Besplatno obrazovanje

Da li mislite da je tako nesto ispravno

  • Da, poen je poen

  • Ne, to je nepravda prema radnicima

  • svako treba da placa svoj rucak


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Pravis raketle?

Recimo da nekako sa Bozjom pomoci mogu da napravim da onaj skrsheni toliko puta "Strsljen" moze da poleti... Ali zaozbiljno. :aha2:

- - - - - - - - - -

Ма да, како потцених тако паметну главицу и тако спретне ручице :mrgreen:

Veruj u sta god hoces. Tvoje pravo. Ali tu se, bajo, radi 10+ sati na dan. Udarnicki! :aha2:

_nobody_
 
Besplatno ili veoma jeftino obrazovanje je pozeljno i ne bi trebalo da zavisi od platezne moci roditelja.

Kod nas problem ne bi bila platezna sposobnost roditelja, vec namestanje testova, kako bi studirali oni sa vezom, a ne oni sa najvise talenta, znanje i volje da rade.
 
Зато је јака државна матура закон.

Mi, kao drustvo, vise nemamo integritet, tako da bi i tu bilo smicalica.

Ideja iza besplatnog (tj subvencionisanog) obrazovanja je da se skoluju oni koji imaju najvise talenta i volje da rade, bez obzira na trenutnu ekonomsku poziciju.
Ako bi sistem njih skolovao i kasnije promovisao, onda par trutova ne bi bili problem.

- - - - - - - - - -

@ tema
Besplatno obrazovanje je ko i druge besplatne stvari obično vredno onoliko koliko je plaćeno.

Sasvim druga stvar je što sve što je besplatno neko plati pre il kasnije.

Besplatno (jeftino) onome ko se skoluje, ali neko mora da plati.
 

Odokativno... Ti zavrsavas nekakav doktorat filozofije ili politickih nauka negde na Zapadu Nemacke... Keln, Disseldorf, taj region. Nemas pojma ko je zaista bio Zajtsev, ali volis da se ponosis time. :mrgreen:

Tako mi se javlja, po onome sto citam iz ovih tvoijh sturih podataka. Ali iebiga, neces se ti tog hleba, ovde u Alemaniji nazobati (nije ni Mindjic, dok nije usao u DS, pa se uspinjao lestvicom poltronstva prema BNDu). :hahaha1:

_nobody_
 
Da li mislite da je fer da recimo dete, iz porodice gde se oba roditelja zaposlena i placaju veliki porez , ne upadne u budzet za jedan poen i nema sanse za dalje obrazovanje uprkos tome sto njegovi roditelji izdvajaju veliju sumu bas za to besplatno obrzovanje, a da dete koje ima poen vise, od nezaposlenih roditelja koji primaju socijalnu pomoc ,dobije i besplatno obrzovanje.

- - - - - - - - - -

U mom sistemu bi dete roditelja koji rade moglo da studira, a dete neradnika bi moralo prvo da radi, pa da studira

Sreća je pa se ne pitaš. Niti ćeš. Jedini uslov za budžet treba da bude uspjeh na prijemnom i kasnije u toku studiranja. Materijalno stanje roditelja ne treba da ima veze sa tim.
 
Odokativno... Ti zavrsavas nekakav doktorat filozofije ili politickih nauka negde na Zapadu Nemacke... Keln, Disseldorf, taj region. Nemas pojma ko je zaista bio Zajtsev, ali volis da se ponosis time. :mrgreen:

Tako mi se javlja, po onome sto citam iz ovih tvoijh sturih podataka. Ali iebiga, neces se ti tog hleba, ovde u Alemaniji nazobati (nije ni Mindjic, dok nije usao u DS, pa se uspinjao lestvicom poltronstva prema BNDu). :hahaha1:

_nobody_

Када такав стручњак изнесе овакве тврдње, сваки коментар је сувишан :mrgreen:
 
Mi, kao drustvo, vise nemamo integritet, tako da bi i tu bilo smicalica.

Ideja iza besplatnog (tj subvencionisanog) obrazovanja je da se skoluju oni koji imaju najvise talenta i volje da rade, bez obzira na trenutnu ekonomsku poziciju.
Ako bi sistem njih skolovao i kasnije promovisao, onda par trutova ne bi bili problem.

Да смо не знам каква рупетина, помогао би такав систем итекако.

Наравно да би било муљања опет, свугде га има, ал' би се тај проблем свео на минимум.
 
Да смо не знам каква рупетина, помогао би такав систем итекако.

Наравно да би било муљања опет, свугде га има, ал' би се тај проблем свео на минимум.

Ne znam, mnoge uspesne zemlje, kroz istoriju, su koristile slican metod provere znanja, od Kine do VB, ali njegova vrednost najvise zavisi od integriteta ispitivaca.

A u rupi, kao sto smo mi, moze da postane filter za sputavanje nepodobnih i propustanje podobnih.

Ima lepih primera gde je to funkcionisalo.
 
Ne znam, mnoge uspesne zemlje, kroz istoriju, su koristile slican metod provere znanja, od Kine do VB, ali njegova vrednost najvise zavisi od integriteta ispitivaca.

A u rupi, kao sto smo mi, moze da postane filter za sputavanje nepodobnih i propustanje podobnih.

Ima lepih primera gde je to funkcionisalo.

Па вероватно би било тако, јер већина интелигентних и перспективних у старту отпише Србију као место за студирање :lol:

- - - - - - - - - -

Sjajno. Jel radis barem dva sata u citaonici dnevno? Pazi da se ne pretrgnes od silnog rada, i ne dobijes zulj na mozgu. :aha2:

_nobody_

Јок, ја радим на даскама које живот значе.... На скели наравно.
 
Sreća je pa se ne pitaš. Niti ćeš. Jedini uslov za budžet treba da bude uspjeh na prijemnom i kasnije u toku studiranja. Materijalno stanje roditelja ne treba da ima veze sa tim.
Znaci xovek da placa u budzet za besplatno obrazovanje a njegovo dete ne moze da studira besplatno. Vidis boske obrazovanje je usluga i to sve kosta. Recimo ja hocu da ucim spanski i moram da platim. A platio sa vec za obrazovanje
 
Znaci, ti nama predlazes ovde APPS (Ako Prodje Prodje Sistem)? Ah, pa sada tek shvatam zasto si se ti vratio u UZAS! :hahaha: :hahaha1:

_nobody_

Пре више од 50 и кусур година, школски (наж. покојни) другар и ја смо долазили код мог комшије, швалера и подстанара, који је био цивилно лице у војсци, да се
консултујемо око прављења ракета, пошто је, нешто томе био његов фах, верујем за то доба и успешан, а ми, тада средњошколци, гледасмо неке, које је "смео"
да нам покаже, пројекте и савете како направити "млазник" и под којим углом треба бити, затим дужина навоја истог у зависности од горива (говорим о "ракети"
дужине око 50цм и пречника око 7-8цм, пуњену, са тад могућом набавком у апотеци, сада не знам, калијум пероксида помешаним са шећером), паљену са
штапином 1цм, 1 секунд, са монтажне рампе, и то у садашњем делу Б.Јерковић, тада кукурузиште близу касарне 4 Јули, олити сада насеља С.Степановић .
Некад било, сад се...уместо, приповеда, само сећа.....али смо имали кадрове...мој "школски" је напустио место асистента на Машинском факултету и отишао
у "неки завод" за пуно већу плату, где је као "вештак" за удес М.Милошевића претрпео "срчани удар", а био је спортски тип...али "шут с рогатим, није мог'о"..!?
 
pa prijemni ispit bi trebo biti takav da samo 5% jedne generacije bude u stanju upisati. Univeritet u beogradu broji 90 000 studenata. Ako je tacan podatak. Neka je 6 generacija u tih 90000 studenata. To je 15000 studenata po generaciji, I ako dodamo jos 5000 studenata na drugim univerzitetima dodjemo do 20000 studenata po generaciji. Svaki treci student.
Šta ti misliš, kako bi prošao na ETF-u ili PMF-u?
 

Back
Top