Berlin

@fortes Moze li se uci u avion iz Srbije za Nemacku i iz Nemacke za Srbiju uz PCR test ?
Koliko znam a i link to potvrđuje samo uz neku garanciju da imaš neodložna posla, tj ne turistički.
I ako imaš EU državljanstvo naravno,onda može samo PCR.

Ali tamo sa tim a bez covid pass-a nećeš moći da uđeš bukvalno nigde sem obične prehrambene radnje.
 
Koliko znam a i link to potvrđuje samo uz neku garanciju da imaš neodložna posla, tj ne turistički.
I ako imaš EU državljanstvo naravno,onda može samo PCR.

Ali tamo sa tim a bez covid pass-a nećeš moći da uđeš bukvalno nigde sem obične prehrambene radnje.
Hvala @Lorelajn :)
Ma ovo je katastrofa sto pise.

@fortes
Provericu informaciju, imam jednog prijatelja sto radi kao policajac na aerodromu, ali reko ajde pre nego sto njega pitam da vidim vasa iskustva. Jer ako stvarno zabranjuju nama da idemo tamo, nek jedu g.. onda.
 
Hvala @Lorelajn :)
Ma ovo je katastrofa sto pise.

@fortes
Provericu informaciju, imam jednog prijatelja sto radi kao policajac na aerodromu, ali reko ajde pre nego sto njega pitam da vidim vasa iskustva. Jer ako stvarno zabranjuju nama da idemo tamo, nek jedu g.. onda.
Провери свакако.
Али за режим тамо је сигурно. Без апликације и то овог ЕУ сертификата нема уласка нигде. Чак и у метроу могу да те казне ако си ушао без тога ако те нахвата контрола.
А на неким местима је 2Г значи искључиво вакцина,не вреде тестови.
 
Malo od ove godine. Prvi put sam za Božić po gregarijanskom kalendaru išao i prvi put kolima.
Za one koji planiraju kolima da ulaze neka znaju da moraju da naruče eko-nalepnicu pošto je centar Berlina eko-zona. Cena je 6 evra na licu mesta kada kupite u ovlašćenim servisima ili registracionim agencijama ili ako šalju valjda 16 (?)a kazna ako vas uhvate bez toga je 100€. Kada jednom uzmete važi neograničeno. Zove se Umweltplakette i izgleda ovako.



dekra-feinstaubplakette_590x443.jpg


Boja i broj zavisi od tipa motora . Evo uostalom.

https://www.environmentalbadge.com/environmental-badge-germany/
 
Da dodam i ja koju :)
Možda informacije dobro dođu nekima kao ja koji nisu još nikada bili u Nemačkoj pa ni u Berlinu. :)

Putopis će ovog puta izostati pošto sam put nije bio tipično turistički :)

Dakle samo par nekih osnovnih informacija.

Put Berlin-Srbija smo prešli za 11h sa granicom zajedno.

U 8 ujutru je još bio mrak :eek:

Za praznike je bilo toliko lepo i mirno. Bez ikakvih gužvi sem na vašarima. Sve je bilo usporeno, tiho...Tako da ko navrati u Berlin za vreme praznika ima Berlin "samo za sebe".
Naravno ništa od prodavnica nije radilo (srećom). :mrgreen:

Grad ima odličan gradski prevoz i svuda može da se stigne istim.
Cena jedne karte je 3 evra a dnevne 8,8 evra.

Sve što sam gledala po prodavnicama dok su još radile uključujući i hranu su bile slične cenama u Srbiji + ili - 10 do 20%.

Restoran u kojem smo bili je imao neznatno veće cene nego neki prosečan restoran u Srbiji.

Cena ulične hrane se kretala oko 5-6-7 evra kao i po božićnim vašarima. Slatkiši su se kretali od 3-4 evra pa naviše, piće oko 5 evra.

Maske nisu bile obavezne na vašarima ali jesu u javnom saobraćaju.

Mislim verovatno mnogi znaju ali možete kupiti i kućne Covid testove 5 komada za nekih oko 8 evra. Korisna stvarčica.

Cvećara ima na svakom koraku i za razliku od naših, prodaju i saksijsko cveće (mnoge naše cvećare pogotovo one manje imaju nikakav izbor saksijskog cveća) i to po povoljnim cenama.

Ovo je uslikano u metrou, ostale nisam slikala ali zaista možete i to tamo jeftinije da nađete. Od ove ima i jeftinijih cvećara.

g1.jpg
g2.jpg
 
Iz tako nekog drugog ugla bile su mi zanimljive i ptičice koje ovde ne viđam.

Sličice su muljave ali tako su ispale :)

Starling
p1.jpg


Za ove ne znam šta su, možda su i vrane? Ako neko zna volela bih da znam :)
Malo su mi pupunjenije od vrana. Pomislila sam i na northern goshawk ali baš da su među zgradama sumnjam.

s1.jpg


s2.jpg
 
Iako sam bio bezbroj puta, nisam nikada bio gore. Ili je prevelika gužva ili je vreme ovakvo...sve u svemu ne daje mi se 30€ samo da bih se popeo gore.
 
Poslednja izmena:
I dok smece i opuske nisam videla u toj meri u Berlinu, zvakace gume jesu problem.
Ima ih skoro svuda po putevima, navodno 35-40 zvaka na svakom kvadratnom metru. Ovo vazi za skoro sve vece gradove u Nemackoj.

Ostatak Berlinskog zida takodje nije postednjen i u toj meri je oblepljen zvakama da ga je nemoguce vise ocistiti.
Navodno i lokalci lepe zvake na njega ne samo turisti.

Meni je interesantna kao pojava medjutim kazu da se zbog slatkastog mirisa na njemu okupljaju insekti u toku letnjih meseci.

bb1.jpg

bb2.jpg


jedna skoro pa romanticna :)

bb3.jpg
 
Dvorac Šarlotenburg
Ulaznica za jedan deo je 12 evra a mislim da je inače oko 17 evra.

Zaista lep dvorac. Vredi ući u njega. Prepun je detalja od plafona do svih ostalih umetničkih dela, detalja.

Noću za vreme praznika je osvetljen u različitim bojama.

s1.jpg

s2.jpg
 

Back
Top