Ako su paganske religije bile šarena laža, zašto mislite da su monoteističke bolje?

Schrodinger

Poznat
Poruka
8.747
Evo jednostavne analogije. Postojao je jedan svet u kome su zvanicne drzavne religije (sa sve crkvenom organizacijom i hramovima) bile tek tako dekorativne prirode, reklo bi se bez ikakve veze sa stvarnoscu vec na nivou institucionalizovane bajke. To je bio anticki svet. Prakticno u isto vreme nastale su druge religije koje su dominirale u srednjem veku i danas su jos uvek veoma znacajne. A zasto mislite da su one bolje od tih prethodnih i kako ce ljudi 25. veka gledati na proslost odnosno sadasnjost?
 
Evo jednostavne analogije. Postojao je jedan svet u kome su zvanicne drzavne religije (sa sve crkvenom organizacijom i hramovima) bile tek tako dekorativne prirode, reklo bi se bez ikakve veze sa stvarnoscu vec na nivou institucionalizovane bajke. To je bio anticki svet. Prakticno u isto vreme nastale su druge religije koje su dominirale u srednjem veku i danas su jos uvek veoma znacajne. A zasto mislite da su one bolje od tih prethodnih i kako ce ljudi 25. veka gledati na proslost odnosno sadasnjost?

Е баш нађе место ....

То ј екао да на пдф Жене ођеш и питаш

'шта вам је то фазом па мењате гађе .. а све су мање и мање а све скупље и скупље'
 
Evo jednostavne analogije. Postojao je jedan svet u kome su zvanicne drzavne religije (sa sve crkvenom organizacijom i hramovima) bile tek tako dekorativne prirode, reklo bi se bez ikakve veze sa stvarnoscu vec na nivou institucionalizovane bajke. To je bio anticki svet. Prakticno u isto vreme nastale su druge religije koje su dominirale u srednjem veku i danas su jos uvek veoma znacajne. A zasto mislite da su one bolje od tih prethodnih i kako ce ljudi 25. veka gledati na proslost odnosno sadasnjost?
Bitno je koja je prava vera.

Prava vera se temelji na onome sta kaze Bog - preko svoje reci Biblije
i prema Bibliji Bog je jedan JHVH Jehova Bog.

svi ostali bogovi su lazni
 
То свако мисли за сопствено религијско опредељење.
Нема ту шта да се мисли, Вучји, Монотеизам је дат са Божјег Извора.
Људи су кварили, кварили, мудровали, измишљали, итд. Тако је настао паганизам. То је деградација.
 
Нема ту шта да се мисли, Вучји, Монотеизам је дат са Божјег Извора.
Људи су кварили, кварили, мудровали, измишљали, итд. Тако је настао паганизам. То је деградација.
Итекако има Дуле ако смо Светосавски опредељени.
 
Наша вера је монотеистичка. Мислим на Православље.
Наравно Дуле, али нисмо одувек то били.Свети Сава то објашњава тиме што и стар богови умиру и нестају у оној мери у којој им душе више не иду.
У том приступу лежи величина Светославља и српског поимања Хришћанства и његовог прихватања код Срба.
Ево једног примера, Преподобна Мати Параскева носи прерогативе наше старе богиње Мокош. Зато Срби имају Крсну славу.У Светосављу нема насилничког приступа вери као код Католика на пример.
 
Наравно Дуле, али нисмо одувек то били.Свети Сава то објашњава тиме што и стар богови умиру и нестају у оној мери у којој им душе више не иду.
У том приступу лежи величина Светославља и српског поимања Хришћанства и његовог прихватања код Срба.
Ево једног примера, Преподобна Мати Параскева носи прерогативе наше старе богиње Мокош. Зато Срби имају Крсну славу.У Светосављу нема насилничког приступа вери као код Католика на пример.
stare bogove smo preimenovali u hrišćanske svece i anđele.
 
Bitno je koja je prava vera.

Prava vera se temelji na onome sta kaze Bog - preko svoje reci Biblije
i prema Bibliji Bog je jedan JHVH Jehova Bog.

svi ostali bogovi su lazni
kad sam pričao sa Satanom posle nekoliko meseci progona od strane demona on mi je kazao da sve molbe koje sam upućivao Bogu za zaštitu u borbi protiv demona mi je on ispunjavao.i to mi je imalo smisla jer su sve ispunjavane bukvalno i formalno a ne tako da me Bog uzme u trajnu zaštitu.....implicirao je mislim da Bog ne postoji ili da on ne zna da postoji.... samo je kaže jednom kad sam zamišljao da hodam po okeanu ljubavi bila neka čudna reakcija koja me je privremeno zaštitila a da to nije bio on..mislim da je .ljubav jedina zaštita a ne vera u ljudske religije jer Bog je energija ljubavi
 
Poslednja izmena:
kad sam pričao sa Satanom posle nekoliko meseci progona od strane demona on mi je kazao da sve molbe koje sam upućivao Bogu za zaštitu u borbi protiv demona mi je on ispunjavao.i to mi je imalo smisla jer su sve ispunjavane bukvalno i formalno a ne tako da me Bog uzme u trajnu zaštitu.....implicirao je mislim da Bog ne postoji ili da on ne zna da postoji.... samo je kaže jednom kad sam zamišljao da hodam po okeanu ljubavi bila neka čudna reakcija koja me je privremeno zaštitila a da to nije bio on..mislim da je .ljubav jedina zaštita a ne vera u ljudske religije jer Bog je energija ljubavi
Bog nije samo energija ljubavi, već energija ljubavi pripada Bogu. Ne bi toliki
duhovnici govorili o tome da je Bog nepojaman, nesaznatljiv, da je on nešto
tako jednostavno.
Ti si jednostavniji od Boga, pa opet, kada nešto činiš, energija ljubavi ti je
samo nadahnuće, inspiracija. Kada se kaže da je Bog ljubav, to samo znači
da on uvek deluje inspirisan ljubavlju i nikako drugačije.

Naravo, satana će uvek sve zasluge za sebe da prigrabi. To mu je osnovni
cilj. Nije to Bog, to sam ja i samo ja.. to su laži..
 
Kakvo lukavstvo. Tebi su se ispunjavale molitve i ti naravno nemaš uvid
u to kojom silom su se ispunile. Samo vidiš rezultat. A onda ti neko kaže,
e to sam ja uradio.. :lol: I ti mu poveruješ..

To je kao da ja recimo rešim da ti pomognem, ali da ti ne znaš da sam ti
ja pomogla, jer to činim tako nesebično, neuslovljeno. I nakon što ti
postigneš to što si hteo, neko treći dođe i kaže ti da ti je on zapravo
pomogao. A taj treći je samo lukav i želi da njemu duguješ uslugu, da
mu budeš zahvalan.
 
Bog nije samo energija ljubavi, već energija ljubavi pripada Bogu. Ne bi toliki
duhovnici govorili o tome da je Bog nepojaman, nesaznatljiv, da je on nešto
tako jednostavno.
Ti si jednostavniji od Boga, pa opet, kada nešto činiš, energija ljubavi ti je
samo nadahnuće, inspiracija. Kada se kaže da je Bog ljubav, to samo znači
da on uvek deluje inspirisan ljubavlju i nikako drugačije.

Naravo, satana će uvek sve zasluge za sebe da prigrabi. To mu je osnovni
cilj. Nije to Bog, to sam ja i samo ja.. to su laži..
ono što sam hteo da kažem na mom primeru je da je verovatno da vera bez ljubavi ne znači ništa....možeš se moliti Bogu koliko hoćeš ali ako nemaš ljubavi u sebi on verovatno neće da reaguje da te zaštiti....starac Tadej kaže vera bez ljubavi je đavolska...onda je logična mogućnost da ti na takve molitve odgovara.đavo a ne Bog...
 
Наравно Дуле, али нисмо одувек то били.Свети Сава то објашњава тиме што и стар богови умиру и нестају у оној мери у којој им душе више не иду.
У том приступу лежи величина Светославља и српског поимања Хришћанства и његовог прихватања код Срба.
Ево једног примера, Преподобна Мати Параскева носи прерогативе наше старе богиње Мокош. Зато Срби имају Крсну славу.У Светосављу нема насилничког приступа вери као код Католика на пример.
Али ми смо те празнике и обичаје христијанизовали, они више немају исти смисао који су имали пре. То су сада хришћански празници.

Дакле, Света Петка није Мокош, као што ни Свети Илија није Перун, итд.
 
zavisi
Evo jednostavne analogije. Postojao je jedan svet u kome su zvanicne drzavne religije (sa sve crkvenom organizacijom i hramovima) bile tek tako dekorativne prirode, reklo bi se bez ikakve veze sa stvarnoscu vec na nivou institucionalizovane bajke. To je bio anticki svet. Prakticno u isto vreme nastale su druge religije koje su dominirale u srednjem veku i danas su jos uvek veoma znacajne. A zasto mislite da su one bolje od tih prethodnih i kako ce ljudi 25. veka gledati na proslost odnosno sadasnjost?
od pobednika u ovom tekucem trecem sv. ratu zavisi sudbina biblije, isusa, jehove................
 

Back
Top