bajadera

300gr secera uspinovati sa 150gr vode (dok ne ispari 1/3 vode), onda dodati 225gr mlevenih oraha ili lesnika (ukusnije je), 225gr plazma keksa i 200gr margarina. Podeli na pola, pa u jednu polovinu stavi 100gr cokolade. Izli u pripremljen pleh prvo deo sa cokoladom pa deo bez cokolade i na kraju preli sa 100 gr otopljene cokolade.
 
jao koko, divna si =)
ja sam kao mala bajaderu volela najviše na svetu, a onda sam se najela onih posnih šećeruša-bajadera is mučile su mi se.

a sećam se da je u te stare dobre išla plazma.
 
Sve je s puterom mnogo ukusnije, ali je i puter skuplji, pa su svi recepti vremenom promenjeni, zato su recepti nasih baka uvek bili bolji:):):)
Kad smo kod baka... Moja Maca (obozavana baka sa mamine strane) je cesto govorila: "Pile, ako ces da gledas od kol'ko je listova pita, nikad je neces jesti"
Gledam da se drzim toga, odnosno da kad pravim nesto, ne racunam koliko kosta i da li mogu da ustedim.
Kad smo kod bajadere: puter kosta oko 120 dinara, margarin oko 40, odnos jeste 3:1, ali je to 80 dinara... U odnosu na cenu ostalih sastojaka, kao i ulozen trud, zelju da se oseti "starinski" ukus bajadere - mislim da je tih 80 dinara zanemarljivo (nisam sigurna da li u receptu o kome pricamo ide ceo puter... u onom koji ja koristim ide 150g, sto znaci da je taj iznos jos manji.
Uopste, ako u tortu umesto cokolade stavimo secernu tablu i kakao, umesto putera margarin, umesto oraha one ljuspice... sta cemo dobiti?
Dakle, glasam za recepte nasih baka (mozda i stoga sto ja margarin bas ne volim... ;):smile:)!
 
Napravila si jednu malu gresku. Maslac je oko 150 dinara (u C marketu, cak i vise ako ne nadjes taj od 150). Ali sto se recepata nasih baka tice i ja sam za njih. Ja pravim torte po narudzbini i uvek stavljam maslac, mlecnu cokoladu, plazmu.....sve najkvalitetnije. Zato su mi musterije zadovoljne i vracaju se. Ali u vreme one lude inflecije svi recepti su promenjeni, jer je ljudima bio bitan svaki dinar, a i dosta toga nije moglo da se nadje. Pa i sada ponekad jedva nadjem slatku pavlaku. Ima je samo u C marketu i ima one biljne:confused:. Da li je neko stavljao tu biljnu u torte i kakav je ukus????????
 
Napravila si jednu malu gresku. Maslac je oko 150 dinara (u C marketu, cak i vise ako ne nadjes taj od 150). Ali sto se recepata nasih baka tice i ja sam za njih. Ja pravim torte po narudzbini i uvek stavljam maslac, mlecnu cokoladu, plazmu.....sve najkvalitetnije. Zato su mi musterije zadovoljne i vracaju se. Ali u vreme one lude inflecije svi recepti su promenjeni, jer je ljudima bio bitan svaki dinar, a i dosta toga nije moglo da se nadje. Pa i sada ponekad jedva nadjem slatku pavlaku. Ima je samo u C marketu i ima one biljne:confused:. Da li je neko stavljao tu biljnu u torte i kakav je ukus????????
Moguce da sam zabrljala sa cenama. :oops:
U stvari, u poslednje vreme pazarim po tim velikim diskontima (sluzba - da ne bude zabune), obicno zurim, kupujem po spisku ono sto mi treba i trudim se da se ne opterecujem cenama (ne zato sto me bas briga, vec zato sto bi se mnogo vise vremena i novca za gorivo potrosilo kad bi se jurcalo tamo gde je jeftinije, a negde je povoljnije ovo, negde ono). I, naravno da nije uvek svejedno ni za manje novca, samo sa pokusala da iznesem svoje poglede - mozda nekog navede na razmisljanje. Bez obaveze, naravno ;). A inflacija... joj - ne ponovilo se (Secate se recepata za "torte bez jaja" ili sa jednim ili dva? :lol:)
Inace, pozdravljam upotrebu "pravih" namirnica i kad se radi za druge...
Sticajem okolnosti (imam decju igraonicu) u prilici sam da probam razne torte... Bude onih savrseno oblikovanih (sad vec prepoznajem i majstora ;)), cak i deluju lepo (mislim na poprecni presek: puno fila, kako ja i volim), kad probas ukus nije los, ali posle u ustima ostaje onaj neprijatan osecaj... od vestackih aroma! A tek dobos torta iz eminentne "radionice za izradu kolaca" - tamo nema grama putera, cak se i na margarinu stedi... Vise ih ni ne probam, iako vidim da su gosti zadovoljni (ne samo deca), sto mi je prilicno cudno...
No, stara istina je da o ukusima ne vredi raspravljati...
Sto se pavlake tice, ja sam sasvim slucajno jednom bila u prilici da upotrebim tu biljnu... Ukratko: ni nalik onoj pravoj. :roll: Zato, ne eksperimentisi. Mislim da je cak i cena slicna...
 
i ja sam jednom nešto pravila od biljne
qq što je bilo gadno =/
mislim da se ona u većim pekarama nekad meša sa ovom običnom, a ne znam zašto, nije zbog cene..
možda da bi bilo lakše ili rastresitije..
 
e, samo da prijavim, napravila sam bajaderu po ovom receptu, sa lešnicima i maslacom.
meni je malo preslatka, sledeći put stavljam manje šećera, ali stvar ukusa.

UPOZORENJE za mlade i/ili halapljive domaćice (ko ja što sam):
ne secite bajaderu barem dva sata po pravljenju!
=/
 
parka ti si izgleda bila bas nestrpljiva:lol:, pa mora malo da se saceka, a ne odmah dok je jos mekana (tada i cokolada koja je odozgo, puca), sto se secera tice, slobodno stavi manje.

smehuljice potpuno te razumem sto se onih torti tice. Ja sam pravila za mnoge igraonice, pa me sada stalno preporucuju vlasnici, a za njih tri sam i pravila torte, za rodjendane njihove dece, za jednu cak i svadbenu njenoj cerki:) Valjda su probale pa skontale da je kvalitetno;-)

A to da se nekim ljudima svasta svidja i koliko nemaju pojma o ukusima, osetila sam na svojoj kozi. Naime, narucila jedna zena svarcvald, pa kada je vracala postolje, kaze "super je torta, ali neznam sta mu je to dalo smek, jel maslac???" :shock: Pravila si sigurno svarcvald, u nju ne ide ni maslac ni margarin, samo slatka pavlaka, puno slatke pavlake, a ona nije shvatila da je to to. Valjda ljudi ne jedu te prefinjene stvari8), pa neznaju kakav ukus sta ima, svasta;-)
 
parka ti si izgleda bila bas nestrpljiva:lol:, pa mora malo da se saceka, a ne odmah dok je jos mekana (tada i cokolada koja je odozgo, puca), sto se secera tice, slobodno stavi manje.

smehuljice potpuno te razumem sto se onih torti tice. Ja sam pravila za mnoge igraonice, pa me sada stalno preporucuju vlasnici, a za njih tri sam i pravila torte, za rodjendane njihove dece, za jednu cak i svadbenu njenoj cerki:) Valjda su probale pa skontale da je kvalitetno;-)

A to da se nekim ljudima svasta svidja i koliko nemaju pojma o ukusima, osetila sam na svojoj kozi. Naime, narucila jedna zena svarcvald, pa kada je vracala postolje, kaze "super je torta, ali neznam sta mu je to dalo smek, jel maslac???" :shock: Pravila si sigurno svarcvald, u nju ne ide ni maslac ni margarin, samo slatka pavlaka, puno slatke pavlake, a ona nije shvatila da je to to. Valjda ljudi ne jedu te prefinjene stvari8), pa neznaju kakav ukus sta ima, svasta;-)
Da... bila je ovde tema "svarcvald torta"... probacu da je "iskopam"... pa dobaci i svoju verziju (ako se razlikuje).
I ljudi (mnogi) stvarno pojma nemaju... da ne verujes!
Sto kaze tasta mog brata: "Valjda ni ne znaju sta su orasi, puter i cokolada... kad im se "to" dopada!"
 
Da znas!!!
Evo moje verzije:

ŠVARCVALD


12 jaja
820g šećera
90g kakaoa
180g plazma keksa
90g oraha
600g višanja
1l slatke pavlake + za ukrasavanje
500g prah šećera

Ispeći tri kore od po: 4 belanca i 140g šećera, 4 žumanca, 30g kakaoa, 60g mlevenog plazma keksa i 30g mlevenih oraha.

Fil I: 600g višanja i 400g šećera kuvati u 1l vode dok voda ne ispari malo vise od pola.

Fil II: 1l slatke pavlake umutiti, pa dodati 500g prah šećera.

Filovati: kora(prelivena sokom u kom su kuvane visnje), visnje, pavlaka, kora ,…..
Predlog ukrašavanja za originalnu švarcvald tortu: odozgo slatka pavlaka, rendana čokolada, poneka višnja.
 
BAJADERA

300gr mlevenog keksa i 300gr mlevenih oraha promesati i preliti sa ukuvanih 16 kasika vode,pola kilograma secera i 1 margarin.To razliti na pouljenu tacnu.Drugi deo:300gr keksa i 300gr mlevenih oraha preliti sa istopljenih 16 kasika vode,pola kilograma secera,1 margarin i 400gr cokolade za kuvanje.
Kad se prohladi preliti sa glazurom:200gr cokolade za kuvanje i 50gr margarina.
 

Back
Top