AVATAR

Nije sam problem u bojama koliko u animaciji likova (pokretima). ukljuci district 9 i shvatices u cemu govorim..samo nadji scenu bilo kakave interakcije ljudi i vanzemaljaca.

Ne ne vidis po meni je animacija u smislu pokreta super, zato sto su koristili prave ljude i belezili njihove pokrete i onda samo na jnih stavljali CGI to je kul...

Problem je u samim dizajnima likova. Pogledaj im lica. Takvi nosevi, i oci i taj ludacka paleta boja, jednostavno deluje mi potpuno nerealno. Ko da gledam neki film sa pravim glumcima, a onda uleti na sred scene iz nekog Pixarovog crtanog, e tak ose osecam...

Nekako imam osecaj da su se suvise trudili da izgleda realno, i da nekako sto s vise trude da to izgleda realno meni sve vise deluje vestacki...

A i suvise su mi nekako humanoidni...

Zasto u SF filmovima ona rasa koja je inteligentna mora da ima humanoidni oblik? Zasto nekada super inteligentna bica ne mogu da lice na geparde npr.?

Inace sto se tice dizajna zivotinje sa druge strane su SJAJNE!
 
Ne ne vidis po meni je animacija u smislu pokreta super, zato sto su koristili prave ljude i belezili njihove pokrete i onda samo na jnih stavljali CGI to je kul...

Problem je u samim dizajnima likova. Pogledaj im lica. Takvi nosevi, i oci i taj ludacka paleta boja, jednostavno deluje mi potpuno nerealno. Ko da gledam neki film sa pravim glumcima, a onda uleti na sred scene iz nekog Pixarovog crtanog, e tak ose osecam...

Nekako imam osecaj da su se suvise trudili da izgleda realno, i da nekako sto s vise trude da to izgleda realno meni sve vise deluje vestacki...

A i suvise su mi nekako humanoidni...

Zasto u SF filmovima ona rasa koja je inteligentna mora da ima humanoidni oblik? Zasto nekada super inteligentna bica ne mogu da lice na geparde npr.?


Inace sto se tice dizajna zivotinje sa druge strane su SJAJNE!

Pardon, da se uključim i u ovu raspravu, ako mi se dozvoli - upravo je u ovome podebljanom i poenta filma. Dole ću postaviti u odgovoru Ozzirisu jedan video snimak na ovu temu, pa ću te zamoliti da ga pregledaš i ti ako možeš.

Avatar je nastao 1994. godine tako što je Džejms Kameron dugo razmišljao i htio da napravi film koji će objeniti sve naučno-fantastične teme (i kliše-ove) u jednom filmu, želio je napraviti nešto veličanstveno. Međutim, ono što je stvarno bio pravi iskonski razlog za sam Avatar jesu kompjuterski generisani ljudi. Avatar je bio apsolutno očaran dotadašnjim dostignućima u vidu raznoraznih monstruma, dinosaura i ostalih čudotvorija što su iskakale iz filmskog platna - pa je odlučio da napravi jedan smjeliji korak i, kako je rekao još tada:

...da napravim nešto što barem podsjeća na čovjeka...

Mogao je on bez ikakvog problema napraviti to što ti pričaš, ali upravo poenta je u emotion capture tehnici i skidanju i konvertovanju više od 95% ljudskih pokreta, u prvom redu facijalne ekspresije. Dakle, ne vidim pravu osnovu da budeš razočaran tako nečim, jer bi film bez te ključne stvari, barem po mom mišljenju, bio mnogo manje revolucionaran i uopšteno interesantan - sveo bi se samo na CGI, a to nije poenta Avatara.

I drago mi je da si samoj raspravi pristupio argumentovano..tome i forum treba da sluzi, a ne za prepucavanje bez ikakvih argumenata.

I meni je drago da vodimo normalnu diskusiju. Pa kako bismo drukčije? ;)

Nije sam problem u bojama koliko u animaciji likova (pokretima). ukljuci district 9 i shvatices u cemu govorim..samo nadji scenu bilo kakave interakcije ljudi i vanzemaljaca.

Pogledaj pažljivo ovo i reci mi da li misliš i dalje isto:

 
Mogao je on bez ikakvog problema napraviti to što ti pričaš, ali upravo poenta je u emotion capture tehnici i skidanju i konvertovanju više od 95% ljudskih pokreta, u prvom redu facijalne ekspresije. Dakle, ne vidim pravu osnovu da budeš razočaran tako nečim, jer bi film bez te ključne stvari, barem po mom mišljenju, bio mnogo manje revolucionaran i uopšteno interesantan - sveo bi se samo na CGI, a to nije poenta Avatara.

Da ali ta ideja da se napravi tako nesto vise po mom misljenju uopste nije revolucionarna, nagledali smo se vanzemaljaca koji lice na ljude. Star Trek to radi od kada zna za sebe, malo mi je licno glupo da se CGI usavrsava do te mere da bi samo na kraju napravio CGI coveka! Ne znam meni je to nekako dosadno, to je kao da usavrsis virtuelni svet a zatim napravis do detalja rekonstrukciju bolka 45, nemastovito i dosadno...

I ne znam za tebe ali na osnovu svega sto sam cuo i video ja licno mislim da je sama poenta Avatara da pokaze koliko je CGI dojajna stvar...
Trebali su po meni malo vise da razrade pricu i da je ucine mnogo intresantnijom umesto sto su se bakcali sa CGI-em...
Klot CGI ne cini film...
A prica mi zaista ne deluje privlacno a ni originalno niti mi deluje ko da ce da ce da ostavi neki dramaticki utisak na mene tokom gledanja...
 
Poslednja izmena:
Da ali ta ideja da se napravi nesto vise po mom misljenju uopste nije revolucionarna, nagledali smo se vanzemaljaca koji lice na ljude. Star Trek to radi od kada zna za sebe, malo mi je licno glupo da se CGI usavrsava do te mere da bi se samo na kraju napravio CGI coveka! NE znam meni je to nekako dosadno, to je kao da usavrsis virtuelni svet a zatim napravis do detalja napravis krenonstrukciju bolka 45, nemastovito i dosadno...

Pa govorimo o onome kao film Beovulf od prije dvije godine. Ovo predstavlja usavršavanje te iste tehnike.

Da li smo se nagledali? Ne bih rekao. Ja ne računam te neke materijalne maskice koje se manifestuju u vidu neke perike ili neke sitne mrljice koja se stavlja na nos. :mrgreen: Ovo je kompjuterska vizuelizacija.

Takođe, ovi plavi 'vilenjaci' su mnogo veći od ljudi, kada se porede dođu kao džinovi (do 3 metra visoki).

I ne znam za tebe ali na osnovu svega sto sam cuo i video ja licno mislim da je sama poenta Avatara da pokaze koliko je CGI dojajna stvar...
Trebali su po meni malo vise da razrade pricu i da je ucine mnogo intresantnijom umesto sto su se bakcali sa CGI-em...
Klot CGI ne cini film...
A prica mi zaista ne deluje privlacno a ni originalno...

Pa tako je, u pravu si, kompjuterska tehnika je glavni centar ovog filma - ne slažem se da to automatski čini njega lošim, samo ne treba da ima lošu priču, iako je ona nastala poslije. Ne, priča nije niti privlačna niti originalna - što se može reći za svaki od Kameronovih filmova, od Terminatora do Titanika. :) Inače, kao što sam naglasio, ona predstavlja objedinjenje već postojećih tema i klišeova u naučnoj fantastici i isključivo to. Namjerno je tako napravljeno. Treba da imaš takve stvari na umu prilikom gledanja Kameronovih filmova, slično kao recimo kada gledaš Tarentinove filmove.

Što se tiče toga, polako. Ovaj prvi dio predstavlja samo jedan uvod, prikaz ovog svijeta Pandora. Treba dati prostora i za druga dva dijela, koji će nesumnjivo biti znatno drugačiji, iz očiglednih razloga.
 
Poslednja izmena:
D.
A prica mi zaista ne deluje privlacno a ni originalno niti mi deluje ko da ce da ce da ostavi neki dramaticki utisak na mene tokom gledanja...

Veruj mi, to su svi filmski kriticari rekli (citao sam dosta bas o ovom delu filma jer sam i sam smatrao da je akcenat na CGI) i vecina njih je priznala da je film ostavio veoma veliki dramski utisak, neki su cak i plakali.
@Slaven777: fenomenalan video, dosta sam promenio misljenje ;) hvala!
ali ne i o zivotinjama na pandori.
 
Veruj mi, to su svi filmski kriticari rekli (citao sam dosta bas o ovom delu filma jer sam i sam smatrao da je akcenat na CGI) i vecina njih je priznala da je film ostavio veoma veliki dramski utisak, neki su cak i plakali.
\

Ono sto se meni ne svijda je kako su karakterne osibine raspodeljene po likovima...
Na osnovu onoga sto sma ja video i zakljucio stvari stoje ovako

Znaci imamo ljude koji su ovde manje vise gomila g***** koji samo misle samo kako da nabiju pare sebi u dupe i samo hoce da uniste sve so im stoji na putu da dodju do minerala koji kostaju ko svetog petra kajgana

A na drugoj strani imaom domorovce koji su svi jadni, nevini, zive u harmoniji sa prirodom, obozavaju sve i tako dalje...

Zaista mi se ne svijda ovako crno-belo podela na zlikovce i dobre momke...
MOzda to nije sve mozda ima jos nesto lai zaista mislim da je ovo moglo bolje da se uradi...

Evo sta bih ja uradio:

Sta bi bilo npr. da je planeta Zemlja unistena i da je prezivelo samo odredjen broj ljudi koji sada leti u svemirskom brodu u potrazi za novim domom. I oni nadju Pandoru i rese da je preuzmu, ali posto je vazduh na Pandori toksican za ljude oni moraju prvo da je preobrate u kiseonik, ali Na'vi ne mogu da zive na kiseoniku. I tako nastaje sukob izmedju njih...

I eto ga, film dobija potpuno petu dimenziju dramaticnosti posto sada znas da koja god strana pobedi, jedna strana gubi SVE. I zaista bi se osecala mnogo veca napetost i film vise nije tako crno-beo vec dobija nijansu sive...
A Na'Vi ne bih prikazao kao savrsena bica koja zive u skladu sa svime vec bih i njih prikazao kao bica sa svojim manama i mracnim tajnama...

Ne znam kako se Avatar zavrsava ali pretpostavljam da se zavrsava tako sto onaj zli porucnik biva izbacen iz helikoptera i gusi se i Zemljani napustaju Pansdoru dok ovaj lik ostaje u telu avog Avatara i zivi srecno i zadovoljno sa svojim novim plemenom verovatno posajuci vodja plemena na kraju...

E ako se film zaista tako zavrsava po meni je to glup kraj.
Zamisli npr. da je kraj da Na'Vi bivaju upotpunosti istrebljeni i da planeta biva opustosena i nunistena u potrazi da se izvuce sto vise onog minerala...
E TO bo bio dramatican kraj, koji bi pokazao kolika stoka ljudi zapravo umeju da budu!

I zaista se nadam da kraj vise tezi ma ovoj varijanti ali plasim se da je Kameron igrao na bezbedno i isao sa onom prethodnom verzijom...
 
veoma dobar zaplet...da se mozda ne skolujes za rezisera? ;)
Ali kad okrenes poenta je opet oko dobrica i negativaca, samo je ulog drugaciji..a to je od pojedinca do pojedinca..mozda je Kameron hteo da predstavi tj prenese sadasnje "pohlepe" ljudi koje se svakodnevno desavaju tj desavale su se.
Pravo da ti kazem..i ja bi voleo neki avangardniji kraj..ne nekim happy end stereotipom..al ko zna.. ;)
 
\

Ono sto se meni ne svijda je kako su karakterne osibine raspodeljene po likovima...
Na osnovu onoga sto sma ja video i zakljucio stvari stoje ovako

Znaci imamo ljude koji su ovde manje vise gomila g***** koji samo misle samo kako da nabiju pare sebi u dupe i samo hoce da uniste sve so im stoji na putu da dodju do minerala koji kostaju ko svetog petra kajgana

A na drugoj strani imaom domorovce koji su svi jadni, nevini, zive u harmoniji sa prirodom, obozavaju sve i tako dalje...

Zaista mi se ne svijda ovako crno-belo podela na zlikovce i dobre momke...
MOzda to nije sve mozda ima jos nesto lai zaista mislim da je ovo moglo bolje da se uradi...

Evo sta bih ja uradio:

Sta bi bilo npr. da je planeta Zemlja unistena i da je prezivelo samo odredjen broj ljudi koji sada leti u svemirskom brodu u potrazi za novim domom. I oni nadju Pandoru i rese da je preuzmu, ali posto je vazduh na Pandori toksican za ljude oni moraju prvo da je preobrate u kiseonik, ali Na'vi ne mogu da zive na kiseoniku. I tako nastaje sukob izmedju njih...

I eto ga, film dobija potpuno petu dimenziju dramaticnosti posto sada znas da koja god strana pobedi, jedna strana gubi SVE. I zaista bi se osecala mnogo veca napetost i film vise nije tako crno-beo vec dobija nijansu sive...
A Na'Vi ne bih prikazao kao savrsena bica koja zive u skladu sa svime vec bih i njih prikazao kao bica sa svojim manama i mracnim tajnama...

Ne znam kako se Avatar zavrsava ali pretpostavljam da se zavrsava tako sto onaj zli porucnik biva izbacen iz helikoptera i gusi se i Zemljani napustaju Pansdoru dok ovaj lik ostaje u telu avog Avatara i zivi srecno i zadovoljno sa svojim novim plemenom verovatno posajuci vodja plemena na kraju...

E ako se film zaista tako zavrsava po meni je to glup kraj.
Zamisli npr. da je kraj da Na'Vi bivaju upotpunosti istrebljeni i da planeta biva opustosena i nunistena u potrazi da se izvuce sto vise onog minerala...
E TO bo bio dramatican kraj, koji bi pokazao kolika stoka ljudi zapravo umeju da budu!

I zaista se nadam da kraj vise tezi ma ovoj varijanti ali plasim se da je Kameron igrao na bezbedno i isao sa onom prethodnom verzijom...

Da bih ti korektno odgovorio, morao bih da ti odam mnoge spoilere, tako da ću se truditi da ograničim što više mogu. Što se tiče crno-bijele slike, jeste da su oni kritičari koji ma se film nije svidio (izuzetno malobrojni, treba naglasiti) isticali dvodimenzionalnost stereotipnih likova. Međutim, što se tiče slike koju si ti prikazao, ona nikako nije prosto takva:

* Imamo osmoro ljudi koji su glavni likovi. Od njih, samo trojica su takvi negativci kakve si nazvao. Od njih, jedan je samo običan smrtnik, koji misli na pare i ni na šta drugo, korumpiran, ali koji zaista pokazuje humanost u filmu (i kajanje za grijehove), ako barem potisnute male tračke, koji su rezultat činjenice da mu je na dohvat toliko mnogo novca da može kupiti što god po želi. Iako su ga prikazali umnogo kao bezosjećajnog gada, ko može iskreno reći na ovom forumu da ne bi bio makar sličan njemu da nije u njegovim nogama? Što se tiče ostale dvojice, jedan od njih je poremećeni psihopata, pravi monstrum, a drugi je vojnik koji bi izvršio samoubistvo da takvo naređenje dobije. Dakle, uopšte ne mislim da su ljudi prikazani kao đubrad, pa niti da ova 3 negativna lika ne odražavaju lijepo sve varijacije filmskih negativaca.

* Naaviji su mnogo misteriozni, tako da nemamo podataka o njima - međutim, znamo da je među njima barem jedan 'negativac' - ljubomorni pokvarenjak kome je trebalo da pripadne Nejtiri, koja se sada nalazi u raskolu zaljubljena i u njega i u jednog od avatara. Kao što rekoh, vrlo malo informacija ima, ali on organski ne podnosi glavnok junaka i u svemu mu se protivi. Takođe, ako sam dobro shvatio, imamo i jednu osobu (koja je opet aluzija na vid Hrišćanske crkve - sa malo obrnutim ulogama, jer se javlja kod domorodaca, a ne kod tehnološki naprednije čovječje rase) koja smatra da su ljudi demoni koje treba pobiti sve odreda.

Što se tiče svih tih klasičnih tematika, oni su u skladu onome što sam već rekao - Kameron se potrudio da objedini sve postojeće SF teme i klišeje u jedan sveobuhvatni film, i to mu je, kako mi se čini, i uspjelo.

Takođe bih naglasio i da ideje koje se vrte oko filma, radnja, itd. su svi nebitni ako je film jednostavno - dobro urađen. Mislim realno, pogledajmo Matriks - da li je film toliko impresivan da često pozaboravljamo silne gluposti oko kojih se vrti i zbog kojih predstavlja jednog od najglupljih velikih hitova? :mrgreen: Pa uzmimo i samog Kamerona: Terminator. Robot koji putuje kroz vrijeme iz budućnosti u namjeri da ubije jednog klinca, koji treba da postane lider pokreta otpora protiv mašina koje osvajaju svijet od ljudi u ratu (i pri tom im loše ide)? :lol: Ili Osmi putnik? Film je, kako reče jedan kritičar, takav da je apsolutno predivan iako je gotovo svaka scena predvidiva. Štaviše, Aliens se smatra najboljim SF filmom ikada napravljenim! :eek: Tu treba zapaziti standardnu Kameronovu tendenciju da svaku scenu posmatra i ponovo pregleda kako bi film bio apsolutno perfektan, a kako se čini ostao je isti takav do današnjega dana ( http://latimesblogs.latimes.com/her...s-cameron-surrounded-by-nearly-a-dozen-c.html ).

Kao što vidimo, čini se da se Kameron uopšte nije mnogo promijenio, a ako su vam se svidjeli njegovi prethodni filmovi, tek onda će vam se sigurno svidjeti i Avatar. Ono što bih još naglasio jeste da je činjenica da specijalni vizuelni efekti često upropašćuju film. Vidimo dobar primjer i danas recimo u 2012, a tek je vrhunac filmova koji bukvalno žive na specijalnim efektima Transformers: Revenge of the Fallen. Međutim, upravo tu stupa na scenu Džejms Kameron. Nekako, on je jedini režiser koji izgleda prevazilazi tu neku granicu, i zbog koje svi njegovi filmovi (svi odreda oslanjajući se na specijalne efekte) upravo nekom posebnom Kameronovom čarolijom postanu predivni zbog FX-a, na primjerima od romantičnog Titanika do komedije Istinite laži, pa tek onda idu svi ostali faktori (a opet treba naglasiti: iako idu po prioritetu poslije, nikada, ama baš nikada ne budu loši) koji se ipak u Kameronovim filmovima perfektno uklapaju u slagalicu čiju kičmu sačinjava vizuelizacija.

Za kraj bih dodao da kraj uopšte nije takav kakav ti misliš i da tvoja ideja isključuje Avatar 2 i Avatar 3. ;) Ovo je ipak samo prvi dio i zaključenje samo jednog dijela priče, međutim za razliku od ostalih filmova koji čine ljude nervoznim što se tako malo otkrije, čini se da je Kameron učinio da je sasvim potpuno zadovoljavajući, što je samo još jedan plus. :ok:
 
Malo sam razocaran... nesto mi je tu nedostajalo. Kad ga budem ponovo pogledao mozda cu shvatiti zasto..
izgleda da sam previse ocekivao. Efekti su izvanredni, ali nije sve u tome.
Ocena bi bila 8/10
 
Film je neverovatan...ocekivao sam zaista mnogo..ali kad znate da ste dobili 3 puta vise od ocekivanog onda vam je jasno sve! FENOMENALNO! prvi film posle vise od 10 godina na kome sam bio gde je cela sala aplaudirala na kraju filma. ocena 9 ili 9.5 od 10!
 
jel neko zna cene karata u tuckwoodu i rodi?
EDIT: koliko sam video slike sale u kojoj se prikazuje avatar...ono je smesno u odnosu na usce..platno je dosta manje :(
 
Poslednja izmena:
Ok evo mene opet sa novim iskustvima, najvise oko nedoumica da li gledati u xpand3d (usce) ili dolby3d (roda, tuckwood). Dolby3d je sto se tice reprodukcije filma novija tehnologija i kvalitet je na nesto boljem nivou od xpanda, dok su same naocare kod xpand-a mnogo kvalitetnije. dolby naocare imaju manja sociva, i veliku provrsinu naocara zauzima crni ram koji blokira gledanje celog platna, tako da mozete biti u poziciji da morate konstantno da pomerate glavu. takodje, ako je na platnu neka dinamicna scena koja u sebi ima brzog pomeranja slike (a avatar ih ima dosta) naocare ce nekad imati tzv efekat duhova, tj slika ce se razlivati.
sve preuzeto i sazeto odavde:http://3dvision-blog.com/what-to-choose-imax-3d-versus-reald-versus-dolby-3d-for-3d-movies/ i http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=342286&page=29
 
JA i necu da ga gledam u 3D, zabole me za ona cuda da mi iskacu ispred ociju i da mi se vrti u glavi od onih kretenskih naocara...

Kada idem u bioskop idem da gledam film ne na ringispil...

Uostalom vec nosim naocare da bi bio u stanju da vidim na daljinu necu da nosim dva para naocara na glavi da bi bio u stanju da gledam prokleti film...
 
Odgledah i ja Avatar juce u Koloseju u XpanD 6D sali.Kratko o filmu.Zaista impresivan 3D svet je Kameron stvorio sa Pandorom.Zaite fotorealizam doveden skoro do perfekcije.Sam scenario je neoriginalan,ali nije los.No,to se vrlo brzo zaboravi i uziva se u audio-vizuelnom spektaklu.I da,ovaj film mora da se gleda u 3D-u.

E sad,moram da iznesem negativno iskustvo koje sam imao juce u Koloseju u TC Usce pre gledanja filma,koje je pokvarilo uzivanje u gledanju.Naime,misleci da film ima te dodatne specijalne efekte na stolicama,hteo sam da ga gledam u XpanD 6D sli.Ispostavilo se da nema tih efekata,vec "samo" 3D i svejedno je da li se gleda u XpanD 3D ili 6D sali.No ono sto je usledilo me navodi da kazem da u XpanD 6D salu ne idete nikad,vec samo u 3D.Posto nikad ne volim film da gledam previse blizu,vec na ako je moguce idealnoj udaljenosti,telefonski sam prilikom rezervacije karata trazio dalja mesta i dobio 10.red sedista 13 i 14.Medjutim kad smo dosli tamo,ispostavilo se da je mehanizam koji je zaduzen da pomera ta sedista sa "spec.efektima" pokvaren za mesta 11,12,13 i 14. u 10.redu.Sedista su bila zaglavljena u pognutom polozaju skroz nazad i u njima je bilo nemoguce sedeti.Odmah smo zvali razvodnicu,koja je rekla da ce operater pokusati da ih pomeri.Takodje je rekla da su juce takodje imali problema sa tim sedistima(!!!)Posto operater nije mogao pomocu mehanizma da ih pomeri,trazili su od mene i brata da fizicki na sliu pokusamo d aih pomerimo,sto smo i uradili,ali nije pomoglo.Na kraju je sisao i taj operater da i on fizicki pokusa,ali nije vredelo.onda nam on da parafraziram rece da sednemo tu kako znamo i umemo(!!).Razvodnica,koju pohvaljujem na trudu,nas je onda zamolila da nadjemo da sednemo gde ima mesta,sto nije bilo lako,jer je maltene sve bilo popunjeno.Na kraju smo seli u 4. redu i odatle gledali film,sto je definitivno preblizu,zato sam i rezervisao dalja mesta.Sve ovo je odlozilo projekciju za nekih 25min,sto je verujem mnoge iznerviralo.Totalno je neprofesionalno da izdaju mesta za koja se zna da nisu u funkciji.Dalje,sto ta mesta ne poprave.A i ovo nije prvi put da u Koloseju telefonom rezervisem jedna mesta a da na kraju moram da sednem na druga,sto rezervacije cini potpuno besmislenim.

Dakle pohvale za film i velika kritika za Kolosej bioskop u TC Usce.
 

Back
Top