Aktuelno: Kederi za štuku

nisam bio dugo na pecanju
fishing.gif
jedno 4 godine
 
Akcija uspesna al ulov jalov ... svega 1 stuka i to taman tolika da nije bil vredna slikanja... oko 500-600 gr. Imam i 2 klipa kako smo sekli led pa cu postaviti na YT sutra jes sam se smrzo ko pi^ka i to bas .. ceo dan sam staja ona ledu majke mu ga pomrzosmo ... busili 2 rupe .. ma videcete .. ;)
 
ja cu sutra da metnem snimak na YT. Inace za vikend sam tj. smo isli na stuku i patq smo upecali. Ama da pipne mamu mu ... ja sam 20 kedera poneo, cirka nekoliko okupao, i sve vratio .. znaci da se javi na dve razlicite vode !!! ... katastrofa ovako ne pamtim da sam nekad proso .. ne samo ja nego niko nije nista imao na udici od nekoliko desetina ribolovaca koji su bili na vodi za ceo vikend ...
 
Inace ja ovog suncanog nazivam zlatnom ribicom,bezveze,al ***...Ne mogu da verujem da ide stuka na njega,inace uglavnom sam stavljao crveperku,i rezultati nisu bili bas sjajni..

Pa, zato što crvenperka nije mnogo aktivna na udici, a i brzo crkne. Crvenperka je dobra za smuđa. Bar po ovim našim ravničarskim vodama. Samo je treba malo zgaziti pre stavljanja na udicu, da jo creva izađu. Tako bolje mami smuđa.
 
Što se tiče Save i Dunava mislim da ove grabljivice idu najbolje na tkzv.PEŠA, moj prijatelj je trenutno na savi ima tamo splav i delje štuku i smuđa,nije ribolovačka priča čovek je tamo svaki dan i normalno je da ih peca,video, čistio i samo ih na to peca,definitivno najbolji mamac pogotovo što dugo može da se održi kao živ mamac na udici.Nisu neki ogromni komadi ali su lepi za tiganj ili još bolje za tanjiraču,inače je tamo prošle godine upecao smuđa takođe na peša od 9kg,koga zanima slika šaljem.
Poz.!!!
 
Jeste jer on naseljava uglavnom ciste salmonidne reke i recice,ali izgleda da se borimo u ovoj temi sa vetrenjacama,glavoc je svima pes,babuska i zlatni karas jedno te isto,manic i cverglan isto sinonim za jednu istu ribu... ne vredi vise objasnjavati ljudima koliko ne poznaju svoj ulov,cekamo samo da se uvede novi zakon i POLAGANJE ISPITA da bi postao ribolovac!
Pozdrav :cool:
 
Hmmm, Lomnica_city mogao bi malo da pripazis sta pricas ili bar da poslusas svoj savet i procitas neku knjizicu vezanu za ihitologiju ili bar ribolov...

Glavoc je cela porodica riba (red grgeci... wiki)! Pes je rod te porodice (familije) i podrazumeva i onog sto zivi u salmonidnim vodama i ovog dunavskog... Tacno je da mu je osnovno staniste cistija i brza voda, ali je ocigledno da dolazi povremeno do migracije i da se naseli po kamenitim obalam areka u koje se ulivaju one reke koje su njegovo "originalno" staniste.
Ono sto je tacno je da se dunavski pes i salamonidni dovoljno razlikuju da budu razlicite vrste ali obe ribe su pesevi, cak sta vise obe su glavoci! Ovde je problem sto niko od nas (eto cak ni ja ;) ) ne zna nazive vrsta, vec samo naziv roda ili familije te ribe.

Sto se tice Manica i Cverglana, to su ribe istog reda... Pa ako je neko u zivotu imao toliko srece da cverglana ne vide nikad u zivotu mozda i moze da ih pomesa. To je malo verovatno. Cesci je slucaj da vecina ribolovaca ne zna kako izgleda manic pa se nadaju da je cverglan to... A jos cesce je da Cverglana pomesaju sa Somom (ili obratno ako ulove soma ispod mere) sto je "manje" tragicno jer su ribe iz iste familije...

Sto se tice Karas/Sunica odnosa - to je strasno! Te dve ribe i ne lice niti su u bliskom srodstvu. Nisu u istom redu, ni u istom nadredu (razredu) tek su stepen iznad u srodstvu... Dakle zajednicko im je to sto imaju peraja, disu na skrge, zive u vodi, imaju krljust....
Ali Basbusku i Karasa i danas mnogi mesaju. A razlika je mnogo veca nego kod peseva koji su isti u rodu ali se razlikuju u vrsti. Babuska i Karas se razlikuju i u rodu a imaju istu porodicu tj. familiju.

Eto, morao sam da napisem ovaj post jer nije lepo da neko ko ne zna vise od drugih daje sebi za pravo da kritikuje... Pojedine nazive riba sam namerno pisao velikim slovom da ih malo naglasim. Znam da izgleda komplikovano ali je u stvari jednostavno :)

Ono sto se definitivno slazem sa Lomnica_city je da treba uvesti polaganje ribolovackog ispita, slicno kao sto postoji za lovce.
 
Ma daj,nije sija nego vrat,bandar i smudj su bliski rodjaci pa opet ne mozes reci da je svejedno ko je ko,vazno da su oba grgeci,u Dunavu ima glavoca,koji je mozda iz porodice peseva ali kad se kaze pes misli se na ono sto zivi u cistim hladnim rekama i na cije sundjeraste imitacije lovimo mladicu i pastrmku,to je ipak neka razlika,isto kao sto nije isto mala mladica i potocara,vec pomenuti bandar i smudj...! ;)
Pozdrav :cool:
 
Vidim, nisi razumeo... U ovom slucaju: nije sija nego du*e! :)

Nemam nameru da se raspravljam ni da te ubedjujem, samo cu da pojasnim deo koji mozda nije bio najjasniji :)

Dakle, smudj i bandar su srodni koliko babuska i karas - ista porodica razlicit rod, a red grgeca isto kao i pesevi :) Znaci malo su srodniji medjusobno nego sa pesevima... Ali dunavski pes i npr. drinski su srodni do na vrstu (jedan stepenik nize srodniji od bandara i smudja). Sto se nauke tice oni su pesevi, a da li su ovakvi ili onakvi odredjuje vrsta... Kao kod konja sto postoje lipicaneri, araberi... Svi su konji ali se razlikuju po nekim karakteristikama pa cine zasebne vrste konja. Magarac nije konj iako je srodna zivotinja...
Interesantno je da neke ulovljene ribe i danas nazivaju grgec kada nisu sigurni koja je vrsta a nakostresi bodlje na ledjnom peraju...

Ali da ne sirim, postoje stroga pravila po kojima se odvajaju zivotinje po srodstvu a ribolovacki forum nije mesto da se to uci. Medjutim, ono sto treba znati je da "mi ga zovemo ovako" definitivno nije jedno od pravila. To sto je tebe neko naucio da je u Drini (ili nekoj drugoj salmonidnoj vodi) pes a na Dunavu glavoc, koji nije pes, ne znaci da je tacno vec da taj ko te je ucio nije znao ili ga nije zanimalo da li postoji slicna riba na Dunavu. Po tvom rezonu oni koji oduvek zovu suncicu karasem treba i dalje da je tako zovu (a karasa babuskom) i oni su upravu!?

Dakle ako neko kaze da je upecao glavoca, to moze biti i pes izmedju ostaloga, ali i nesto drugo.. Ako neko kaze da je upecao grgeca, to moze biti bandar, moze biti smudj, moze biti glavoc, moze biti bas.... i opet je upravu :) Ako neko kaze da je upecao ribu... Moze biti svasta ;)

Nemam nista protiv da se drzis svog misljenja samo nemoj da ispravljas ljude koji se ipak ispravno izrazavaju.
 
Ponovo je počela sezona štuke, pa rekoh, da aktiviram ovu temu.

Od nedavno sam kao kedera počeo da koristim čika. Definitivno najjači keder koga sam do sada koristio. Kako taj luduje na udici, to je za nepoverovati. Ako u blizini ima grabljivica, nemoguće je da ga iskulira. I što je najvažnije, u stanju je ceo dan da se ponaša na udici, kao i prvog momenta kada ga nabodeš, otima se kao blesav. Jedino što ga je bez krpe nemoguće staviti na udicu. Strašno je ljigav, pa se izmigolji između prstiju.
 
Letos mi je jedan ladjar Rumun pokazao dobar sistem lova stuke na kedera.
Slican je nasoj balerini stim sto je kretanje kedera ograniceno u sirem opsegu.
Mana je sto teren treba da bude dosta cist ( zbog mrsenja )
Kedera je stavljao bandara velicine dlana, ( ali ga je probadao sa dve male trokrake )
jedna normalno ispod gornjeg peraja pazljivo da se ne povredi kicma, druga do samog repa.
Mesto virble napravio je sistem sa dugmetom i cevcicama ( olovo i plovak 30g )
Vadio je i gloce i one od 2,5 kg... Probajte nista vas ne kosta
 

Back
Top