Antropologija: Kastaneda

pitanja koja sebi postavljam su sledeća:

- šta se radi tako dugo vremena u svemiru, "večno"?
- to je jako dugo vremena koliko sam shvatio, reče kastaneda "Za čarobnjake koji žive suočeni sa večnošću, pet godina ili pet milenijuma su ništa."
- šta ako mi sve to dosadi, ako se smorim?
- možda bih od svega toga zabo kliničku depru ili nešto, posle, ne znam, možda nekih 500 godina?
- a orao možda neće više hteti da me "kljucne"?
- orao je tu zbog nečeg, sa nekim razlogom?
- šta ako se od svog tog "putovanja po svemiru" pretvorim u tzv. letača?

eto, to su mi neka razmišljanja.

- - - - - - - - - -

što se putovanja tiče, mislim da sam tu u lao ce fazonu:

"On ide k sebi i napušta vanjsko."
 
a jel može nešto između?

Pogledajte prilog 464189

ovako nešto?

...

„Nemoj birati: budi samo u sredini. U sredini je Istina. Na jednoj strani je zivot, a na drugoj smrt; ova energija, koja ide sredinom, koja ide izmedju, je Istina. Nikada nemoj birati jer biranje znaci izbor jedne strane na stetu druge. Biti u sredini znaci biti oslobodjen biranja. Ti ces se tako lisiti svih nepotrebnih stvari. Kada nisi okrenut izbirljivosti, ti vise neces patiti. Covek je ojadjen samo zbog mogucnosti izbora. Zato nemoj birati. Samo budi!

To je zaista tesko, izgleda nemoguce – ali vredi pokusati. Uvek kada imas dve mogucnosti, pokusaj da budes u sredini. Malo po malo ces doziveti taj osecaj, taj “ukus”.Kada jednom budes spoznao osecanje bitisanja u sredini, ( a to je jedna veoma delikatna stvar :nesto najfinije u zivotu), kada jednom to budes osetio, nista te vise nece moci uznemiriti, nista ti vise nece donositi patnju. Tada ces bitisati bez pacenja. To je upravo pravo znacenje sanijasa: bitisati bez patnje. Bitisati bez patnje znaci ziveti bez izbirljivosti – zato budi u sredini. Buda je prvi to otkrio, izumeo je svesni nacin da budete uvek u sredini. “

Osho



„A jogiji mogu da nastave sa tvrdnjama da nemaju ego,ali oni ne mogu biti bez ega. Sam njihov process stvara ego. Borba je taj proces. Ako se borite ,morate stvoriti ego. I sto se vise borite,ego ce biti jaci. I ako pobedite u borbi,steci cete vrhunski ego.“

Osho

Naravno da moze izmedju, i milion slojeva tj. nijansi izmedju, ali sve to je samo igra i manipulacija uma.

Osho nije relevantan za ovu pricu jer nije ratnik, i jer ga nije zanimalo ono sto zanima nove vidovnjake. To je isto kao da si citirao nekog mesara ili astronauta u vezi ove price, ni jedan ni drugi nemaju veze sa njom.
 
pitanja koja sebi postavljam su sledeća:

- šta se radi tako dugo vremena u svemiru, "večno"?
- to je jako dugo vremena koliko sam shvatio, reče kastaneda "Za čarobnjake koji žive suočeni sa večnošću, pet godina ili pet milenijuma su ništa."
- šta ako mi sve to dosadi, ako se smorim?
- možda bih od svega toga zabo kliničku depru ili nešto, posle, ne znam, možda nekih 500 godina?
- a orao možda neće više hteti da me "kljucne"?
- orao je tu zbog nečeg, sa nekim razlogom?
- šta ako se od svog tog "putovanja po svemiru" pretvorim u tzv. letača?

eto, to su mi neka razmišljanja.

Ne radi se ni u kakvom svemiru, radi se tamo gde si. A sta se radi? Istrazuje se i cudi se. Za ovo drugo, da bi bilo sta "dosadilo ili smorilo", potrebno je da je covek u ropstvu uma, ratnici to nisu.
 
možda zavisi kako se na to gleda - pretpostavljam da bi se moglo dugo raspravljati o tome kakav je koji put, ko je ratnik, šta je ratnik itd. ali nisam trenutno nešto previše raspoložen za to.
poštujem učenje don huana, ako se to učenje može tako nazvati.
razmatram alternative.
nije li tako rečeno, da se tonal mora upoznati sa alternativama?
valjda svako ima neki svoj put i ritam.
šta je bolje?
udah ili izdah?
ko sam ja da sudim o tome.
ako neko želi da putuje svemirom u potrazi za sobom, ko sam ja da sudim.
mada ostaje pitanje (ako je to tačno) zašto je kastaneda spaljen posle smrti, ako je rekao “Ako ozbiljno želite da kaznite osobu, sahranite je u urni sa pepelom, njena izgubljenost će biti beskrajna.“

a ima i ona „zvrčkica“...

mislim da u knjizi:

The Secret of the Plumed Serpent
Further Conversations with Carlos Castaneda
Armando Torres

postoji jedna mala „zvrčkica“.

kaže kastaneda toresu:

"What I’d like you to do is go to the world of the ancient seers and ask them a
series of questions. I’ll prepare a list later and give it to you.
But you must take care,” he went on, “because they are wicked sorcerers, dark
and living in a permanent state of war, and they will try to kill you. To survive, you’ll
have to offer them something that interests them. Making them listen will be your only
chance of escaping in one piece."
"And what can I offer them?” I asked, trying to hide my fear.
"They are only interested in expanding their egos. They are so full of selfimportance
that they have focused all their evil deeds of sorcery on that particular goal,
entering worlds of a nature that makes them seek at any cost the type of energy that is
most suitable for supporting their insatiable egos.

To attract their interest, you must offer them something that inflates their selfimportance
to unimaginable levels. Something like a cult, which would be guaranteed to
nourish it. You must convince them that they will gain more by letting you go than
keeping your energy.
Promise them a reportage in which they and their stories will play central part. If
you succeed, you might come to an agreement with them."
"Why in the form of a cult?” I asked. “Is there no other way?”
"Yes,” Carlos replied. “Letting yourself be caught!
Those sorcerers have developed the morbid aspects of their personalities, such as
the taste for ritual, fixations, devotion and self-pity. Their character has a tendency
towards what might be described as ‘mystical’; it is their desperate attempt to restore
their unity.
The only way to win their favour is to present them with edifices even more
morbid than those they already worship, so that they see the momentary sacrifice of
energy as an investment that will disproportionately enhance their future possibilities.
Ritual and religious behaviour is the only way to produce the amount of energy those
aberrations require in order to achieve their dark goals."

kasnije, tores upoznaje izvesnu grupu, koju je, valjda, jako zavoleo.

...

inače, Osho pominje tehniku sličnu rekapitulaciji u svojoj „knjizi tajni 1“, prepisao sam neke delove.


Ovo je jedna veoma temeljna tehnika. Ona je bila veoma mnogo korišćena, posebno od strane Bude. Postoje mnogi oblici ove tehnike. Ti možeš naći svoj pristup ovoj tehnici. Na primjer, upravo prije no što ćeš utonuti u san, nastoj da se vratiš kroz sjećanje unazad u protekli dan – UNAZAD. Nemoj to započeti od jutra, počni da se prisjećaš od tog trenutka, od trenutka u kojem si tada, od samog kreveta, od zadnjeg čina, i onda počni da se vraćaš natrag ka ujutru.
...
Na primjer, popodne te je neko uvrijedio. Osmotri sebe, osmotri svoju formu u tom trenutku kada te je neko uvrijedio – ali tada ostani promatrač. Nemoj da dopustiš da budeš upleten u to; nemoj se dati ponovo naljutiti. Ako dopustiš da se ponovo ljutiš, ti si se onda poistovijetio sa time. Ti si tada ispustio osnovnu poruku meditacije.
...
Kada osjetiš da si se uklopio sa tom tehnikom, da to možeš praktikovati, posle jedne nedelje korišćenja te tehnike, probaj da to primeniš na čitavu tvoju prošlost.
...
Nastoj da prodireš, i prodireš, da ulaziš sve dublje u svoju prošlost i da pronalaziš najmanju stvar iz prošlosti koje se možeš sjetiti.
Ti ćeš biti time iznenađen.
...

Osho, Knjiga tajni 1 (297 – 305)

************************************************** ************************************************** *************

Ošo o svojoj varijanti tehnike:

„To je jedna duboka katarza. Ako budeš u mogućnosti da to obavljaš svakodnevno, ti ćeš onda biti znato boljeg zdravlja, neka nova svježina će doći u tvoj život. A ako uspijemo da djecu naučimo tim dnevnim aktivnostima, ona se nikada neće opterećivati svojom prošlošću. Ona nikada neće imati nikakvu potrebu da se osvrću ka prošlosti. Djeca će uvije biti ovdje i sada.“

Osho, Knjiga tajni 1 (299)
 
a ima i ona „zvrčkica“...

kaže kastaneda toresu:

"What I’d like you to do is go to the world of the ancient seers and ask them a
series of questions. I’ll prepare a list later and give it to you.
But you must take care,” he went on, “because they are wicked sorcerers, dark
and living in a permanent state of war, and they will try to kill you. To survive, you’ll
have to offer them something that interests them. Making them listen will be your only
chance of escaping in one piece."
"And what can I offer them?” I asked, trying to hide my fear.
"They are only interested in expanding their egos. They are so full of selfimportance
that they have focused all their evil deeds of sorcery on that particular goal,
entering worlds of a nature that makes them seek at any cost the type of energy that is
most suitable for supporting their insatiable egos.



kasnije, tores upoznaje izvesnu grupu, koju je, valjda, jako zavoleo.

I sta je tu zvrckica, tj. sta ti nije jasno u vezi s tim? Radi se o grupi koja je bliska drevnim carobnjacima, i koji u sustini nemaju blage veze sta rade.
 
To je glupost, Karlos je otisao celokupan, nije ostalo nikakvo telo za spaljivanje.

nemam pojma.
wikipedia kaže "There was no public service; Castaneda was cremated and the ashes were sent to Mexico."
mogu samo da pretpostavim da ti možda imaš neke informacije iz prve ruke ili nešto, čim sa takvom sigurnošću i samopouzdanjem iznosiš takvu tvrdnju.


I sta je tu zvrckica, tj. sta ti nije jasno u vezi s tim? Radi se o grupi koja je bliska drevnim carobnjacima, i koji u sustini nemaju blage veze sta rade.

a po ovom komentaru mogu samo da pretpostavim da ti nisi uopšte pročitao tu knjigu.
da, grupa koju je tores, valjda, jako zavoleo, takođe, na kraju knjige, "napušta ovaj svet".
mada, možda si u pravu, možda stvarno "nemaju blage veze sta rade."
nemam pojma.
 
Poslednja izmena:
pokušaću detaljnije da objasnim svoje razmišljanje.

razlog zbog kojeg se ja verovatno ne bih usudio da loše pričam/pišem o toj grupi je sledeći:

prikazani su kao healeri koji pomažu ljudima.

There, we
were instructed in the commandments of energy or the Ten Commandments of the
healers, which are:
* Be good.
* Be honest.
* Be moral.
* Be true.
* Be impeccable.
* Be patient.
* Be detached.
* Do good.
* Cultivate energy.
* Cultivate Silence.

...

pitanja su sledeća:

zašto je kastaneda rekao toresu to što je rekao?
možda se zezao?
zašto je kastaneda spaljen posle smrti, ako je spaljen?
možda nije?
a možda je ustvari hteo nešto da nam poruči?

maybe i don't really wanna know...

...

anyway, postaje mi malo mučno više raspravljati o ovom.

baj, baj...
 
nemam pojma.
wikipedia kaže "There was no public service; Castaneda was cremated and the ashes were sent to Mexico."
mogu samo da pretpostavim da ti možda imaš neke informacije iz prve ruke ili nešto, čim sa takvom sigurnošću i samopouzdanjem iznosiš takvu tvrdnju.




a po ovom komentaru mogu samo da pretpostavim da ti nisi uopšte pročitao tu knjigu.
da, grupa koju je tores, valjda, jako zavoleo, takođe, na kraju knjige, "napušta ovaj svet".
mada, možda si u pravu, možda stvarno "nemaju blage veze sta rade."
nemam pojma.

Kakva jbt vikipedija =)) pa pisalo i na tarabi p... pa onaj slomio k...

Ljudi iz njegovog okruzenja su rekli da je Karlos otisao kao i ostali carobnjaci iz njegove loze, a to znaci "sa sve patikama"...tako da nema nikakvog tela iza koje ostaje. Prica o kremiranju je glupost.

Grupa koju je Tores zavoleo je naginjala drevnim carobnjacima, sa ritualima i ostalim sranjima...tako da tesko da su napustili ovaj svet onako kako treba, osim ako se nisu usput svi preobratili i promenili smer, a to je tesko. Doduse, ja bih voleo da jesu.
 
Pozdrav
Nadam se da netko od vas zna njemacki, jer pod ovim linkom,
https://www.matrixblogger.de/suche-nach-erleuchtung/
mozete nadji iskustva i veoma dobre informacije, koje sve nas zanimaju, sve nas koji se bave da dostignu svoju cjelinu.

Ovi djelovi od Jonathan Dilas opisuju njegovo traganje za slobodom u mogucim stvarnostima, u alternativnim stvarnostima, koje on svjesno i kroz svoju namjeru dozivljava.

Na tim putovanjima upoznava jednog covjeka kojeg on zove, stari covjek, taj stari mu pokazuje kako da dostigne svoju cjelinu.

Iako se ne spominje toltesko ucenje, ali sta taj stari covjek njemu prica zvuci veoma o tome, kao sto mu kaze da mora da stvori kopiju samog sebe od sjecanja, jer bez te kopije nece nikada moci napustiti level 1, ili da Jonathan dolazi do ruba levela1 i vidi level 2 ali ga sprjecava ogromni zid, koji nemoze proci.

Svakako su tu veoma vazne informacije u njegovim iskustvima, imam kontakt s Jonathanom i razmisljam da ga pitam dali ima interes da se njegovi tesktovi prevedu za nase podrucje, do tad oni koji znaju njemacki, uzivajte i cudi te se.


Ovo je njegov Youtube: https://www.youtube.com/user/JonathanDilas/videos
 
Krajnji cilj toltečkog učenja

Hajde da malo pišemo o krajnjem cilju toltečkog učenja.

Krajnji cilj toltečkog učenja je da prolete pored nekakvog orla koji valjda jede svest, i da tako sačuvaju svest i žive "večno" koliko sam shvatio.

“To je krajnji cilj rekapitulacije: napraviti duplikat, i biti spreman za odlazak. Ne morate biti čarobnjak kako bi ste shvatili važnost svega ovoga. Umreti u bedi je očajan način umiranja. S druge strane, imati duplikat koji će te ponuditi Orlu vam garantuje da će te biti sposobni da nastavite dalje.”, kaže Kastaneda u „Susretima sa Nagualom“, Armanda Toresa.

Odavno sam odustao od tog cilja.

Ono što me zanima je biti ovde i sada.

...


Ko želja nema za svetom ovim, za svetom narednim,
takvoga bez strasti, nesputanoga, ja bramanom zovem.

Buda
 
“Don Huan je govorio kako neki ljudi od znanja, posle života besprekorne borbe, odlučuju da ostanu, dok drugi nestanu poput daška vetra u beskraj.”

“Stvar koja čini da se neki ratnici bore da ostanu je nešto što nema veze sa ličnim brigama. Prpadanje lozi moći povlači vezanosti tako duboke prirode da naša ličnost biva poništena. Ona postaje samo nevažni detalj u energetskoj strukturi koju novi vidovnjaci nazivaju ‘Pravilo’.”

“U takvoj situaciji, za ratnika više ne postoji individualni izbor, pravilnije rečeno. Sve što on može učiniti je da prihvati svoju sudbinu i ispuni komande Pravila; bilo šta drugo će dovesti samo do njegove propasti.”

Tores, Susreti sa Nagualom
 
nemam pojma.
wikipedia kaže "There was no public service; Castaneda was cremated and the ashes were sent to Mexico."
mogu samo da pretpostavim da ti možda imaš neke informacije iz prve ruke ili nešto, čim sa takvom sigurnošću i samopouzdanjem iznosiš takvu tvrdnju.




a po ovom komentaru mogu samo da pretpostavim da ti nisi uopšte pročitao tu knjigu.
da, grupa koju je tores, valjda, jako zavoleo, takođe, na kraju knjige, "napušta ovaj svet".
mada, možda si u pravu, možda stvarno "nemaju blage veze sta rade."
nemam pojma.

Ne zaluđujte se:To su bila samo duhovna lutanja-zaista je kremiran leš Kastenede. Da li duhovni duplikat
i dalje postoji? Naravno,ali i original duše njegove...Ja ne bih pravio svoj duplikat!
 
Sanjajući Dvojnik

“U dohvatu našeg delokruga opažanja, postoji sila odvojena od onog što nazivamo ‘sobom’, koja se može otkriti preko sanjanja. Ta sila može postati svesna sebe, apsorbovati principe naše ličnosti i delovati samostalno. Osećaj koji se javlja kada imamo posla sa njom se ne može opisati, zato što je to jedno neorgansko biće.
“Neorgansko?”
“Naravno! Mi nazivamo našu svakodnevnu pažnju ‘organskom’ jer zavisi od tela sačinjenog od organa, zar ne?”
Složio sam se.
“Dakle, kako bi onda nazvao telo pomoću koga opažaš i deluješ dok sanjaš?”
“Ja bih rekao da je to jedna utvara”, obazrivo sam odgovorio.
“Slažem se! To je neorgansko biće; ono ima pojavnost ali nema masu. Za tebe je to samo mentalna projekcija. Međutim sa tačke gledišta tog bića, naše fizičko telo je ono koje živi u imaginarnom svetu. Kada bi imao energiju i neophodnu koncentraciju da postaneš svestan svog drugog ja i da zapitaš to biće šta misli o tvom svakodnevnom svetu, ono bi ti odgovorilo da ga ono smatra sasvim nestvarnim, skoro mitološkim. I znaš šta? Ono bi bilo u pravu!”
“Naše sanjajuće telo ima mnoge upotrebe. Ono može da trenutno otputuje na bilo koje mesto koje želiš i da otkriva stvari. Ono se čak može materijalizovati, stvarajući vidljivog dvojnika, nešto što drugi ljudi mogu videti bilo da spavaju ili su budni. Međutim on nastavlja da bude potpuno priviđenje, on nema nikakve telesne funkcije. Ljudska bića ga vide kao osobu, ali životinje ga vide drugačije.”
Prekinuo sam ga:
“Kako si saznao sve to?”
“To je vrlo jednostavno! Stalno se uveravam u to, zato što moj sanjajući dvojnik ima svu moju pažnju. Kada želim da saznam nešto o njemu ili o svetu u kome se kreće, upitam ga i on mi govori. Ti to takođe možeš da učiniš; to nije tako teško. Možeš da se povežeš sa svojom energijom već ove noći, odmah čim utoneš u san.”
“Kako?”
“Postoji puno načina. Na primer, potraži ogledalo u svojim snovima, stani pred njega i pogledaj sebe u oči, videćeš kakvo te iznenađenje očekuje!”
Čitao sam nešto o dvojniku u njegovim knjigama ali su me moje predrasude sprečile da pristupim toj stvari sa otvorenim umom i u mom umu je postojala velika zbunjenost u vezi koncepata kao što su “svetlosno jaje” ili energetsko polje koje okružuje živa bića, “energetsko telo” i “sanjajući dvojnik.” Upitao sam ga da li su to iste stvari ili postoji neka razlika među njima.
Bio je iznenađen mojim pitanjem.
“Ali, zar nisi ništa shvatio? Mi govorimo o svesnosti, ne o fizičkim objektima. Ti entiteti, čak i opažajna jedinica koju nazivamo fizičko telo, su opisi iste stvari, zato što vas nema dvoje. Ti si ti! Ti nemaš energetsko telo, ti si energija, ti si jedna skupna tačka koja sastavlja zračenja; i ti si samo jedan! Možeš imati razne snove i imati drugačiju pojavnost u svakom od njih, bilo ljudsku, životinjsku ili neorgansku i čak možeš sanjati da si ti nekoliko ljudi u isto vreme, ali ne možeš podeliti svoje svesno biće.”
Rekao mi je da je mešanje opisa naših različitih nosilaca svesnosti sa našim osećanjem bića uobičajeno, naročito kod osoba koje imaju glomazan i intelektualni unutrašnji dijalog.
“Jednom sam otišao da vidim nekog istočnjačkog učitelja i naš razgovor je došao do sanjanja. Čovek je sebe nazvao ekspertom, pohvalio mi se: ‘Ja imam sedam sanjajućih tela!’ Savladan ovim otkrićem, nisam znao šta da odgovorim i priznao sam: ‘Don Huan me je naučio samo jednome.’ ”
Kada je to izgovorio, Karlos je oborio glavu, kao da je veoma postiđen, ali je skrivao podsmešljivo kikotanje.
Upitao sam:
“Znači, kada pričaš o sanjajućem dvojniku i o energetskom telu, ti govoriš o istoj stvari?”
“Praktično. Prva od tih stvari može biti dostignuta pomoću sanjanja a druga posredstvom prikradanja. Ili predstavljeno na drugi način, energetsko telo je sanjajući dvojnik kojeg sanjač voljno kontroliše, ali oba su jedna te ista stvar. Razlika je u načinu na koji je neko došao do toga.”
“Drevni čarobnjaci su oblikovali svog sanjajućeg dvojnika snagom svoje volje i pokušavali da reprodukuju svoje fizičko telo do najsitnijeg detalja. Nazvati to ‘dvojnikom’ proizilazi iz te tradicije. Ta ideja ima praktičnog smisla pošto smo svi toliko skloni da vidimo sebe na definisan način, i isključivo na taj način. Na početku, sanjaču je veoma ugodno da definiše sebe u fizičkim kategorijama. Ali novi vidovnjaci kažu da je dovođenje te namere do svog krajnjeg ishoda beskorisno traćenje, zato što nas to prisiljava da posvetimo ogromnu količinu pažnje detaljima koji nikada neće imati ikakvu praktičnu upotrebu. Oni su naučili da sebe vide kao onakve kakvi zaista jesu, kao svetlosne mehurove.
Pitao sam ga da li u klasičnom nagualizmu ljudi koji su živeli pre dolaska španaca, čarobnjačka sposobnost da postanu životinje počiva na naporu da vide sebe sa životinjskim telima.
Pogledao me je kao da kaže: “To je elementarna stvar!”
“Sanjanje je promišljena upotreba energetskog tela. Energija je savitljiva i ako vršiš stalni pritisak na nju, moguće je da ona preuzme oblik koji želiš. Dvojnik je nagual, ‘drugi’, obeležje nagualizma. Kada ga kontrolišeš, na putu si da postaneš šta god želiš, od slobodnog bića do zveri.”
“Naravno, postići nešto tako posebno kao što je postati životinja ne može biti jednostavna improvizacija, postoje procedure. Dvojnikom se rukuje pomoću učvršćivanja skupne tačke na novoj poziciji. Takva fiksacija ima opsesivnu prirodu i može biti izazvana čarobnjačkim metodama. Na primer, ako čezneš da budeš soko i to pokušaš bez kolebanja, završićeš tako što ćeš postati jedan od njih! Svako od nas može da dostigne ono za čim traga. To je trik naguala, da upravlja svojim opsesijama.”
“Međutim, treba da znaš da osobe koje se usredsređuju na ciljeve koji nisu striktno povezani sa ciljevima slobode i trezvenosti, postaju blokirane što može da ih dovede do ludila ili do najglupljih trivijalnosti. Zaista, to je ono što svi radimo: Odabrali smo da budemo ljudi i mi to jesmo! Svaka opsesija kojom se ne upravlja ispravno predstavlja ropstvo.”
“Problem kod mnogih naguala savremenog Meksika je da su zaboravili apstraktne mogućnosti. Oni su čarobnjaci koji više vole da se prave važni poput ćurana, i ne žele da izađu iz toga. Čak šta više, mnogi nemaju nikakvu predstavu da mogu raditi nešto više sa svojom energijom nego što je pravljenje žestokih senzacija i zastrašivanje drugih.”
“To propadanje učenja je ono što je pokrenulo vidovnjake don Huanove loze da teže ka slobodi na najbezličniji mogući način, odričući se svih kapricioznih položaja skupne tačke koje su nasledili od svojih prethodnika. Cilj slobode je veoma čist i potiskuje sve ostale. Stremeći ka njemu, novi vidovnjaci su povratili vrline nagualizma.”
Upitao sam ga u vezi ogromnog napora koji je nesumnjivo potreban kako bi se dvojnik pripremio za situaciju sanjanja.
Odgovorio je:
“Za većinu čarobnjaka, taj napor je druga mogućnost, vrata u drugo područje svesnosti koje će im u određenom trenutku omogućiti da nameravaju konačni iskorak u treću pažnju. Omogućujući samostalnost i svrhu svom dvojniku, oni se pripremaju da sačuvaju svoju svest posle smrti. Kada je to telo dovršeno i kad dođe trenutak, njihova svesnost napušta ljudsku čahuru, fizičko telo kolabira i umire ali osećaj postojanja se nastavlja.”

Tores, Susreti sa Nagualom
 
Ne zaluđujte se:To su bila samo duhovna lutanja-zaista je kremiran leš Kastenede. Da li duhovni duplikat
i dalje postoji? Naravno,ali i original duše njegove...Ja ne bih pravio svoj duplikat!

Razmišljam, kako se čovek budi, taj duplikat se sam stvara?

To možda i jeste duša?

“ Sariputra je dosao kod Bude. On je mnogo I duboko meditirao, I tada su mu se mnoge vizije ukazivale, kao I svakom ko duboko meditira. On je poceo da dobija uvide raja, poceo je da vidi pakao, da uocava andjele, bogove, demone. A sve je to bilo tako stvarno, tako ubedljivo, da je on jednom dotrcao do Bude da mu kaze kako su mu se ostvarile takve I takve vizije. Buda mu je rekao : “ Nije to nista – samo snovi. Samo snovi !” Saraputra mu je na to odgovorio : “ To je bilo tako stvarno. Kako mogu reci da su to bili samo snovi? Kada sam video cvet u svojoj viziji, to je bilo mnogo stvarnije od sveta u prirodi. To je mirisalo, mogao sam ga dotaci. Sada kada tebe gledam, ti nisi stvaran kako je to bilo stvarno. Taj cvet je bio znatno stvarniji od tebe koji sedis preda mnom, kako onda ja mogu razlikovati sta je stvarno a sta su snovi?

Buda mu rece : “ To znaci da si postao centriran u trecem oku; san I stvarnost su postali isto. Sve sto budes sanjao, bice ostvareno, sve sto budes usnio bice kao stvarno, I obratno. “

Osho, knjiga tajni 1, 94

- - - - - - - - - -

‚‚Intelektualna životinja koja se pogrešno naziva čovekom, jeste mašina koju kontroliše legija‚‚JA''. Ovo ‚‚JA'' je pluralizovano. Sva ova ‚‚JA'' se izmedju sebe bore. JA koje se danas zaklinje na vernost Gnozi, zamenjeno je drugim koje mrzi Gnozu. JA koje danas obožava jednu ženu, kasnije je zamenjeno drugim koje je mrzi. Samo stvaranjem DUŠE utvrdjujemo jedan stalan princip svesti u nama. Onaj koji ima DUŠU živi svesno posle smrti. DUŠA se može stvoriti akumulacijom najsuptilnijih energija koje proizvodi organizam i njihovom kristalizacijom kroz krajnje napore kako bismo postali potpuno i definitivno samosvesni. Na nesreću, intelektualna životinja koja se naziva čovek glupo troši ove energije na porive, strahove, bes, mržnju, strasti, ljubomoru, itd.
Hitno je stvoriti svesnu volju, neophodno je podvrgnuti sve naše misli i dela UNUTRAŠNJEM SUDU. Samo tako možemo stvoriti ono što se zove DUŠA. Potrebno je da duboko poznajemo sami sebe da bismo stvorili DUŠU.''

Samael Aun Weor
 
razmišljam, možda je Karlos dosegao treću pažnju za života.

u knjizi unutrašnji oganj stoji ovako:

Untitled1.jpg


Untitled.jpg
 
ono sto Tolteci zovu Totalna Sloboda , iz moje tacke perspektive je ono sto fizicari zovu :

Anihilacija (od latinskog nihil - ništa) znači "totalno uništenje" a u fizici označava proces u kojem se čestica sudara sa svojom antičesticom. Pošto energija i impuls prvobitnih čestica moraju da budu očuvani, čestica i antičestica se u sudaru ne pretvaraju u 'ništa' nego u nove čestice. Ponekad su novonastale čestice bez mase mirovanja (fotoni) pa može da se kaže da se sudarom čestice i antičestice materija (masa mirovanja) uništila.

^ ovako sam ranije razmišljao, ne znam da li je tačno...

...

‚‚Šta mi zaista radimo, don Huane?"! upitao sam. ‚‚Da li je moguće da se ratnici samo priremaju za smrt?"‚
‚‚Nipošto!", rekao je blago me tapšući po ramenu. ‚‚Ratnici se spremaju da budu svesni, a potpuna svest im dolazi tek kada u njima nema više nimalo samovažnosti. Tek kada su ništa, oni postaju sve."


...

PUT I CILJ

Ostvari stanje krajnje praznine,
ostvari stanje potpunog mira,
stanje iz kojeg se sve stvari oblikuju,
stanje u koje se sve stvari vraćaju.
One rastu i napreduju u svijetu,
a zatim se vraćaju praizvoru.

Povratak i praizvor znači mir,
znači vratiti se svojoj vječnoj sudbini.
Preuzeti svoju vječnu sudbinu znači prosvjetljenje.
Tko ne zna svoju vječnu sudbinu boravi u mraku.
Prosvjetljenje znači razumijevanje,
razumjevanje znači velikodušnost,
velikodušnost znači sveprisutnost,
sveprisutnost znači živjeti u skladu s prirodom.
Biti u skladu s prirodom znači biti u skladu s Taom.
Biti u skladu s Taom znači besmrtnost.
Za takvog nema više patnje.

Lao Ce

...

:think:
 
ovo je nemoguće,upravo ta samovažnost ih je i motivisala da dodju do ''potpune svesti'' il koje već nebuloze,to im je bilo važno pa su onda pokušali to i da ostvare

Ybg,kad nisi nikad bio na pejote...A izgleda ni na gandži obrenovačkoj...:mrgreen:
Cicijašiš tu ko da dzmiju u đepu držiš...:hahaha:
Otvori se malo šefe ybt antropologija,msm sine-daj mu ga malo po doživljaju ybt...
 

Back
Top