Berlin

Inače dobro me podseti...aerodrom Brandeburg je poprilično daleko od centra za razliku od Tegela. Ide se i sat vremena prevozom iz Mitte ili Šarlotenburg-a tj centra...uključujući i FEX voz iz Gesundbrunena.

A sam aerodrom jeste značajno veći ali sam bio šokiran nedostatkom sadržaja...sramota posle decenija gradnje da ga još nisu osposobili kako treba.
U 8 uveče skoro ništa više ne radi sem DFS i automata na gejtovima....
 
Hotel sam uzeo ovaj https://www.booking.com/hotel/de/ku...gCBOACAQ;sid=ff66d374187f315983fa59a357637d5a

u Kudamm-u , na 50 metara od ulaza u U-ban. Savršena lokacija,od zoološkog vrta jedno 5-10 minuta pešaka.

oko 55€ po danu. Meni je zbog lokacije bio odličan jer sam bio 3 stanice od mojih tamo, savršeno povezan sa ostalim delovima, restorana i street food-a tu i iznad u Kantštrase ima bezbroj...idem i sledeći put tamo
 
link ka staroj temi

https://forum.krstarica.com/threads/berlin.738026/

Pošto je stara nažalost automatski zaključana...da krenemo ponovo.

Napokon nakon godinu ipo dana mogao sam kao turista ponovo u Nemačku.
Jesam imao zaobilazni put iz Mađarske pa sam ušao bez ikakvih provera i potvrda ali ko ide direktno po svedočenju umeju da budu jako detaljni pa morate imati testove ili potvrde o vakcinaciji koje oni priznaju i naravno iznos novca,potvrdu o smeštaju i sl. Dešavalo se da vrate dosta ljudi.
svercovao si paradajz?
 
koji deo grada ti je zanimljiviji, istocni ili zapadni?
Sem Pankova(ima lep park pored reke) i delova Mitte koji su bili u istočnom Berlinu a koji su danas onaj turistički centar(Alexanderplatz,Bundestag,Prenzlaurberg...) skoro i da nisam zašao u rezidencijalni bivši istočni. Praktično 95% vremena sam u zapadnom, a i sve mi je tamo od interesa(klubovi,pabovi,restorani,kudam :lol: )...tako da bi bilo nefer da se definitivno opredeljujem jer nisam video dovoljno istočnog a ovaj što sam bio je izgrađen ranije sem Alexe i parka Sovjetima u Pankovu :lol:
Definitivno zapadni za sada, a mislim i da će ostati.
 
Sem Pankova(ima lep park pored reke) i delova Mitte koji su bili u istočnom Berlinu a koji su danas onaj turistički centar(Alexanderplatz,Bundestag,Prenzlaurberg...) skoro i da nisam zašao u rezidencijalni bivši istočni. Praktično 95% vremena sam u zapadnom, a i sve mi je tamo od interesa(klubovi,pabovi,restorani,kudam :lol: )...tako da bi bilo nefer da se definitivno opredeljujem jer nisam video dovoljno istočnog a ovaj što sam bio je izgrađen ranije sem Alexe i parka Sovjetima u Pankovu :lol:
Definitivno zapadni za sada, a mislim i da će ostati.
kud cu sad jadna kada odem, drugarica mi je rekla da je njoj istocni deo bolji :lol:

sta ti je lepse, Budim ili Pesta?
 
znaci za mene je Istocni Berlin :lol:

posto mi je Pesta srcu milija
Iskreno kao dva grada gde sam dosta puta bio...mislim da nije uporedivo ;)

Živa bila pa videla...:lol:

Sa njihovim prevozom samo gledaj da si okviru Ringbahn negde, sve je onda lako dostupno pa se da istražiti gde god da si :ok:

Mada meni je sve zabavno sem onih centralnih znamenitosti i tih parkova, u zapadnom delu bilo.
 
Iskreno kao dva grada gde sam dosta puta bio...mislim da nije uporedivo ;)

Živa bila pa videla...:lol:

Sa njihovim prevozom samo gledaj da si okviru Ringbahn negde, sve je onda lako dostupno pa se da istražiti gde god da si :ok:

Mada meni je sve zabavno sem onih centralnih znamenitosti i tih parkova, u zapadnom delu bilo.
hvala ti puno na objasnjenju a vala i na strpljenju :lol:
 
Zimski apdejt.

Situacija se prilično promenila. Svuda važi 3G pravilo(vakcinisani,oni koji su preležali i sa validnim testom) a negde i 2G što znači samo vakcinisani i oni koji su preležali covid mogu da uđu na neka mesta,tada testovi ne važe. Ovo se striktno sprovodi. Dok ste u metrou stalno ide poruka da ako vas uhvate bez potvrde o vakcinaciji ili negativnog testa sledi ozbiljna novčana kazna. Maske se podrazumevaju. Pored digitalnog ili papirnog pass-a morate priložiti i identifikacioni dokument tj pasoš u našem slučaju.

U zemlju možete ući sa srpskim serifikatom ali preporučujem EU covid sertifikate i to da ih ubacite u nemački CovPass, jer naša aplikacija za EU sertifikate nije najsrećnija (i na ćirilici je...pameti naša :eek: )

Pre putovanja je neophodno popuniti Einreiseanmeldung na https://www.einreiseanmeldung.de/#/
Ostavljate podatke kako ulazite u zemlju,broj leta, gde ćete odsesti..... i aplodujete sertifikate koje imate.

Bez toga vas ni naši ne puštaju u avion na aerodromu.

Cene su veće, kao da je sve skuplje barem 50 centi od donera do karte za prevoz, isto i u prodavnicama.

Grad je lepo ukrašen i većina Weichnachtmarkta radi ali uz 2G pravilo. Atmosfera je ipak tu i prijalo je ponovo obići grad u ovo doba godine. Ovde je skupoća još više uzražena p anemate bratwurst ispod 4€ ili kuvano vino, a jela kuvana su oko 8€. Ali dobro...
 
Pošto sam koristio isti hotel u Kudamm-u, prvi na koji sam svratio je bio Weihnachtsmarkt an der Gedächtniskirche. Nažalost postao je čuven nakon terorističkog napada 2016-te i dan danas se pale sveće za poginule na stepeništu crkve da se obeleži taj nesrećni događaj.
Tu sam prvo testirao naš EU covid pass i prošao je bez problema.
Vašar je onako manji za Berlinske standarde ali naprimer solidno veći od Budimpeštanskog :lol:...i ima sve ono što treba da ima jedan takav vašar. Nije loše ako ste u blizini čisto da se popije kuvano vino uz wurst

20211217_205022.jpg


20211217_205306.jpg



20211217_212019.jpg


20211217_211222.jpg


20211217_212240.jpg


20211217_211732.jpg
 
Drugi me je zaista oduševio, mogu reći da za sada mi je uz Šarlotenburg najdraži. To je Weihnachtsmarktes am Roten Rathaus.
Ima jedan manji i na Alexanderplatz ali on po meni nije vredan pogotovo što je odmah pored ovaj.

Jedino malo obeshrabrujuće je bio ogroman red za ulazak pošto je bila subota uveče ali sve je brzo išlo tako da vredi.



20211218_201609.jpg
 
Ovde je u sredini klizalište a nazad je točak na kojem je vožnja čini mi se 7€ po osobi i sa kojeg se pruža lep ogled na vašar. Ima i karusela za decu i sl. dakle prilično sadržajan pa je i gužva velika.
Cene su ovde za nijansu skuplje ovde mislim da nema kuvanog vina ispod 5€....takođe sam primetio da su koristili šolje od prošle godine(nije bilo vašara zbog covid-a) očigledno da su ekonomisali. Sve u svemu lepo sam se proveo, a naročito se klinci (sestrini u ovom slučaju) raduju jer za njih baš ima sadržaja.

20211218_191214.jpg


Red.....:)

20211218_192231.jpg


20211218_192542.jpg
 
jbt koje na oko dobre kobaje :D

divan grad na listi mi je za "obidje me" krompircini i cirkaj pivo dok se ne uspavas z:lol:

fortese

HVALA za divan izvestaj :heart:

ako ima jos slika sa kobajama bio bih zahvalan ... ogldneo sam a kako dobro pravis fotke jbt mogu i miris da osetim ... ufffff ... ?
 
Poslednja izmena:

Back
Top