batine

Знам шта причам чрас ми.
Бтв можда годину дана после оног експеримента с чачкалицом и утичницом мењам сијалицу у гаражи која је већ одавно друга, тј додатна шупа и питају ме моја паметна деца што они не смеју око струје, а ја смем:
,,Зато што тату струја познаје јер је... "-остатак знаш, па јел?

Po tvojoj logici bi potomci lekara imali razvijena antitela za sve bolesti koje postoje.
 
metodom pokusjaa i greske
za ringlu kazes pet stotina puta da je pec i opasna, zagrejes je samo malo, kad hoce da je pipne, naslonis mu prstic da vidi da je pretoplo (naravno, ne da se dete izgori, nemojte biti toliki kreteni), pritisnes ruku da malko zaboli, da poveze bol sa ringlom/rernom, podesis intonaciju da vidi da je to nesto strasno bolno i opasno ("jao, jao, jel vidis kako boli!!!!"), pa ce nauciti
jeste to je bol,kao sto su i batine bol, ali je ovaj bol specifican i povezan sa odredjenom stvari-sporetom, ne sa roditeljima, a batine dobija od mame/tate za milion stvari-sto nije dorbo, sto pipa ringlu, sto neec da piski, jede, sto je palo...kako d aizvuce pouku iz toga??
ako hoce d aobuje cisme u srd jula, obuj mu i izvedi ga napolje, nece mu nista biti, sem sto ce se smoriti najgore, ap vise nece traziti
jer postoje situacije kada neces biti pored svog deteta da bi mu rekla sta je dobro, sta lose, sta sme i sta ne..cim podje u jasle, neces biti tu da mu kazes kako ce glavom udariti u sto, oboriti ostre predmete na sebe, etc, etc, a nikada ne mozes svemu d aga naucis, niti da ga sa svime upoznas...
Istina za ringlu i rernu, ja sam moje dete pustila da pipne vec ohladjena vrata od rerne i on kad god prodje pored sporeta kaze pec. Posavetuj nas, roditelje, kako da ih naucimo da ne diraju steker sa stujom, ili da u sred zime ne izadju napolje bosi? Slazem se sa tvojim primerom za zimske cizme leti, a sta kada je obrnuto? Da ga pustim da gurne prst u isti? Imas stitnike za stekere, ali je naucio da ih vadi. Vidi dete, nije ringla, siiilnog ga interesuje sta ja tu stalno stavljam unutra....
Dacu vam primer kada je batina opravdana. Moj sin je sa 2,5 pao naglavacke niz stepenice, srecem bez posledica. Pre toga je UVEK neko od starijih bio pored njega kod tih stepenica, svi su mu objasnjavali da moyes da padnes i da se udaris, kao kada si pao u parku i plakao jer te bolela noga (mos mislit, dete se toga ne seca), a njemu je bas bilo interesantno trcati do stepenica, jer je uvek neko skakao za njim, njemu je to bila igra. Najgore se desilo kada ga je otac drzao za ruku i on se oteo odjednom, zeleci da sam sidje niz stepenice i pao. Muz koji nije stigao da ga uhvati opet... pa roditelji mogu da zamisle kako se mozes osecati lose kada ne uspes da sprecis povredu svog deteta. Za nas sve je to bila ogromna trauma, a gospodin se nicega nije secao, jer je vec sledeci dolazak kod dede poceo sa trcanjem ka tim stepenicama. Posto u pojedinim situacijama ne verujem da objasnjavanje i navodjenje deteta da zamisli sta ce mu biti ako nesto uradi, a kada je dete tako malo i nema dovoljno iskusta, rekla sam mu da ce dobiti batine ako nastavi to da radi. Posto je to, naravno ponovio, uzela sam packu (muvalicu), presavila ga preko noge i oplela jednom po goloj guzi. Nisam ostavila tragove, nisam ga jako udarila, ali dovoljno da pecne, uz dodatni sok jer je to bio prvi put da sam ga udarila. Samo da vam kayem da i sada, godinu dana posle, kada pomenemo stepenice, kada smo kod dede. dete se hvata za guzu, a ne za glavu, iako je bol koji sam mu ja prouzrokovala manji i manje opasan od onoga sto je preziveo (hematom na glavi, podlivi ispod ociju, ali SRECOM bez potresa mozga, i bez preloma). Ono sto kao roditelj hocu da kazem jeste da je batina kod neke dece i u nekim situacijama opravdana, jer prevenira neke strasnije povrede i posledice. Ne trebaju roditelji, iz straha da ce ih neko etiketirati nazivima grubijana, nasilnika, ili neinteligentnih ljudi, zanemariti dobrobit svog deteta. Dete moze da razume kada mu nesto objasnjavate ako je dovoljno zrelo, veliko da se seca i ima iskustva sa kojima moze da uporedi navodne posdledice o kojima roditelj prica. Moje dete to sa 2,5 nije imalo.
Jednako sam protiv batina iz nervoze, ili besa, ili neraspolozenja, ili "da ga naucim gde mu je mesto". Treba imati na umu da dete ucimo da se normalno, lepo i kulturno uklopi u drustvo, i da ce zbog nekog svog ponasanja da mu okrenu ledja i da ga iskljuce, te ne vidim kako je i kazna sa coskom za razmisljanje u njegovoj sobi i kratka izolacija (oko 3-5min) losa za dete. I onda, prekid kazne ide uz ponavljanje razloga zasto je bio kaznjen i izvinjenje njegovo za njegovo ponasanje. Tek kad se sve to ispuni kazna prestaje. Naravno, kazni prethodi upozorenje i opomena da se neko ponasanje nece tolerisati i da ce biti kaznjen. Malo dete ne razume zasto je njegovo sebicno ponasanje neprihvatljivo, on ne razume kako celom svetu nije on na prvom mestu.
 
Istina za ringlu i rernu, ja sam moje dete pustila da pipne vec ohladjena vrata od rerne i on kad god prodje pored sporeta kaze pec. Posavetuj nas, roditelje, kako da ih naucimo da ne diraju steker sa stujom, ili da u sred zime ne izadju napolje bosi? Slazem se sa tvojim primerom za zimske cizme leti, a sta kada je obrnuto? Da ga pustim da gurne prst u isti? Imas stitnike za stekere, ali je naucio da ih vadi. Vidi dete, nije ringla, siiilnog ga interesuje sta ja tu stalno stavljam unutra....
Dacu vam primer kada je batina opravdana. Moj sin je sa 2,5 pao naglavacke niz stepenice, srecem bez posledica. Pre toga je UVEK neko od starijih bio pored njega kod tih stepenica, svi su mu objasnjavali da moyes da padnes i da se udaris, kao kada si pao u parku i plakao jer te bolela noga (mos mislit, dete se toga ne seca), a njemu je bas bilo interesantno trcati do stepenica, jer je uvek neko skakao za njim, njemu je to bila igra. Najgore se desilo kada ga je otac drzao za ruku i on se oteo odjednom, zeleci da sam sidje niz stepenice i pao. Muz koji nije stigao da ga uhvati opet... pa roditelji mogu da zamisle kako se mozes osecati lose kada ne uspes da sprecis povredu svog deteta. Za nas sve je to bila ogromna trauma, a gospodin se nicega nije secao, jer je vec sledeci dolazak kod dede poceo sa trcanjem ka tim stepenicama. Posto u pojedinim situacijama ne verujem da objasnjavanje i navodjenje deteta da zamisli sta ce mu biti ako nesto uradi, a kada je dete tako malo i nema dovoljno iskusta, rekla sam mu da ce dobiti batine ako nastavi to da radi. Posto je to, naravno ponovio, uzela sam packu (muvalicu), presavila ga preko noge i oplela jednom po goloj guzi. Nisam ostavila tragove, nisam ga jako udarila, ali dovoljno da pecne, uz dodatni sok jer je to bio prvi put da sam ga udarila. Samo da vam kayem da i sada, godinu dana posle, kada pomenemo stepenice, kada smo kod dede. dete se hvata za guzu, a ne za glavu, iako je bol koji sam mu ja prouzrokovala manji i manje opasan od onoga sto je preziveo (hematom na glavi, podlivi ispod ociju, ali SRECOM bez potresa mozga, i bez preloma). Ono sto kao roditelj hocu da kazem jeste da je batina kod neke dece i u nekim situacijama opravdana, jer prevenira neke strasnije povrede i posledice. Ne trebaju roditelji, iz straha da ce ih neko etiketirati nazivima grubijana, nasilnika, ili neinteligentnih ljudi, zanemariti dobrobit svog deteta. Dete moze da razume kada mu nesto objasnjavate ako je dovoljno zrelo, veliko da se seca i ima iskustva sa kojima moze da uporedi navodne posdledice o kojima roditelj prica. Moje dete to sa 2,5 nije imalo.
Jednako sam protiv batina iz nervoze, ili besa, ili neraspolozenja, ili "da ga naucim gde mu je mesto". Treba imati na umu da dete ucimo da se normalno, lepo i kulturno uklopi u drustvo, i da ce zbog nekog svog ponasanja da mu okrenu ledja i da ga iskljuce, te ne vidim kako je i kazna sa coskom za razmisljanje u njegovoj sobi i kratka izolacija (oko 3-5min) losa za dete. I onda, prekid kazne ide uz ponavljanje razloga zasto je bio kaznjen i izvinjenje njegovo za njegovo ponasanje. Tek kad se sve to ispuni kazna prestaje. Naravno, kazni prethodi upozorenje i opomena da se neko ponasanje nece tolerisati i da ce biti kaznjen. Malo dete ne razume zasto je njegovo sebicno ponasanje neprihvatljivo, on ne razume kako celom svetu nije on na prvom mestu.

nemam pojma kako, moje dete ide samo niz stepenice jos od druge godine....ne dira struju..nikad nije dirao...imam produzni na koji je ukljucen kompjuter i lampa, on se igra pored toga...on sve sam pali, upali kompjuter, udene mis, pali fen ali kad treba nesto da se ukljuci u struju..on mene pozove...i kaze to je opasno....jednom se ispekao na ringli, motao se oko sporeta pre toga mesec dana, ja mu branila...na kraju je podigao ruku u sekunci i zalepio za ringlu...srecom nije bilo nista, trenutak moje nepaznje...

ja mislim da ja imam sa detetom dobru komunikaciju..on je prilicno samostalan i razuman decak....ima poverenja u mene kad mu kazem da nesto nije dobro da je opasno...ali to je zato sto ja besomucno objasnjavam po sto miliona sati sve sto treba...i jos mu dam neki deo svega toga da radi..kao ne pipa struju, ali moze da pali svetlo, fen, kompjuter...
 
iskustva sa decom su razlicita-i deca i roditelji su raznolika bica
primera ima mnogih, nesto prolazis sa manje, nesto sa vise nerviranja, sve umogome zavisi od stanja u kome se i roditelji i deca nalaze-da li su umorni, gladni, bolesni, raspolozeni
nesto prodje i uz batine
ja nisma od onih koji su agresivni u kamapanji "nikada, nkada ne pipnuti dete!"
i moje starije je tu i tamo dobilo po guzi-rukom, sljapkanje, plakao je zbog ponizenja, ne zbog bola, jer nisam u stanju d aga prejako udarim
ali propagiranje ideje "mene su tukli (obratiti paznju na "tukli" koja podrazumeva ne sporadicno, vec konstatno fizicko kaznjavanje i to ozbiljnijeg obima, ne tu i tamo sljapkanje rukom po guzi), nista mi ne fali, pa cu i ja moju decu" je po meni bolesno
i nikada necu moci da vidim uzrocno-posledicnu vezu izmedju batina koje je dobijalo dete i dobrog coveka u koje je navodno to dete izraslo, a koja se na ovoj temi zdusno zagovara
leti cu detetu obuci cizme ako trazi i pustiti ga da se samo uveri d ato nije dobra ideja
zimu cu ga staviti na krilo i na silu obuci cizme ili ako to fizicki ne mogu, kazniti ga neizlaskom napolje, uceniti oduzimanjem kompa, crtanog, slatkisa, drizenja ako ih ne obuje-sledeci put ce znati da sledi ista kazna, pa c eih obuti odmah
za stekere postoje zastite koje se zakljucaju, ne moze dete da ih izvadi, pa da je hudini
da ag postavim ispred stekera i da ga izlupam uz reci "tucem te da ne bi stavljao prst tu" mi je idiotski
ali, to sma ja, moja deca, moji roditelji i moje misljenje
a, ostali kako zele i vole i kako im socijalne sluzbe dozvole
i jedn amala napomena-kada sam imala 4 pala sam /bila gurnuta niz stepenice, odvukla sma se sva krvava do kuce na kolenima, gde je, kad ame je video, otac hteo da me udari (od straha, zaprepascenja, ljutnje sto se to desilo, cega god..roditelj sma i razumem sada taj nagon), mamam nije dala...ja sma sivena na zivo of kors, zna s ekako to boli..i dan danas se ne secam ni bola, ni soka, ni bilo cega u vezi pada, samo toga da moj tata hoce da me udari ni krivu ni duznu, u trenutku kada meni treba neznost i ljubav i zagrljaj
toliko o tome
 
Djecu ne treba kaznjavati jer ce doci do prekida komunikacije u slucaju gresaka zbog straha od te kazne. Radije ce slagati presutiti i upasti u jos veci problem nego se obratiti roditeljima od kojih je navikao da za los postupak bude kaznjen.
 
iskustva sa decom su razlicita-i deca i roditelji su raznolika bica
primera ima mnogih, nesto prolazis sa manje, nesto sa vise nerviranja, sve umogome zavisi od stanja u kome se i roditelji i deca nalaze-da li su umorni, gladni, bolesni, raspolozeni
nesto prodje i uz batine
ja nisma od onih koji su agresivni u kamapanji "nikada, nkada ne pipnuti dete!"
i moje starije je tu i tamo dobilo po guzi-rukom, sljapkanje, plakao je zbog ponizenja, ne zbog bola, jer nisam u stanju d aga prejako udarim
ali propagiranje ideje "mene su tukli (obratiti paznju na "tukli" koja podrazumeva ne sporadicno, vec konstatno fizicko kaznjavanje i to ozbiljnijeg obima, ne tu i tamo sljapkanje rukom po guzi), nista mi ne fali, pa cu i ja moju decu" je po meni bolesno
i nikada necu moci da vidim uzrocno-posledicnu vezu izmedju batina koje je dobijalo dete i dobrog coveka u koje je navodno to dete izraslo, a koja se na ovoj temi zdusno zagovara
leti cu detetu obuci cizme ako trazi i pustiti ga da se samo uveri d ato nije dobra ideja
zimu cu ga staviti na krilo i na silu obuci cizme ili ako to fizicki ne mogu, kazniti ga neizlaskom napolje, uceniti oduzimanjem kompa, crtanog, slatkisa, drizenja ako ih ne obuje-sledeci put ce znati da sledi ista kazna, pa c eih obuti odmah
za stekere postoje zastite koje se zakljucaju, ne moze dete da ih izvadi, pa da je hudini
da ag postavim ispred stekera i da ga izlupam uz reci "tucem te da ne bi stavljao prst tu" mi je idiotski
ali, to sma ja, moja deca, moji roditelji i moje misljenje
a, ostali kako zele i vole i kako im socijalne sluzbe dozvole
i jedn amala napomena-kada sam imala 4 pala sam /bila gurnuta niz stepenice, odvukla sma se sva krvava do kuce na kolenima, gde je, kad ame je video, otac hteo da me udari (od straha, zaprepascenja, ljutnje sto se to desilo, cega god..roditelj sma i razumem sada taj nagon), mamam nije dala...ja sma sivena na zivo of kors, zna s ekako to boli..i dan danas se ne secam ni bola, ni soka, ni bilo cega u vezi pada, samo toga da moj tata hoce da me udari ni krivu ni duznu, u trenutku kada meni treba neznost i ljubav i zagrljajtoliko o tome

tacno!
 
Djecu ne treba kaznjavati jer ce doci do prekida komunikacije u slucaju gresaka zbog straha od te kazne. Radije ce slagati presutiti i upasti u jos veci problem nego se obratiti roditeljima od kojih je navikao da za los postupak bude kaznjen.

ali sta je los postpak? deca moraju da se kaznjavau i vaspitavaju, da bi znali sta smeju a sta ne smeju...

eto na primer u svedskoj je moderno da deca bukvalno rade sta hoce..da se roditeljima i drugim ljudima penju na glavu, da bacaju stvari u prodavnici...i kao jednom ce sami shvatiti da ne treba tako....kad vide kako se drugi ljudi oko njih ponasaju...s obizrom da je ovo srbija..ja ne bih da moje dete vidi kako se drugi ponassaju i da usvoji takav model ponasanja...
 
ali sta je los postpak? deca moraju da se kaznjavau i vaspitavaju, da bi znali sta smeju a sta ne smeju...

eto na primer u svedskoj je moderno da deca bukvalno rade sta hoce..da se roditeljima i drugim ljudima penju na glavu, da bacaju stvari u prodavnici...i kao jednom ce sami shvatiti da ne treba tako....kad vide kako se drugi ljudi oko njih ponasaju...s obizrom da je ovo srbija..ja ne bih da moje dete vidi kako se drugi ponassaju i da usvoji takav model ponasanja...

Mozda je taj svedski model dobar. Uglavnom logicno mi je nekako da im se objasnjava kad postanu svjesni i kad mogu da shvate to objasnjenje.
 
A do tada nista, ne kaznjavas ga ni tada. ne znam sta dijete do 2, 3 godine moze tako strasno da napravi...Ono nikada i nije bez kontrole.

da istrci na ulicu? da izadje napolje po snegu u papucama? da razbaca stvari po radnji?

ja bila letos u grckoj, usli u prodavnicu suvenira, dok sam ja birala poklopne, on je razgledao okolo (nije imao ni 3 godine), prodavacica nije mogla da skine oko sa njega i sve vreme je komentarisala on se seta sam...rekoh: nece on nista da dira... jer on nista ne dira inace u radnjama, opet nemam pojma kako. nikad nista ne pipa, nikad nista ne trazi....medjutim druga deca to rade...ja ne bih dopustiola da moje dete u radnji pravi cirkus...da smo u svedskoj, mozd abih...u srbiji ne bih..
 
da istrci na ulicu? da izadje napolje po snegu u papucama? da razbaca stvari po radnji?

ja bila letos u grckoj, usli u prodavnicu suvenira, dok sam ja birala poklopne, on je razgledao okolo (nije imao ni 3 godine), prodavacica nije mogla da skine oko sa njega i sve vreme je komentarisala on se seta sam...rekoh: nece on nista da dira... jer on nista ne dira inace u radnjama, opet nemam pojma kako. nikad nista ne pipa, nikad nista ne trazi....medjutim druga deca to rade...ja ne bih dopustiola da moje dete u radnji pravi cirkus...da smo u svedskoj, mozd abih...u srbiji ne bih..

Pa drzi ga za ruku i rijesila si sve nabrojane probleme.
 
Mozda je taj svedski model dobar. Uglavnom logicno mi je nekako da im se objasnjava kad postanu svjesni i kad mogu da shvate to objasnjenje.

Da, taj model se pokazao odlicano u praksi jer zakon koji zabranjuje fizicko kaznjavanje dece vazi duze nego sto mi zivimo, donet je negde '70-ih godina.

Zanimljivo je da su se njihovi roditelji busali tada kao sto se nasi busaju sada, jer je sljapkanje folklorno pitanje svuda, ali uveli su se u red pa ako pogledamo nasu generaciju, za koju je vazio zakon, ne vidim da su im deca poumirala od nezgoda...nisu ni nevaspitani, nekulturni, bahati...oh wait, ko ima taj problem sa omladinom...da nismo mozda mi...
 
iskustva sa decom su razlicita-i deca i roditelji su raznolika bica
primera ima mnogih, nesto prolazis sa manje, nesto sa vise nerviranja, sve umogome zavisi od stanja u kome se i roditelji i deca nalaze-da li su umorni, gladni, bolesni, raspolozeni
nesto prodje i uz batine
ja nisma od onih koji su agresivni u kamapanji "nikada, nkada ne pipnuti dete!"
i moje starije je tu i tamo dobilo po guzi-rukom, sljapkanje, plakao je zbog ponizenja, ne zbog bola, jer nisam u stanju d aga prejako udarim
ali propagiranje ideje "mene su tukli (obratiti paznju na "tukli" koja podrazumeva ne sporadicno, vec konstatno fizicko kaznjavanje i to ozbiljnijeg obima, ne tu i tamo sljapkanje rukom po guzi), nista mi ne fali, pa cu i ja moju decu" je po meni bolesno
i nikada necu moci da vidim uzrocno-posledicnu vezu izmedju batina koje je dobijalo dete i dobrog coveka u koje je navodno to dete izraslo, a koja se na ovoj temi zdusno zagovara
leti cu detetu obuci cizme ako trazi i pustiti ga da se samo uveri d ato nije dobra ideja
zimu cu ga staviti na krilo i na silu obuci cizme ili ako to fizicki ne mogu, kazniti ga neizlaskom napolje, uceniti oduzimanjem kompa, crtanog, slatkisa, drizenja ako ih ne obuje-sledeci put ce znati da sledi ista kazna, pa c eih obuti odmah
za stekere postoje zastite koje se zakljucaju, ne moze dete da ih izvadi, pa da je hudini
da ag postavim ispred stekera i da ga izlupam uz reci "tucem te da ne bi stavljao prst tu" mi je idiotski
ali, to sma ja, moja deca, moji roditelji i moje misljenje
a, ostali kako zele i vole i kako im socijalne sluzbe dozvole
i jedn amala napomena-kada sam imala 4 pala sam /bila gurnuta niz stepenice, odvukla sma se sva krvava do kuce na kolenima, gde je, kad ame je video, otac hteo da me udari (od straha, zaprepascenja, ljutnje sto se to desilo, cega god..roditelj sma i razumem sada taj nagon), mamam nije dala...ja sma sivena na zivo of kors, zna s ekako to boli..i dan danas se ne secam ni bola, ni soka, ni bilo cega u vezi pada, samo toga da moj tata hoce da me udari ni krivu ni duznu, u trenutku kada meni treba neznost i ljubav i zagrljaj
toliko o tome


Slazem se sa tobom umnogome, nisam za batine kao takve, niti mislim da se batinama podizu dobri ljudi, kao sto si pomenula, ljudi dobijali batine, pa im nista nije, pa ce oni tako i svoju decu.
Da odgovorim na glavno pitanje, dobijala sam batine i po zasluzi i po roditeljskom raspolozenju. Doduse, otac me je jednom ili dva puta istukao i to ne rukom vec smo prutom brat i ja dobili jer smo nesto zabrljali, 5, ili vec koliko siba i to mi je bilo fer, nikada nisam zamerila tati. Moram da podvucem da je to bilo do neke 6, 7 godine, posle toga me smarao pricom, jednom sam mu rekla da ce mi biti lakse da me osamari, tako mi je bilo tesko i krivo zbog necega sto sam uradila, a on doao da razgovara sa mnom. Kasnije je sve islo po principu zasluge i kazne. Morala sam probuditi tatu kada se vratim iz izlaska, on pogleda na sat i kaze - kasnis tri minuta, neces izaci naredna tri vkenda. Meni, kao tinejdžeru to bila smrtna kazna, sta da vam kazem i danas ne kasnim nigde. Stvar kod mog caleta je to da je bio DOSLEDAN, nije mnogo pricao, ni kaznjavao, ali kada jeste, tu nije bilo uzmaka.
Malka me je znala udariti iz obesti, cini mi se, i dan danas kada prelistam neke situacije, a secam ih se jer sam bila u visim razredima os. skole, ne vidim razlog za te udarce, pogotovo, sto se sa detetom tog uzrasta moze razgovarati i odrediti drugi tip kazne. Valjda je to bila potreba za apsolutnom dominacijom. Npr. znala sam popiti samar ako nesto ne uradim onog trenutka kada ona to kaze, a nije u pitanju goruca stvar. Posebno sam mrzela to sto me znala udariti za publiku, kada je komsinica na kafi, da joj pokaze kako se vaspita. Ne moram pisati ovde da sam inace bila dobro dete, ali sam pametno otisla u sr. skolu 100km od kuce, i da smo imale dalji, turbilentan odnos do mojih srednjih 20-ih, kada sam konacno skapirala zasto je bila takva. Oprostila sam joj, ali nisam zaboravila.
Da, posebno sam mrzela kada na pitanje zasto nesto ne mogu da uradim, negde da idem dobijem odgovor ZATO.
Kada pogledam unazad sada, dobra sam i ispala. Zbog svega gore navedenog, udarac po guzi kod mene mora da ima DEBELO opravdanje.

Sto se stitnika za stekere tice, to su oni gde moras da ustekas utikac i okrenes u manji i prijanjajuci deo pa da povuces. Posto je on snimio kako se to radi, gurnuo dva prstica, zavukao iizvukao stitnik. Kad me slog nije opalio. Istrazivac i isprobavac kakav jeste, posebno kod stvari za koje kazem da su opasne, za sada samo pokazem muvalicu i podsetim sta sledi ako se stekeri diraju. Pali i gasi on redovne uredjaje, naravno da mu to niko ne brani, ali to sto voli da cacka sve i svasta... On voli da radi stvari kao veliki, sve sto ga zamolim da mi pomogne, on rado uradi, ali nekada radim stvari koje nisu za njega (mikser, beba, kuhinja i sporet). To on ne kopca, zasto i on to ne moze da radi, ako ja to radim. Ja drobim li drobim, usta mi otpala od price. Valjda ce kliknuti kod njega jednom.

Kritikujemo odredjeni tip ponasanja, kaznjavamo postupke, ali nikada dete ne nazivamo glupavim, grubijanom, ne daj boze idiotom, konjem i drugim zivotinjama, kako umem da cujem i kako sam i sama umela da budem okarakterisana. Mislim da je knjiga Zorana Milivojevica Mala knjiga za velike roditelje zdravorazumska i vredna citanja, ma kako to nazivali popularnom psihologijom.
 

Back
Top