Antropologija: Kastaneda

ovo je nemoguće,upravo ta samovažnost ih je i motivisala da dodju do ''potpune svesti'' il koje već nebuloze,to im je bilo važno pa su onda pokušali to i da ostvare

“Covek se u jogi bori – to je staza ratnika. Na stazi tantre,borba uopste nije potrebna. Pre je potrebno prepustanje,ali svesno. Joga je svesno gusenje zelje,a tantra je svesno prepustanje zelji. Tantra kaze:ma kakvi da ste,transcedentnost vam se ne suprotstavlja. To je rast : mozete se razviti da budete transcedentnost. Izmedju vas I stvarnosti nema razlike. Vi ste deo nje. Zato borba,sukob,suprotnost prirodi nisu potrebni. Treba da koristite prirodu,treba da koristite ono sto jeste da biste dosli iza.

U jogi je potrebna borba sa sobom da biste dosli iza. U jogi, svet I moksha (oslobodjenje)-vi kao ono sto jeste I ono sto mozete biti,dve su suprotstavljene stvari. Potisnite,borite se,ponistite ono sto ste da biste bili ono sto mozete biti. U jogi je odlazak “iza” smrt. Morate umreti da bi se vase pravo bice rodilo. U ocima tantre,joga je duboko samoubistvo:morate ubiti prirodnog sebe-svoje telo,svoje instinkte,svoje zelje,sve. Tantra kaze: prihvatite sebe onakve kakvi jeste. To je duboko prihvatanje. Ne stvarajte prazninu izmedju sebe I stvarnosti,izmedju sveta I nirvane. Ne stvarajte nikakvu prazninu!
Tantra kaze:budite svesni zelja. Ne stvarajte borbu.Krecite se medju zeljama potpuno svesni. I kada se tako krecete potpuno svesno,preobrazavate ih. U njima ste I niste u njima. Prolazite kroz njih ali ostajete nedodirnuti.
Joga je negacija ,tantra je potvrda. Joga razmislja u okvirima dvojstva:zato je tu I rec “joga”. Ona znaci staviti dve stvari u jedno,ujediniti dve stvari. Ali dve stvari su tu,dvojstvo je tu. Tantra kaze da nema dvojstva.

Ako postoji dvojstvo,ne moze se ujediniti. I ma koliko se trudili,ostace dvoje:ma koliko ih spajali,ostace dvoje. Borba ce se nastaviti I dvojstvo ce ostati. Ako su svet I bozanstvo dvoje,ne mogu se spojiti. Ako zaista nisu dvoje I samo se cini da su dvoje,samo onda mogu biti jedno. Ako su telo I dusa dvoje,ne mogu se spojiti. Ako ste vi I Bog dvoje nema mogucnosti da se spojite. Ostacete dvoje.
Tantra kaze da nema dvojstva : to je privid. Zasto onda pomagati prividu da jaca? Tantra kaze:zasto pomoci tom prividu dvojstva da raste? Resite to odmah! Budite jedno! Jedno postajete kroz prihvatanje,ne kroz borbu. Prihvatite svet,prihvatite telo,prihvatite sve sto je ukljuceno u taj process. Ne stvarajte neko drugo srediste u sebi jer za Tantru to drugo srediste nije nista drugo nego EGO.Zapamtite to!Ne stvarajte ego,budite samo svesni onoga sto jeste. Ako se borite,ego ce biti tu. Zato je tesko pronaci jogija koji nije egoista. Tesko je ! A jogiji mogu da nastave sa tvrdnjama da nemaju ego,ali oni ne mogu biti bez ega. Sam njihov process stvara ego. Borba je taj proces. Ako se borite ,morate stvoriti ego. I sto se vise borite,ego ce biti jaci. I ako pobedite u borbi,steci cete vrhunski ego.
….Mozete izabrati Jogu,mozete izabrati tantru. Postoje dve vrste osoba : osnovno,muske I zenske-ne bioloski ,vec psiholoski. Oni koji su u osnovi psiholoski muskarci-grubi,agresivni,ekstrovertni-biraju jogu za put.
Za one koji su u osnovi zene – osecajni,pasivni,nezni - Tantra je njihov pravi put.” OSHO

...

’’Ne doseže se Atman ni poukom, ni umovanjem, niti čestim slušanjem objave; samo koga on izabere, jedino taj ga može doseći, samo njemu Atman otkriva svoj pravi lik’’ (Upanishade, Katha Upanishad)
 
zanimljivo
ali svako ima ego,i ti jogisti i ti tantristi
svak radi sve iz NEKOG motiva,i tantristi imaju NEKI motiv koji godi njihovom egu,npr prija im to da se prepuste i ne bore,štagod,dakle ne može se iz te matice nikako izaći
i koji si ti od ta dva,pretpostavljam tantrista ali kako kad nisi žena :hahaha:
 
aj mi preporuči neke knjige ili tekstove za početnike,na fazon ovo čime se zamlaćuješ,buda,joga,hinduizam,tantra mantra tandara mandara,počo sam da se interesujem malo za to u zadnje vreme

- - - - - - - - - -

možda za početak neš o hinduizmu,to mi bilo zanimljivo otkad sam čito šopenhauera i skonto da se on ložio na tu,na one upanišade il kako već
naravno ako ima negde na srpskom poželjno je,iako znam odlično engleski al ne volim na njemu da čitam
 
“Covek se u jogi bori – to je staza ratnika. Na stazi tantre,borba uopste nije potrebna. Pre je potrebno prepustanje,ali svesno. Joga je svesno gusenje zelje,a tantra je svesno prepustanje zelji. Tantra kaze:ma kakvi da ste,transcedentnost vam se ne suprotstavlja. To je rast : mozete se razviti da budete transcedentnost. Izmedju vas I stvarnosti nema razlike. Vi ste deo nje. Zato borba,sukob,suprotnost prirodi nisu potrebni. Treba da koristite prirodu,treba da koristite ono sto jeste da biste dosli iza.

U jogi je potrebna borba sa sobom da biste dosli iza. U jogi, svet I moksha (oslobodjenje)-vi kao ono sto jeste I ono sto mozete biti,dve su suprotstavljene stvari. Potisnite,borite se,ponistite ono sto ste da biste bili ono sto mozete biti. U jogi je odlazak “iza” smrt. Morate umreti da bi se vase pravo bice rodilo. U ocima tantre,joga je duboko samoubistvo:morate ubiti prirodnog sebe-svoje telo,svoje instinkte,svoje zelje,sve. Tantra kaze: prihvatite sebe onakve kakvi jeste. To je duboko prihvatanje. Ne stvarajte prazninu izmedju sebe I stvarnosti,izmedju sveta I nirvane. Ne stvarajte nikakvu prazninu!
Tantra kaze:budite svesni zelja. Ne stvarajte borbu.Krecite se medju zeljama potpuno svesni. I kada se tako krecete potpuno svesno,preobrazavate ih. U njima ste I niste u njima. Prolazite kroz njih ali ostajete nedodirnuti.
Joga je negacija ,tantra je potvrda. Joga razmislja u okvirima dvojstva:zato je tu I rec “joga”. Ona znaci staviti dve stvari u jedno,ujediniti dve stvari. Ali dve stvari su tu,dvojstvo je tu. Tantra kaze da nema dvojstva.

Ako postoji dvojstvo,ne moze se ujediniti. I ma koliko se trudili,ostace dvoje:ma koliko ih spajali,ostace dvoje. Borba ce se nastaviti I dvojstvo ce ostati. Ako su svet I bozanstvo dvoje,ne mogu se spojiti. Ako zaista nisu dvoje I samo se cini da su dvoje,samo onda mogu biti jedno. Ako su telo I dusa dvoje,ne mogu se spojiti. Ako ste vi I Bog dvoje nema mogucnosti da se spojite. Ostacete dvoje.
Tantra kaze da nema dvojstva : to je privid. Zasto onda pomagati prividu da jaca? Tantra kaze:zasto pomoci tom prividu dvojstva da raste? Resite to odmah! Budite jedno! Jedno postajete kroz prihvatanje,ne kroz borbu. Prihvatite svet,prihvatite telo,prihvatite sve sto je ukljuceno u taj process. Ne stvarajte neko drugo srediste u sebi jer za Tantru to drugo srediste nije nista drugo nego EGO.Zapamtite to!Ne stvarajte ego,budite samo svesni onoga sto jeste. Ako se borite,ego ce biti tu. Zato je tesko pronaci jogija koji nije egoista. Tesko je ! A jogiji mogu da nastave sa tvrdnjama da nemaju ego,ali oni ne mogu biti bez ega. Sam njihov process stvara ego. Borba je taj proces. Ako se borite ,morate stvoriti ego. I sto se vise borite,ego ce biti jaci. I ako pobedite u borbi,steci cete vrhunski ego.
….Mozete izabrati Jogu,mozete izabrati tantru. Postoje dve vrste osoba : osnovno,muske I zenske-ne bioloski ,vec psiholoski. Oni koji su u osnovi psiholoski muskarci-grubi,agresivni,ekstrovertni-biraju jogu za put.
Za one koji su u osnovi zene – osecajni,pasivni,nezni - Tantra je njihov pravi put.” OSHO

...

’’Ne doseže se Atman ni poukom, ni umovanjem, niti čestim slušanjem objave; samo koga on izabere, jedino taj ga može doseći, samo njemu Atman otkriva svoj pravi lik’’ (Upanishade, Katha Upanishad)

Ne pravi misteriju od joge-od osamnajste sam jogin-ništa od ovog ne stoji,sve se to izmišlja za zgrtanje lovudže i to poput Ošoa-najstrašnije-na desetine Rolseva
u njegovim garažama...Brukanje joge.
A najvrednije u jogi je zdravlje koje donosi i to Pranajamom!
Ni jedan jogin sveta nije obolio od kancera-ja ne znam ni jednog! Aerobni metabolizam jogina ga čini nepodložnim mutogenim promena u ćelijama.
Farmakomafija ovo stalno zataškava-prokleti bili!
 
možda može da se kaže da je u tom tekstu lepo opisana razlika između puta borbe i puta prihvatanja.

ima raznih vrsta joge, i tantra joga je valjda joga...

gjana-joga (put znanja),
hata-joga (sistem fizickih vezbi),
bakti-joga (put ljubavi i predanosti),
karma-joga (put sluzenja i odredjivanja karme),
mantra-joga (put prociscenja ponavljanjem mantri),
radja-joga (sveobuhvatni put oslobadjanja uma do prosvetljenja),
tantra-joga (transformacija seksualne energije u spiritualnu)...

ti koliko sam shvatio radiš neku hata jogu?

možda i toltečka rekapitulacija može da se svrsta u to... vežba disanja uz prisećanje.

nemam ništa protiv toga.

ali neko preterano naprezanje i borba... mislim da to nije za mene.

"Kada se odreknete nečega, ostajete zauvijek vezani za to. Kad se borite protiv nečega, zauvijek ste vezani za to.
Sve dok se borimo s nečim, dajemo mu moć. Dajemo mu moć jednaku onoj koju utrošimo u toj borbi. Pokušajte
da shvatite pravu vrijednost nečega I neće vam biti potrebno da se odričete – jednostavno samo će vam ispasti iz ruku."

De Melo
 
Kundalini joga u kojoj praktikujem asane i pranajamu na moj način pri čemu tišina zamenjuje mantre...
I sve to u skladu s mojim psihićkim i fiziološko fizičkim potrebama...

- - - - - - - - - -

O da...Dosta toga se zove jogom,ali je mnogo toga ,od toga obićno foliranje i poziranje.Ja jogu upražnjavam isključivo sam...
 
Razmišljam, kako se čovek budi, taj duplikat se sam stvara?

To možda i jeste duša?

“ Sariputra je dosao kod Bude. On je mnogo I duboko meditirao, I tada su mu se mnoge vizije ukazivale, kao I svakom ko duboko meditira. On je poceo da dobija uvide raja, poceo je da vidi pakao, da uocava andjele, bogove, demone. A sve je to bilo tako stvarno, tako ubedljivo, da je on jednom dotrcao do Bude da mu kaze kako su mu se ostvarile takve I takve vizije. Buda mu je rekao : “ Nije to nista – samo snovi. Samo snovi !” Saraputra mu je na to odgovorio : “ To je bilo tako stvarno. Kako mogu reci da su to bili samo snovi? Kada sam video cvet u svojoj viziji, to je bilo mnogo stvarnije od sveta u prirodi. To je mirisalo, mogao sam ga dotaci. Sada kada tebe gledam, ti nisi stvaran kako je to bilo stvarno. Taj cvet je bio znatno stvarniji od tebe koji sedis preda mnom, kako onda ja mogu razlikovati sta je stvarno a sta su snovi?

Buda mu rece : “ To znaci da si postao centriran u trecem oku; san I stvarnost su postali isto. Sve sto budes sanjao, bice ostvareno, sve sto budes usnio bice kao stvarno, I obratno. “

Osho, knjiga tajni 1, 94

- - - - - - - - - -

‚‚Intelektualna životinja koja se pogrešno naziva čovekom, jeste mašina koju kontroliše legija‚‚JA''. Ovo ‚‚JA'' je pluralizovano. Sva ova ‚‚JA'' se izmedju sebe bore. JA koje se danas zaklinje na vernost Gnozi, zamenjeno je drugim koje mrzi Gnozu. JA koje danas obožava jednu ženu, kasnije je zamenjeno drugim koje je mrzi. Samo stvaranjem DUŠE utvrdjujemo jedan stalan princip svesti u nama. Onaj koji ima DUŠU živi svesno posle smrti. DUŠA se može stvoriti akumulacijom najsuptilnijih energija koje proizvodi organizam i njihovom kristalizacijom kroz krajnje napore kako bismo postali potpuno i definitivno samosvesni. Na nesreću, intelektualna životinja koja se naziva čovek glupo troši ove energije na porive, strahove, bes, mržnju, strasti, ljubomoru, itd.
Hitno je stvoriti svesnu volju, neophodno je podvrgnuti sve naše misli i dela UNUTRAŠNJEM SUDU. Samo tako možemo stvoriti ono što se zove DUŠA. Potrebno je da duboko poznajemo sami sebe da bismo stvorili DUŠU.''

Samael Aun Weor

setih se i ovog...

“Kristalizacija

Kada se takva posebna materija akumulira u dovoljnim količinama, može početi da se kristalizuje, kao što počinje so da se kristalizuje u vodi kad se doda iznad određene proporcije. Kad je veći deo fine materije akumuliran u čoveku, dolazi trenutak kad novo telo može da se oblikuje i kristalizuje u njemu: do nove oktave, više oktave. Ovo telo, često zvano astralno, može da se formira samo od ove posebne materije i ne može da nastane nesvesno. U običnim uslovima, ova materija može da se proizvede u organizmu, ali se iskoristi i izbaci.

Putevi

Izgraditi to telo unutar čoveka je cilj svih religija i svih škola, svaka religija ima svoj poseban način, ali je cilj uvek isti.
Postoji mnogo puteva za dostizanje tog cilja. Izučavao sam oko dvesta religija, ali ako bi morale biti klasifikovane, rekao bih da postoje samo četiri puta.
Kao što već znate, čovek ima mnogo specifičnih centara. Uzmimo četiri od njih: kretanje, mišljenje, osećanja i formativni aparat.
Zamislite čoveka kao stan sa četiri sobe. Prva soba je naše fizičko telo i odgovara vozilu u drugom primeru koji sam dao. Druga soba je emocionalni centar, ili konj; treća soba, intelektualni centar, ili vozač; i četvrta soba, gospodar. Svaka religija razume da je gospodar odsutan i traži ga. Ali gospodar tu može biti samo ako je stan namešten. Pre prijema posetilaca, sve sobe treba da budu nameštene.
Svako to radi na svoj način. Ako čovek nije bogat, namešta svaku sobu posebno, malo-po-malo. Da bi namestio četvrtu sobu, pojedinac prvo mora namestiti ostale tri sobe. Četiri puta se razlikuju po redosledu kojim se tri sobe nameštaju.
Prvi put počinje sa nameštanjem prve sobe itd.“

Gurđijev, „Pogledi iz stvarnog sveta“

...

"Citav zivot pojedinca nije nista drugo do proces radjanja samoga sebe.I zaista,trebalo bi da smo u potpunosti rodjeni kada umiremo.Mada je to tragicna sudbina vecine pojedinaca,da umru pre nego su rodjeni."

Erih From

...

:think:
 
mislim da je coco bill lepo dalje objasnio:

"To su takozvana 4 tela u čoveku, ali se u raznim religijama drugačije zovu.

Recimo, prvo telo (fizičko ili kočija) u ezoteričnom hrišćanstvu se zove grešno telo, drugo telo (emocionalno ili konj) se zove prirodno telo, treće (intelektualno ili vozač) se zove duhovno telo i četvrto (svest ili volja, gospodar) se zove sveto telo.

Na Tibetu postoje budistički hramovi koji su izgrađeni po ovom sobnom modelu koji je Gurđijev opisao, s tim što su sobe izgrađene u obliku koncentričnih krugova koji se nalaze jedan u drugom. Svaki krug je namenjen za određeni nivo svesnosti.
Posetioci koji dođu u hram imaju pristup samo u prvi krug, za ostale ni ne znaju da postoje."

coco bill

- - - - - - - - - -

s tim što ja možda ne ojačavam tu svesnu volju, nego se prepuštam vođstvu intuicije itd.

to je možda ta razlika između puta borbe i puta prihvatanja.

- - - - - - - - - -

setih se i ovog:

“Mudrac, ne trazeci nikakav cilj, postize sve stvari ; on se ne mesa u poslove svoga tela, i tako telo radi bez trvenja. Zato sto se on ne bavi svojim licnim ciljevima, ovi se jednostavno desavaju.”

Lao Ce

...

Taoizam mi se dopada.
 
mislim da je coco bill lepo dalje objasnio:

"To su takozvana 4 tela u čoveku, ali se u raznim religijama drugačije zovu.

Recimo, prvo telo (fizičko ili kočija) u ezoteričnom hrišćanstvu se zove grešno telo, drugo telo (emocionalno ili konj) se zove prirodno telo, treće (intelektualno ili vozač) se zove duhovno telo i četvrto (svest ili volja, gospodar) se zove sveto telo.

Na Tibetu postoje budistički hramovi koji su izgrađeni po ovom sobnom modelu koji je Gurđijev opisao, s tim što su sobe izgrađene u obliku koncentričnih krugova koji se nalaze jedan u drugom. Svaki krug je namenjen za određeni nivo svesnosti.
Posetioci koji dođu u hram imaju pristup samo u prvi krug, za ostale ni ne znaju da postoje."

coco bill

- - - - - - - - - -

s tim što ja možda ne ojačavam tu svesnu volju, nego se prepuštam vođstvu intuicije itd.

to je možda ta razlika između puta borbe i puta prihvatanja.

- - - - - - - - - -

setih se i ovog:

“Mudrac, ne trazeci nikakav cilj, postize sve stvari ; on se ne mesa u poslove svoga tela, i tako telo radi bez trvenja. Zato sto se on ne bavi svojim licnim ciljevima, ovi se jednostavno desavaju.”

Lao Ce

...

Taoizam mi se dopada.

 
Na Tao putu čovek nikad neće stići do bogova!
Ostaće blizak svojoj propasti...

Put radoznalog istraživača koji stremi zvezdama i svom poboljšavanju ka sticanju sveznanja,svemoći i dugovečnosti (večnosti) kvalifikuje
ga ,zasad polubožanstvom,a uskoro i bogom! Nije to baš onaj Ničeov Nadčovek,ovaj oboženi čovek je pre kreator i sebe i svetova
nego moćni gospodar.
Obožena civilizacija ljudi će takođe birati svoj put.
 
Zamislite čoveka kao stan sa četiri sobe. Prva soba je naše fizičko telo i odgovara vozilu u drugom primeru koji sam dao. Druga soba je emocionalni centar, ili konj; treća soba, intelektualni centar, ili vozač; i četvrta soba, gospodar. Svaka religija razume da je gospodar odsutan i traži ga. Ali gospodar tu može biti samo ako je stan namešten. Pre prijema posetilaca, sve sobe treba da budu nameštene.
Svako to radi na svoj način. Ako čovek nije bogat, namešta svaku sobu posebno, malo-po-malo. Da bi namestio četvrtu sobu, pojedinac prvo mora namestiti ostale tri sobe. Četiri puta se razlikuju po redosledu kojim se tri sobe nameštaju.
Prvi put počinje sa nameštanjem prve sobe itd.“

Gurđijev, „Pogledi iz stvarnog sveta“

evo, setih se i ovog.

„Počeo si da učiš nauku čarobnjaka. Nemaš više vremena za povlačenje ni za kajanje. Imaš samo vremena da živiš kao ratnik i da se trudiš da stekneš strpljenje i čvrstu volju, hteo ti to ili ne hteo."
„Kako se ratnik trudi za to?"
Don Huan je dugo razmišljao pre nego što je odgovorio.
„Mislim da se o tome ne može uopšte govoriti", reče naposletku. „Naročito ne o volji. Volja je nešto sasvim izuzetno. To se zbiva tajanstveno. Ne može se nikako objasniti kako se čovek njom služi, osim što se može reći da se pomoću nje postižu zapanjujući rezultati. Možda je prvo od svega što čovek treba da čini to da postane svestan da može razvijati svoju volju. Ratnik to zna pa čeka i dalje na to. Ratniku to međutim ne pada teško; on zna da čeka na svoju volju.
„Moj dobrotvor mi je rekao da je ratnik svestan da čeka i da zna na šta čeka. I ti si svestan da čekaš. Bio si sa mnom godinama, a ipak ne znaš na šta čekaš. Običnom čoveku je veoma teško ako ne i nemogućno da zna na šta čeka. Ali ratniku je to jasno; on zna da čeka na svoju volju."

Odvojena stvarnost
 

Back
Top