BIOHEMIJA

...koliko ja shvatam ti si zabrinut da neces moci da odes iz zemlje ako zavrsis hemiju ili biohemiju na PMF-u...ne znam da li si svjestan da je u poslednjih nekoliko godina vise od 50% studenata biohemije sa PMF-a naslo doktorat ili posao u inostranstvu i da su jako uspjesni u ovom polju...za sve ovo je zasluzna jako dobra naucna osnova koju su ponijeli sa univerziteta u BGD-u...
...sto se tice hemije statistika je mozda malo drugacija...ali koliko sam ja upoznat vecina ljudi sa organske hemije su takodje jako uspjesni u inostranstvu...

...inace...ne razumijem sta mislis pod pojmom naucnicka hemija ili biohemija...niko ti nigdje u svijetu nece dati nesto da radis u labu dok ne prodjes vjezbe i predavanja na osnovnim studijama (barem prve dvije godine)...na trecoj godini faksa vec mozes da volontiras kod nekoga u labu - to zavisi od tebe najvise...

zaboravio sam navodnike kod naucna, jer time podrazumevam hemiju u naucno istrazivacke svrhe
 

Citam ovaj post vise puta i razmisljam i samo da pitam da vidim da li neke stvari dobro razumem?

Koja je razlika izmedju profesora i predavaca na univerzitetu? Pretpostavljam da je profesor za stalno a predavac u smislu drzanje seminara i predavanja koja su manje ili vise vezana za sam fakultet?

...razlika izmedju lecturer (predavac - mozda kod nas docent) i profesora u SAD-u je sto predavac radi samo sa studentima na osnovnim studijima - znaci samo predavanja i najcesce bez ikakvog istrazivanja (mnogi od njih nemaju doktorat vec samo magistraturu)...odatle proizilazi i razlika u plati...

Zanimalo bi me, na koji deo sveta si se opredelio kada si pisao ovo? Mislim gde si se pozicionirao, jer priznaces plata u Evropi ne bi bila ista kao u Americi.
Ako dobro rezonujem plate nisu lose kad bolje pogledas ... Mislim sigurno bolje nego kod nas e sad ... Pa nije lose, ako neko bude dobar student i dobro se zaposli plata je vrlo dobra ... Jos ako se zaposli kao profesor na Univ. on je na konju :lol:

...plate koje sam naveo su u SAD-u...plate u Evropi ce biti nivelisane na nivo evropskih standarda i profesori imaju mnogo vise beneficija nego u SAD-u...za "na konju"-poziciju bih se opredijelio za profesore u Evropi...
 
...razlika izmedju lecturer (predavac - mozda kod nas docent) i profesora u SAD-u je sto predavac radi samo sa studentima na osnovnim studijima - znaci samo predavanja i najcesce bez ikakvog istrazivanja (mnogi od njih nemaju doktorat vec samo magistraturu)...odatle proizilazi i razlika u plati...



...plate koje sam naveo su u SAD-u...plate u Evropi ce biti nivelisane na nivo evropskih standarda i profesori imaju mnogo vise beneficija nego u SAD-u...za "na konju"-poziciju bih se opredijelio za profesore u Evropi...

Zanimljiva konstatacija ...

Stvarno prvi put cujem da su u Evropi bolje placeni nego u USA ;)

Hvala lepo, to je za sada sve sto sam zeleo da pitam :neutral:
 
...pazi stevee...nisam rekao da su profesori u Evropi vise placeni nego u SAD-u vec da imaju slican standard i vise beneficija...ovo opet moze da zavisi od univerziteta do univerziteta...
 
Ne znam :confused:
I am confused :lol:

Dvoumim se, troumim se, n-toumim se ... Vise ni ne znam ....
Farmacija deluje kao primamnjiva ali opet ne uci mi se farmacija da bih posle bio apotekar :confused: Hemija je moja ljubav, s tim mogu posle da vozim kamion u najboljem slucaju .... Biohemija takodje je ok, ali sta ako se ne probijem :neutral:
 
Ne znam :confused:
I am confused :lol:

Dvoumim se, troumim se, n-toumim se ... Vise ni ne znam ....
Farmacija deluje kao primamnjiva ali opet ne uci mi se farmacija da bih posle bio apotekar :confused: Hemija je moja ljubav, s tim mogu posle da vozim kamion u najboljem slucaju .... Biohemija takodje je ok, ali sta ako se ne probijem :neutral:
Da ne bi bilo nedoumica.Kamion ces moci da vozis sa bilo kojim fakultetom ukoliko ga ne izucis kako valja.Naravbno ne treba zaboraviti ni to da zivimo u zemlji Srbiji gde sve ide preko veze a fakulteti nam se pretvaraju u Institute za majku i dete(to ji ono kad tata i mama rade na fakultetu pa zaposle i sina,sestrica, bratanca....i tako vise generacija), ali vam niko ne moze osporiti kvalitete koje posedujete,ukoliko ih posedujete.Tako da je vazno studirati ono sto volite(vazno je da prilikom izbora fakulteta ne slusate nikoga,jer ce taj obavezno biti kriv ukoliko to i nije bas ono sto ste hteli da studirate), naravno jos i ako je to profitabilno onda ste nacinili pun pogodak.
Ja zavrsavam Hemijski fakultet i svakako da ne nameravam da vozim kamion:hahaha:
Pozdrav za sve buduce studente:bye:
 
Koja je razlika izmedju fiohemije na PMF i medicinske biohemije na farmaceutskom fakultetu?
Razmisljam da zavrsim optsi smer na farmaceutskom fakultetu, magistar farmacije, pa posle toga da idem na doktorske akademske studije program medicinska biohemija.
Koje bi zvanje onda imao doktor medicinskih nauka biohemicar? Da li mislite da bi sa tom diplomom mogao da se "probijem" u inostranstvu, zelim da radim u istrazivackom sektoru.
 
Koja je razlika izmedju fiohemije na PMF i medicinske biohemije na farmaceutskom fakultetu?
Razmisljam da zavrsim optsi smer na farmaceutskom fakultetu, magistar farmacije, pa posle toga da idem na doktorske akademske studije program medicinska biohemija.
Koje bi zvanje onda imao doktor medicinskih nauka biohemicar? Da li mislite da bi sa tom diplomom mogao da se "probijem" u inostranstvu, zelim da radim u istrazivackom sektoru.

Na osnovu onoga sto sam citao i cuo , vece suti sanse za prolazak abroad ako upises biohemiju na PMF-u . E sad vecite su te borbe i rapsrave o biohemiji na pmf-u i biohemiji na medicini . U sustini to je vrlo vrlo slicno . Ima naravno nekih manjih razlika koje mozes proveriti i na onfostudu, po koji predmet im se razlikuje ali to je to u sustini . Samo se za biohemiju u medicini uglavnom oni koji zele kasnije da rade u zdrvastvenoj ustanovi a ovu na pmf-u oni koji zele da budu profesori, naucnici ... Eto to je moje vidjenje .

Evo na ifnostudu ista tematika "obradjena" http://www.infostud.com/diskusije/biohemija-t909.html ;)
Program za medicinsku biohemiju http://prijemni.infostud.com/Farmaceutski_fakultet/Beograd/Farmacija-Medicinska_biohemija/138
program za biohemiju na pmf-u http://prijemni.infostud.com/Hemijski_fakultet/Beograd/Biohemija/288

Pozdrav i srecno
 
Ako zelis da ostanes ovde i da radis u zdravstvu,onda je biohemija na farmaciji pravi izbor.A,ako hoces da ides u inostranstvo onda je biohemija na Hemijskom pravi izbor,jer ona pruza mogucnost za nastavak studija u inostranstvu,kao i za zaposlenje tamo,dok sa med.bioh to bas i nije moguce...Sa zavrsenom biohemijom na Hemijskom je kod nas nemoguce raditi u zdravstvenim laboratorijama......
 
Ako zelis da ostanes ovde i da radis u zdravstvu,onda je biohemija na farmaciji pravi izbor.A,ako hoces da ides u inostranstvo onda je biohemija na Hemijskom pravi izbor,jer ona pruza mogucnost za nastavak studija u inostranstvu,kao i za zaposlenje tamo,dok sa med.bioh to bas i nije moguce...Sa zavrsenom biohemijom na Hemijskom je kod nas nemoguce raditi u zdravstvenim laboratorijama......

tako nekako sam i ja mislio . ;)

Generalno gledano, od nauke nema para . Kada kazem "nauka" mislim da se bavis nekim naucnim istrazivanjima u laboratorijama ili tako nesto , a kada kazem "nema para" mislim, ne ocekuj da ces imati villu od xyz kvadrata sa bazenim i voziti porche ;) Ako sanjas o tome, mislim da je iskreno realnije raditi kao farmaceut ili tako nesto, tu se mlate dobre pare ako znas s poslom . Od nauke se retko ko obogatio ali kao sto rekoh ima i takvih ali ih je veoma veoma malo ;)
 
Novi sam na forumu i imam svoje verodostojno misljenje u vezi sa poredjenjima izmedju nas buducih biohemicara i vas sa druge str. medicinara i apotekara.Polazim sada 1. oktobra na fax i bogu hvala nisam upisao medicinski fakultet u Nisu jer bih itekako bio na kraju ,,tehnoloski visak,,.Opste je poznato da ima na stotine lekara koji cekaju na birou i koji imaju preveliku konkurenciju kako bi nashli posao sa druge strane ne kapiram cemu toliko ucenje na farmaceutskom fakultetu da bi se radilo kao najobicniji trgovac u apoteci.Mnogi ironicno sa potcenjivanjem pricaju o biohemiji jer njena jedina mana je to shto nije dovoljno poznata jer naravno predstavlja nauku buducnosti u ,,pripremi,,.Ti studenti shto velicaju medicinu i farmaciju posle neuspelog prijemnog ,,begaju,, na biohemiju na PMF-u.Ali ono shto je najvazniji jeste da u vecini slucaja studenti biosa zavrse preko grane a i ima nas malo tako da posle staziranja od godinu dana odmah se nalazi posao a i mozesh biti sef neceg odseka npr. laboratorije shto sa farm. i med. cesh slusati ,,podredjenog,, a jedino u drzavnoj sluzbi mozesh racunati na neshto poshto cesh kod privatnika crnciti pod njegovom komandom.Toliko...poruka za one koji imaju glupe predrasude prema ovoj nauci da malo bolje se informishu.Auviderci! :))))
 
Samo da pitam jedno: Da li vi koji ste zavrsili biohemiju na Hemijskom fakultetu preporucujete studiranje iste ili ne? (nekome ko voli hemiju i kome se svidja biohemija)
Zavisi šta želiš.Ako "gotiviš" biohemiju i nije ti važno što nećem moći lako da se zaposliš onda upiši biohemiju.Ako voliš hemiju i razmišljaš o mogućnostima u smilu zaposlenja onda je hemija prava stvar za tebe.
 
Farmacija vam je ubedljivo isplativija od biohemije (u Srbiji). Nemojte zamisljati farmaciju samo kao prodavanje lekova,nije bas tako. Ali je jako tesko upisati,svi najbolji maturanti odose tamo,pogledajte samo spisak upisanih na infostudu...
 
Infostud nije narocito relevantan izvor,bolje je to videti na sajtovima fakulteta...
Primer je FON,gde su za IsIT smer stavili 91 bod za budzet,a trebalo je 82 :D

pa zato sto se posle lista prosiri,a oni na infostudu stave samo onu prvu...za medicinski pise 73,a na kraju su upali i sa 70,a to je bilo na sajtu medicinskog,a na sajtu infostuda nije...
tako da,bolje po nas,kolega :D
 
Direktore! Ja imam pitanje! :) Recite Vi meni,sta konkretno ti radis kao diplomirani biohemicar? Da li si zaposleno lice u medicinskoj laboratoriji,tj. da li analiziras krv? Ili sta? Ja sam imao zelju da upisem medicinu,ali posto nisam u medicinskoj skoli,ne mogu :( Neki mi kazu da je to mozda i bolje i da idem studirati biohemiju. Mozete li mi malo bolje objasniti sta sam ja ukoliko zavrsim biohemiju-konkretno STA i GDE je moj posao? Hvala na razumevanju :)
 

Back
Top