Best quotes!

Terminate with extreme prejudice.*

apocalypse-now-kurtz-shot-1.jpg



*ja na instagramu kad me prepi*čka zaprati pa otprati u roku od pola dana.
 
Poslednja izmena:
It's gettin' so a businessman can't expect no return from a fixed fight. Now, if you can't trust a fix, what can you trust? For a good return, you gotta go bettin' on chance - and then you're back with anarchy, right back in the jungle.

I'm talkin' about friendship. I'm talkin' about character. I'm talkin' about - hell. Leo, I ain't embarrassed to use the word - I'm talkin' about ethics.

mcjcp.jpg


( Miller's Crossing )
 
You know, when I
was in the navy,

I was on a PT boat.

You knew... you knew that.

The only thing that
kept me sane...

was a monkey.

Yeah, a little crab-eating
macaque found in Palau.

I named him Pete,

and, uh, I loved him...

but, uh, he had a bad habit.

He had, uh...

he had a big appetite,

and he'd rummage in the rations,

and that would drive
my guys mad, of course.

They knew there was not a
shit they could do about it.

But then one day...

Pete got into the medic's bag.

The morphine, the sulfanilamide.

Yeah.

It was bad luck.

Yeah, bad break.

When a monkey cries,

Ed, I'll tell you,

sounds like a child.

Course, it was up to
me to put him down.

But, uh, I couldn't do it.

But one of my boys took
my gun from me, said,

"Lieutenant,

"the problem...

with loving something
too much..."

"is that you can't do
what needs to be done."


( Gaslit )
 
Ja sam 25 godina bio u zabludi, milio sam da u filmu Enemy of the state sa Vil Smitom i Dzin Hekmanom, neka riba kaže - Moj dečko će se uskoro vratiti kući, a Vil Smit joj kaže - Nemaš dečka. Daska na šolji je spuštena i noge ti nisu obrijane. Ali sam premotao film i nema tog citata. Pa mi palo na pamet 12 majmuna, ali mislim da ni tamo nema. Ima i onaj film Bekstvo u lancima sa Lorensom Fišburnom i jednim od braće Boldvin, ali taj je fim nemoguće naći... misterija
 
Ja sam 25 godina bio u zabludi, milio sam da u filmu Enemy of the state sa Vil Smitom i Dzin Hekmanom, neka riba kaže - Moj dečko će se uskoro vratiti kući, a Vil Smit joj kaže - Nemaš dečka. Daska na šolji je spuštena i noge ti nisu obrijane. Ali sam premotao film i nema tog citata. Pa mi palo na pamet 12 majmuna, ali mislim da ni tamo nema. Ima i onaj film Bekstvo u lancima sa Lorensom Fišburnom i jednim od braće Boldvin, ali taj je fim nemoguće naći... misterija
Kad pomenu dasku, meni odmah pao na pamet Džo Halenbek koji je na osnovu podignute daske ukapirao da je još jedan muškarac u kući.
 
Ja sam 25 godina bio u zabludi, milio sam da u filmu Enemy of the state sa Vil Smitom i Dzin Hekmanom, neka riba kaže - Moj dečko će se uskoro vratiti kući, a Vil Smit joj kaže - Nemaš dečka. Daska na šolji je spuštena i noge ti nisu obrijane. Ali sam premotao film i nema tog citata. Pa mi palo na pamet 12 majmuna, ali mislim da ni tamo nema. Ima i onaj film Bekstvo u lancima sa Lorensom Fišburnom i jednim od braće Boldvin, ali taj je fim nemoguće naći... misterija
Pa crnja posegne za picom na stolu i kaze bio sam bez ovoga 10 godina, a ona misli da oce da je napastvuje
https://www.imdb.com/title/tt0119709/
 
Pa crnja posegne za picom na stolu i kaze bio sam bez ovoga 10 godina, a ona misli da oce da je napastvuje
https://www.imdb.com/title/tt0119709/

Hah svaka čast. Zajednički imenitelj im je crnja i Džon Vojt kao glavni negativac operativac/vojno lice. Nego je problem što sam svakoj ribi kada zaraste ponavljao kao mantru - Ti kao da nemaš dečka. Što bi Vil Smit rekao u filmu... & stvarno sam bio u zabludi 25 godina dok nisam pre par dana skinuo i premotao film...
 
My life, when it is written,
will read better than it lived.

Henry fitz-empress, first
plantagenet, a king at 21,

the ablest soldier
of an able time.

He led men well, he cared
for justice when he could...

and ruled, for 30 years, a state
as great as charlemagne's.

He married out of love
a woman out of legend.

Not in alexandria or rome or
camelot has there been such a queen.

She bore him many children,

but no sons.

King Henry had no sons.

He had three whiskered things,
but he disowned them.

You're not mine!
We're not connected!

I deny you!

None of you will get my kingdom.
I leave you nothing!

And I wish you plague! May all
your children breech and die!

( The Lion in Winter )
 
I must say, you look very good,
Mr. Chairman.

[INTERPRETER] Looks can be deceiving.

We know what risks you've taken
in inviting us here.

I took no risk.

I am too old to be afraid
of what anyone thinks.

[MAO SPEAKING IN MANDARIN]

[INTERPRETER] Don't ever trust them.
They never tell the truth

or honor their commitments.

Vietnamese are like Russians.

Both are dogs.

Mr. Chairman,
there's an old saying in my country:

The enemy of my enemy is my friend.

That has
the added virtue of being true.

[KISSINGER] Your writings have
changed the world, Mr. Chairman.


[INTERPRETER] Bullshit.
My writings mean absolutely nothing.

- I want to know your secret.
- [KISSINGER] My secret, Mr. Chairman?

[SPEAKING IN MANDARIN]

How a fat man gets so many girls.

Power, Mr. Chairman,
is the ultimate aphrodisiac.

paulsorvino-nixon.jpg


( Nixon )
 
Ja sam jednom čitao Aristotelovu metafiziku gde se raspravlja o biću, nebiću, množini, kvalitetu i to sve na hrvatskom novogovoru, a ovde je problem 20 redova ultra-brzog dijaloga između Mao Ce Dunga, Kisindžera i Niksona u režiji Olivera Stouna kome Nolan sa sve Openhajmerom može da pljune pod prozor -


Šta sam trebao da napišem - Moć je ultimativni afrodizijak ! - kao one debilane na pdf-u Politika koje raspravljaju o dva metra asfalta izgrađenih u Lebanu, ili ko je koga spžio u rovu u nekoj bestragiji Ukrajine...

I ti kada napišeš recenziju filma, pišeš opširno i više se oslanjaš na književnost što se tiče referenci nego na film, iskreno pola stvari ja tu ne razumem, pa ipak uredno pročitam do kraja z:p
 
Poslednja izmena:
DM039_06.jpg


If you want your wife to listen to you, then talk to another woman; she will be all ears.

The behavior of a human being in sexual matters is often a prototype for the whole of his other modes of reaction in life. ― Sigmund Freud
 

Back
Top