Amerika ili ne pitanje je sad

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
daj npr neki item koji zelis da kupis ?
jesi li u USA ? Imas li US bank account?
Imas li adresu gde da ti posalju?
U julu ću ići na 7 dana u DC, i u NYC isto toliko.
Nemam US bank acc. A u DC-ju ću biti u hotelu.
Hmmm, uzeo bih 13,3" MacBook Pro, eventualno neku bolju Toshibu od 15".
Ne znam kuda bih sve mogao da pogledam (online), pa zato i pitam sa sugestije! :)
Hvala ti puno!
 
Kad sam već kod ovoga, koliki je sales tax na tehniku (laptopove) u Marylandu, Virdžiniji i NYC?

Interesuje me zbog veće kupovine, a manje bih poreza rado platio! :)


porez (5% za Virdziniju) plus americki utikaci a mozda i pretvaraci nisu upotrebljivi u Evropi plus kako ces da im vratis robu
ako se nesto pokvari? Walmart dozvoljava vracanje do 2 nedelje od kupovine , bestbuy mesec dana , kmart 3 meseca plus kako ces da iskoristis garanciju ("protection plan") koju ovde dodatno prodaju
 
porez (5% za Virdziniju) plus americki utikaci a mozda i pretvaraci nisu upotrebljivi u Evropi plus kako ces da im vratis robu
ako se nesto pokvari? Walmart dozvoljava vracanje do 2 nedelje od kupovine , bestbuy mesec dana , kmart 3 meseca plus kako ces da iskoristis garanciju ("protection plan") koju ovde dodatno prodaju

Kupiću 13,3" MacBook Pro u Apple radnji. Ima worldwide garancija.
Pošto sam nomad i ne drži me jedna lokacija više od 90 dana, a i čeka me život u Švedskoj po povratku iz USA, sumnjam da će se nešto desit tako.
Plus, u tih 15 dana što ću biti u USA nadam se da će comp. raditi normalno i ako tad bude radio normalno, ovamo nema razloga da ne bude tako! :)
A i u oktobru sam nazad u USA, u Pittsburghu...
Američki utikači - pođi na pijacu i za 50 dinara kupi transformator! :)
 
Kupiću 13,3" MacBook Pro u Apple radnji. Ima worldwide garancija.
Pošto sam nomad i ne drži me jedna lokacija više od 90 dana, a i čeka me život u Švedskoj po povratku iz USA, sumnjam da će se nešto desit tako.
Plus, u tih 15 dana što ću biti u USA nadam se da će comp. raditi normalno i ako tad bude radio normalno, ovamo nema razloga da ne bude tako! :)
A i u oktobru sam nazad u USA, u Pittsburghu...
Američki utikači - pođi na pijacu i za 50 dinara kupi transformator! :)

Mislis adapter? transformator je drugacija stvar ali dobro nije vazno. Nego kad si tako cesto
u Americi znas valjda da nije nikakav problem vratiti robu cak i kad je ispravna? Ili si ti fini pa te sramota da vratis
jer ce neko da pomisli da nemas para?
Kupis taj kompjuter i koristis ga neko vreme i vratis im ga nazad a oni tebi nazad pare zajedno sa porezom.

Ovo da garancija za vazi za ceo svet mi zvuci tako nekako kao naucna fantastika
 
Mislis adapter? transformator je drugacija stvar ali dobro nije vazno. Nego kad si tako cesto
u Americi znas valjda da nije nikakav problem vratiti robu cak i kad je ispravna? Ili si ti fini pa te sramota da vratis
jer ce neko da pomisli da nemas para?
Kupis taj kompjuter i koristis ga neko vreme i vratis im ga nazad a oni tebi nazad pare zajedno sa porezom.

Ovo da garancija za vazi za ceo svet mi zvuci tako nekako kao naucna fantastika
USA (North America) će mi biti 5. kontinent koji ću obići, nikad nisam bio, ali mali milion njih ima koji jesu... :)
Da, mislio sam na adapter. Potpuno normalna stvar, I guess.
USA ima fenomenalan customer care, kupiš, vratiš, dobiješ pare nazad, ali ne kupujem ga da bih to radio, nego što mi treba comp.
Zbog čega ti kao naučna fantastika zvuči worldwide garancija? Potpuno normalna stvar.
Jedina stvar od čega me malo frka je carina, s obzirom da planiram kupit 2 laptopa i možda još nešto od tehnike. Mada ako bih oba stavio u ranac na leđima, sumnjam da će me cimat.
 
USA (North America) će mi biti 5. kontinent koji ću obići, nikad nisam bio, ali mali milion njih ima koji jesu... :)
Da, mislio sam na adapter. Potpuno normalna stvar, I guess.
USA ima fenomenalan customer care, kupiš, vratiš, dobiješ pare nazad, ali ne kupujem ga da bih to radio, nego što mi treba comp.
Zbog čega ti kao naučna fantastika zvuči worldwide garancija? Potpuno normalna stvar.
Jedina stvar od čega me malo frka je carina, s obzirom da planiram kupit 2 laptopa i možda još nešto od tehnike. Mada ako bih oba stavio u ranac na leđima, sumnjam da će me cimat.

ja sam preneo ceo dzinovski komp (dva puta) u 2 kofera i niko me nikad nije zaustavio :)
 
Zivim u Americi vec 4 godine, a imam preko 20 clanova uze i sire familije koji ovde zive 40ak godina.
Iskustva: Posao i ekonomija su i ovde krajnje neizvesni kao i u Srbiji, jedino sto ako izgubis posao ovde, malko je lakse naci sledeci.
Ako planiras decu moras znati sledece - ovde zene nemaju nikakvo porodiljsko odsustvo, vec mogu da uzmu bolovanje (maks 4 nedelje) i onda 12 nedelja neplaceno. Obdanista su NEVIDJENO skupa, te ako imate vise od jednog deteta, jedno od vas mora prestati da radi, jer se obicno ne isplati placati obdaniste, izadjes na ravno a ne provodis vreme sa decom; izuzev naravno ako nisi placen oko 100 000 dolara godisnje, sto je retkost. Odmora ima jako malo, tako da godinama necete moci da dolazite u Srbiiju. Moze vam se desiti da vam roditeljima i sestrama/braci odbiju vize, tako da ih godinama necete vidjati. Moju su sestru odbili za vizu 2 puta, a udata je, muz ima svoju firmu i plus ona ima kucu od 300 kvadrata vrednu oko 400 000 evra u Beogradu.
Mentalitet i kultura su jako razliciti. Iz mog iskustva Ameri su priprosti, neuki, neobavesteni i veoma samozivi i hladni. Plus imaju ogromne predrasude prema osobama iz "istocne evrope".
S druge strane, ukoliko imas dara za bilo kakav posao gde bi mogao da budes sam svoj gazda - za to nema bolje zemlje od ove. I mozes da stvoris neki svoj mikro-svet sa svojim prijateljima, kao i svuda.
Ja sam se udala za amerikanca, tako sam zavrsila ovde, i veoma se veoma kajem, cak i posle dvoje dece.
 
JVM,
baš sam se iznenadila tvojim odgovorom, surovim, ali nadasve iskrenim. Mnogi se ovde zalete "grlom u jagode", pa posle nema povratka.
Kad god ja tako nešto spomenem negde na forumu ili nekom blogu, ljudi ospu paljbu kao da nisu normalni, kao da ja nekog mogu odgovoriti od njegove odluke.

Evo, mi smo u fazi izigracije za Kanadu, jer je suprug tamo dobio posao, ali daleko od toga da mi je svejedno i da smo tek tako prelomili. Izvagali smo šta i kako i koliko nas se tako nešto isplati. Pri tom ne mislim samo na finansije, već na školovanje dece, posao koji i ja mogu raditi, uslove života itd, itd....

Kad smo sve nekako izvagali, jedini minus je stan koji ostavljamo u Beogradu, a tamo moramo krenuti od podstanara i pitanje da li ćemo ikad steći neku svoju nekretninu, pošto su u Vankuveru cene paprene.
Ostalo je sve pozitivno, od suprugovog posla, preko škole za decu koja je do faxa besplatna (srećom da smo prerasli vrtiće), socijalno i zdravstveno su ok, posao za mene u izgledu, ne prelazimo u manju sredinu od one u kojoj živimo (znači ne idemo u neko selo, iako nemam ništa protiv, ali jednostavno u ovom trenutku života nam to ne odgovara), postoje šanse za napredovanje i prosperitet, što nam je najvažnije zbog budućnosti dece i konačno nakon 3 godine imamo pravo alicirati za državljanstvo i CA pasoš;)

Ali, po meni svako treba realno postaviti stvari i sagledati situaciju iz svih uglova i onda odlučiti. Znam da je situacija u USA oko dobijanja viza za rodbinu katastrofa, ali je u CA dosta lakša, iako mi nismo vezani pupčanom vrpcom i svako vodi svoj život, ali opet poželiš da vidiš porodicu i to je ok.:ok:
 
Поздрав, форумаши! Новајлија овде. :) Не знам на којој теми да пишем, а претрага ми није показала шта сам хтео па ћу овде. Не замерате, надам се. :) Размишљам да палим из Србије. САД је једно од могућих места. Највише ме интересују следећи градови: Сан Дијего, Далас, Синсинати и, рецимо, Тампа. Волео бих да ми кажете како је тамо? Који од ових је најбољи по вашем мишљењу и због чега? Разлози за и против. Иначе, студирам ИТ, надам се да ћу завршити ускоро, па ми је битно и какве су шансе да нађем пос'о у тој области. Хвала вам, унапред. :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top