li želiš da te napadnem ovako ili onako nego navučeš rukavice i ne znaš šta te čeka. Bude tu i koja modrica ali imaš susret sa realnošću i nema tu mnogo umišljanja da si posle par treninga ili par meseci Konor ili Cro Cop. Jer uvek tu bude neko bolji ko te spusti na zemlju. Ne kažem da takvih ljudi nema,uvek i svuda ima ima izuzetaka ali su retkost.
Ljudi sa kojima sam trenirao u klubu su sasvim prizemni i normalni, niko nikad nije tvrdio da se može odbraniti od svega i svakoga i da je to što trenira najefikasnije i najsuperiornije.
To je banalno jer se u realnosti uvek može pojaviti neko ko te može razuveriti, neka trenira svako šta god želi ali neka bude prizeman jer treninzi su jedno a situacija negde van trening sale je nešto sasvim drugo.

ti si pisao protiv aikida
ja sam glasao za aikido
a to je razmena misljenja.

nikoga od svih svoji poznanika ko praktikuje kikboks ne poznajem a da je
smiren, veselog duha...

kako god moj glas ide za aikido kao najdraza vestina za samoodbranu
Nisam pisao protiv već sam skretao pažnju na sam način predstavljanja istog.
Nije u redu tvrditi da je neka veština najefikasnija sa samoodbranu i protiv bilo kakvog napada, šta god da treniraš i da druge ubedjuješ u to...bilo to Aikido, Kikboks, Boks, Mma ili bilo šta od borenja.. jer kao što sam napisao u zadnjoj rečenici prethodne poruke trening sala je jedno, prava situacija na ulici ili negde je nešto sasvim drugo.

Nisam pisao protiv već sam skretao pažnju na sam način predstavljanja istog.
Nije u redu tvrditi da je neka veština najefikasnija sa samoodbranu i protiv bilo kakvog napada, šta god da treniraš i da druge ubedjuješ u to...bilo to Aikido, Kikboks, Boks, Mma ili bilo šta od borenja.. jer kao što sam napisao u zadnjoj rečenici prethodne poruke trening sala je jedno, prava situacija na ulici ili negde je nešto sasvim drugo.

Cini mi se da si u pojednimi ranijim postovima omalovazavao aikido i dzudo u odnosu na karate i boks...
sad da ne iscitavam ponovo.

Ti imas svoje misljenje ja takodje.

Sta ce postavljac teme da radi i na koji sport da upise dete do njega je.

Cini mi se da si u pojednimi ranijim postovima omalovazavao aikido i dzudo u odnosu na karate i boks...
sad da ne iscitavam ponovo.

Ti imas svoje misljenje ja takodje.

Sta ce postavljac teme da radi i na koji sport da upise dete do njega je.
Naravno da je to do postavljača teme. Postavljena je tema i oko toga se otvorila diskusija i to je normalno.
Nikad ja nisam pisao loše o Džudou, izuzetno ga cenim tako da loše si pročitao.. a što se Aikidoa tiče već sam napisao u prethodnom komentaru.
Naravno svako ima svoje mišljenje i pravo na isto, ovde se samo diskutuje i razmenjuju se mišljenja.

Poštovani, moja ćerka ima 26g a sin 18g i jedna od najpametnijih stvari, koju sam uradila za njihovo dobro, je što sam ih upisala baš na realni aikido, još je Ljuba Vračarević bio živ...podvlačim, nisu postali MMA borci ali za taj uzrast, kada su imali oko 10g, bilo je dovoljno da ih niko više u školi ni popreko nije pogledao a kamo li više napao....uzgred, moj otac je u mladosti bio bokser i još tada, kada sam bila mala, objasnio mi je da ako ćutiš i trpiš, nema ti života, nego kad nasilniku uzvratiš, taj te više neće dirati,jer su to sve kukavice, i verujem, da je danas živ, bio bi ponosan na svoje unuke...nikada nikoga nisu dirali ali na sebe više nisu dali....meni je najvažnije da nisu završili kao mnoga druga deca, čiji su se roditelji uzdali u sistem koji je u prosveti postavljen, gde se žrtva savetuje da izdrži, pa kad skoči sa zgrade, onda se svi hvataju za glavu....Vremenska distanca mi je pokazatelj da sam bila u pravu i uvek kažem, ne samo aikido, bilo koja borilačka veština, kada me neko pita za savet, jer dečija psihologija tako funkcioniše, neće mali nasilnik više da pipne takvog, jer misli da je ovaj već Stiven Sigal...samo psiholog treba dobar biti, znati kako dečiji mozak funkcioniše....a kad ste me već pitali za ćerku, nije htela da ide, jer su joj se drugarice podsmevale, a kada sam je pitala, da li su te drugarice prišle da te odbrane, bio je tajac...ako hoćeč da te taj bije i davi tokom celog školovanja,onda slušaj svoje drugarice a ja jedino mogu da odem u školu pa da ga ja istučem, ali ću onda otići u zatvor, sama izaberi...i izabrala je, do braon pojasa posle je mrzelo više da trenira...

Poslednja izmena:

Back