Anarhizam

dobar tekst,mizantrope,angazman kao nuznost,tacno je i ono za manje sredine...nisam znala da su praxisovci i dalje aktivni,zar to nije presahlo krajem osamdesetih,i ovde i u Hrvatskoj?!!...samo vi nastavite temu...nego, chief,pusti patka,po njemu zene nemaju svest,ne znam da li je mizoginist,niti bih da ulazim u to,covek bi da racionalizuje ljubav i emocije,kao da muskarci nemaju iracionalnu stranu-idiotizam...bas me zanima aktivnost i angazman takvih......ceo zivot vodim neke borbe,i podsticem muskarce na iste, i onda dodje neki "pametnjakovic" i kaze mi,ma,da,sve je to bez svesti.............gde nesta kriticka svest ?
 
Ava, moram da primetim da si dosta puta već , puštala komentare izokola.
U javnoj raspravi , obično negde žuriš i moraš u bioskop i pojede maca reč.....Ali si zato za očigledno uvežbala smrduljke (tako ja zovem te poštapalice koje služe da neprimetno erodiraju neku vrednost ili osobu)
---------------------------------------------------------------------------------------
Najbolji prilog koji ti obara tvoju tvrdnju je moj post o zabrani usvajanja dece homoseksualcima . Toliko smatram da je ženska svest značajna da upravo zbog nedostatka jedne od svesti čvrsto stojim sa tezom da je homoseksualno roditeljstvo nezdravo.....

Tolika tvrdoglavost i bandoglavost sa tvoje strane , a kriješ se iza te fraze "kritička svest" . Pa nije "kritička svest" sredstvo što kritikuje ono što ti neodgovara i nije u tvojim knjigama zapisano...
-----------------------------------------------------------------------
Za chiefa, ja samo hoću na jednom postu konkretno , kako mizantrop vidi svoj anarhizam , a za tvoj sam pročitao , ti si svoje izložio....Ne spadam u one koji preskaču postove a imaju ulogu u temi....
-----------------------------------------------------------------------
Jesam za dejstvo , možda upravo ono moje sejanje klica i jeste jedan vid anarhizma, ali dok ne razumem ja postavljam glupa pitanja....i tražim.....
 
Ok, video si i sta mislis o mom vidjenju anarhizma? Meni se ipak cini da nisi razumeo ono sto ja pricam, ili ja nisam umeo da objasnim. Imas prava da postavljas pitanja :) , ali smo se nekako udaljavali od teme.

Moram priznati da mi se nije svidelo ono sto si napisao o zenama. Dobro, mozda ces se sada braniti, ali cinjenica je da si izlozio jedno mizogino misljenje.
 
Ne, samo što nije snishodljivo.

Muška svest je pogodnija za neke stvari , ženska za druge....
Nedavno sam skinuo , ali nisam čitao knjige tipa bioetika, biomoral, koje imaju temu razlike u biološkom uzrokuju razlike u mentalnom....I zašto svaki put kad se pomenu razlike ŽENE SKOČE UVREDJENE . Svako mišljenje koje nije snishodljivo i uvede razliku izmedju muškarca i žene je shvatano danas nakaradno i degradirajuće za žene. Sva sreća pa ne za sve , neke su ponosne što su žene , ali iz ovoga može da sledi da žene žele da budu muškarci mentalno i da imaju komplekse koje leče poistovećivanjem po snazi sa muškim mentalnim mogućnostima...., ili da su kmeze pa motaju oko prsta dok mogu ove snishodljivce.....(9x laž,10x istina)
Ovde moram da kažem da se prirode i funkcionalnost razlikuju , pa je merenje snage isto kao merenje lepote babe i žabe u očima princa....baba ima tragove snage iz prošlosti , žaba nagoveštaje snage u budućnosti.....

Izvuci iz konteksta i garantujem ti da svaku misao možeš okrenuti....To se zove demagogija....u stvari pre politikanstvo........

PRAVE ŽENE TREBA BRANITI OD OVAKVIH ŽENA.
 
Misanthropos-e, mislim da pojam kvazi intelektualca postoji (sto je i potvrdjeno terminom), ali on nema obim koji mu ti pripisujes. Evo i zasto.
Kao prvo, priznacu ti "aganzman kao nuznost", jer i sam ne mogu preci preko ljudske prirode, koja je nadasve <<aktivna>>. Naravno, odlazak u prosecan americki grad ne ide ovoj cinjenici u prilog, ali samo ako uzmemo pojam "aktivnost" kao apsolutni. Ocigledno, rec je o nijansama. Dalje, s obzirom da nisi ponudio definiciju, ili pak, odrednicu pojma "intelektualac", recimo samo da je to covek koji ima zelju (koju i ostvaruje) za celovitim razumevanjem sveta u kome zivi, gde je pojam "svet" sveobuhvatan. Jasno je, dakle da bi, pri ovoj definiciji, kvazi intelektualac bio onaj koji se poziva na ranije definisanu vokaciju, pri tom nemajuci potrebu za spoznajom ovog sveta, odnosno ne implementirajuci istu. Stoga, govororiti o kvazi intelektualcu kao onome << koji sedi u svojoj fakultetskoj kancelariji i poučava zainteresovanije studente >> nije tacno, jer nije u sukobu sa definicijom intelektualca, a ne slaze se sa pojmom kvazi intelektualca. Medjutim, svakako da postoji razlika izmedju, recimo, Djindjica i takvog i tog intelektualca kojega si ti opisao kao neangazovanog. Ali ta je razlika iskljucivo antropoloska, a nikako eticka. Dakle, vec sa samim terminom (citaj: kvazi) ti dajes jedno eticko misljenje, gde takvom nema mesta, jer "angazovanost", kao sto sam rekao na pocetku, jeste odlika ljudske priorde, ali ona nikako nije apsolutna, vec strogo izrazena u nijansama. Recju, "fakultetski intelektualac", je i dalje intelektualaca, jedan manje angazovan od nekog hipotetickog, ali i dalje intelektualac.
Na kraju, posto je jasno da pojam "kvazi intelektualca" nema pripisani mu obim, ostajem duzan za denotaciju termina istog, cim ugrabim malo vremena.
Hvala
 
Interesantnu temu si naceo, no ostacu skrt i pozvati na diskusiju tamo gde bi to imalo vise smisla (pisati pred onim ljudima koji bi da cuju).

Fume:
Medjutim, svakako da postoji razlika izmedju, recimo, Djindjica i takvog i tog intelektualca kojega si ti opisao kao neangazovanog. Ali ta je razlika iskljucivo antropoloska, a nikako eticka.
Oni koje sam spomenuo u tekstu ne bi se slozili s tim. No, ne bih ovde da pisem ono sto bih mogao i sto moram ponoviti na drugom forumu, tamo gde ce imati efekta i biti deo misije. Ako budes imao volje i vremena kopiraj pitanje na forumu Differentia-e i topiku: Kritika / Angazman kao nuznost
 
Menja se mizantrop vidim prilično u prošlih 6 meseci.....
Možda i ne primećuje to....
Polako ugradjuje mehanizme nastale iz PIG metoda (pokušaja i greške).
Govori filozofskim rečnikom , pa ga lako razumeju i profesionalci, ume da se poziva na hot spot mesta, što je upitno i marketinški dobro....

Nisam siguran da imamo različitu misiju , mada će njemu ovo izgledati kao glupost....
U mnogim stvarima se traži, i jako dobro uspeva da od šume vidi i drvo. Bar za sada...ispunjava moja očekivanja .

Ostala je jedna velika opasnost , sujeta......Ne sada , ali malo kasnije.....Još uvek traga pa nema opasnosti da ga ukoloseči potvrda, afirmacija njegovih postova (njemu naravno draže od priznatih autoriteta) ali i to će doći na red. Jer ti isti autoriteti ,imaju iskustvo i prodor na nekim mestima , ali imaju i strogo betonirane "to je tako" oblasti, neprovocirane i sigurne, proverene u jednom dobu koje možda nije uspelo da isčačka kritičnu skrivenu mimikrijsku suštinu , koja ustvari menja celokupno značenje obrazlažući praksu na "prigodniji" konformstički način , a ne na nepopularniji vantrendovski , koji upravo i otkriva zašuškanost mimikrije , možda potekle iz večite želje čoveka za maskom (pred sobom i pred drugima).

Video sam šta smatra pod modernom anarhijom....
mada mi se ne svidja izbor naziva anarhija samo zbog jedne od posledica takvog pristupa....
Meni se čini da je ispravnije taj pristup znanjem i iskustvom protiv mraka nazvati nekako drugačije, možda baš onako kako ste moje pokušaje ovde nazvali. Težnju ka slobodi svesti.Oslobadjanje od ograničenja je samo jedan , ali neophodan stepen, koji je vrlo važan.

Put ka SVE(tlo)STI.
 
Da , i mislim da grešiš što biraš jednu formu (radi čuvanja snage i fokusa).
Svaka forma ima svoja ograničenja , ne i nemogućnosti , ali da pojasnije kažem sa nekom četkicom je mnogo lakše izvesti polukružni trag nego sa drugom.....

I smeta mi još jedno , zašto komparacija sa Beogradom.....Čim uzimaš neki reper ,istog trenutka gubiš.....gubiš slobodu i spontanost i pretvaraš ih u težnje i sklonosti, a nekada i u želje i idealizacije, a sve osim polaznog je ustvari gubljenje objektivnosti......
Beograd, Njujork , Pariz, Madrid su samo svrab od ujeda dok prolaziš kroz njihove "tvrdjave".Ujed treba da ostane, sve vezano za njega isto , ali svest mora da ostane potpuno nedodirnuta okruženjem.....
 
Gazda oce da nas svrsta u velike "Nebeske Gradove" oce da nam ispere mozak i da se vrati u stednji vek u vreme Dvoraca. Oni imaju plan da nas sve stave u jednu veliku zgradu i da nam isperu mozak, Oce od nas da naprave mrave koje imaju samo jedan cilj, a to je da naprave sto veci mravinjak i da sluze kraljicu tj. Da u njihovo ime napredujemo u nekim glupim pogledima i da sluzimo za njihovo dupe.
Ali mi moramo da svatimo da smo mi jaci i brojniji od njih. Jer ako mi prestanemo sa radom ceo sistem propada. Ako deca prestanu da uce njima sve ide u ***** jer onda im se carstvo ne obnablja ili tako nesto ima i jos primera.Oni oce da uniste planetu i predju na jupiter jer je to najveca planeta i tek ce onda debeli kapitalisti...Cekaj malo sta ja to serem. Ma sta god ja stiskam dugme
 
Mora se pažljivo birati sa kim......Mislim da većina ne bi htela da bude bez gazde....
I biblija kaže na sto ovaca dva pastira.....

Danas sa "električnom žicom i ogradom " ovce se i same čuvaju , treba skupiti to malo pastira i sa njima računati , ostali samo pevaju o slobodi , dok ih gazda užetom vodi.....a kad uže pusti , ovce se samo više zbiju .....


Nije žvaka baš za svakoga....
 
patak,ja ne razumem sta znaci zvaka,pa te molim da mi prevedes,a upotrebio si istu postapalicu i na SM;nije mi jasno zasto radis upravo ono zasta mene osudjujes?-a to znaci VADIS MI RECI IZ KONTEKSTA,a ne odgovoris na neka pitanja...necu sada ovde da unistavam temu,mislim bas obratno,da ti koristis vise fraza nego ja,po principu NAPAD JE NAJBOLJA ODBRANA;a kriticka svest nije fraza,vec jezikom prostog naroda napisana(po Vuku) :SAGLEDAJ I SEBE SAMOG(izmedju ostalog) ! NE ZNAM SAMO DA POSTOJI VISE KATEGORIJA ZENA,ZAPRAVO 2 VRSTE,SAD SI ME PROSVETLIO!!! ;NITI IMAM PROBLEM U GLAVI SA TIM STO SAM ZENA,BAS NAPROTIV !!! Mozete nastaviti sa temom,valjda se vise nece provlaciti ova i slicne insinuacije,izvinjavam se na upadici...I da,ako hoces, otvori temu o muskoj iracionalnosti,imala bih dosta da kazem na istu...pozz P.S. I ovo sto si ti uradio je demagoski...,a nedostatak slobodnog vremena je prirodno stanje coveka zapadne civilizacije,a ne moj hir ! I odlicno sam shvatila ono o svesti,samo sam se prejako izrazila,nisi ti negirao svest ZENI KAO ZENI,ti vecini pametnih zena narusavas dostojanstvo ! I to vise nije biolosko pitanje razlika polova,vec podsvesna teznja..........necu da duzim.........moje knjige su u redu,nadam se i tvoje...pozz i bez vise licnih uvreda
 
Ma vredjaj se koliko hoćeš.....slobodno.....i opravdanja .....ma sve je to zlobno sakupio patak.....Njemu je cilj da te poništi, jer ti si jedina dorasla da mu ugroziš umišljenu vrednost ovde na forumu........Uživaj .....
 
U vezi sa intelektualcima i drustvenom angazovanoscu, kao sto Fume kaze, on bi trebalo da ima zelju za celovitim shvatanjem sveta. Pretpostavimo da je ima i da radi na njenom ostvarenju, ali ako sedi u nekom zabitom kutku i ne cini nista sto bi na neki nacin oblikovalo taj isti svet, onda on jeste kvazi intelektualac. To jest konformista koji prihvata propisana pravila. Pravila koja mu je propisao politicki establisment. Mozda on u nekom smislu i jeste intelektualac, no njegov intelekt je jalov.

Tuzni patku, Biblija koju si pomenuo upravo i jeste jedna od odgovornih što ljudi ne mogu bez gazde. Autoritarnosti se ljudi uce od porodice, preko skole, fakulteta, vojske... u takvom sistemu živimo, on stvara nas drustveni karakter, nas konformizam, nase mirenje sa svim i svacim što nam se servira, i našu neangažovanost (bez obzira da li smo intelektualci ili ne).
 
Nemoj da mešaš poslušnost i prenošenje mudrosti kroz vaspitanje ......u oba slučaja postoji hijararhija, konformizam, autoritet stvara sama ličnost....

Mislim da je presudna porodica tj. rane godine života, mada svaki šok ostavlja trag u fobijama ili polufobijama......
 
Mislim da smo pominjali ovde racionalni i iracionalni autoritet. Ne mesam prenosenje (slepe) poslušnosti i mudrosti, samo u ovakvom poretku nema prenošenja mudrosti, već samo zahtev za poslušnošću. Zašto na primer učitelji guše kreativnost kod dece (ne guše je , ali je usmeravaju u smeru koji im je propisao program, što dođe na isto)? Jer im je tako propisano, a retki su oni koji su došli do toga da mogu razmišljati van tog kaveza.

Pa da otprilike je porodica presudna, ali ona je baš ta preko koje društvo deluje i od koje zahteva pojedince koji će se uklopiti u kalup, tj. konformiste. A zatim ga obrazovni sistem, pa vojska, gazde na poslu uzimaju pod svoje i dalje oblikuju poželjno ponašanje.
 
Patak,uopste ne uzivam,dapace...Sada da se osvrnem na temu...Neangazovanost,ovde cu se osvrnuti iskljucivo na srpskog intelektualca, ponikla je i od celog sistema,pre svega obrazovnog,koji je nakaradno postavljen......Da bi intelektualac bio angazovan,on mora da shvata trenutak i svoje delovanje i aktivnost usmeri na spolja,ne samo na unutra...Ali da li je sintagma "kvazi" dobro izabrana,rekla bih da nije...Da li intelektualac danas uopste moze da da doprinos promeni sveta? Ma koliko bio okrenut "spolja",on ce i dalje ostati "kvazi"(mada je termin lose izabran),jer su granice njegovog sveta,uvek i granice njegovog delovanja...On svesno moze da nosi "to"-celovito razumevanje sveta- kao breme,ali da li ce iz te bremenitosti izrasti novi kvalitet,mislim dovoljno jak, da bude drustveno prepoznat i prihvacen? Slazem se,Zoran Djindjic je bio prototip takvog intelektualca,sramno sklonjenog muckim ubistvom,ali da li Srbija ima vremena da ocekuje novog Zorana,rekla bih da nema............valjda nijedna vrsta angazmana nije uzaludna...
 
Dobro, ti pominješ srpske intelektualce, ali situacija je svuda takva. Koliko je neki intelektualac angažovan u Americi, kada se priključi na primer Republikancima. Pa nema angažovanja, on treba da kritikuje sistem, ne da mu se priklanja.

Đinđić nije zaslužio da bude ubijen, zaslužio je da izgubi na izborima tako strašno da ne zna kako se zove. On je od levičara, praksisovca došao do neoliberalizma, i hteo da nam proda kao neki vrhunac civilizacije. Ušao je u nešto što nije razumeo, ili je hteo da nam podvali. Jedno od ta dva jeste. Kao intelektualac je morao da ima kritički odnos prema takvom ekonomskom sistemu.

Gde to Srbija stalno žuri? Uvek smo negde jurili i žurili i eto gde smo stigli. (by the way, slušaš li peščanik?)
 
by the way,slusam......Ako nam je podvalio,morao je to da uradi-zbog nas samih,ne mozes da poredis americkog i srpskog intelektualca...naravno,mozes,da je svet tako postavljen kako bi ti zeleo da je postavljen...Intelektualac ima tu mogucnost izbora,ali je meni kao gradjaninu ove zemlje vaznije da intelektualac,i pored kritickog odnosa,pokusajem ulaska u sistem,ako je moguce,nesto i promeni;jer,nazalost,pokazalo se da ovaj drugi put nije svrsishodan, intelektualac zavrsi kao marginalac...i sta ? ostaje ono "kvazi"-neadekvatan termin
 
Moje stanovište po tvojim navodima šerife je da intelektualac mora da bude pedagog.....

I suviše dugo postoje neotudjiva prava....od kojih bi mnoga pretvorio u uslovna prava, (izvinjavam se termini nisu ovakvi , trenutno zaboravih kako se nazivaju obe vrste ovih prava tipa vozačka dozvola i pravo na vazduh.....)

Glasanje, pa i vaspitanje dece, mora biti odgovornije shvaćeno, i društvo to može da zahteva, baš kao što zahteva ukidanje potpune slobode od 15 - 17 h . Licemerno , nebih rekao.....
----------------------------
Prevedeno na biznis, osoba sa milion odličnih ideja nije lider. Ona mora da bude sposobna da nametne ,obrazloži , opravda i obezbedi poverenje u te ideje. Tek onda je lider....a intelektualac je lider u nečemu.....
 
a ta zurba-nije put u Evropu sam po sebi-vec mogucnost da tom srpskom intelektualcu das sansu da bude ravnopravan "igrac",inace kako da menja svet??? Slobodno me smatraj "djindjicovcem",ali ja u ovom trenutku i ovoj konstalaciji sveta-ne vidim bolji nacin,pragmatican naravno,ne teorijski...izvini,i thomas more je imao utopiju.........i od tada mnogi posle njega............ali pragmaticna resenja su uvek resenja trenutka.........pozz,i sve najbolje
 
pa i da je imao kriticki odnos,sta je s njim mogao da ostvari? nista,alajbegovu slamu...zato se i priklonio mnogo racionalnijem resenju,zar ti nije jasno,ne iz licnih interesa...Sta bi ti uradio i svako od nas na njegovom mestu ? Verujem,da bi vecina otisla u Nemacku ili Austriju,imala svoju vilu,i odatle vodila svoje borbe,tj.realizovala svoj angazman ? e,to je KONFORMIZAM.......i mnogo je lepse i lakse....
 

Back
Top