Beograd, Sarajevo ili Zagreb - koji grad je lepši?!

Iskreno da ti kažem neboderi mi ne deluju inspirativno, bilo gde da su.
Ne sviđaju se ni meni ako su visoke, staklene čačkalice, to mi djeluje nestabilno...
ZG-neboderi su široki. Vide se iz Slovenije...
Screenshot 2023-07-08 170339.png
Screenshot 2024-03-13 153808.png

61515834.jpg
image (1).jpg



.
 
Poslednja izmena:
Daj molim te ... nije granica sa Slovenijom u predgrađu Zagreba.
Словенија је заправо само дјелић Велезагреба који се протеже од подвелебитског Јадрана па до Кракова, а на сјеверозапад до Беча. Беч је малко превише познат да би се убројио у велезагребачку конурбацију, али полако, постаће и Пратер загребачка знаменитост...
 
Što je glupost?
Evo ti sa wikipedije, Zagreb je takve parkove imao još 1787. i to je bio jedan od prvih parkova takvih u europi, dakle drugi gradovi su kopirali Zagreb, i New York Central Park dobiva tek 1858. kopirajući Zagreb, ali vidimo da central park u New Yorku još uvijek nije uspio toliku veličinu parka dosegnuti, tojest u širem smislu maksimirski park i danas je veći od central parka u New Yorku ili Hyde Parka u Londonu...
Kalemegdan-gdje odma vodite ženu od Zelenskog jučer, nije uopće u rangu tih vele-parkova u Zagrebu, New Yorku. Maksimirski park ima svoj vlastiti zološki vrt, itd...
Evo sa wikipedije, da vidimo tko priča gluposti...

Pogledajte prilog 1546947Pogledajte prilog 1546949
Jeste, u Zagrebu su izmislili parkove. 🙃

Salu na stranu, malo lepsi polozaj imaju Beograd i Sarajevo. Beograd zbog reka, a Sarajevo zbog planina, ali Zagreb ima lepsu arhitekturu. Tu ne mislim na visespratnice, vec na tzv. starogradnju. Lep je to grad. Mirniji nego Beograd.

Nema potrebe za rivalitetom, ali recimo da je Zagreb od sva tri grada najbolje iskoristio svoj polozaj. Beograd je mogao biti mnoge lepse projektovan i pre svega odrzavan, ali puno toga se izdesavalo sto je takve stvari stavilo na neko deseto mesto.
Videcemo kako ce se u buducnosti razvijati. Ne dopadaju mi se neke promene, neke da, ali polako. Bar se nesto radi.
 
Jeste, u Zagrebu su izmislili parkove. 🙃

Salu na stranu, malo lepsi polozaj imaju Beograd i Sarajevo. Beograd zbog reka, a Sarajevo zbog planina, ali Zagreb ima lepsu arhitekturu. Tu ne mislim na visespratnice, vec na tzv. starogradnju. Lep je to grad. Mirniji nego Beograd.

Nema potrebe za rivalitetom, ali recimo da je Zagreb od sva tri grada najbolje iskoristio svoj polozaj. Beograd je mogao biti mnoge lepse projektovan i pre svega odrzavan, ali puno toga se izdesavalo sto je takve stvari stavilo na neko deseto mesto.
Videcemo kako ce se u buducnosti razvijati. Ne dopadaju mi se neke promene, neke da, ali polako. Bar se nesto radi.
E, baš to me zanima - šta se radi u Beogradu?
 
Jeste, u Zagrebu su izmislili parkove. 🙃

Salu na stranu, malo lepsi polozaj imaju Beograd i Sarajevo. Beograd zbog reka, a Sarajevo zbog planina, ali Zagreb ima lepsu arhitekturu. Tu ne mislim na visespratnice, vec na tzv. starogradnju. Lep je to grad. Mirniji nego Beograd.

Nema potrebe za rivalitetom, ali recimo da je Zagreb od sva tri grada najbolje iskoristio svoj polozaj. Beograd je mogao biti mnoge lepse projektovan i pre svega odrzavan, ali puno toga se izdesavalo sto je takve stvari stavilo na neko deseto mesto.
Videcemo kako ce se u buducnosti razvijati. Ne dopadaju mi se neke promene, neke da, ali polako. Bar se nesto radi.
Nije Zagreb izmislio parkove, Hyde Park je stariji od Maksimira, ali Zagreb je stoljećima bio lokomotiva koja vuče razvitak mega-projekata - naprimjer gradski mega-park - i ostali gradovi to su pokušavali kopirati od Zagreba, ali neki do danas nisu uspjeli osigurati takav projekt u svom gradu, jer ne mogu osigurati toliki prostor niti dovoljno ljudstva da ga uređuje. Šta će ti park ako se nema tko brinut za njega, to se odma sve pretvori u kaljužu, blato i zaraslo grmlje. U Beogradu možeš vidjet da je i najmanji park pun smeća, a kamoli da bi mogli vele-park osigurat da bude čist svaki dan. Tu je potrebna tradicija i mentalitet metropole, a ta tradicija se stvara stoljećima...
U Zagrebu su i groblja pretvorena u gradske parkove - Mirogoj je gradsko groblje kakvog nema u europi. Sa svojim mnogobrojnim kupolama, zidinama, utvrdama, bedemima, predstavlja izazov za ostale svjetske gradove, da ga pokušaju iskopirati. Zadnja slika je pogled sa Mirogoja na grad ispod njega...
Is Mirogoj Cemetery Zagreb the most Beautiful Cemetery in Europe? | Budget  Travel Talk

Zagrebački Mirogoj dobitnik priznanja za izvrsnost | Laudato
Može biti slika sljedećeg: neboder
 
Salu na stranu, malo lepsi polozaj imaju Beograd i Sarajevo. Beograd zbog reka, a Sarajevo zbog planina, ali Zagreb ima lepsu arhitekturu.
Ali kako to ima smisla napisat kad Zagreb ima i rijeke i planine, plus jezera...
Sarajevo je okruženo planinama, ali nije na planinama...
Zagreb je i na rijekama i na planinama i na jezerima. Na drugoj slici vidiš Zagreb koji nije na Sljemenu - to nisu brda Sljemena koja su naseljena gore do svojih vrhova nego neke druge planine. Na trećoj slici vidiš što je grad na planinama - tek kad imaš nebodere, gore na nebesima, tek tada je grad na planinama...
1715686430123.png

3YXeC4H.jpg

1715686843070.png
 
Daj molim te, lepota nekog grada u lepoti groblja, jaooo ...
Pa svi strani turisti idu posjetit to groblje u Zagrebu, nije to samo groblje nego se nastavlja gradski park na groblje, objasnio sam. Zagreb je iznad ostalih gradova, jer ovdje je i groblje hit. Također, ima i drugo vele-groblje u Zagrebu, zove se Miroševac - koje je isto tako gradski park, a ovdje na slici možeš vidjeti na slici komparaciju zelenom površinom između Maksimira i druga dva parka - zelena površina lijevo je Mirogoj, desno je Miroševac - dakle, imamo gradskih vele-parkova ko u priči...
Na slici desno vidimo i komparaciju sa beogradskim grobljem - beograd ima samo jedno veliko gradsko groblje - a ne dva kao Zagreb, jer Beograd sahranjuje manje duša nego Zagreb...
1715687702922.png
1715688245882.png
 

Prilozi

  • 1715688190076.png
    1715688190076.png
    237,2 KB · Pregleda: 0
Poslednja izmena:
Beograd ima duplo više stanovnika i logično je da ima i dvostruko više sahrana.
Doduše, kao što rekoh, to baš i nije nešto za isticanje.
Na području Beograda i okolice ne živi više ljudi nego na području Zagreba i okolice ili ne živi znatno više ljudi, a kolko sahrana ima u samom gradu vidiš po veličini i broju velikih gradskih groblja - Zagreb ima dva velika gradska groblja, a Beograd jedno veliko gradsko groblje, a Mirogoj je i sam veći od "Novog groblja" u Beogradu, dakle na beogradskom gradskom groblju sahranjuje se manje pokojnika nego na zagrebačkom gradskom groblju ili ima neko drugo objašnjenje - Beograđani se više kremiraju ili se sahranjuju na manjim grobljima...
Beograd je samo administrativno sebi ubrojio sve do Lazarevca (66 kilometara od Beograda), dok Zagreb to isto nije učinio sa Karlovcem (54 kilometra od Zagreba), Siskom (59 kilometara od ZG), Petrinjom (59 kilometara od ZG), zagorjem, Varaždinom, itd...a još je i sam Zagreb 1993. razbijen na pet gradova, dok su predgrađa sa ZG-nuklearnom centralom ostala u Sloveniji - u Krškom...
Evo slika koja pokazuje da su Sisak i Petrinja zajedno sa Zagrebom na istom području... kao predgrađa Zagreba...
Sad ti meni pokaži sliku na kojoj je Lazarevac ili Obrenovac zajedno na slici sa Beogradom, pa nam objasni kako je Lazarevac i Obrenovac Beograd, a Sisak i Petrinja nije Zagreb...?
2022-09-03 (1).png
Screenshot 2024-03-13 163615.png
 
Poslednja izmena:
Nego, idemo vidjet što se ne vidi iz Slovenije...
Jel stvarno nema nijedan Srbin koji će priznat da Zagreb djeluje 1000 puta uzbudljivije od Beograda... sad ne mislim na monumentalnu veličinu Zagreba, nego jednostavno na činjenicu da je Zagreb jedan od najbombastičnijih gradova u europi...slike govore same za sebe...ZAGREB JE BRUTALAN...
DB8Vt1KW0AExUEk.jpg

1715713448849.png

Screenshot 2024-03-13 153926.png
 

Prilozi

  • Screenshot 2024-03-15 124836.png
    Screenshot 2024-03-15 124836.png
    85,7 KB · Pregleda: 1

Back
Top