Amerika ili ne pitanje je sad

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Истраживао сам мало кад сам прочитао твој коментар. По ономе што сам сазнао мени не делује као најбоље место за почетак. Јер, упоредивши га са Сан Дијегом, скупљи је и има већу незапосленост. Такође, доста људи из ИТ-а не ради. :/ Или се можда нешто у међувремену променило?
 
Skuplji jeste ali to za nezaposlenost nije tacno. Ovde ti je najmanja nezaposlenost u citavoj Americi. Prosecno primanje u IT struci ti je 100k. Mi smo eto dosli u Julu 2012 i mogu da ti kazem da je odlicno za one koji hoce da rade :)

Trenutno je najveci boom od .com booma
 
Poslednja izmena:
Da li postoje sanse za legalan sezonski rad EU drzavljana u USA i Kanadi ili je razlika u odnosu na srpski pasos jedino to sto nema vize za boravak do 6 meseci ali ni prava rada. Ne racunam work and travel program ovde koji je namenjen za studente....
 
Da li postoje sanse za legalan sezonski rad EU drzavljana u USA i Kanadi ili je razlika u odnosu na srpski pasos jedino to sto nema vize za boravak do 6 meseci ali ni prava rada. Ne racunam work and travel program ovde koji je namenjen za studente....

Razlike izmedju toga da li ste drzavljanin neke od clanica EU ili Srbije po pitanju dolaska u US nema.
Jedina razilka je u tome sto neke od clanica EU ne moraju da apliciraju u ambasadi za turisticku vizu vec mogu to da urade 'online' uz pomoc Visa Waiver programa ali se takva viza odobrava na 3 meseca i svaki put kad ulazite u US morate to da radite. Jednom odobrena viza u USA ambasadi u Beogradu traje 10 godina i ulazak se dobija na 6 meseci. Tako da je prakticno PREDNOST Srpski pasos u odnosu na clanice EU. Ja licno bih vise voleo situaciju da mora da se trazi turisticka viza ali da ne moram svaki put da klikcem tu nesto online kad treba da putujem :)

Jedno i drugo su posetilacke vize tj turisticke vize tako da to nema nikakve veze sa 'radnim vizama. Radne vize su nesto drugo i drzavljani svih drzava moraju posebno da idu u ambasdu po radnu vizu.
Konkretno za 3+3 godine radna viza H1B i sezonska H2B. Prednost H1B vize je sto te uz malo srece moze dovesti do Americke zelene karte dok je H2B iskljucivo sezonska viza. I za jednu i za drugu vizu je potreban POSLODAVAC pre odlaska u Ambasadu kako za nas tako i za Nemacke drzavljane.
 
Razlike izmedju toga da li ste drzavljanin neke od clanica EU ili Srbije po pitanju dolaska u US nema.
Jedina razilka je u tome sto neke od clanica EU ne moraju da apliciraju u ambasadi za turisticku vizu vec mogu to da urade 'online' uz pomoc Visa Waiver programa ali se takva viza odobrava na 3 meseca i svaki put kad ulazite u US morate to da radite. Jednom odobrena viza u USA ambasadi u Beogradu traje 10 godina i ulazak se dobija na 6 meseci. Tako da je prakticno PREDNOST Srpski pasos u odnosu na clanice EU. Ja licno bih vise voleo situaciju da mora da se trazi turisticka viza ali da ne moram svaki put da klikcem tu nesto online kad treba da putujem :)

Jedno i drugo su posetilacke vize tj turisticke vize tako da to nema nikakve veze sa 'radnim vizama. Radne vize su nesto drugo i drzavljani svih drzava moraju posebno da idu u ambasdu po radnu vizu.
Konkretno za 3+3 godine radna viza H1B i sezonska H2B. Prednost H1B vize je sto te uz malo srece moze dovesti do Americke zelene karte dok je H2B iskljucivo sezonska viza. I za jednu i za drugu vizu je potreban POSLODAVAC pre odlaska u Ambasadu kako za nas tako i za Nemacke drzavljane.

pa nije bas tako sto se tice turisticke posete..
sa pasosem Srbije treba da apliciras prvo za vizu, pa tek ako je odobre onda imas privilegiju da ulazis sledecih 10 godina.
takodje kad ti istekne I-94 moras svakih 6 meseci da ga obnavljas, sto ne znaci da ce ti odobriti i sledeci put na 6 meseci.

kod EU (koji su na Visa Waiver) prakticno svako moze da putije popunivsi online upitnik
takodje ako ga to mrzi (citaj putuje cesto ili hoce da ostane duze od 90 dana) moze aplicirati za klasicnu B vizu u ambasadi
plus ESTA je potrebna samo ako u US dolazite avionom ili brodom, ako dolazite kopnom (iz Kanade ili Meksika) nije vam potrebno nista osim pasosa
 
Poslednja izmena:
djeca,kad se naviknu u Americi onda ce biti tesko da se vrate. bices rastrgan na dvije strane. drugo,ogroman je pritisak u skoli,mnogo snobova. djeca iz srbije mi djeluju skronija,sposobnija,imaju mnogo vise respekta.
ne znam..ni Srbija ne cvjeta..al moraces izvagati..razmisli samo kako ces se vratiti ako se oni naviknu ovdje u Americi..
 
Imam jedno pitanje,iako je mozda OFF TOPIC,ali ono, tice se Amerike

Putujem u NY 25.09 kako bi se 26og ujutru ukrcao na brod,ali manimo se broda slede pitanja...

U NY slecem u 13:15 po njihovom, i shuttle me vozi do Hilton Garden Inn blizu aerodroma JFK.... Imacu maltene celo popodne i vece (ne bih da zaginem do kasno), pa sam razmisljao, kako je najjeftinije i najbezbolnije doci od hotela ka Menhetnu i do recimo Time Square, Zoo vrta itd..

Gledao sam nesto autobusi i to,ali jako se slabo snalazim na njihovim sajtovima,tacnije nikako, pa bih molio nekog ko je strucan po ovim pitanjima da mi kaze: kolika je cena karte u busu/metrou, da li postoji tipa jedna univerzalna karta za sve i to CELODNEVNA i koja je cena i tome slicno??

Idem sa svega 120$ u dzepu,pa bih hteo da sto jeftinije prodjem,a da bar ubijem kolko tolko vremena i cisto malo vidim ta jNY pre pocetka "robije" na brodu :D

Naravno, pesacanje u toj okolini je ok (logika obilaska 0.o) pa i ako znate gde imaju da se uzmu neke karte grada ili vodici sa kartaama i tome slicno,pa da malo procunjam okolo.... Hvala!!
 
Napisacu ti sutra kad stignem oko prevoza i sl. Samo molim te nemoj da kreces sa samo 120 dolara - ne sto mislim da ce ti trebati vise za tih par sati setnje po Menhetnu, nego za svaki slucaj. Pozajmi novac, da imas sa sobom ili ako imas neku karticu koju mozes da koristis u Americi stavi na racun (i raspitaj se koliko kosta da podignes pare ako ti zatreba u USA).


****

Cene karata:

http://web.mta.info/nyct/fare/FaresatAGlance.htm

$2.5 po prevozu, plus 1 dolar za metro kartu (sacuvaj ako opet naidjes u NYC da ne placas ponovo) - najbolje da kupis na aerodromu, ili blizu hotela. Vidim da preporucuju neki bus prvo pa onda voz do menhetna - u autobusu ne mozes (mislim) da kupis kartu, i ne vracaju kusur tako da spremi sitno (2.5 ili 2.75), a na stanici voza imas automate gde ces kupiti kartu - ako ne budes mogao da se snadjes zamoli nekog da ti pomogne ili putnike ili nekog ko radi tamo. Oni treba da imaju i mape sa svim linijama bus/voz pa odmah i pitaj za to (najbolje na aerodromu, pa ako nema onda u hotelu - cesto na recepciji imaju mape grada, bar neke male sa ucrtanim znamenitostima) - njih mozes i da pitas za najbolji prevoz javnim transportom do grada.
Metro karta zavi i za autobuse i za mta vozove (metro) .
Nema vise ni dnevne ni trodnevne karte, sad je najjeftinija 7-dnevna $30.

Sve o metro karti:

http://web.mta.info/metrocard/

Tebi bi najverovatnije zgodna bila ova karta:
Pay-Per-Ride MetroCard - platis desetak dolara pa ako ti treba vise doplatis na nekoj voznoj stanici.
 
Poslednja izmena:
Sto se vremena tice, ako nema kasnjenja aviona i sleces u 13:15, pa dok prodjes carinu bar jos sat, dok stignes u hotel i cekiras se (ne moze pre 3 popodne u tom hotelu),neces biti na menhetnu pre 4 popodne (to mi nekako deluje najbrze moguce, znaci verovatno i kasnije) - pa onda planiraj da dok je dan obidjes sta treba da se vidi po danu, smrkava se oko 7 uvece, Times skver je divan nocu pa to ostavi za kasnije. Mozes dok je dan malo do Central parka, taj deo blizu Times skvera.
Realno nemas puno vremena pa potrazi na internetu sta te najvise interesuje da vidis za par sati. Srecno i lepo se provedi, i srecno posle na brodu.
 
Ne, postoji transfer (uz neka ogranicenja). Evo poredjenje dve vrste karte koje sam pomenula juce:

http://web.mta.info/metrocard/compare.htm

I neka ogranicenja za Regular MetroCard:

Regular MetroCard

Cena karte je 2.5 dolara osim ako kupis pojedinacnu kartu, onda je 2.75. U stvari i ne znam da li moze u busu da se kupi karta
Za expres autobuse je $6 ! negde sam sad videla na nekom linku ovde.

Evo jos malo info ovde:

http://web.mta.info/nyct/bus/howto_bus.htm

http://gonyc.about.com/cs/gettingaround1/a/subway.htm
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top