Astrološke teorije i filozofiranja

Deo teksta sa sajta "Tradicionalna (klasična) astrologija". N.K.K.:

"Ono što tradicionalnu astrologiju bitno razlikuje od moderne astrologije može se u najkraćem izneti u sledećem:

1. Postojanje jasnog kosmološkog poretka i doslednost u njegovom tumačenju. Moderna astrologija o ovom poretku ne vodi računa zbog čega su tzv. transsaturni (Uran, Neptun, Pluton i asteroidi) bez osnova našli svoje mesto u njoj.

2. Striktno razdvajanje zodijačkih kuća (znakova) po pitanju aspekata koje postoji u tradicionalnoj astrologiji, dok u modernoj astrologiji nije neophodno te prirodni kvaliteti planeta koji se u delu moderne astrologije poistovećuju sa zodijačkim znacima.

3. Upotreba specifičnih astroloških elemenata koje moderna astrologija ne poznaje ili ne primenjuje dosledno i celovito. Medju najvažnijima su: zodijačka i mundana dostojanstva i debilitacije, planetarne recepcije, primogeniture, detaljna, na mitologiji zasnovana tumačenja zvezda nekretnica i dr. Pored navedenih elemenata, tu su i neke zaboravljene metode prediktivnih ciklusa poput firdarija, ingresija, profekcija itd.

4. Najvažnija razlika između tradicionalne i moderne astrologije je u predmetu ove discipline i razumevanju prirode astrološke veze izmedju neba i Zemlje. Tradicionalna astrologija ima tačno definisan predmet dok moderna o ovome ne vodi računa jer se predmet moderne astrologije menja i proširuje sa gotovo svakim novootkrivenim objektom u bližem kosmosu. O prirodi astrološke veze astrolozi koji se bave modernom astrologijom, takodje, ne vode računa pa tako, ukoliko uopšte govore o ovoj temi, ovu vezu, kao što smo videli u tekstu, objašnjavaju kao uzročno-posledičnu, najčešće je opisujući kao silu koja nauci još uvek nije poznata i koja tek treba da bude otkrivena. Osnovno obeležje moderne astrologije je pored odsustva doktrinarne utemeljenosti i odsustva definisanog predmeta i nestabilna metodološka osnova koja se stalno menja i proširuje. Ovo je i osnovni razlog neprihvatanja i nerazumevanja astrologije od strane crkve i moderne nauke."
 
Znao sam da ćeš to citirati, to je bukvalno prvi google predlog. MOram priznati da sam razočaran. Iz tvoje priče deluje kao da imaš velike upućenosti u tematiku, ali mislim da je priča drugačija.

- Moderna astrologija naravno da vodi računa o svemu što čini astrologiju - astrologijom. Tvrditi drugačije je neznanje.

- Planete nisu što i Znakovi u modernoj astrologiji, ali imaju slične kvalitete. Upravo zbog toga određene planete su jače (dom.) u nekim znakovima, dok u drugim su slabije.

- Izvlačiti ma kakvu astrološku konciznost sa osnove mitoloških aspekata je upravo ono što ta spisateljica pokušava da ocrni, a to je period astrološke pomave u centralnoj Evropi nakon renesanse (tada je i nastalo poistovećivanje grčko-rimskih božanstava sa astrološkim terminima, dovodeći jedan skup gluposti koji se može okarakterisati današnjim Reality show programima po nivou znanja i kvaliteta). Mundana astrlogija je, naravno, deo moderne astrologije. Zodijačka dostojanstva, naravno, postoje u modernoj astrologiji. Tvrditi suprotno je smešno :) Da se vratim na koncizno (detaljno) izvlačenje na osnovu mitoloških pričica - AHAHAHAHAHAHAHA! Veću glupost nisam čuo u skorije vreme. Upravo su mitologije nastale na kontu tadašnjih znanja o astrologiji. Ceo grčki panteon je preuzet sa drugih mesta. Tvrditi da je Zevs = Jupiter = planeta Jupiter je smejurija.

- U poslednjem paragrafu spisateljica dokazuje da ta razlika postoji jedino u njenoj glavi, s obzirom da nije ni uspela da je definiše adekvatno. Tradicionalna astrologija ni u kom slučaju nema koncizno posmatranje na dela, ljude, događaje, već jedno vrlo površno, neadekvatno i arhaično posmatranje (sedam dana, sedam planeta, sedam duginih boja :roll: ).
S druge strane, apsolutno je netačno da moderna astrologija nema utemeljene osnove. Svako telo se posmatra, godinama, i istražuje njezin uticaj vremenom.
Takođe, sviđa mi se kako spisateljica kaže da nauka i religija ne priznaju ''modernu astrologiju'', k'o bajagi su otvorenih ruka ka tradicionalnoj. :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Ne, ja pratim te astrologe u jednoj grupi, nema veze sa google-om. Ne znam jesi li imao prilike da čitaš njihova prepucavanja sa modernim astrolozima i kritike, ismevanja i sl.
Pored njih sam upoznala i nekoliko, da kažem, učenika astrologije, koji su toliko bili oštri da gotovo nisu dali da se pominju planete kao što je Uran, Neptun i Pluton, nazivajući njihovo uvođenje besmislicom i skrnavljenjem astrologije.
 
Poslednja izmena:
Pa i ćorava koka nešto ubode, ali treba imati razum. Recimo, ovo je GOMILA proseravanja, tipično za vedske astrologe koji konstantno napadaju zapadnu astrologiju

1. Postojanje jasnog kosmološkog poretka i doslednost u njegovom tumačenju. Moderna astrologija o ovom poretku ne vodi računa zbog čega su tzv. transsaturni (Uran, Neptun, Pluton i asteroidi) bez osnova našli svoje mesto u njoj.

2. Striktno razdvajanje zodijačkih kuća (znakova) po pitanju aspekata koje postoji u tradicionalnoj astrologiji, dok u modernoj astrologiji nije neophodno te prirodni kvaliteti planeta koji se u delu moderne astrologije poistovećuju sa zodijačkim znacima.

3. Upotreba specifičnih astroloških elemenata koje moderna astrologija ne poznaje ili ne primenjuje dosledno i celovito. Medju najvažnijima su: zodijačka i mundana dostojanstva i debilitacije, planetarne recepcije, primogeniture, detaljna, na mitologiji zasnovana tumačenja zvezda nekretnica i dr. Pored navedenih elemenata, tu su i neke zaboravljene metode prediktivnih ciklusa poput firdarija, ingresija, profekcija itd.

4. Najvažnija razlika između tradicionalne i moderne astrologije je u predmetu ove discipline i razumevanju prirode astrološke veze izmedju neba i Zemlje. Tradicionalna astrologija ima tačno definisan predmet dok moderna o ovome ne vodi računa jer se predmet moderne astrologije menja i proširuje sa gotovo svakim novootkrivenim objektom u bližem kosmosu. O prirodi astrološke veze astrolozi koji se bave modernom astrologijom, takodje, ne vode računa pa tako, ukoliko uopšte govore o ovoj temi, ovu vezu, kao što smo videli u tekstu, objašnjavaju kao uzročno-posledičnu, najčešće je opisujući kao silu koja nauci još uvek nije poznata i koja tek treba da bude otkrivena. Osnovno obeležje moderne astrologije je pored odsustva doktrinarne utemeljenosti i odsustva definisanog predmeta i nestabilna metodološka osnova koja se stalno menja i proširuje. Ovo je i osnovni razlog neprihvatanja i nerazumevanja astrologije od strane crkve i moderne nauke."

Mogao bih da provedem četiri dana objašnjavajući svaki segment ovih rečenica kao i zbog čega su pogrešni, ali vidi se da se radi o tipičnom Dunning–Kruger efektu. Dakle, dno dna. Treba da spisateljicu bude sramota što piše toliko laži o modernoj astrologiji. NIje kao da je nekoga pa mnogo i briga od običnih ljudi po pitanju toga šta je ''prava astrologija'', ali jbg kada neko pretera više od Strelca onda je baš otišao u aut... Podseća me na sindrom Janje Todorović koja je jedno vreme bila pro-astrology, a onda 180 stepeni naglo, neptunovski, direct-pravoslavlje

https://www.bitno.net/vijesti/hrvat...ne-duhovnosti-istinskog-boga-od-laznoga-boga/

Nemam ni ja uzore, ali sam pohvatao mnogo toga kod MIlekića (isto Merkur u Strelcu).

I dalje mi je enigma zbog čega dobri astrolozi imaju Merkur u Strelcu.
 
Misliš zašto su dobri astrolozi Škorpije? :zcepanje:
Milekić je imao Me0Sa, Dupor isto Me u Strelcu, neko još? Tebi je enigma, tradicionalistima je normalno da kombinacija Merkur/Jupiter daje dobrog astrologa.

Setih se, letos sam sa jednim prijateljem slušala na terasi ovu Janju, bila je noć. Neko nam se od komšija prodrao: "Uz božju pomoć, može li to tiše?". :zcepanje: Izludeli smo ljude.
 
Merkur je u Padu u Strelcu. Ne ide. Jupiter je neka druga estetika.

Ali pitanje je da li je i do koje mere Merkur u padu u Strelcu.

Uran je normalno egzaltiran u Škorpiji, otud i javljanje potrebe za astrologijom kod Škorpija. Kaži ti to tvojim tradicionalistama u grupici. :hahaha:

Jupiter i Astrologija, što bi rekli ljudi u BL - niđe veze. Ku noć. :bye:

Ti vidi ako ima neki kvalitetan dokaz za tradicionalnu astrologiju. Daj da imamo barem neku uspešnu diskusiju u ovoj temi. Iz iskustva znam da su to većinom ljudi koji ugl. samo pljuju kada nešto ne razumeju. :lol:
 
Tri sata uutru je Plutonovo vreme, tu mu je egzaltacija (3 = Blizanac)

U astrološkom smislu, svaki Pluton na stepenima Blizanaca, Škorpije i Riba je opasan.

To su stepeni 3, 15, 27 za Blizance (otvoreno nasilje)
To su stepeni 8 i 20 za Škorpiju. (prikriveno nasilje, misteriozne okolnosti)
To su stepeni 12 i 24 za Ribe. (nesagledivo nasilje)

Samodestrukcija je simbol Plutona, pogotovo na tim stepenima.

Mars je bio na kobnom 18 stepenu u toj karti. Verovatno im je prošao pored Neptuna negde (obesiti)

a kakav je moj pluton na 29°20´ u devici, ali ipak u 4 kuci? i josh je na IC...
 
secam se da mi je neko vec rekao neshto u vezi mog interesovanja za astrologiju da ima veze sa uranom... poshto verovatno nije to shto je u chetvrtoj u vagi onda mora da je to shto ima trigone sa suncem i saturnom...

odo da radim neshto, treba u tri da zatvorim... pozzz...:bye:
 
bf693766f9e8237073413a8bf23dafca.jpg


Saturn u Strelcu (Štit sa dve Zmije, simbol Saturna) koju nosi Link.

Video-Igra koja je za rekordno vreme pokupila sve najbolje ocene na skoro svim gaming review sajtovima i časopisima

Mar 03 2017 izdata za Nintendo Edge. Konjunkcija Merkura, Neptuna i Sunca u Ribama. Uran i Mars zajedno u Ovnu. Pluton lagano prešao u 19. stepen Jarca.

 
Šta u horoskopu ukazuje na to da osoba voli ili ne voli vodu? Mislim na reke i kupališta.

Sve više primećujem da ljudi sa izraženim vatrenim elementom (kao na primer ja :zkez:) baš uživaju u svim aktivnostima u vodi. Isto tako sam primetila da Device nisu naročiti ljubitelji i vešti plivači. Ovo pišem isključivo iz mog iskustva.
 
Sad sam skontala da znam dvoje sa Marsom u Strelcu koji ne vole ni po plićaku da 'odaju. No ne verujem da je to do Marsa, u oba slučaja je Mesec u 8. polju, znaci Riba i Devica.
Meni je Mesec u 8. u Ovnu i plašim se vatre, vrelog ulja u tiganju i sl. Kad se nešto prži, ja pobegnem, isparim. A vode se ne plašim iako su me jednom spašavali iz rečnog brzaka kada sam bila mala. Baš nekada mislim da ću d'umrem od miline kada sam u vodi. Moj brat (Škorpija/Strelac, Mo u Ovnu) isto, ne zna se ko je luđi za vodom i plivanjem.
 
"Nigdje ne piše, a i rijetko koji astrolog će vam reći da umiremo u 8 polju ali da je sama smrt 7 polje.
Ako pratite tijek Sunce u zoru (život) ono se izdiže iznad obzora (ASC) , te smjerom obrnutim od kazaljke na satu se penje kroz 12,11, polje do MC-a te kako dan odmiče , tone u sutonu, do konačnog zalaska u 7 polju. Simbolika bračnog partnera je ujedno i simbolika smrti. Stelij u 7 polju govori o osobi koja umire za svoj cilj , ideju , dok vladar 7 pola opisuje - lokaciju, mjesto i način same smrti."

Fb stranica "Egzaktna astrologija" (D. Bažant)
 

Back
Top