"Ауфидерзен Дојчланд" Успон и пад Немачке!

Fasizam je nesto sto oduvek postoji...U Nemackoj je tada doziveo svoj zenit, ali daleko od toga da je Nemacka sada fasisticka...Fasizma najvise danas ima u drzavama kojima najvise ima nacionalizma, jer nacionalizam je jedan blazi oblik nacizma i kada se steknu uslovi predstavi se u pravom svetlu... Sva sreca te takva drustva nemaju moc one Nemacke pa da svetu naprave toliki problem..U njima su tek nemocni ljudi koji se raduju nesrecama drugih, tudjim ratovima, atomskim bombama itd...I ta nemoc da zlo ucine cini ih da se osecaju nevinima....
Nacizma danas jedino ima u arpapskim državama .
 
Кажу да је Немачка постала нова албанска држава , скоро сво становништво са Косова се налази у Немачкој , мислим да ће делити по енклавама

Nisu Nemcima problem Shiptari i ostali stranci. Problem je ovde u strukturnoj ekonomskoj krizi koja se posebno poostrila pocetkom ove godine, a kraj joj se ne nazire. Pitanje je da li i kako cemo prevazici nadolazecu krizu 2023. Ekonomskim slomom Nemacke, neupitno ce doci do sloma cele EU.
 
Ekonomskim slomom Nemacke, neupitno ce doci do sloma cele EU.
resenje bi bilo u nekoliko slojeva eu, bar 2, jer uniformno resenje za celu eu je nemoguce
Problem je ovde u strukturnoj ekonomskoj krizi
i zato se treba vratiti korak u nazad
strukturna kriza komplet zapada se ogleda u nerazumevanju promene koja je vec zadesila svet:
Conventional wisdom holds that geopolitical power is inevitably shifting from West to East. It isn't quite this simple. The real shift is occurring between three sources of power that are not so neatly geographic:
https://www.zerohedge.com/geopolitical/global-power-shift-isnt-west-east-its-not-simple
1. The commodity exporters
2. The mercantilist exporters of products
3. The consumer-importing nations
pa ka'e:

The second dynamic is mercantilism, the optimization of an entire economy for exports of value-added manufactured goods. This is the model adopted by Germany and Japan in the early 1950s: national policies were designed to subsidize and promote exports to other nations as the primary means of achieving high rates of growth.
i onda krize, - kako, zasto?
Currencies play a critical role in mercantilism. As long as the US dollar (USD) was strong and the mercantilist currencies were weak, everyone benefited: the exporting nations' goods were cheap in the U.S. and soon carved out a niche in U.S. markets. Since the mercantilist economies sought to limit imports, the strong dollar was not much of a drag on their growth.

In terms of expanding their tourist industries, the strong dollar was a rocket-booster: American tourists flocked to Europe, as the dollar went far in both Europe and Japan.

To enable its vast industrial production, Japan became a major importer of necessity: lacking oil / natural gas and minerals / ores, Japan imported raw materials and turned these commodities into higher-value goods.

All three dynamics changed dramatically in the 1970s and 1980s. The OPEC nations took control of pricing their hydrocarbon commodities
 
Poslednja izmena:
resenje bi bilo u nekoliko slojeva eu, bar 2, jer uniformno resenje za celu eu je nemoguce

i zato se treba vratiti korak u nazad
Potrošački sektor EU je u užasnom stanju. Pokazatelj poverenja potrošača u zemljama EU (Economic sentiment / Consumer confidence indicator Eurostat) je pao na dno kao iz doba COVIDa, ali ako je tada bio kratkoročni i iznenadni šok koji je trajao bukvalno mesec i po u akutnom obliku, sada je negativni trend konstantan.

Prema indikatoru poverenja potrošača, imali smo užasne pokazatelje u maju ove godine. Problem je dublji nego tokom najgorih perioda krize 2008-2009 ili dužničke krize 2011-2013 u Evropi.

Kolaps poverenja potrošača dešava se u svim zemljama Evrope – među velikim zemljama, najgora relativna slika je u Francuskoj i Holandiji. U Nemačkoj je veoma loše – ovde potrošači ocenjuju ekonomsku situaciju gore nego za vreme COVID - krize.

Ovde nisu važni samo relativni ekonomski pokazatelji, već i dinamika promena. Dakle, najdramatičniji pad je počeo u martu 2022. posle zaoštravanja geopolitičke konfrontacije Rusije i Evrope i zaoštravanja energetske krize.

Stopa ovog pada, tj. tromesečna promena poverenja potrošača u EU pokazuje najgoru dinamiku u poslednjih 25 godina, ne računajući COVID - šok.

Ekonomska kriza je ovaj put zagarantovana i neizbezna.

To je bilo 2009., 2012. i 2020. Kriza 2022-2023 je neizbežna i ova kriza će postati najjača.

Do sadašnjeg kolapsa doći će istovremenom konvergencijom nekoliko šokova odjednom – energetske, prehrambene, dužničke, strukturne, spoljnopolitičke i unutarblokovske krize.

Važna razlika u krizi 2022-2023 biće to što ovog puta nema manevarskog prostora. Tada je sistem bio preplavljen likvidnošću iz svih grana, sada ovo neće raditi – dugovi su enormni, inflacija je izmakla kontroli.
Ako je do sada mogao da radi QE, sada sve pare ovog sveta ne mogu dati rezultat ulivanjem u privredu.
 
malo bolje i zdravije nego po selendrama Misurija i Kvinlenda po USA, o Karolini i Misisipiju da ne pričamo....

2/3 Amerike koristi fiksni telefon i mašta o stabilnom internetu

a nadji ti da u Moskvi ili Jekaterinburgu neko živi u šatoru kao u Los Angelisu i Nueva Yorku

Prošao sam deo Rusije, dobar deo Belorusije i Ukrajine tako da nemoj pričati bajke kako se dobro živi. Dobro znam kako se živi u Деревне na 100 km od Moskve, kako se putuje električkom, ili plackartnim vagonom, šta mogu priuštiti i koji su problemi običnih ljudi.
Problem vas Rašista je što na sve načine pokušavate predstaviti Ruski mir koji ne odgovara stvarnosti na terenu.
 
Prema indikatoru poverenja potrošača, imali smo užasne pokazatelje u maju ove godine. Problem je dublji nego tokom najgorih perioda krize 2008-2009 ili dužničke krize 2011-2013 u Evropi.
...

To je bilo 2009., 2012. i 2020. Kriza 2022-2023 je neizbežna i ova kriza će postati najjača.
zar to nije jedna te ista kriza koja je samo odlagana sa QE, SAMO STO SMO ''SPASAVALI'' BANKARSKI SEKTOR, A SAD SVE REDOM?
Ako je do sada mogao da radi QE, sada sve pare ovog sveta ne mogu dati rezultat ulivanjem u privredu.
DA,
i onda se vracamo na postavku koju sam iskopirao u preth. postu da okidaci kriza 70-ih, 80-ih jesu 1. The commodity exporters, Rusija koja je naterana da se okrene indiji i kini, dok se istovremeno koristila zelena agenda za sabotazu ostatka sveta, tj.. zapada.
dugovi su enormni, inflacija je izmakla kontroli.
ja mislim da to nije problem, tj, da se tim problemom samo maskira promena koja se desava:

The power shift is complicated: from mercantilist and importing nations to commodity exporters, and from mercantilist exporters to the issuer of the strengthening currency, the U.S. dollar.

DAKLE OVAJ EKONOMSKO-VOJNI RAT PROTIV RUSIJE JE SVE SAMO NE TO- upravo je sve obrnuto od zvanicne price; Rusija je porazena raspadom SSSR-a, a sada je mi revitalizujemo na racun EU KOJU SVESNO ZRTVUJEMO, AMERIKA NISTA NE GUBI, NAPROTIV, vidi iznad, crveno isto.
One often under-appreciated reason why the Soviet Union collapsed was low oil prices in the late 1980s.
 
Poslednja izmena:
Prošao sam deo Rusije, dobar deo Belorusije i Ukrajine tako da nemoj pričati bajke kako se dobro živi. Dobro znam kako se živi u Деревне na 100 km od Moskve, kako se putuje električkom, ili plackartnim vagonom, šta mogu priuštiti i koji su problemi običnih ljudi.
Problem vas Rašista je što na sve načine pokušavate predstaviti Ruski mir koji ne odgovara stvarnosti na terenu.
Ma nisi ti video Rusiju ni na razglednici. Da jesi ne bi iznosio ove "standardne" nebuloze.
 
zar to nije jedna te ista kriza koja je samo odlagana sa QE, SAMO STO SMO ''SPASAVALI'' BANKARSKI SEKTOR, A SAD SVE REDOM?

DA,
i onda se vracamo na postavku koju sam iskopirao u preth. postu da okidaci kriza 70-ih, 80-ih jesu 1. The commodity exporters, Rusija koja je naterana da se okrene indiji i kini, dok se istovremeno koristila zelena agenda za sabotazu ostatka sveta, tj.. zapada.

ja mislim da to nije problem, tj, da se tim problemom samo maskira promena koja se desava:

The power shift is complicated: from mercantilist and importing nations to commodity exporters, and from mercantilist exporters to the issuer of the strengthening currency, the U.S. dollar.

DAKLE OVAJ EKONOMSKO-VOJNI RAT PROTIV RUSIJE JE SVE SAMO NE TO- upravo je sve obrnuto od zvanicne price; Rusija je porazena raspadom SSSR-a, a sada je mi revitalizujemo na racun EU KOJU SVESNO ZRTVUJEMO, AMERIKA NISTA NE GUBI, NAPROTIV, vidi iznad, crveno isto.
One often under-appreciated reason why the Soviet Union collapsed was low oil prices in the late 1980s.
To je onaj narativ, nama je ovo dobro... Ma hajde.
Nesto mi Pauvel nije bas bio optimistican na poslednjim sednicama FEDa.
Misljenje ovih dezurnih strucnjaka opste prakse u realnosti nije relevantno.

Cuj power shift im komplikovan? On ne da je komplikovan, on je nemoguc.
 
:hahaha:

Ne ti si!

Znam...istina boli kao i izgled rodnog grada velike propagandistkinje Skabaeve :D

Ako odemo na TWT recimo, tamo cu naci stotinak identicnih floskula "od 100 km od Moskve".... :hahaha:
Pa kako je moguce da svaki mamin pederko iz ekstremno siromasne Srbije ili nekih drugih balkanskih vukojebina hoda tako po Rusiji i drugim zemljama ZND?
Kakva vas to beda natera da idete u Rusiju?
Da nije turizam? Majke ti...:hahaha:

I na kraju, ajde i da ste nekim slucajem i bili u Rusiji, sta ste to vi trazili po ruskim selima odlazeci tamo na "jelektrichki"? Sto niste isli automobilima, recimo.

Koja je to verovatnoca da ste bas svi bili tako u Rusiji i videli kako se bedno zivi u ruskim selima?
Iz koje si ti vukojebine pa mozes da uporedis?

More chibe!
Mrsh botino!
 
To je onaj narativ, nama je ovo dobro... Ma hajde.
Nesto mi Pauvel nije bas bio optimistican na poslednjim sednicama FEDa.
Misljenje ovih dezurnih strucnjaka opste prakse u realnosti nije relevantno.

Cuj power shift im komplikovan? On ne da je komplikovan, on je nemoguc.
pa, komplet zapad zahvata kriza, ja samo projektujem sta ce biti na kraju, kako ce ko da izadje, a necemo svi jednako
mi smo vec podigli kamate, a nemacka se tek sprema dvokratno cak, dok mi planiramo vracanje na staro, opet idemo QE koje vi necete moci, pogledaj japan?
japan, a i nemacka zavise od The commodity exporters, a rusija jedanput okrenuta kini i indiji, vise im se ne vraca
amerika nije zavisna, vec smo mi samo sklonili trampa, da ne smeta zelenoj zaveri na koju se eu primila, a znamo da je nemoguca misija, narocito sada kada vape cak i za ugljem
power shift se vec desava ako je cena gasa duplirana, triplirana, i kao sto je niska cena doprinela slomu sssr-a, sada oni imaju neocekivani finansijski priliv za vodjenje rata
na drugom nivou se takodje desava, pogledaj samo japan kao lakmus papir za ono sto ceka nemacku i evro blok

and from mercantilist exporters to the issuer of the strengthening currency, the U.S. dollar.
 
pa, komplet zapad zahvata kriza, ja samo projektujem sta ce biti na kraju, kako ce ko da izadje, a necemo svi jednako
mi smo vec podigli kamate, a nemacka se tek sprema dvokratno cak, dok mi planiramo vracanje na staro, opet idemo QE koje vi necete moci, pogledaj japan?
japan, a i nemacka zavise od The commodity exporters, a rusija jedanput okrenuta kini i indiji, vise im se ne vraca
amerika nije zavisna, vec smo mi samo sklonili trampa, da ne smeta zelenoj zaveri na koju se eu primila, a znamo da je nemoguca misija, narocito sada kada vape cak i za ugljem
power shift se vec desava ako je cena gasa duplirana, triplirana, i kao sto je niska cena doprinela slomu sssr-a, sada oni imaju neocekivani finansijski priliv za vodjenje rata
na drugom nivou se takodje desava, pogledaj samo japan kao lakmus papir za ono sto ceka nemacku i evro blok

Slazem se ja sa tvojom percepcijom ove ekonomske krize, jedino sto mi smeta su te ofucane floskule tipo "SSSR pao zbog jevtine nafte". Pa SSSR je bio najmocniji upravo u onom periodu kad nikome nije izvozio ni gas ni naftu.
SSSR je srusen iznutra vestackim izazivanjem kriza unutar drzave. Kakva nafta, kakvi bakraci...
 
SSSR je srusen iznutra vestackim izazivanjem kriza unutar drzave. Kakva nafta, kakvi bakraci...
pa naravno da je srusen iznutra kada je vojska gladovala i slicno... ajde nemoj da pricas da se rusija od tada nije i te kako uzdigla? pitao bih te kako bi modernizovali armiju da nije ''srusen iznutra'', u komunistickoj privredi - nikako!
vi trebate da slavite sto je komunizam propao, a ne da zalite
zapad da je bio samo malkice takticniji i lukaviji sada bi rusija bila benziska pumpa za hilari i bulumentu, ali ne, zapad je isao djonom i zayebao se.

sad vam je lako kada energenti nisu glavni commodity, vec zito itd, pa mozete da sarate, ali zasto ne reci, merkantilci nisu zasluzili jeftine energente, vec smo mi ameri varali ceo svet da oni budu jeftini samo zbog rusije, da se ona ne uzdigne - sada je petro-dolaru kraj, i nije nas vise briga
 
Poslednja izmena:
pa naravno da je srusen iznutra kada je vojska gladovala i slicno... ajde nemoj da pricas da se rusija od tada nije i te kako uzdigla? pitao bih te kako bi modernizovali armiju da nije ''srusen iznutra'', u komunistickoj privredi - nikako!
vi trebate da slavite sto je komunizam propao, a ne da zalite
zapad da je bio samo malkice takticniji i lukaviji sada bi rusija bila benziska pumpa za hilari i bulumentu, ali ne zapad je isao djonom i zayebao se.

Rusija nikada nije, niti ce dostici onaj nivo razvoja koji je imao SSSR ( onako gadan i truo ) 1990. godine.
 
Jedno kontrapitanje:

Koliku je 1990. godine SSSR imao proizodnju aviona?
Koliko proizvede danas?

Imas li neku ideju?
ideja je da su proizvodili i ukrajinci, a kazahstanci imali kosmodrom, sssr je bio kudikamo veci od samo rusije danas
druga ideja je da su proizvodili vise vojne nego civilne avione, od tada, iz straha, pa da su zato kratki danas

uostalom, ne cveta cvece ni u nase preduzece, pocinjemo sa kaznjavanjem za otkazane letove i kasnjenja, eu bi trebala isto, vlada haos
 
ideja je da su proizvodili i ukrajinci, a kazahstanci imali kosmodrom, sssr je bio kudikamo veci od samo rusije danas
druga ideja je da su proizvodili vise vojne nego civilne avione, od tada, iz straha, pa da su zato kratki danas
Ne samo civilnu avijaciju raznatramo. Neumesno bi bilo porediti vojnu avijaciju, te fabrike danas skoro da vise ni ne postoje.
Tehnoloski gledano SSSR je mogao da napravi avio bez i jedne importne komponente. Danas Rusija mora mnogo toga da nabavlja iz uvoza.

DakleM, SSSR je 1980. godine proizveo 178 putnickih aviona.
Rusija 2019. godine cela 33 aviona ( 18 kom SSJ-100 + 2 kom. MC-21 i 13 kom. L-410UVP-E20 )
Sta ce da proizvedu ove i sledece godine bez uvoznih komponenti veliko je pitanje...

Avioindustrija je motor ekonomskog razvoja jedne zemlje, zar ne? Gde su tu kooperanti, raznorazni dobavljaci itd...
 

Back
Top