Балет

ashenataljanciizl4.jpg


Ашхен Атаљанц
 
kulturabaletwp8.jpg


Baleti Stravinskog u Narodnom pozorištu

„Buđenje proleća“ i „Žar ptica“


Na sceni Narodnog pozorišta 15. decembra biće premijera dva baleta Igora Stravinskog „Buđenje proleća“ i „Žar ptica“ u vidu jedne predstave.
Po rečima direktora baleta u nacionalnom teatru Konstantina Kostjukova, reč je o novom umetničkom izrazu, odnosno o izvođačko-umetničkoj koncepciji na tragu pristupa koji je prisutan u predstavama „Ko to tamo peva“, „Kraljica Margo“, „Doktor Džekil i mr Hajd“.
Koreograf je Ditmar Sajfert a baletski prvak Svetozar Adamović ovom predstavom obeležava i dve decenije karijere. Poznati koreograf, govoreći o svojoj postavci, napominje da je u „Žar ptici“ (prvi put se postavlja na ovoj sceni prim. a.), kao i u svim bajkama reč o borbi između dobra i zla. Međutim, kako je rekao, ne mora uvek muškarac da bude oličenje zla a žena dobrote. Zbog toga je njegovo koreografsko rešenje takvo da je Koščej, koga igra Adamović, androgen; odnosno muškarac i žena istovremeno. Osim Adamovića u baletu „Žar ptica“ igraju Dejan Kolarov, Aleksandar Ilić, Jovan Veselinović, Nikica Krulč, Mila Dragićević i Bojana Žegarac, a „Buđenje proleća“ Ivanović Tamara, Ninković Sanja, Denis Kasatkin, Konstantin Kostjukov, Milan Rus, Jovan Veselinović, Aleksandar Ilić i Dejan Kolarov.
 
PRE IGRE - V.Popa


Zažmuri se na jedno oko
Zaviri se u sebe u svaki ugao
Pogleda se da nema eksera, da nema lopova
Da nema kukavičjih jaja

Zažmuri se na jedno oko
Čučne se pa se skoči
Skoči se visoko, visoko, visoko,
Do na vrh samoga sebe

Odatle se padne svom žestinom
Danima se pada duboko, duboko, duboko,
Do na dno svog ponora

Ko se ne razbije u paramparčad
Ko ostane čitav i ustane
Taj igra
 
Veliki prednovogodisnji pozdrav svima, a pogotovo Streli! Imam jedno pomalo... Hmmm.. nezgodno pitanje ;-) Radi se o Dejanu Kolarovu, koga veoma cenim kao umetnika, ali me zanima i kakav je kao osoba, privatno, van svoje ''struke". Zna li eventualno neko gde bih Kolarova mogla da upoznam, postoji li nekakvav klub (zatvorenog ili otvorenog tipa), gde se okuplja baletski i glumacki kadar iz Narodnog pozorista? Inace, studentkinja sam italijanistike, bavim se honorarno novinarstvom i imam prijatelje koji studiraju glumu na privatnom fakultetu (mozda bi mi njihov indeks pomogao da se negde ''prosvercujem''?)
Unapred hvala,
S.
 
@Сени,
Поздрав и теби и све најбоље у Новој 2007. години.
Не познајем Дејана Коларова, тако да ти не могу бити од помоћи у овом случају. Што се тиче клуба, Народно позориште има клуб затвореног типа, па као млада новинарка, на шарм или на неки други начин уфурај у клуб, а претходно се распитај кад балет има пробе...
 
Звезде нашег класичног балета, изразиле су жељу да гледају представу Позоришта на Теразијама - Чикаго, пре свега, чувену по сјаном џез балету, тако да публика која је имала среће да набави карте за ову представу - 31.јануара 2007., биће у прилици да види уживо и велика имена нашег балета: Лидију Пилипенко, Вишњу Ђорђевић, Константина Костјукова, Константина Тешеу...
 

Back
Top