Andy Warhole

  • Začetnik teme nancy_spungen
  • Datum pokretanja
svaka cast vama sto pljujete po vorholu, usta vam se pozlatila! sta je bre sa vama postovaocima? ne dajte da vas prevare, nema tu nicega! umetnik treba da bude ozbiljan, fanatican, kao neurohirurg, da stalno odrzava formu. sta mislite da je vermer slikao po principu "prst u d*pe"!? mikelandjelo je proveo oko godinu dana radeci zatvoren u neki podrum, a ovaj urinira po platnu da bi dobio zutu; sta vise reci???
 
Anonymous:
sta mislite o tendenciji stampanja vorholovig radova na majice i tasne sto primecujem da je trenutno popularno, zar on nije bio protiv ovekve vrste stancovanja...
Pa,sam je napravio,bolje reci izumeo neku masinu za stancovanje,kao neki kalupi u koje se sipaju boje...neznam tacno proces upotrebe,ali znam da je za stancanje.Ma,Jesa je Amerikancima uvalio kosku,a i oni koji po ceo dan gledaju jeftine ulicne reklame koji su u dodiru sa trivijalstinom ne bi se upecali na nesto"slozenije",tj.ne bi skapirali
 
Dragi forumovci. Eto mene opet da reagujem i na ovu temu. Grese oni koji Warholovom radu predilaze kao renesansnoj slici. Ona nije majstorija u slikarskom smislu, tu nema metafizike.....
Warhol je znacajan jer je primenio strategiju drustva poznog kapitalizma u svom radu. Njegovi radovi su mogli da se kupe za 1$ jer je on "stancovanjem" (serifrafija) vrsio defetisizaciju umetnickog dela. Umnozavanje njegovog dela u ogroman broj primeraka jeste umetnikova strategija suprotna Grindbergovskom elitistickom modernizmu. Teme njegovih slika su svima jasne i produkt su drustva koje se u Warholovom radu zrcalilo. Njegov atelje se zvao "Factory" i to dovoljno govori da je u pitanju svesno delovanje.
Ne znam sto sam vam ovo ispricao, ali ne moze da skodi. Pozdrav svima.
 
Ma Worhol je o.k.On je bio ikona `60 u New Yorku(i uopste).Ja licno volim pop art ali sam mu pre svega zahvalna sto je stvorio velvet i legendarnog Lou Reed-a.Oni koji nisu znali mogu da potraze njegove dnevnike,ja sam procitala samo"od A do B i nazad",u kome tacno mozes da osetis duh `60 i revoluciju koja se desavala u umetnosti tih god. u NY.Dobar je bio Worhol!
 
Espanol:
nancy_spungen:
sta mislite o njemu?
Ako su Vorhol i POP ART umetnost, onda smo svi koji smo o umetnosti učili na pravim evropskim vrednostima protraćili vreme. Vorhol je samo jedan u nizu američkih jeftinih prevaranata koji su svojoj debilnoj i nepismenoj publici prodali "kaku" za umetnost. Ostalo je učinio USA izum, svemoguća reklama.

Vorhol je ismevao kic Amerike. Njegova umetnost, jeste-umetnost, je nastala kao odgovor na sve one silne reklame kojima je bio bombardovan.
 
MYBE:
Ma Worhol je o.k.On je bio ikona `60 u New Yorku(i uopste).Ja licno volim pop art ali sam mu pre svega zahvalna sto je stvorio velvet i legendarnog Lou Reed-a.Oni koji nisu znali mogu da potraze njegove dnevnike,ja sam procitala samo"od A do B i nazad",u kome tacno mozes da osetis duh `60 i revoluciju koja se desavala u umetnosti tih god. u NY.Dobar je bio Worhol!

Bile su dve savrsene knjige, nesto kao dnevnici, mislim da se zovu Popizam. Odavno ih nigde nisam video, ko je kupio, kupio je i ljubomorno ih cuva. Ko god da poseduje prava, krajnje je vreme da odstampa novo izdanje.
 
Ima li ovde neko ko je dosao 100 - 200 godina iz buducnosti da nam kaze gde je Endi tamo? Jeb'ga, treba MNOOOOGO znati o umetnosti pa teoretisati o istoj. Licni afiniteti stoj - argumenti napred. Sto se mene tice Vorhol je bio pravi pravcati umetnik, ali nisam bas siguran da li je njegov rad bila prava pravcata umetnost. Inace, samo ograniceni umovi ogranicavaju umetnost i postavljaju repere. Umetnost je umetnost zato sto je iznad coveka, iskrivi ti se vrat pa se zamislis i pozelis da promenis nesto, tako mu je to...
 
Castro:
Ima li ovde neko ko je dosao 100 - 200 godina iz buducnosti da nam kaze gde je Endi tamo? Jeb'ga, treba MNOOOOGO znati o umetnosti pa teoretisati o istoj. Licni afiniteti stoj - argumenti napred. Sto se mene tice Vorhol je bio pravi pravcati umetnik, ali nisam bas siguran da li je njegov rad bila prava pravcata umetnost. Inace, samo ograniceni umovi ogranicavaju umetnost i postavljaju repere. Umetnost je umetnost zato sto je iznad coveka, iskrivi ti se vrat pa se zamislis i pozelis da promenis nesto, tako mu je to...

Verovatno je na mestu jednog od proroka. Klasicna umetnost nestaje (i to vec dugo), odnosno ostaje klasicna. Buducnost je pop art, umetnost koja nije 'prava pravcata'...
 
Groucho Marx:
Castro:
Ima li ovde neko ko je dosao 100 - 200 godina iz buducnosti da nam kaze gde je Endi tamo? Jeb'ga, treba MNOOOOGO znati o umetnosti pa teoretisati o istoj. Licni afiniteti stoj - argumenti napred. Sto se mene tice Vorhol je bio pravi pravcati umetnik, ali nisam bas siguran da li je njegov rad bila prava pravcata umetnost. Inace, samo ograniceni umovi ogranicavaju umetnost i postavljaju repere. Umetnost je umetnost zato sto je iznad coveka, iskrivi ti se vrat pa se zamislis i pozelis da promenis nesto, tako mu je to...

Verovatno je na mestu jednog od proroka. Klasicna umetnost nestaje (i to vec dugo), odnosno ostaje klasicna. Buducnost je pop art, umetnost koja nije 'prava pravcata'...
Pod "pravom pravcatom" nisam mislio na odredjeni pravac ili epohu, vec na umetnost koja u sebi sadrzi, hm, kako to reci, "sustinu" koja je cini umetnoscu, to je ono zajednicko sto imaju i pecinski magovi, i Mikelandjelo, i mali Lotrek, i Pikaso i sto da ne, Vorhol koji "pisa da bi dobio zutu" sto rece cini mi se Moler.
 
Istorija umetnosti je passe. Sve te fioke i folderi u koje treba strpati umetnika i umetnost, sva ta klasifikacija je passe. U principu shvatam ja tu potrebu da se ono sto se vizuelno uoci umetne u neki redosled, da se hronoloski slozi, ali to je samo redjanje tipa "ova slicica lici na ovu, stavicemo ih zajedno". Istoricari nikako da pojme fini, nevidljivi mehanizam kojim je umetnik obdaren. Ko to ima slika (ili sta vec drugo...), ko nema upisuje istoriju umetnosti.
 
Ne, po meni nisu problem istoricari.(Sem onih koji sede na bitnim funkcijama i misle da mogu da ocenjuju umetnost po sistemu svidja - ne svidja).
Problem je drustvo ili sistem u kome deluje umetnik pojedinac. Nasim umetnicima su, uglavnom, svuda vrata zatvorena, pa iako uspeju negde da izloze svoj rad, ne mogu ga prodati na art marketu. A o mestu u isoriji umetnosti iluzorna je svaka nada. Mi delimo tu "srecnu" klasifikaciju "Istocnoevropska umetnost" sa vecinom nasih suseda. A da, neko je pomenuo talenat. Sta li to bese?
 
Mnogo smo bre spor narod, ne vidimo kako se sve brzo menja, koliko se nasih vrhunskih umetnika potrudilo da napravi svoj sajt, dobili su sansu pre dvadeset - trideset godina, postigli su relativan uspeh, a onde su stali, guslaju jedno te isto i cekaju da im se formira red ispred ateljea. Kad vise niko ne kupuje njihove slike u Parizu, 'ajd u otadzbinu, tamo jos nisu culi da smo pukli.
Mentalitet brale, to je. Bolje biti prvi u svojoj selendri i dici sve cetiri u vis nego sedmi ili osmi ili dvadeset osmi bilo gde gde se mora raditi k'o konj da bi se ostalo na kakvoj-takvoj poziciji.
Potrazi Marinu Abramovic malo po netu pa vidi gde je, niko je ne klasifikuje u istocnoevropskog umetnika. Nisu nasim umetnicima zatvorena vrata zato sto su nasi umetnici vec zato sto to sto rade nije dobro.
 
Umetnost kao i istorija nisu zive kategorije vec proizvoljna kreacija nadobudnih i netalentovanih.Njihove vestacke kreacije i ukalupljivanje pretvaraju umetnost u zabokrecinu, ustajalu zbrku s mukom uvezanih stilova.Gde je tu lepota eklektike, lepota preplitanja,trenutak koji ne mora biti objasnjen nepotrebnom simbolikom ?
 
magrit:
Umetnost kao i istorija nisu zive kategorije vec proizvoljna kreacija nadobudnih i netalentovanih.Njihove vestacke kreacije i ukalupljivanje pretvaraju umetnost u zabokrecinu, ustajalu zbrku s mukom uvezanih stilova.Gde je tu lepota eklektike, lepota preplitanja,trenutak koji ne mora biti objasnjen nepotrebnom simbolikom ?
Istorija belezi, umetnost STVARA - dakle nesto sto stvara mora biti zivo.
 
Bolje biti prvi u svojoj selendri i dici sve cetiri u vis nego sedmi ili osmi ili dvadeset osmi bilo gde gde se mora raditi k'o konj da bi se ostalo na kakvoj-takvoj poziciji.

skroz si u pravu kada je rec o nasem mentalitetu...:cry:
 

Back
Top