Upisivanje Bodova
Svaka strana ima svoju kolonu,koja je podeljena horizontalnom linijom na dva dela.Ispod nje se pišu „Štih-bodovi“,a iznad, „Bonus-bodovi“.Strana,koja ostvari 100 Štih-bodova,osvojila je „Gem“.Posle toga,oba rezultata u donjem polju se podvlače,a igra se nastavlja za novi „Gem“.Strana koja osvoji dva „Gema“,ostvarila je „Reber“.Osvojeni Reber,ujedno predstavlja i kraj partije.
Obema stranama se sabiraju Štih-bodovi iz svih odigranih Gemova,a njima se zatim dodaju i Bonus-bodovi.
Pobednička je ekipa, sa većim ukupnim brojem bodova,a to ne moraju biti osvajači Rebera.Čak šta više,jedna ekipa može biti konačni pobednik,a da pri tome nije osvojila ni jedan Gem.
ŠTIH – BODOVI : Štih-bodovi se upisuju ispod crte,a samo se sa njima osvajaju „Gemovi“ i „Reberi“.Štih-bodove donose samo štihovi.koji se izlicitiraju i ostvare.Sve ostale nagrade se upisuju kao „Bonus-bodovi“.
Ako je konačna Ponuda bila „Tri-Pik“,pobednici licitacije su se obavezali na osvajanje 9 štihova.Ako ih ostvare 11,samo 3 izlicitirana se upisuju ispod linije,a deseti i jedanaesti se boduju kao „Bonus-bodovi“.
Svaki izlicitiran i ostvaren štih vredi:
-adut „Tref“,ili „Karo“...................po 20 bodova,
-adut „Herc“,ili „Pik“.....................po 30 bodova,
-igra „Bez Aduta“...........................sedmi štih donosi 40 bodova,a svaki sledeći,po 30 bodova.
Ako strana,koja npr. izlicitira „5-Herc“,ne ostvari 11 štihova,njoj se ne piše ništa,a bodove dobijaju samo protivnici i to „Bonus-bodove“, iznad crte,Ako pak,Izvođači ostvare 11 nošenja,upisuje im se 150 bodova,pa su oni ostvarili „Gem“.Rezultati ispod crte se podvlače i nastavlja se igra za sledeći Gem.U slučaju da ta strana osvoji čak 12 štihova,ponovo dobijaju bodove za izlicitiranih 5.Jedan viška ne prolazi bez nagrade,ali se ona piše u „Bonus-bodovima“ iznad crte.
BONUS – BODOVI : Za svaki ostvareni štih iznad licitiranih,Izvođačka Strana dobija bodove iznad crte.Ovakvi štihovi se nazivaju „Prekobrojni“ („Nadštihovi“),a donose uobičajenih 20,odnosno 30 bodova,u zavisnosti od aduta.
Ako je npr, izlicitirano „3-Pik“,a Izvođačka strana ostvari čak 11 nošenja,samo bi joj se 9 izliictiranih pisalo u Štih-bodove.Konkretno,to bi bilo 90 bodova ispod crte.Za 2 „Prekobrojna Štiha“,ista strana dobija i iznad crte još 60 bodova.
Da je pomenuta strana ostvarila samo 7 nošenja,ona bi „pala“,a imala bi 2 „Podštiha“(2 štiha manje od izlicitiranih).Bodovi bi se samo pisali protivnicima i to,za svaki Podštih.Međutim,njihova vrednost je nešto drugačija,što je opisano u daljem tekstu.Naravno, oni se pišu protivničkoj strani iznad crte.
Da bi se bodovanje „padova“ moglo shvatiti,pre toga se moramo upoznati sa pojmom „Ranjivost Strane“.
RANJIVA STRANA : Na početku partije,obe strane su „Neranjive“.Ekipa koja osvoji „Gem“,u sledećem je „Ranjiva“,dok su protivnici i dalje „Neranjivi“.Ako drugi „Gem“ osvoji protivnička strana,prelazi se na treći,u kojoj su obe strane „Ranjive“.
Ovaj pojam nema nikakvog uticaja na Štih-bodove,ali i te kako utiču na zapise iznad crte.
KONTRA i REKONTRA : Strana koja odigra „Kontrirani“,ili „Rekontrirani“ Kontrakt,upisuje svoje Štih-bodove dvostruko,ili četvorostruko,ispod crte.Pored njih,ona dobija i nagradu za uspešno odigrani Kontrirani,ili Rekontrirani Kontrakt,u iznosu od 50 bodova,koji joj se upisuju iznad crte.
Za svaki ostvareni štih viška,Izvođači takođe dobijaju Bonus-bodove i to: po 100 bodova, za svaki Prekobrojni štih,ako je strana bila Neranjiva,odnosno po 200 bodova za svaki,ako su Izvođači Ranjivi.
U slučaju Rekontre,nagrada od 50 bodova ostaje nepromenjena,ali svaki Prekobrojni Štih donosi po 200,odnosno 400 bodova,u zavisnoti od „Ranjivosti“ strane Izvođača.
PODŠTIH : Ako strana koja izvodi igru „padne“,ona ostaje bez bodova,a protivnici dobijaju nagrade iznad crte,za svaki „Podštih“ (štih koji fali do ostvarenja Kontrakta) i to:
Neranjiv Izvođač Ranjiv Izvođač
Normalno Kontre Rekontra Normalno Kontra Rekontra
I pdštih 50 100 200 100 200 400
svaki sledeći 50 200 400 100 300 600
HONORI : „Honori“ su: A,K,Q,J i 10 u adutu.Ako ih jedan igrač drži u rukama,bilo koja četiri,njegova strana dobija nagradu od 100 bodova.Za svih 5 kod jednog igrača,ili sva 4 Keca u „Bezadutsko Igri“,nagrada iznosi 150 bodova.
SLEMOVI : U Bridžu postoje pomovi „Mali Slem“ i „Veliki Slem“.Oni označavaju, da je izlicitiran i ostvaren Kontrakt na 6-om,odnosno 7-om nivou.Drugim rečima, „Mali Slem“ su izlicitiranih i ostvarenih 12 štihova,a „Veliki Slem“,svih 13 nošenja.
„Mali Slem“ donosi dodatnu nagradu od 500 bodova,ako je strana Izvođača bila „Neranjiva“,odnosno 750 bodova,ako je bila „Ranjiva“.Nagrade za „Veliki Slem“ su 1000 i 1500 bodova,u zavisnosti od „ranjivosti“ strane Izvođača.
Za izlicitirani „Mali Slem“,a ostvaren „Veliki“,nagrada se dobija za „Mali“,a 13-i štih se boduje kao 1 „Prekobrojni“.
U slučaju da strana izlicitira jedan od „Slemova“,ali ga ne ostvari,ne postoje nikakve kazne,niti dodatne nagrade za protivnika.
REBER : Strana koja osvoji 2 „Gema“,ostvarila je „Reber“,sa čime se partija završava i svodi rezultat.Pre toga,strana za ostvarebu Reber dobija:
-750 bodova,ako je rezultat u Gemovima bio 2:0.odnosno
-500 bodova,ako je rezltat 2:1 u Gemovima.
Primer Bodovanja: Deljenja su u tabeli označena malim slovima pored broja bodova,koja su ovde prisutna samo radi objašnjenja.U partiji ih naravno nema,već se samo pišu brojevi.
Deljenje „a“: Strana S-N je izlicitirala „4-Tref“,a ostvarila 11 štihova;znači, 1 „Preobrojni“.Za izlicitirana 4 štiha,pišu se 80 bodova ispod crte,a za neizlicitirani 5-i,20 bodova iznad.Pre početka igre,kod igrača „N“ su se našla 4 Honora,pa ta strana dobija i za njih,još 100 bodova.
Deljenje „b“: Strana S-N je izlicitirala „3-herc“,a protivnici su dali „Kontru“.Izvođači su ostvarili samo 8 nošenja,što znači, 1 manje.Strana S-N ostaje u ovom deljenju bez bodova,dok se protivnicima upisuje 100 bodova za 1 Podštih,pošto su Izvođači bili „Neranjivi“.
Konačan Rezultat:
Deljenje „c“: Strana E-W je izlicitirala „4-Bez Aduta“ i ostvarila 11štihova;znači, 1 više.Za 7-i štih dobijaju 40 bodova,a za sledeća 3 izlicitirana,po 30;ukupno 130 bodova.Kako su ovo šth-bodovi,koji se upisuju ispod crte,sa njima je osvojen „Gem“.Za 1 Prekobrojni Štih,ista strana dobija 30 bodova iznad crte.Takođe,kod jednog igrača te strane su se našla 4 Keca,koja donose 150 bodova nagrade.
Rezultati ispod crte se podvlače i nastavlja se igra za sledeći „Gem“Strana S-N je „Neranjiva“,dok su protivnici „Ranjivi“.
Deljenje „d“:Strana E-W je izlicitirala i ostvarila Ponudu „1-Tref“,za što dobija nagradu od 20 bodova ispod crte.
Deljenje „e“:Strana S-N je izlicitirala „2-Pik“,a osvojila je 10 štihova.Za 2 izlicitirana štiha,strana dobija 60 bodova ispod,a za 2 „Prekobrojna“,isto toliko iznad crte.
Deljenje „f“:Strana S-N je izlicitirala „6-Tref“,što predstavlja „Mali Slem“.Ona je pri tome,i ostvarila 12 štihova,pa za njih dobija 120 bodova ispod crte.Sa time,ona osvaja Gem.Ista strana dobija još 150 bodova,za 5 Honora,koji su se našli u rukama njenog jednog člana,kao i nagradu za „Mali Slem“,od 500 bodova.
Rezultati se opet podvlače,a igra se nastavlja.U daljem toku partije,obe strane su „Ranjeve“.
Deljenje „g“:Strana S-N je izliictirala „2-Bez Aduta“,a protivnici su dali „Kontru“.Izvođači su „prošli“ i pri tome osvojili čak i 1 štih više (ukupno 9).U igri „Bez Aduta“ ,prvi štih donosi 40 bodova,a drugi 30,što ukupno iznosi 70,uz „Kontru“,to je 140 bodova.Sa time je strana S-N osvojila „Gem“.Za prolaz pod Kontorom,strana dobija 50 bodova,a za jedan „Prekobrojni Štih“,pošto su Izvođači bili „Ranjivi“,200 bodova.Takođe,ista strana dobija i za osvojen „Reber“ 500 bodova.
Svakoj strani se sabiraju svi bodovi,a konačan rezultat je 1850,prema 550 bodova,u korist strane S-N.
Za „kućne partije“ Bridža,znanje teorije nije obaavezno,pa se iskustva mogu sticati tokom igre.Najvažnije je,da svako dobro prouči svoje karte,pri čenu je pored njihovih jačina,vrlo važan i raspored po bojama.Ako igrač nema jednu boju,ili u njoj poseduje samo jednu kartu, licitiraće adutsku ponudu.Pri tome,za početnike je vrlo važno,da se ponudi 5-o karatna boja. Ako je list uravnotežen,znači,sa sve četiri boje i prisustvo 2,ili više Kečeva,igrač će licitirati „Bezadutsku Ponudu“.
Igrač,koji se prvi izjašjava, „Otvara“ Licitaciju i nastoji sa partnerom da izlicitira najvišu moguću Ponudu.Oni se na prvom mestu trude,da štih bodovi budu preko 100,kako bi bio osvojen i „“Gem“.Protivnička strana vrši „Odbrambenu Licitaciju“,odnosno,nastoji da omete „napadače“,kako se ne bi najbolje razumeli i ostvarili svoj optimalni Kontrakt.Oni licitiraju i sa slabijim kartama,ali pri tome paze,da im protivnici ne prepuste igru i pri tome ih još i „Kontriraju“.Ako prvi igrač kaže „Dalje“,on prepušta protivnicima napadačku licitaciju,a on će sa svojim partnerom u tom deljenju licitirati samo odbrambeno.Početnici na ovo i ne moraju obraćati posebnu pažnju,već je usmeriti samo na svoje karte,kao i tok licitacije.
Ako u prvom krugu sva četvorica pauziraju,karte se mešaju i dele ponovo.