Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

hahah moj kolega jevdokan da imam novcica ko hormona imao bi zavidnu kolekciju svjetskog nivoa :)
a kako da ne ipak su ovo kolekcionarski primjerci i nesto sto je kao takvo izuzetno rijetko, a posjedujem kao i vecina nas ovu standardu varijantu "bčs", a recite mi da li itko zna koliko otprilike postoji primjeraka ove druge varijante, jeste li ikad culi neke bar spekulacije ili sl.?
a kolega collector ako vam nije problem da slikate te rubne natpise, cisto onako da uzivamo,,pozdrav za vas ;)
 
kovanica od 5 dinara u zaltu je odkovana u 4 primerka za potrebe kraljevske porodice, kolio sam ja upoznt jedan komd se nalazi u muzeju za oasatale se nezna gde su, tvrdi se da je njihov vrednost 20.000 e , ali je tesko utvrditi vrednost necemu sto se nikad nije ponudilo na trzistu, cak mislim obazirom na tku retkost da bi mogla cena da bude i veca jedno 30-35 hilada, cuo da postoji i novkov za koga je uzeta ocnova 100 kruna 1915 (33.88g) pa je obod ostrugan da se obbrise nemacki natpis i komad tezi oko 32.5g za razliku od pravog koji je 44.5g, sto se tice varijante na tankom limu to je tipicna medjufazna proba kalupa koje kostaju 400-600e i javlja sae kod dosta kovnica, nista spektakularno, a bsc je stvar koja se desva kod 20 din 1882 i 5 din 1904, za te pojave postoje dva logicna objsnjena jedno je da je posale manje koalicine iskovanih komada ipravljen gramaticki propust, a drugi da su pojedine kovnice namerno okretale tekst da bi pojedine kovanice dobile numizmaticku vrednost sto nije usamljen primer kod nasih kovaanica nego se javla i kod drgih evropskih kovanica iz tog perioda ,na primer 20 belgiskih franaka 1869 i 1876 i 1878 i 1914 to su tri potpuno razlicita tipa , bulo kako bilo jedno je sigurno da su prilicno retke, ali se neslzem sa vasom procenom od 1200 evra za onakv komd , da je odlican bio bi , ali ovako moze da prodje maksimum maksaimuma za 600 i to da se covek namuci dok proda, imam utisak da bas nemte iskustva u trgovini sa njma, mei su 3-4 prosla kroz ruke i nije ih lako prodati
 
Hvala, iscrpnom odgovoru kolega! Tih zlatnih je navodno samo 4 komada...
a moguće da je natpis greška u presložnjavanju ili se radi o nekoj maloj seriji sa gramatičkim erorom...
Tačno je da nemam iskustva u prodaji BSČ (a kako bih i imao kad se ona viđa jednom u godinu dana a kamoli prodaje nekom za te svote pogotovu mi koji više kupujemo a tek ponešto prodamo ili zamenimo)....

zanimljiva je ova priča...ako zna neko još nešto nek doda kad smo već kod BSČ
 
Poslednja izmena:
kolega Franc Ios(i ostali), možete li nam reći nešto više o ovoj varjanti pošto gosim Mandić ne pominje neke specifičnosti ni "priče" u vezi nje (BSČ) kao za recimo Zlatni primerak 5dinara i onaj jednostrano otkovan na tankom limu....

JA SAM TAKODJE VIDEO JEDAN PRIMERAK 5 DINARA 1904 ZLATNI SA NATPISOM BOG SRBIJU CUVA NA LIMUNDU, TACNO NE MOGU DA SE SETIM PRODAVCA ALI JE JEDAN PRIMERAK BIO..
 
kovanica od 5 dinara u zaltu je odkovana u 4 primerka za potrebe kraljevske porodice, kolio sam ja upoznt jedan komd se nalazi u muzeju za oasatale se nezna gde su, tvrdi se da je njihov vrednost 20.000 e , ali je tesko utvrditi vrednost necemu sto se nikad nije ponudilo na trzistu, cak mislim obazirom na tku retkost da bi mogla cena da bude i veca jedno 30-35 hilada, cuo da postoji i novkov za koga je uzeta ocnova 100 kruna 1915 (33.88g) pa je obod ostrugan da se obbrise nemacki natpis i komad tezi oko 32.5g za razliku od pravog koji je 44.5g, sto se tice varijante na tankom limu to je tipicna medjufazna proba kalupa koje kostaju 400-600e i javlja sae kod dosta kovnica, nista spektakularno, a bsc je stvar koja se desva kod 20 din 1882 i 5 din 1904, za te pojave postoje dva logicna objsnjena jedno je da je posale manje koalicine iskovanih komada ipravljen gramaticki propust, a drugi da su pojedine kovnice namerno okretale tekst da bi pojedine kovanice dobile numizmaticku vrednost sto nije usamljen primer kod nasih kovaanica nego se javla i kod drgih evropskih kovanica iz tog perioda ,na primer 20 belgiskih franaka 1869 i 1876 i 1878 i 1914 to su tri potpuno razlicita tipa , bulo kako bilo jedno je sigurno da su prilicno retke, ali se neslzem sa vasom procenom od 1200 evra za onakv komd , da je odlican bio bi , ali ovako moze da prodje maksimum maksaimuma za 600 i to da se covek namuci dok proda, imam utisak da bas nemte iskustva u trgovini sa njma, mei su 3-4 prosla kroz ruke i nije ih lako prodati

Kolega Franc ios, meni ova druga varijanta da je namerno okretan tekst je malo verovatna, a evo i zasto.
Kalup za kovanje takvih novcica mora bitiu trodelan.
Donji deo u obliku ploce u kojoj je uradjena gravura ,revers ili avers nevazno, srednji deo u obluiku prstena najmanje dvodelnog nekad i visedelnog na kome su slova izdignuta iznad osnove i tekst je u ogledalu i gornjeg dela u kome je gravura suprotna od onoga sto je u donjoj ploci.
Donja ploca se stavlja u vodjicu uradjenu u prstenu i tako formira kalup. Kada se u taj kalup ubaci zeton od lima kvaliteta materijala od koga se radi novcic i tacno odredjene debljine, uvek vece nego sto ce biti gotov novcic,presa potisne gornji deo koji pritisne zeton u kalupu, deformise ga do potpune popunjenosti kalupa, gornji deo se dize, donji deo se spusta, prsten se otvara, iskovani novcic ispada, kalup se ponovo zatvara i ciklus se ponavlja.
Ako po obodu novcica nema teksta nego je samo nazubljen ili potpuno gladak, prsten moze biti i jednodelni.
E sad, ako je prsten u kome se formira novcic radjen visedelno tako da se moze kombinovati tekst BOG CUVA SRBIJU, i SRBIJU BOG CUVA, odnosno, ako je svaka rec na svom delu prstena onda je moguce da je neko kod formiranja kalupa napravio gresku, tim pre sto se tekst mora citati i ogledalu. Ali ako je prsten pravljen tako da svaka rec nije na jednom delu kalupa, onda je jedina mogucnost da je napravljena greska kod izrade prstena, pa kad je neko uocio gresku urdajen je novi prsten sa ispravljenom greskom.
Ovo sve tim pre sto mizrada takvog jednog kalupa nije nimalo laka ni jeftina i dugo traje.
Majstori koji rade u kovnicama i stamparijama novca na izradi kalupa ili klisea nemaju normu.Ako nekog dana nije raspolozen da radi niko ga netera, jel moze da napravi puno vecu stetu od koristi.
Iz napred navedenih razloga se javljaju i zakrenuti aversi i reversi.
poizdarv
 
veoma korisni podaci! Pojedinci koji poznaju radnike za presama u ZIN često dobavljaju "škart" komade koji za kovnicu ne prestavljaju neku vrednost ali kod kolekcionara error komada veoma cenjeni ili ih jednostavno naruče i posle prodaju kao Specimen....
i da, Jednom je stavarno Ivcha izbacio pozlaćen komad Dvoglavca ali mislim da je bio pozlaćivan u privatnoj režiji i adaptiran za nošenje kao medaljon...jednom je jedan čovek u klubu pomenuo da ima takav pa ću ispitati o čemu se radi
 
Da apsolutno je moguce da je najobicnija greska u redosledu redjanja obodnog kalupa koji je za tu kovanicu trodelni, ali koliko brzo bi se takva gresaka ispraljala ako se uzme u obzir da u Beckoj kovnici niko nezna srpski jezik i da im cirilicno pisamo nije bas poznato,za 10-15 dana kolicina ikovana bi biala mnoago velika i mnogo cesce bi se pojavljivali takvi primerci tako da su sve teorije moguce ,
 
U stranim kovnicama se kovalo zbog nepostojanja domace kovnice, a kasnije kad je nastala domaca kovnica zabog nedovoljnih kapaciteta tako da je u nekim slucajevima kod jednog apoena pola tiraza kovano kod nas a pola napolju, na pimer 50 din 1932 beograd i london, 10 din 31beograd i pariz , nasa kovnica je pocela sa radom 1931godine pod imenom KOVNICA AD, kasnije posle komunisticke okupacije fabrika je oteta i dobila ime ZIN
 
Kolega Franc Ios je sve lepo objasnio...
a taj pozlaćeni dvoglavac mislim da dolazi iz privatne režije tj da ga je neko dao zlataru da mu liči na zlatnik pošto na Balkanu postoji duga tradicija nošenja starog novca kao nakita i upravo otud dosta bušenih komada i ovih sa alkom...još jednom sam video takav pozlaćen komad sa lemljenom alkom
 
Poslednja izmena:
Ja sam vidjao pozlacenog dvoglavca, da li postoji i takva vatijanata, prodao je se na Limundu za neke smesne pare, evo sad cu da postavim link posto znam i ko ga je ima i ko ga je kupio.
http://www.limundo.com/aukcija-2-x-5-dinara-1904-god-Razlicite-EXTRA-325696
Molim vas recite mi o cemu se ovde radi.

sećam se ove "aukcije" pošto bi to trebalo da bude termin za prodaju nečeg izuzetnog pošto sve ostalo ima kolko tolko standardizovane cene u rasponu od do...
vrlo često se desi da preprodavci dobave nešto i cenu formiraju samo prema nabavnoj, recimo 3300 a dobavio ga je za 1500 i misli da se ovajdio kad ono međutim...cena je relativan pojam, i bar u domaćoj numizmatici gde je kvalitet vrlo redak zbog turbulentnih istorijskih okolnosti, mora se formirati u odnosu na mnoge parametre...
ovaj dvoglavac je zanimljiv i otišao je u dobre ruke (ako je još tamo) pošto je čovek zao šta da licitira...
evo još jednog primera koji se ne viđa svaki dan!
SAVRŠENSTVO OD 999 a ja sam zakasnio....:(
http://www.limundo.com/aukcija-5-PARA-1868-ORIGINAL-PATINA-IZYUZETAN-KOMAD-246528
 
Zanima me da li neko zna nesto o rimskoj kovanici iz 3 veka, mislim da je 276, za vreme imperatora Probusa, nazalost, slika je veoma ne kvalitetna tako da je necu postavljati...

Za vreme Probusa su kovane stotine vrsta kovanica tako da je precizan odgovor nemoguce dati na osnovu tako malo informacija. No, vecina navedenih tipa su vrlo cesti i male vrednosti cak i u dobrom stanju.
 

Back
Top