Dramatično upozorenje
U Srbiji otrovan kupus, paprike i breskve!
Petak - 11.09.2009
Srbi jedu kancerogene paprike, kupus, krompir, paradajz i breskve! Posle otkrića fitosanitarne inspekcije da je iz Crne Gore pokušan uvoz krompira „filovanog“ kancerogenim kadmijumom, „Alo!“ je istraživao ima li na tezgama u našim gradovima još otrovnog voća i povrća i došao do uznemirujućih podataka.
Naime, zvanični podaci fitosanitarne inspekcije su da je oko tri odsto voća i povrća koje se uzgaja u Srbiji obogaćeno nedozvoljenim količinama pesticida. Kancerogenim dodacima, od kojih godišnje u svetu umre oko 20.000 ljudi, naročito su „nabildovane“ domaće paprike, kupus, paradajz i breskve. Nezavisni stručnjaci, međutim, upozoravaju da su zvanični podaci daleko od realnih i da su pijace širom Srbije preplavljene otrovnim krtolastim i lisnatim povrćem!
Nenad Milojević, šef fitosanitarne inspekcije Ministarstva poljoprivrede, kaže da od dva do tri odsto voća i povrća na zelenim pijacama i u trgovinama nije bezbedno za ishranu.
- Fitosanitarna inspekcija je ove godine uzela između 150 i 200 uzoraka voća i povrća sa većih pijaca i tržnih centara u svim većim gradovima Srbije. U četiri uzorka utvrđena je veća količina pesticida od dozvoljene. Reč je o uzorcima paradajza, paprike, kupusa i breskve uzetih sa pijaca u Obrenovcu i Beogradu - izjavio je Milojević za „Alo!“. On napominje da su od stupanja na snagu novog zakona o bezbednosti hrane pooštrene i učestalije inspekcijske kontrole na prisustvo ostataka pesticida u voću i povrću na domaćem tržištu.
- Kontrole se rade svakodnevno, po sistemu rotacije i uzimanja slučajnog uzorka. Stvar je procene inspektora na terenu kada će i šta da se uzorkuje, pri čemu se teži kontroli voća i povrća sezonskog tipa koje je u tom periodu zastupljeno u najvećim količinama - rekao je Milojević.
Profesor Dragi Stevanović sa katedre za agrohemiju i fiziologiju biljaka na Poljoprivrednom fakultetu, međutim, ocenjuje da se periodičnim i nasumičnim inspekcijskim kontrolama ne može utvrditi pravo stanje zatrovanosti proizvoda na tržištu. Inspekcijski nadzor pri tom zanemaruje proizvodnju na malim površinama i plastenicima, gde se bez ikakve kontrole i pravila koriste pesticidi i đubriva, od kojih se štetne materije talože u proizvodima.
- Pesticidima i teškim metalima naviše su pogođeni krompir, šargarepa, cvekla, salata, kupus, spanać i ostalo krtolasto i lisnato povrće. Naučne analize našeg fakulteta pokazale su da su od 10 uzoraka krompira uzetih od proizvođača iz zapadne Srbije svi imali od dva do četiri puta veći sadržaj kadmijuma od dozvoljenog - izjavio je Stevanović i podsetio da je zbog povećane količine kadmijuma pre nekoliko godina stopiran izvoz našeg čipsa.
Pesticidi usmrte 20.000 ljudi
Svake godine u svetu, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, samo od posledica izlaganja pesticidima umre 20.000 ljudi, a nedavna francuska istraživanja tvrde da je taj broj, posebno u zemljama u razvoju, mnogostruko veći.