Biciklizam

:super:

Moze jos jedno pitanje?

Hteo bih da kupim malo bolji bajk i zanima me sledece:

1) Visok sam 1.70m koliki ram bi odgovarao na moju visinu,posto sam video da postoje vise velicina;

2) Koliko bi mogao da me kosta jedan nov XT bajk;

Nisam profesionalac u biciklizmu, ali pokusacu da ti odgovorim....

Ja sam otprilike tvoje visine, i moj bajs, kao i vecina ostalih, ima ram od 26", tako da je to otprilike sasvim dovoljno za udobnu voznju, cak i za vise osobe. U principu, sve sto je manje od toga, vode sa kao bicikli za decu i mladje osobe. Ram od 28" uglavnom imaju profesionalni drumski bicikli i oni pijacni sa korpom, kao i neunistive "partizanke" :D .Tebi treba XT, sto pretpostavljam da se odnosi na neki brdski bicikl za ekstremnu voznju, a svi oni su uglavnom od 26" Sto se tice cene, stvarno ne bih znao da ti kazem, mada ako nameravas da je koristis do njenih maksimalnih granica mogucnosti, onda nemoj da ides ispod 20 -30 hiljada. Uostalom, pitaj nekog strucnijeg, verovatno ce ti dati neki bolji odgovor.

pozdrav ;)
 
Harambaša, mislim da si pomešao veličinu točka sa veličinom rama...
Točkovi kod većine MTB bicikala su 26 inča, ali veličina rama može mnogo da varira...
Čak i ako pogrešiš pa uzmeš ram koji je malo veći ili manji od odgovarajućeg, uz podešavanje sedla i lule možeš to malo da regulišeš. MTB ram od 26 inča je za izuzetno visoke osobe, tebi treba nešto ispod 20 inča. Tu ima uticaj i veličina nogu i ruku, pa ako te ne mrzi da odradiš malo detaljnija merenja, proveri ovaj link:
http://www2.bsn.de/Cycling/ergobike.html
Ja sam visok 176 centimetara, a moj ram je 18,5 inča i perfektno mi odgovara (to je i prosečna veličina za MTB bicikle).

Što se tiče XT-a, ako si mislio na cross country bajk (XC) onda sve zavisi od kvaliteta komponenti, odnosno budžeta kojim raspolažeš :)
A XT može da se odnosi na cross country klasu Shimano komponenti za bajs (Deore XT: lanac, pogon, šifteri, menjači, kasete, pedale, ...). XT je klasa ispod XTR-a (najbolji delovi u Shimano ponudi), tako da im cena nije baš skromna. Sve zavisi za šta tebi treba bajk i koliko i gde planiraš da ga voziš.
 
Poslednja izmena:
Inače, veličina rama se meri od centra srednje glave do vrha cevi kroz koju ide šticna (šipka sedla).

736px-Bicyclemeasurements.svg.png
 
Harambaša, mislim da si pomešao veličinu točka sa veličinom rama...
Točkovi kod većine MTB bicikala su 26 inča, ali veličina rama može mnogo da varira...
Čak i ako pogrešiš pa uzmeš ram koji je malo veći ili manji od odgovarajućeg, uz podešavanje sedla i lule možeš to malo da regulišeš. MTB ram od 26 inča je za izuzetno visoke osobe, tebi treba nešto ispod 20 inča. Tu ima uticaj i veličina nogu i ruku, pa ako te ne mrzi da odradiš malo detaljnija merenja, proveri ovaj link:
http://www2.bsn.de/Cycling/ergobike.html
Ja sam visok 176 centimetara, a moj ram je 18,5 inča i perfektno mi odgovara (to je i prosečna veličina za MTB bicikle).

Skroz fino objashnjene nego, nesto nikad nisam video mtb ram od 26". Samo pomislim koliko je to chudovishte. Ja sa 195 teram ram od 22" na tochkovima od 29" i bajs izgleda bash, bash veliki.
 
Znam da je čudno, ali očigledno se ipak proizvodi... kineski proizvod :

Mountain Bicycle with 26-inch Frame, Alloy Forks, Disk Brake
Model Number:GH-32602M

Key Specifications/Special Features:

* Materials:
o Frame and fork: 26-inch MTB and alloy

B1009059135.jpg


Edit: mada na ovoj slici ne izgleda baš kao da je ram 26 inča... Čini mi se da bi to trebalo da izgleda mnogo veće u odnosu na točkove koji su po specifikacijama 26''. Možda su ga malo drugačije merili :P
 
Poslednja izmena:
Prosledio sam burazeru,koji se profesionalno bavi planinskim biciklizmom, pitanje koje je postavljeno i evo odgovora:

pa ja bi mu predlozio da sklapa bajs!posto bi ga izaslo dosta jeftinije!
ram bi mu odgovaro kao moj,M velicina tj 18 cola.i sad zavisi dali bi uzimao
stariju XT oopremu ili novu?!sa starom opremom i ako bi ga sklapo do
350,400e max sad koji evro gore dole posto sve zavisi i od tockova
koje bi uzeo,rama,viljuske,lule... e sad ovo je iz glave,nije 100% sigurna informacija.
moram znati te neke detalje kao sto sam ti reko koliko bi dao za
ram,viljusku,tockove i dali bi staru ili novu XT opremu!i ako bi mu ja
predlozio SRAM menjace da uzme posto su isto jako
dobri a dosta jeftiniji.
 
1)Sklapanje iz delova je DOSTA skuplje,
2)Velicina oko 46cm od sredine pogona do obujmice sticne,geometrija igra vaznu ulogu tako da pre kupovine moras probati da li ti odgovara,
3)Cena XT grupe nije jeftina ni polovna,za cenu zavisi sta se podrazumeva pod punom XT opremom(da li su tu lanac,kaseta,nable,...),da li su tu samaraljke,diskovi,...
4)Za rekreativnu(intezivnu) upotrebu Deore savrseno obavlja posao.
5)Sram jeste povoljniji,odlican kvalitet!
6)Ako zelis da pazaris polovan biciklic povedi nekoga ko se razume(moze da te izadje dosta skupo ako budes gledao samo "nalepnice").
7)Pod pretpostavkom(napisao si da zelis novi XT) da mozes da sebi priustis tako nesto preporucio bih ti(ja bih tako sebi sastavio):
Ram-Specialized,
XT grupa,samaraljke,v kocnice(ne volim disk),
Tockovi-Mavic sa DT Swiss nablama,
Viljuska-Fox,
Sticna,lula i korman-Thomson,...prestacu da mastam:)
Srecno u izboru!
Moj "konj" https://www.facebook.com/album.php?aid=2020224&id=1081373567&l=6cedd265a7
Fotka prva u donjem redu,Sve Ultegra 6600 osim tockova Wh-r500 i pedala Keo look,...
 
1)Sklapanje iz delova je DOSTA skuplje,
Zavisi gde nabavljas i od koga. Po mom iskustvu i profi ljudi koje znam, svi do jednog su sastavljali. Al realno oni znaju pos'o i tesko da mogu napraviti kakvu gresku.

IONE:
6)Ako zelis da pazaris polovan biciklic povedi nekoga ko se razume(moze da te izadje dosta skupo ako budes gledao samo "nalepnice").
To je 100% tacno. Pokusavaju ljudi da uvale svoje stare masine, gde se samo ceka da nesto rikne-zato ih i prodaju.

Evo sajta koji ti mozda moze pomoci
http://www.cikloberza.com/
 
Auuuuuuuuu, ovde se vidim bas davno zalazilo. Dali su bajkeri presli na druge forume specijalizovane za taj sport ili je jednostavno nestalo tema za raspravu. A sto se tice bajka, odnosno bajkova koje vozim: KTM kaliber, specialized enduro (2004. izdanje ram, oprema je novija), mongoose valiant i jedan treking "daves" od rajnolds cevi...
 
Ne. Po novom zakonu kaciga uopšte nije obavezna za bicikliste, ali je svakako preporučljiva (ko je išao glavom u kamen ili asfalt, zna da ceni kacigu) :P
Jedna bitna novina je da ne smeš da imaš slušalice u oba uveta.. i ograničenje na bici stazama je (čini mi se) 35km/h.
 
Što se tiče kaciga, nigde se ne pominju biciklisti:
Возач и путник мотоцикла, мопеда, трицикла и четвороцикла морају за време вожње носити на глави закопчану
хомологовану заштитну кацигу, на начин прописан декларацијом произвођача кациге.
Ništa za prsluk nije rečeno.. Ali po mraku moraš imati i prednje i zadnje svetlo, ne smeš da puštaš guvernalu tokom vožnje i moraju obe noge da ti budu na pedalama tokom vožnje..
 
Čuo sam za prednje i zadnje svetlo to sam namontirao prošle godine.Čudi me da nisu stavili Zvono kao must have...:think:Samo da nas vreme posluži...Ovo nije ni sneg ni kiša
 

Back
Top