Beotablet

Paula

black cat
Moderator
Poruka
28.294
U toku je podela tableta deci od 3. Do 6. razreda u Beogradu koji će služiti samo za nastavu.

Roditelji potpisuju ugovor, dobijaju obaveštenja o osiguranju. Između ostalog, stoji informacija da će tablet ostati u njihovom vlasništvu nakon 3 godine.

Šta mislite o prednostima i manama takvog aranžmana? Zašto 3 godine? Šta mislite o polisi osiguranja? Ne osigurava se od obične krađe. Dobija se uz tablet i SIM kartica MTSa.

IMG_20210916_123727.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa prednosti su ocigledne, digitalno doba, ono nece nestati, nego se deca na vreme moraju nauciti. Tablet u nekom trenutku verovatno ce moci da zameni knjige, odnosno bice elektronski udzbenici. Zato su i najavili te promene zakona o udzbenicima (ne samo zato ali i to je razlog). Posle tri godine postaje vlasnistvo jer sva tehnicka roba tog tipa nakon tri godine se tako ishaba odnosno potrosi da joj je neka vrednost mala. Ima tu jos dosta prednsoti, multimedijalne lekcije, da mozes da vidis sliku onoga sto citas, video i slicno. Posebno je vazno zbog korone da deci obezbedis da prate nastavu.

Mane, zato sto to digitalno doba jos nije doslo deca bi i dalje trebala da se uce osnovama citanja iz knjiga i pisanja u sveske. Meni je jasno zasto je od treceg razreda, jer zele u prva dva razreda bas da se naprave te navike kod dece. Ali mi je prerano da se nakon toga predje samo na tablet. Mada ja mislim da deca nece imati problema da prihvate tablet, vec da ce vise problema imati nastavnici. Ima tu kompjuterski pismenih, ali ima i elementarno nepismenih.

Naravno, tu je politicki deo price, ovo je predizborna godina pa je sada pogodan trenutak i slicno, ali kupovina telefona, lapotopova i slicnih stvari je postojala i ranije.
 
Igrom slučaja sam u Savetu roditelja jedne osnovne škole, i baš prekjuče je bila rasprava o tome. Ima onih koji ne žele, jer misle da deci ne treba, i da će pokvariti, polomiti, itd. Ali to je manje od 10%.

Problem br. 2 je što Ministarstvo još uvek nema jasan plan za šta će se to zapravo koristiti. Biće tu kao neke aplikacije za razne predmete, za učenje, ali niko još ne zna šta i kako. Uglavnom, uređaji su stigli u školu prekjuče.

Moj stav je da to svakako treba uzeti (makar radi solidarnosti sa roditeljima koji nemaju sredstava da kupe deci tablet), i staviti u fijoku dok Ministarstvo ne smisli šta će s tim da radi. Papirni udžbenici su preveliki biznis da bi tek tako izdavači odrekli para koje mlate svake godine (pričamo o milionima evra), tako da će borba za digitalne/besplatne udžbenike biti duga i teška, jer ne treba biti previše pametan i shvatiti da će izdavači potplaćivati one koji su nadležni da malo prikoče sa donošenjem odluke o potpunom prelasku na digitalne udžbenike.
 
Moj klinac, tj svi klinci na opštini su još davno, davno, dobili za dž. Ubuntu, Ša fali, Linux ...i niko ga nije koristio...nikad...

Šta sad kao pakt ide uz MTS mora karticu...? To je neko valjanje, pranje i tako to.

Deci koja nemaju uslova, treba obezbediti pristojne lapove od str. države i to bi bilo sve
 
mali su u trecem razredu

ali u petom bi trebalo davati , na nivou cele srbije

dokle ce bg biti posebna drzava u srbiji

takodje ministarstvo treba dobro osmisliti upotrebu

a ne samo deliti , da neko zaradjuje pare a onda da ga ne mozes upotrebiti
 
Još nisam dobila taj tablet, ne znam ni koja je marka...
JEdnom sam detetu u MTSu uzela tablet Tesla kao post peid za decu, i toliko puta se kvario...
Čitam sad šta pišete, al kada malo i ja razmislim, prvo vidim čemu služe, imaću više toga d napišem...
 
A evo, juče smo dobili tablet. Nego moj sin baš ga uključi pre nego sam stavila mts karticu, baš kako piše da ne treba u uputstvu :zcepanje:
Pa sam ih danas zvala, tehničku podršku za beotablet i jedan dečko, baš onako vrlo profi, me je vodio kroz instalaciju, za čas smo to uradili... Ali sad treba neki QR kod za startovanje aplikacije koji još nismo dobili od učiteljice :roll:

Učiteljica reče da će najverovatnije biti kod nje ti tableti 5 dana, samo će ga za vikend dobijati da budu kod kuće.
Još uvek dakle ne znam šta će biti u njoj.

Ima li još neko poteškoća? Bezobrazno dete koje dira tablet pre instalacije programa? hahahha
 
Međutim, druga stvar mene zanima.

Dobili smo kako izgleda ugovor o osiguranju tableta... No, u njemu stoji da nije osiguran od obične krađe. Npr ako deteta neko saleti na ulici, otme mu torbu, to ne ulazi u osiguranje. Pa me zanima, pošto mi stičemo pravo svojine na tabletu tek za 3 godine... ko će da plati nadoknadu u slučaju takve situacije? Jer osiguranje je od udara groma, znate ono već kakvih situacija, ali ne od obične krađe.
 
Zdravo,

U školi sam preuzeo tablet Lenovo Tab M8 HD za dete i uradio instalaciju u skladu sa dobijenim uputstvom.

Uz tablet nisam dobio obećane BESPLATNE digitalne udžbenike. Nisam dobio ni digitalne kodove za pristup BESPLATNIM digitalnim udžbenicima.

U školi su me uputili da kupovinom udžbenika (Klett, Novi Logos, Freska) dobijam digitalne kodove za pristup digitalnim udžbenicima. Ako će mo mi roditelji da kupimo štampane udžbenike da bi dobili kodove, onda ti digitalni udžbenici nisu besplatni.

Obratio sam se dopisom zameniku gradonačelnika u vezi BESPLATNIH digitalnih udžbenika.
 
Dobro su došli kad je bio Lock down u proljeće 2020-te. Onda su ga dosta koristili, Yammer, Zoom, YouTube da gledaju predavanja u "Školi za život". I još neke aplikacije koje su im pomagale pri učenju. Dobra stvar. I e-dnevnik gdje je sad sve elektronski.
 
Kada se na BeoTabletu uradi instalacija u skladu sa dobijenim uputstvom, na raspolaganju je samo 20 aplikacija (u nekom modu 21 tj. pojavi se Kamera kao dodatna aplikacija), a dodatne aplikacije nije moguće instalisati. Neshvatljivo je da je učenicima onemogućeno da koriste: Gmail, Chrome, YouTube, kalendar i kalkulator.

Na BeoTabletu postoji Google Meet, ali nisam uspeo da ga koristim.

BeoTablet Browser ne može da pristupi čak ni sajtu Ministarstva prosvete (http://www.mpn.gov.rs). Kom god sajtu sam pokušao da pristupim, pojavila se poruka: "Pristup stranici nije dozvoljen".

Od pomenutih 20 aplikacija neke su na ćirilici, neke na latinici, a neke na engleskom.

U ovom trenutku, po mom subjektivnom mišljenju, jedina aplikacija na BeoTabletu koja ima upotrebnu vrednost je Google Classroom.
 
Kada se na BeoTabletu uradi instalacija u skladu sa dobijenim uputstvom, na raspolaganju je samo 20 aplikacija (u nekom modu 21 tj. pojavi se Kamera kao dodatna aplikacija), a dodatne aplikacije nije moguće instalisati. Neshvatljivo je da je učenicima onemogućeno da koriste: Gmail, Chrome, YouTube, kalendar i kalkulator.

Na BeoTabletu postoji Google Meet, ali nisam uspeo da ga koristim.

BeoTablet Browser ne može da pristupi čak ni sajtu Ministarstva prosvete (http://www.mpn.gov.rs). Kom god sajtu sam pokušao da pristupim, pojavila se poruka: "Pristup stranici nije dozvoljen".

Od pomenutih 20 aplikacija neke su na ćirilici, neke na latinici, a neke na engleskom.

U ovom trenutku, po mom subjektivnom mišljenju, jedina aplikacija na BeoTabletu koja ima upotrebnu vrednost je Google Classroom.
Mi još uvek nismo dobili qr kod... čekamo. Do tada koliko vidim drugovi mog sina igraju naveliko igrice itd...
Učiteljica reče da će kod nje biti tablet 5 dana, za vikend će ga moći nositi kući. Međutim, zaista je čudno da ne može gmail da se koristi niti druga googlova aplikacija. Tek ću videti kada do kraja instairamo sve. Hvala na opisu.
 
Reultat instalacije prema dobijenom uputstvu je zaključan tablet na 20 aplikacija. Oni koji nisu uradili instalaciju po uputstvu su bolje prošli, jer sada mogu da stave na tablet koju god hoće aplikaciju, pa i igrice. Nisam primetio bilo kakav benefit od toga što sam uradio instalaciju prema uputstvu. Zanimljivo je da ni Factory Reset ne dovodi tablet u inicijalno stanje. To znači da nam posle 3 godine ostade zaključan tablet na 20 aplikacija.

Kada sam obišao nekoliko radnji koje prodaju torbice i maske za tablet, prvo što su me pitali da li je BeoTablet od 8 ili 10 inči. Postavlja se pitanje zašto je urađena diskriminacija učenika. Verovatno bi svi voleli da su dobili tablet od 10 inči.

Ovo je lista 20 BeoTablet aplikacija:
 

Prilozi

  • Beotablet.jpg
    Beotablet.jpg
    29,5 KB · Pregleda: 456
Reultat instalacije prema dobijenom uputstvu je zaključan tablet na 20 aplikacija. Oni koji nisu uradili instalaciju po uputstvu su bolje prošli, jer sada mogu da stave na tablet koju god hoće aplikaciju, pa i igrice. Nisam primetio bilo kakav benefit od toga što sam uradio instalaciju prema uputstvu. Zanimljivo je da ni Factory Reset ne dovodi tablet u inicijalno stanje. To znači da nam posle 3 godine ostade zaključan tablet na 20 aplikacija.
Mi nismo sproveli do kraja instalaciju samo zato što nismo od učiteljice dobili neki kod za instalaciju... kada to sve budemo završili nećemo moći ni mi da imamo više sve te programčiće koje smo sada instalirali, kao google aplikacije i slično.
Ali, da li je moguće da ne može doći u inicijalno stanje??
Kada sam obišao nekoliko radnji koje prodaju torbice i maske za tablet, prvo što su me pitali da li je BeoTablet od 8 ili 10 inči. Postavlja se pitanje zašto je urađena diskriminacija učenika. Verovatno bi svi voleli da su dobili tablet od 10 inči.
Da li je i to moguće da su neki dobili 10 inčni?
 

Prilozi

  • Lenovo_Tab_M10_HD.jpg
    Lenovo_Tab_M10_HD.jpg
    105 KB · Pregleda: 68
Reultat instalacije prema dobijenom uputstvu je zaključan tablet na 20 aplikacija. Oni koji nisu uradili instalaciju po uputstvu su bolje prošli, jer sada mogu da stave na tablet koju god hoće aplikaciju, pa i igrice. Nisam primetio bilo kakav benefit od toga što sam uradio instalaciju prema uputstvu. Zanimljivo je da ni Factory Reset ne dovodi tablet u inicijalno stanje. To znači da nam posle 3 godine ostade zaključan tablet na 20 aplikacija.

Kada sam obišao nekoliko radnji koje prodaju torbice i maske za tablet, prvo što su me pitali da li je BeoTablet od 8 ili 10 inči. Postavlja se pitanje zašto je urađena diskriminacija učenika. Verovatno bi svi voleli da su dobili tablet od 10 inči.

Ovo je lista 20 BeoTablet aplikacija:
Kod mene Hard Reset preko Recovery mode je uspeo nakon toga cim sam zavrsio pocetnu instalaciju pojavila se opet BeoTablet aplikacija ali uspeo sam da je obrisem pre nego sto se aktivirala nakon toga imao sam sve aplikacije i bio je skroz oktljucan, takodje ja sam dobio tablet od 10 inci.
 
Kod mene Hard Reset preko Recovery mode je uspeo nakon toga cim sam zavrsio pocetnu instalaciju pojavila se opet BeoTablet aplikacija ali uspeo sam da je obrisem pre nego sto se aktivirala nakon toga imao sam sve aplikacije i bio je skroz oktljucan, takodje ja sam dobio tablet od 10 inci.
extra
a gde je škola u kojoj opštini? )) pitam zbog tableta.
 
@Daris- Kod mene Hard Reset preko Recovery mode je uspeo

Da li si uradio kao na slici "Wipe_data_factory_reset.jpg" koju ovde postavljam, ili na neki drugi način?

@Daris- pojavila se opet BeoTablet aplikacija ali uspeo sam da je obrisem pre nego sto se aktivirala

Kako si obrisao BeoTablet aplikaciju? Meni su posle "Wipe data/factory reset" bile otključane ugrađene Android aplikacije, ali su posle toga počele da se automatski pojavljuju jedna po jedna BeoTablet aplikacije, posle čega su sve ugrađene Android aplikacije uklonjene sa tableta.
 

Prilozi

  • Wipe_data_factory_reset.jpg
    Wipe_data_factory_reset.jpg
    46,6 KB · Pregleda: 279

Back
Top