Besmrtna duša

zenzen

Obećava
Poruka
84
Ali tek jedan od mnogih kamenova.

Evo, reci cu zasto religije svijeta nisu u stanju odrzati pretpostavku na kojima pocivaju.

Vrlo vazno pitanje koje covjek sebi moze postaviti je: Sto je od tisutja predodzbi kojima se nastoji objasniti svijet poslije smrti istinito.
Ipak, odgovoriti na to pitanje nije moguce tek sa nekoliko recenica.
Govorio bih prije o zivotu nego o smrti. Ukoliko odgojis u svom srcu dovoljno intelektualnog postenja i zalijes ga duhovnom zedju moci ces sagaledati najdivniju istinu. Istinu koja oslobadja. Od cega?

Oslobadja od robovanja tisutjama religioznih predrasuda i lazi koje u korjenu imaju jedan zajednicki temelj. Koji?

Dakle, radi se o tome da gotovo sve religije naucavaju da poslije smrti covjeka jedan njegov dio kojeg imaju obicaj nazvati 'besmrtna dusa' (premda nisu iskljuceni i drugi oblici maglovitog bitisanja) nastavlja svjesno obitavanje u nekom svijetu kojeg eto obicno oko ne opaza, ili se pak ponovo radja u tijelu nekog drugog bica (reinkarnacija).

Godine izucavanja visokih teoloskih skola nisu u stanju raskinuti okove te lazi vec samo odgojiti duh vlastite samopravednosti te laz obojiti filozofijom i misterijom.

Gvorio bih dakle prvo o zivotu. Pri tome bi misli usredotocio na onoga koji je izvor zivota, dakle na Boga stvoritelja.

Iz neponovljive bibljske knjige Postanak mi mozemo saznati sto je Bog naumio kad je stvarao svijet. Kada malo o tome razmislimo lako uvidjamo da je to upravo ono sto bi smo od stvoritelja svemira i ocekivali.

Taj Bog stvoritelj koji ima svoje neponovljivo ime - Jahve, je u jednom posve svetom trenutku odlucio radost svoga postojanja podijeliti sa miljunima drugih bica. Prvo sa svojim prvorodjenim sinom - Kristom, a zatim sa nebrojenim drugim duhovnim bicima koje Biblija naziva andjeli. Cudno?

Uopce ne. Sasvim logicno i jedan je neizmjeran cin ljubavi naseg Boga.

Nakon nekog vremena, nas Bog je na odusevljenje svih tih bica uoblicio materijalni svemir na tako zapanjujuce predivan nacin.

Njegova neizmjerna ljubav nije se ogranicila samo na duhovnim bicima, nego je pripremio jedan poseban svijet, na kojem ce molekule materije zaplesati cudesni ples zivota.

U tu svrhu On je oblikovao jedan planet poznat po imenu Zemlja, te je kroz posebne stvaralacke epohe koje Biblja naziva danima, (iako se ne radi o doslovnim danima) pripremio taj planet za vrhunac plesa zivota.

Na kraju stvaralackih "dana" Jahve Bog stvorio je covjeka Adama i njegovu zenu Evu.

Cudno? Nikao ne.

Pa sto bi smo od apsolutnog suverena svemira drugo ocekivali ako ne jedan takav neizmjeran izliv ljubavi. Jeli postojao bolji nacin da proslavi materiju? Nije dakako. I materiji je omogucio da sa Njim podjeli radost postojanja.

Zapazimo sto je Bog namjenio tim divnim zemalljskim stvorenjima. Citajmo "Postanak".

Uocavamo da ih je smjestio u rajsko okruzenje i ponudio im vjecni zivot. Zapovjedio im je da se plode i mnoze te da cijelu zemlju ispune svojim potomstvom. Niti oni, a niti njihovo potomstvo, nikada nije trebalo umrijeti. Rajski vrt u kojem su stvoreni prvi ljudi postepeno bi se sirio. Mozes li zamisliti ljepsi naum?
Sto je dakle Bog naumio covjecanstvu? Vjecni zivot, zar ne? Da, ali gdje, da li na nebesima?
Ne naravno, nego na zemlji. To je vjecni Bozji naum sa covjecanstvom.
Bog je mjerilo savrsenstva i ne mjenja svoje naume. Kad bi to radio proturjecio bi samom sebi.
Moras zapaziti kljucnu stvar. Adam i Eva, kada su stvoreni nisu bili sastvaljeni od duse i tjela.
"A stvori Bog civjeka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos dah zivotni i posta covjek dusa ziva" ( 1. Mojsijeva 2:7). Dakle, Adam je bio dusa (nije ju dobio, vec je sam on dusa) jednako kao sto je prije njega stvorio i druge duse - razne zivotinje koje su povrvile svuda i koje se svuda micu. (citaj 1. Mojsijevu 20, 21)
Ljudi vole sebi predociti da postoji neka dusa koja se poslije smrti odvaja i nastavlja obitavati. je li to razumna pretpostavka?
Adam i Eva su stvoreni s jasnom namjerom njihovog stvoritelja da zive vjecno.
Kako bi to izgledalo da je Bog unutar takvih stvorenih besmrtnih ljudi ugradio neki unutarnji bitak spreman na odvajanje poslije smrti? Ali kakve smrti, kad Bog nikakvu smrt nije imao u naumu svom. Uvidjas li da je to nemoguce. Uvidjas li da bi to izgledalo kao da je Bog ljudima prilikom stvaranja namjenio umiranje i odvajanje duse.

Da bi prvi ljudi i njihovo potomstvo zivjeli vjecno morali su uciniti nesto u principu jednostavno. Morali su uvazit pravo suverena svemira da im On bude jedini izvor moralnih mjerila i zakona.
Ima li to smisla? I te kako ima.
Ukoliko usvajamo predodzbu da postoji Bog - suvereni stvoritelj svemira, onda nam je lako zakljuciti da je temelje fizickih zakona koji svemiru dozvoljavaju da postoje udario nitko drugi do sam Jahve Bog.
Moze li covjek prezivjeti kad prkosi tim fizickim zakonima? Ne moze naravno, skoci li primjerice, sa visoke zgrade poginut ce jer ce njegovo tijelo podleci zakonu gravitacije.
Moze li covjek ostati ziv prkoseci moralnim zakonima koje je takodjer utemlejio sam Bog? Ne moze naravno. Poslijedice prkosenja tim zakonima nisu trenutne kao posljedica prkosenja fizickim zakonima, ali krajnji rezultat je isti - smrt.
Prvi ljudi - Adam i Eva, propustili su priliku da udovolje Bozjim mjerilima. Odbili su to svojom slobodnom voljom. To je za posljedicu imalo njihovo nesavrsenstvo.

Zapazi da ih je Jahve krajnje obazrivo i iz ljubavi upozorio da ce ne uvazavanje njegovih mjerila imati za posljedicu smrt. Dakle Bog nije naumio smrt ljudima, ali smrt pominje kao upozorenje, kao krajnju nepovoljnu mogucnost.
Opet zadrzimo u mislima da Bog ne moze biti nedoslijedan samome sebi. Grijeh ljudi morao je za posljedicu imati smrt. Drugaciji ishod nije bio moguc.
Znaci li to da je Bozji naum time promjenjen. Da ce ljude sada preseliti na nebo time sto ce im omoguciti odvajanje nekog unutarnjeg bitka? Da ce mozda poceti ciklus pnovnih radjanja njihovih dusa. Hoce li zasnovati svijet umrlih predaka na nebesima.

Mozda svoj naum s pocetka stvaranja nece sprovesti? Ma, kako nece!? Kakav bi to Bog bio koji sad hoce sad nece?

Mozda ga ne moze sprovesti? Ma, kako ne moze!? Kakav bi to bio bog koji nemoze sproversti svoj naum.

Najstabilniji zakon u zivom svijetu je onaj o prenosenju osobina sa roditelja na potomstvo. Potomstvo Adama i Eve po tom pitanju nije izuzetak. Ni krivo ni duzno to potomstvo je naslijedilo stecenu nesavrsenost svojih praroditelja. Ono stari i umire bas kao sto su ostarili i umrli Adam i Eva. Osim toga za razliku od Adama i Eve svo to potomstvo rodjeno je u prilicno negostoljubivoj sredini u odnosu na rajski vrt u kojem su stvoreni njihovi praroditelji.

Bozja savsena pravda namece potrebu da svo to potomstvo mora imati jednaku priliku kakvu su imali Adam i Eva. Medjutim svo to potomstvo ima problem koji nadilazi njihovu moc - problem neprekidnog starenja i umiranja.

Bog je medjutim nasao nacina kako ostati doslijedn samom sebi i svojim savsenim mjerilima o pravednosti, a ujedno ostvariti svoj naum sa covjecanstvom.

Bibija govori o potrebi za otkupninom.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Гуру јеховиних "сведока" - секте је рекао да људи немају душу, него да је: Дух + Тело = Душа. Да ли је баш тако ?

1. Познато је да се дух увек враћа Богу (Prop. 12,7). Шта је то онда што се "покварило" код неправеднка ? Тело отпада. Дух који Бог даје сваком човеку се "покварио" ? Богу се враћа тако "покварени" дух ? Мора да се врати јер тако пише у поменутом стиху. Ово је напросто немогуће. Сем тога, о томе нема ни словца у Библији.

2. Јеховини "сведоци" тврде како душе (дуси заједно са телима), "спавају" у гробовима све до васкрсења. А када дође време васкрсења, дуси праведника се враћају ка Богу, а дуси неправедника ће бити уништени. Опет имамо проблем "покварених" духова. Бог ће да уништи своје "покварене" духове ? Да ли је познато да је Бог уништио ишта што је Он створио ? Чак штавише, у супротности је са (1.Pet. 1,25).

3. Погледајмо шта нас Библија учи...

(1 СОЛ 5,23) - Грчки
ΑΥΤΟΣ ΔΕ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΑΓΙΑΣΑΙ ΥΜΑΣ ΟΛΟΤΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΝ ΥΜΩΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΜΕΜΠΤΩΣ ΕΝ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΗΡΗΘΕΙΗ

(1 СОЛ 5,23) – Превод Светог Синода на српски језик
А сам Бог мира да вас посвети потпуно, и васцијели ДУХ ваш и ДУША и ТИЈЕЛО да се сачува без порока за долазак Господа нашега Исуса Христа.

ΠΝΕΥΜΑ,n {pnyoo'-mah} = дух, па је одавде Пнеуматологија наука од Духу Светоме.
1) the third person of the triune God, the Holy Spirit
2) the spirit

ΨΥΧΗ,n {psoo-khay'} = дисање, душа
1) breath
2) the soul

ΣΩΜΑ,n {so'-mah} = тело
1) the body both of men or animals

НЕ ПИШЕ ЛИ ЛЕПО ДА СЕ ЧОВЕК САСТОЈИ ОД ДУХА, ДУШЕ И ТЕЛА ?

(ЈЕВ 4,12) - Грчки
ΖΩΝ ΓΑΡ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟΜΩΤΕΡΟΣ ΥΠΕΡ ΠΑΣΑΝ ΜΑΧΑΙΡΑΝ ΔΙΣΤΟΜΟΝ ΚΑΙ ΔΙΙΚΝΟΥΜΕΝΟΣ ΑΧΡΙ ΜΕΡΙΣΜΟΥ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΡΜΩΝ ΤΕ ΚΑΙ ΜΥΕΛΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΟΣ ΕΝΘΥΜΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΝΝΟΙΩΝ ΚΑΡΔΙΑΣ

(ЈЕВ 4,12) - Превод Светог Синода на српски језик
Јер је ријеч Божија жива и дјелотворна, оштрија од свакога двосјеклога мача, и продире све до раздиобе ДУШЕ и ДУХА, зглобова и сржи, и суди намјере и помисли срца.

ΨΥΧΗΣ = дисање, душа (као и горе)

ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ = дух (као и горе)

НЕ ПИШЕ ЛИ ОПЕТ ЛЕПО ДА СЕ ЧОВЕК САСТОЈИ О ДУХА, ДУШЕ И ТЕЛА ?

НАЖАЛОСТ, ЈЕХОВИНИ "СВЕДОЦИ" НЕ ВЕРУЈУ БОГУ, НЕГО ГУРУУ СВОЈЕ СЕКТЕ. ?

ПС: Текст преузет са другог форума... од Макарија.

J

..ja sam

Gost
duse to smo mi ljudi, zive duse.
prvo je dusevno, potom duhovno.
prvi covek - dusa ziva, drugi/poslednji - duh koji ozivljuje.

ali tebi je uludo govoriti, tebe interesuje ima li mrznje u bible i besa .......

zenzen

Obećava
Poruka
84
MaranAta:
него да је: Дух + Тело = Душа. Да ли је баш тако ?
To nije istina. Takva definicija ne postoji. Duša je jednostavna biblijska riječ koja označava osobu. Dakle, duša = osoba. U Bilijij riječ duša pokatkad označava biće uopšte, bilo ljudko ili životinjsko stvorenje. Dakle, duša = čovjek, ili životinja, tj. stvorenje.
I naravno, dušom se u Bibiji označava sam život. Dakle duša = život. Ćitajući Bibliju pažljivo uoćit ćeš uvjek ova značenja.
Uostalom i u svjetovnom načinu izražavanja riječ 'duša' ima isto značenje.
Primjerice:Izginulo je sto duša" (osoba). "Ispustio je dušu (život). Dao je svoju dušu (život) za drugoga.
A opće prihvačeni medjunarodni poziv za pomoč S.O.S. u prevodu znači: "Spasite naše duše." (živote)

[/quote]
1. Познато је да се дух увек враћа Богу (Prop. 12,7). 3. Погледајмо шта нас Библија учи... [/quote]

Duh ima naravno drugo značenje. To nije isto što i duša. Duh poglavito označava životnu silu.
Zasto se onda u propovjedniku 12:7 kaze: «kad čovjek umre, vrati se duh k Bogu koji ga je dao»? Znači li to da duh doslovno putuje kroz neki medij ka Bozjoj prisutnosti? Ne treba zaboraviti da je Biblija, osim knjige koja opisuje točnu povijest i Božja načela, ujedno i vrhunsko knjizevno djelo sa nedostignutom ljepotom izrazavanja. Duh je životna sila. Jednom kada ta životna sila nestane, samo Bog je u mogucnosti obnoviti je. Tako se duh «vrati k Bogu» u smislu da sva nada u budući zivot preminule osobe sada u potpunosti ovisi o Bogu.
Samo Bog moze obnoviti duh, odnosno zivotnu silu, koji prouzrocuje da se osoba vrati u život (Psalam 104:30).
U uobicajenom svjetovnom načinu izražavanja nije neobicno kada neko kaze: «On drzi njegov život u svojim rukama». Jesmo li sada zamislili covjeka koji u rukama drži nešto, ili smo shvatili da život neke osobe ovisi o moći i volji neke druge osobe.

Ostale stihove tumaćit ću drugi put.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
хехехехе.. други пут... интересантно... можда су мало незгодни за тумачење по твојој секти ? Или ћеш тврдити како је превод нетачан ? УПС!!! Тешко, јер текст већ садржи оригинални Грчки текст. 8)

Milica3

Zainteresovan član
Poruka
107
Ne znam o kakvim se sektama radi ovde ali ja sam sa velikim uzivanjem citala sve tekstove i otprintala ih a kasnije cu jos jednom pazljivije da iscitam. Volela bih da dodam neka tumacenja vezano za ubiranje ploda sa drveta spoznanja i objasnjenja duha i duse na koja sam nailazila u knjigama svetih otaca a koja su meni licno pomogla da rasvetlim nejasna mesta u svom odnosu prema istom.
Hvala vam na trudu koji ulazete u ove teme, veliko mi je zadovoljstvo da vas pratim.

zenzen

Obećava
Poruka
84
Hvala i tebi Milice3

Maran ata kaže:
" Јеховини "сведоци" тврде како душе (дуси заједно са телима), "спавају" у гробовима све до васкрсења."

Jednostavno rečeno, Jehovini svjedoci to ne tvrde. Kako duša nije neki bitak koji se dade obojiti filozofskim idejama, to onda ona nije niti nešto što se odvaja, a još manje nešto što "zajedno sa telima" spava nakon smrti. Nikada ne zaboravi! Duša, to je osoba. To su biblijski ( pa i svjetovni) sinonimi. Ili pak duša, to je sam život.
Donekle slično onom dvostrukom značenju riječi 'srce' koje katkad označava organ, a katkad unutarnje biće.
Kaže:
"3. Погледајмо шта нас Библија учи..."

Pa pogledajmo.

Kaže:
" (1 СОЛ 5,23) – Превод Светог Синода на српски језик
А сам Бог мира да вас посвети потпуно, и васцијели ДУХ ваш и ДУША и ТИЈЕЛО да се сачува без порока за долазак Господа нашега Исуса Христа."

Kažu da Jehovini svjedoci imaju svoj prijevod Biblije kojim opravdavaju svoja učenja. Moram reći da to nije istina. I sa drugom prijevodima oni bez problema brane svoja istinita učenja i neizmjerno cijene rad svih onih predanih istinoljubivih ljudi koji su kroz dugu povijest nastojali prenjeti i sačuvati Riječ Božju, a takvih je bilo i u srpskom narodu. 'New world translation' nije prilagođrn učenju Jehovinih svjedoka, već duhu modernog jezika s ciljem da Riječ Božju učini dinamičnom i razumljivom. Pronađi novine od prije stotinjak godina, pa ćeš imati izvjesnih problema da razumiješ o čemu se govori.
Evo reći ču kako taj isti stih glasi prema NWT: "Neka vas sam Bog mira potpuno posveti. I neka braćo, vaš duh i duša i tijelo, zdravi budu na besprijekoran način sačuvani prilikom prisutnosti našeg Gospodina Isusa Krista."
Vidiš li neku osobitu razliku.Donekle u stilu, no u ovom retku se ne primjeti sva dinamika NWT prijevoda koji je izvanredno razumljiv.

Kaže:
"НЕ ПИШЕ ЛИ ЛЕПО ДА СЕ ЧОВЕК САСТОЈИ ОД ДУХА, ДУШЕ И ТЕЛА ?"

Izgleda da želiš reći da je čovjek kompliciraniji od svake filozofske ideje koja je nastala do sada.
Čovjek dakako ima tijelo, a ima i dušu (život), a ima i duh životnu silu, unutarnju pokretačku snagu.(sve to ako je živ dakako)

"Život mu visi o koncu"
Ne piše li lepo da tražimo nekakav konac o kojem visi nešto što se zove život.
Sa svjetovnim načinom izražavanja ljudi nemaju problema, ali kad se filozofija umješala u kršćansku nauku nastali su veliki problemi jer je u kršćanstvu težila odgovoriti intelektualnim izazovima poimanja ideja kojih u Bibliji naprosto nema.

Kaže:
"(ЈЕВ 4,12) - Превод Светог Синода на српски језик
Јер је ријеч Божија жива и дјелотворна, оштрија од свакога двосјеклога мача, и продире све до раздиобе ДУШЕ и ДУХА, зглобова и сржи, и суди намјере и помисли срца. "

I ovaj tekst gotovo isto glasi u NWT. Ne vidim potrebu da ga komentiram.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Па ти нама ту наприча празну причу, а да АМА БАШ НИШТА НИСИ РЕКАО !!! Изгледа као неки "озбиљан" текст јер га има поприлично, кад тамо најобичнија ТРЛА-БАБА-ЛАН прича !

А да не кажем да си "случајно" прескочио тачке 1 и 2... 8)

ПС: Неки пут је паметније не рећи ништа, него се налупати као ти овај пут. :wink:

Kastor

Primećen član
Poruka
596
..ja sam:
duse to smo mi ljudi, zive duse.
prvo je dusevno, potom duhovno.
prvi covek - dusa ziva, drugi/poslednji - duh koji ozivljuje.

ali tebi je uludo govoriti, tebe interesuje ima li mrznje u bible i besa .......

Gresis,mene interesuje svasta a pored ostalog i to sto si pomenuo,odgovori mi na pitanje,sta bi onda sa SV.DUHOM? Koja je svrha i sta je to i zbog cega se pominje toliko,Bog stvori coveka a S.V. Duh....?Dusa,kad umremo ode na nebo jel da? Vraca se Stvoritelju(rekli bi neki)ili sta...?

zenzen

Obećava
Poruka
84
Kastor:
Dusa,kad umremo ode na nebo jel da? Vraca se Stvoritelju(rekli bi neki)ili sta...?
Ukoliko pažljivije pročitaš moje odgovore MaranAti gore razumjet ćeš kao se to duh 'vraća' Bogu.
Treba li ti objašnjenje kako nekom 'život visi o koncu' , ili kako netko nečiji život 'drži u šaci'.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Интересантно је како се јеретици хватају за народне изреке како би "доказали" исправност својих јереси. 8)

ПРЕПОРУКА: Хватајте се Библије.

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
46.409
MaranAta:
ПРЕПОРУКА: Хватајте се Библије.
Čim sam se uhvatio Biblije, odmah mi pod ruku pade ovaj romantični pasus iz Jeremije 5 koji bi sva deca trebala pročitati pred spavanje, da nauče novu reč - "*****" i da razumeju kako se većina ljudi odnosi prema ženama bližnjeg svog:

7. Како ћу ти опростити то? Синови твоји оставише мене, и куну се онима који нису богови. Како их наситих, стадоше чинити прељубу, и у кућу курвину стичу се гомилом.
8. Јутром су кад устају као товни коњи, сваки рже за женом ближњег свог.

Ma milina jedna, reč božanska uvek me razgali.

Milica3

Zainteresovan član
Poruka
107
Uf, taman sam nasla nesto lepo od Vladike Nikolaja da stavim na ovu temu, kad naidjoh na komnetare koji mi sad to sve cine neprilicnim. ALI... skoro da nema mesta po drugim temema za ovakve misli pa - posto smo vec kod duse, bilo kako bilo, ja cu ovde:
POGLED
Oci su tacka susreta dusa, kazao je jedan mudrac. Pogledom se dusa upija u dusu. Pogled je kao lampa, kojom mi ulazimo u tudju dusu, da je ispitamo i poznamo.
Kada pogledamo slepcu u lice, mi uzalud trazimo tacku susretanja, i osecamo pri tom neku misteriju, koja nas mori kao kad cujemo zubor reke ponornice pod nogama, ili kao kad vidimo kucu bez prozora.
Pogled je vrlo jak konop, kojim priroda vezuje coveka za sebe. Culnom coveku sva se priroda predstavlja jedino u formama. Ona se zaustavlja kod svakog predmeta i njegovo cudjenje pada na svaku formu. Duhovan covek pak rastapa ognjem svoga uma sve forme u nekakav prvobitni element i cudi se nad tim jedinim elementom.
No i ovo je samo pocetak duhovnosti.

Adventista

Obećava
Poruka
76
Današnje većinsko verovanje o besmrtnosti duše je uglavnom bazirano na Platonovoj filozofiji a ne na Biblijskoj nauci. Ovde ću izneti neke činjenice iz Biblije koji jasno dokazuju da nema ni govora o besmrtnoj duši.

Kada Biblija govori o stvaranju čoveka ona koristi jevrejsku reč NEFEŠ koja se u našim biblijama prevodi na razne načine. Jedan od prevoda je duša ali ima i drugih kao što je život. Evo nekoliko činjenica iz Biblije koje pokazuju da duša u nikojem slučaju ne može da se shvati prema Platonovoj filozofije.

Osnovni stih je iz Postanja 2:7: "A stvori Bog čoveka od praha zemaljskog i dunu mu u nos duh životni, i posta čovek DUŠA ŽIVA."

Pogledajmo nekoliko činjenica:

1. Bog je u beživotno telo od praha zemlaljskoga dunuo dah životni,(jevrejska reč nešamah). Čovek nije DOBIO DUŠU od Boga. On je POSTAO DUŠA ŽIVA.

2. Oni koji veruju u Platonsku dualističku prirodu čoveka imaju problema sa nekim stihovima iz Biblije gde vidimo da DUŠA MOŽE DA UMRE. Postoje nekoliko tekstova o tome u Bibliji ali evo jednoga iz Levitske knjige 19:28: "Za mrtvacem ne režite tela svojega.." Reč koja je ovde prevedena sa "mrtvac" je zapravo jevrejska reč nefeš - duša. Literalan prevod bi bio: "Za mrtvu dušu ne režite tela svojega.."

3.Postoji još jedan problem sa Platonovom idejom. Duša se ne spominje prvi put prilikom stvaranja čoveka. u Postanje 1:20 čitamo: "Potom reče Bog: neka vrve po vodi žive duše i ptice neka lete iznad zemlje pod svod nebeski". Ista reči koje se koriste za čoveka u 2:7 koriste se i za životinje. NEFEŠ HAYYAH na jevrejskom znači DUŠA ŽIVA i upotrebljava se i za životinje i za čoveka.

Nigde se ta duža živa ne predstavlja kao neki besmrtni elemenat koji je ugrađen u čoveka ili životinju prilikom stvaranja. Adam nije POSEDOVAO besmrtnu dušu, on je BIO duša živa isto kao što je i životinja duša živa. Izraz duša živa dakle, odnosi se na životni princip tela koji u sebi ima dah životni koji dolazi od Boga. Duša živa se prema tome razlikuje od vegetacije koja u sebi nema tog daha životnog koji razdvaja čoveka i životinje od biljnoga sveta.

4. Zanimljiva je i povezanost krvi i duše. Levitska knjiga 17:11 "Jer je DUŠA telu u krvi". U 14. stih se kaže: "Jer je DUŠA svakoga tela krv njegova, to mu je DUŠA" Ovo je ista jevrejska reč nefeš koja se koristi kada se za čoveka i životinju govori o živoj duši. Mnogi biblijski prevodi prevode ove stihove kao "Jer je život telu u krvi", koristeći reč život da prevede jevresjku reč nefeš ili duša.

5. Šta je onda taj dah životni koji dolazi od Boga u mrtvo telo i stvara ga živim. U bibliji se koriste dva izraza dah, jevrejski nešamah i duh, jevreski ruah. Ovi izrazi se često upotrebljavaju da kažu istu stvar, a to je da opišu životnu energiju koji čovek ima u sebi. U knjizi o Jovu 27:3 čitamo: "Dok je duša moja u meni i duh božji u nozdrvama mojim". Ovde je zapravo pogrešan prevod za dušu jer u originalu nije reč duša nego dah, jevrejski nešamah a ne nefeš. Pravilan prevod bi bio: "Dok je dah moj u meni i duh Božji u nozdrvama mojim." Ovde su dah i duh, jevreski nešamah i ruah, poistovećeni i jasno govore da je čovekovo disanje povezano sa tom životnom energijom koju je dobio prilikom stvaranja.

Doklegod čovek u sebi ima taj dah ili duh životni, dotle je čovek živ. Jov 34:14,15 "Kad bi na nj okrenuo srce svoje, uzeo bi k sebi duh njegov i dihanje njegovo, Izginulo bi svako telo, i čovek bi se povratio u prah." Drugiim rečima, kada Bog uzme sebi dah ili duh (nešamah ili ruah), čovek, ili duša živa, prestaje da postoji. Istu ideju nalazimo i u Propovednik 12:7 "I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati k Bogu koji ga je dao"

6. Srmt je dakle, povlačenje daha, nešamah, ili duha, ruah, ka Bogu. Kada se oduzme ta životna sila koju je čovek dobio prilikom postanja, čovek prestaje da živi i postaje mrtvo telo koje se vraća u prah u procesu raspadanja.

Nigde se u ovim tekstovima ne spominje neka besmrtna duša koja preživljava smrt i nastavlja da živi nezavisno od tela.

Moramo zaključiti, na osnovu Biblije, da Platonova dualistička ideja, da je čovek sastavljen od smrtnoga tela i besmrtne duše, nema ni traga podrške u Bibliji. Nažalost, mnoge verske zajednice još uvek više veruju Platonu nego li Bibliji. Nije li sam sotona još u raju stvorio tu ideju koju je Platon preuzeo. "Neće te vi umreti" rekao je sotona Evi, i većina hrišćana još i danas veruje tu laž umesto da veruje prelepoj istini iz Biblije.

Ipak, mnoge verske zajednice sve više shvataju da je to zabluda koju treba napustiti. Za one koji su više zainteresirani za ovu temu preporučio bi knjigu, neadventističkog autora Oskara Kulmana (Oscar Cullmann) "Immortality of the Soul or Resurrection of the dead?" Iako, zvanično njihove crkve veruju u besmrtnost duše, sve više njihovih teolologa shvata da ova Platonova filozofija nema mesta u hrišćanstvu.

"Bog je ljubav"
Pozdrav
:D

J

...JA SAM

Gost
KASTORU I ZENZENU:

NE VRACA SE DUH K BOGU (12,7) [NAKON SMRTI], nego Propovednik u tom kontekstu, 12,8 tvrdi da je to TASTINA NAD TASTINAMA, i to odgovarajuci na pitanje (a ne na tvrdnju ) u 3,21: KO ZNA DA (LI) - RUSKI: ЕСЛИ, i jos stoji upitnik tu. Treba proveriti, ali to je najverovatnije dalekoistocni neki uticaj, ali Propovednik je jasan kad kaze TASTINA NAD TASTINAMA, u nastavku (12,7>>12,8...).

J

...ja sam

Gost
Adventista:
"Neće te vi umreti" rekao je sotona Evi, i većina hrišćana još i danas veruje tu laž umesto da veruje prelepoj istini iz Biblije.
A prelepa istina iz Biblije, poslanica i Jevandjelja glasi:
Svi nećemo pomreti a svi ćemo se pretvoriti (1. KORINĆANIMA 15,51).
Ko odrzi rec moju nece videti smrti vavek (Jovan 8,51).

Isaija 28,18 I vera vaša sa smrću uništiće se, i ugovor vaš s grobom neće ostati.

p.s. a ti se i dalje skrivaj iza Platona ako si ...(zavrsi sam).
p.p.s. gornja replika kastoru i zeznzenu se odnosi i na tebe, jer videh da tastinom nad tastinom (trgajuci iz konteksta) izvodis neku demonsku nauku - niko ne dolazi k Ocu osim kroz Sina, tako da nema ni govora ni o kakvom "vracanju".

Adventista

Obećava
Poruka
76
Isus je isto rekao "ko mene veruje ako i umre zivece".

Ono sto treba znati je da u Novom zavetu se koriste dve reci za zivot "bios" i "zoe". Kada se govori o fizickom zivotu uvek se koristi rec "bios" a kada se govori o vecnom zivotu ili duhovnom zivotu uvek se koristi rec "zoe". Prema jevandjelju covek koji nezna hrista nije duhovno zive "zoe" nego je mrtav. Onaj koji poznaje Hrista ima zivot "zoe" i ako on i umre fizicki (izgubi "bios") on jos uvek ima "zoe" sto oznacava novi zivot ili duhovni zivot.

Netreba mesati ova dva zivota. Kada biblija govori o vecnom zivotu onda taj zivot niko nemoze da uzme od nas ako smo ga dobili od Hrista.

Ipak kada covek umre tada fizicki zivot "bios" prestaje do vaskrsenja kada ce ga Gospod vratiti onima koji imaju vecni zivot "zoe".

Istina je stvarno prelepa kada se razume. Nije potrebno plasiti ljude vecnim mukama i paklom jer to samo ruzi Bozju sliku ljubavi.

"Bog je ljubav"
Pozdrav
:D

Gost
jos ostajes duzan samo Isaiju da prevedes, ali se potrudi da ne prevodis ovde zedne preko vode (zive):

ako i umre: znaci da uzima cak i tu mogucnost, ali ona nije primarna.

?

...

Gost
Kako bih ti rekao: ako coveka zgazi auto onda to nema veze sa Isaijinim navodom, ali ako ti nasrces na Crkvu koju vrata ada (citaj: smrti) nece nadvladati, onda se ti cuvaj Isaijine pretnje.

Nikodim Ljutic

Zainteresovan član
Poruka
193
2. Kоринћанима 15,51 говори о живима који ће дочекати Христа, и они ће се претворити. О томе, у том правцу, говори Апостол Павле и у Филибљанима посланици.

ФЛБ 3:20 Јер је наше живљење на небесима, откуда и спаситеља очекујемо Господа својега Исуса Христа, ФЛБ 3:21 Који ће преобразити наше понижено тијело да буде једнако тијелу славе његове, по сили да може све себи покорити.

Дакле на то је Ап. Павле мислио кад је рекао претворити, односно преобразити.

Када су Христове речи у питању, толико је очигледно да Он говори о другој, вечној смрти (Откривење 21,8).

Шта то беше чупање из контекста? Да видимо мало шири контекст!

ИСА 28:14 Зато слушајте ријеч Господњу, људи потсмијевачи, који владате народом што је у Јерусалиму.
ИСА 28:15 Што рекосте: ухватисмо вјеру са смрћу, и уговорисмо с гробом; кад зађе бич као поводањ, неће нас дохватити, јер од лажи начинисмо себи уточиште, и за пријевару заклонисмо се;
ИСА 28:18 И вјера ваша са смрћу уништиће се, и уговор ваш с гробом неће остати, а кад зађе бич као поводањ, потлачиће вас.

Морам овде, свима који верују у бесмртност душе, да поставим једно питање. Чему васкрсење, чему Хрстов други долазак, ако су душе негде на небу у Небеској цркви? Чему васкрсење, када су те душе чак у стању да се заузимају за живе који су у Земаљској цркви? На крају крајева, чему васкрсење, ако је душа бесмртна? Замислите само Адама или његову душу која већ хиљадама година гледа патње овога света, своје деце. Могу да замислим како би му било тешко да је стварно у позицији да гледа, рецимо, инквизицију или истребљење Богумила, крсташке ратове, светске ратове, холокауст Јевреја, Срба, Цигана или данашње Србе "Skin Heads", који прогоне Цигане или Хришћане како прогоне друге Хришћане који верују другачије у једнога Бога, Оца, Сина и Светога Духа. Верујем, ако је истина да је душа бесмртна, да су и Адам и остали који би ту требали да се налазе, у невидљивој Небеској цркви, ужаснути свим злом које окупира свет од самог почетка. Таквој души ни мало није лепо на том, предпостављеном, месту. И поред све најбоље воље, да пронађем логику у учењу о бесмртности душе, не успевам. А још горе је то што сам некада и сам веровао у то. Али то је било време када сам имао поверење у људе који тој логици нису давали снагу аргумената, већ само ауторитет сопствене светости коју, поштено речено, нису имали... када је Свето предање (људско) имало предност над Светим Писмом (Божје) у мом животу. Но, то се, хвала Богу, променило.

J

...JA SAM

Gost
A KO TO NIKODIME LJURICU OVDE VERUJE U BESMRTNOST DUSE?

BICE DA SI MALKO ZAMENIO TEZE. A DA BI "DOKAZAO" DA SI TI U PRAVU, TI MORAS PRVO DA IMPUTIRAS DRUGIMA DA NESTO TVRDE, A TO UOPSTE NIJE ISTINA, ILI JE POLUISTINA.

A FAKAT JE DA SI I TI UHVATIO SVOJU VERU SA GROBOM I SA SMRCU SI UGOVORIO, A DOKAZ JE DA SE UOPSTE NI NE PRAVDAS PROSTO ZAGOVARAJUCI DRUGU SMRT KOJA SE KAO RACUNA, A OVA KAO PRVA SA KOJOM SI U ZAGRLJAJU SE NE RACUNA. E JOS DA DOKAZES DA SE ISAIJA ODNOSI NA "DRUGU SMRT", A JASNO JE DA NE MOZES, NAPROTIV.
TO ISTO RADE I ONI KOJI TVRDE DA CE REINKARNIRATI.

Nikodim Ljutic

Zainteresovan član
Poruka
193
...JA SAM:
A KO TO NIKODIME LJURICU OVDE VERUJE U BESMRTNOST DUSE?

Ни сам ни рекао да ти верујеш. Ја не верујем, али ово пише у катихизису Николаја Велимировића.

У чему се Црква разликује од свих других световних друштава и организација у погледу на чланство?
Чланови Цркве су и умрли, што није случај ни у једној световној заједници.
На који начин?
Када чланови Цркве умру на земљи, одвајају се од својих тела, али не и од Цркве. Њихове душе одлазе у Небеску Цркву. Због тога постоје два крила Цркве: видљиво и невидљиво крило.
Који су чланови видљиве Цркве?
Сви они хришћани који живе у видљивим телима и који се боре за хришћанско савршенство.
Који су чланови невидљиве Цркве?
Сви они хришћани који су умрли са вером у Христа за последњих деветнаест векова, укључујући овде и старозаветне праведнике које је Господ спасао приликом свог силаска у Ад.
Да ли наши умрли родитељи, браћа, сестре, деца, рођаци и пријатељи припадају невидљивој Цркви?
Свакако, под условом да су живели и умрли као хришћани.
Која је Црква бројнија, видљива или невидљива?
Невидљива је далеко бројнија. И тај број непрестано расте.
Постоји ли веза између видљиве и невидљиве Цркве?
Постоји. To ми зовемо заједницом светих.
У чему се састоји заједница светих?
У молитвама и делима милосрђа живих чланова за умрле с једне стране, и у молитвама и заузимању умрлих за живе с друге стране.

Ако душе, које се моле и заузимајуза живе, нису бесмртне, тада ни ја нисам у праву.
Научи ме!!!