Ако је знање моћ, зашто су наставници немоћни?

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
17.997
Током школског часа, наставник има само 96 секунди да посвети сваком ученику
677z381_predaje-nastavnica.jpg


У одељењу од 28 ученика, једна учитељица или учитељ, током једног часа, има 96 секунди да се посвети сваком од својих ученика, да реши сваки проблем или недоумицу коју ђак има, да одговори на свако његово питање, провери да ли је ужинао, да му веже пертле или га томе научи, да га утеши ако је тужно, измири посвађане другове и другарице, да стане уз ученика и подстиче га, усмерава, исправља, да кроти одлутале дечје мисли, да мале идеје развија у велике, да ђака похвали. На крају, када је то неопходно и за ученика добро, да га и укори. За 96 секунди, по ученику, на једном часу, и то само под условом да не каже ни реч о ономе што је на том часу предвиђено планом и програмом – илустровала је стање у школама Сена Вукотић, наставница српског језика и књижевности у Основној школи „Мито Игумановић” у Косјерићу.
 
Помно су је слушале колеге у Сали хероја на Филолошком факултету док је говорила на протесту Друштва за српски језик и књижевност Србије, као практичар из учионице али и родитељ који са својом децом, како је рекла, пролази кроз предшколски и основношколски циклус образовања, а који „уколико се овако настави, неће више бити циклуси него циркуси”. Доносиоци одлука истрајно се одупиру константним вапајима просветних радника да се смањи правилницима предвиђен максималан број ученика у одељењу.
– Свима је јасно да се ми у образовању више не бавимо личношћу детета као ствараоца, креативног, емотивног и социјалног бића, већ му усипамо у главу, као тешки бетон, план и програм који су нам прописани. Овакав концепт школе био би неподношљив да није појединаца који су спремни да раде у нехуманим условима очекујући да за то неће бити награђени. Можда би сви ти ентузијасти требало да стану, престану да раде. Можда би ту страшну тишину неко и чуо – истакла је Вукотићева.
Она је један од координатора Актива педагошких саветника Србије, који је, како је објаснила, настао удруживањем свих запослених у неком од педагошких звања од предшколских установа, преко учитеља, наставника у основној и средњој школи до стручних сарадника – педагога, психолога и логопеда у доуниверзитетском образовању.
– Стручна и шира јавност недовољно знају ко су педагошки саветници. Тренутно у Србији има око 600 просветних радника који су стекли оваква звања. Она су степенована у четири нивоа: педагошки саветник, самостални педагошки саветник, виши педагошки саветник и високи педагошки саветник. Звање саветника постоји и у другим професијама и секторима, практично у свим јавним установама, и законом је уређено да можете професионално да напредујете у звање саветника које би се потом свуда обрачунавало и као додатни коефицијент на основицу плате. Свуда, осим у просвети – нагласила је Сена Вукотић.
Појаснила је, што прописи налажу, да би просветни радник стекао звање педагошког саветника мора да покаже висок степен квалитета рада. То мора и да докаже мерљивим и проверљивим активностима и документацијом о стручном усавршавању, реализацији угледних и огледних часова, успеху ученика на републичким такмичењима, учествовању у међународним смотрама знања, истраживањима, пројектима, писању стручних радова, менторском раду...
– Људе у звању педагошког саветника препознају и награђују стручна удружења признањима за најбоље примере добре праксе. Парадоксално, наше министарство нас не препознаје као стратешки потенцијал – указује Вукотићева.
Актив педагошких саветника, како је нагласила, више пута је предочио просветном врху четири захтева: да се педагошким саветницима увећа плата у складу са стеченим звањем, да они буду ангажовани за стручне послове ресорног министарства и оба просветна завода, да учествују у изменама правилника који се тичу образовања и да се адекватно бодују када се праве листе технолошких вишкова у школама.
– Ти захтеви до данас нису разрешени. Важно је рећи да Закон о запосленима у јавним службама, као и Закон о основама система образовања и васпитања, предвиђа увећану зараду на стечено звање, али је примена тога везана за подзаконски акт који никад није донет. Дакле, не тражимо ништа ново, већ да се донесе правилник да би се спроводила законска решења. Министарству просвете обраћамо се већ годину дана да би се решио овај проблем, али безуспешно. Третман који имају најквалификованији у просветном систему може се означити као тотална небрига за квалитет образовања која се, нажалост, показује и кроз пуцање просвете на свим нивоима. Наши ученици постављају питање да ако је знање заиста моћ, како их ми то учимо, зашто онда ми изгледамо, и зашто јесмо, тако слаби и немоћни – истиче наставница из Косјерића.
Као педагошки саветник она наглашава да је беспомоћан положај наставника и школе као институције директно довео до охрабривања насиља у школама.
Link
 
Или

Ако је знање моћ, зашто незналице владају Србијом?

Није то вама профанима све јасно, ко врши моћ.
Zalažemo se za depolitizaciju prosvetnih ustanova. I neće me biti briga ko je na vlasti, ako mi možemo odlučivati o planu i programu, ako se budu zapošljavali kvalitetni a ne stranački kadrovi.
 
Током школског часа, наставник има само 96 секунди да посвети сваком ученику

al zato svaki taj umišljeni KLIPAN ima svih 2700 sekundi da se posveti JENDOM nastavniku!
zamisli predavanje tek na pravnom tamo ima 1.2 sek da se posveti svakom studentu!
kme kme!
 
al zato svaki taj umišljeni KLIPAN ima svih 2700 sekundi da se posveti JENDOM nastavniku!
zamisli predavanje tek na pravnom tamo ima 1.2 sek da se posveti svakom studentu!
kme kme!
Upoređuješ studente sa 19 godina i decu od 7 godina ? Znaš li odnos koncentracije i pažnje u odnosu na uzrast?
 
Upoređuješ studente sa 19 godina i decu od 7 godina ? Znaš li odnos koncentracije i pažnje u odnosu na uzrast?

tih 96 sekundi je bilo i kada sam i ja a i ti išli u školu.
I?!
šta je tu problem?
mi imamo EX-CATEDRA način školovanja, kao i 95% čovečanstva.
ako ti se ne svidja, idi u privatne samerhil škole gde se sedi u krug.
 
tih 96 sekundi je bilo i kada sam i ja a i ti išli u školu.
I?!
šta je tu problem?
mi imamo EX-CATEDRA način školovanja, kao i 95% čovečanstva.
ako ti se ne svidja, idi u privatne samerhil škole gde se sedi u krug.
Hoćeš da kažeš da smo radili po ovom planu i programu po kome radimo sada ? Nisi primetio razliku ?
 
Jeste imali vi Metodiku na uciteljskom?..
Meni ovo deluje nestvarno..i prenapuhano, kako bi rekli braca Hrvati. :cool:
Predavacu se namece uloga/kompleks Boga, ko da je, ne dao isti, hirurg u sred operacije...:lol:
Setimo se nasih uciteljica. Umele da privuku paznju, sto milom sto silom...Ko ce da rasipa paznju na 100 dece odjednom, gde je to vidjeno? :cool: :P
 
Nastavnici nisu nemoćni, već su nesložni. Nas nema dovoljno, a mi to ne umemo da iskoristimo - na štrajkove mislim. Ali to nije u vezi znanja, tj. teme...

Najpre u vezi primanja. Ako ja ne mogu da živim kako dolikuje eliti društva, znači da nisam elita,.. snalazim se, ( na poslovima van prosvete).. a to troši moju energiju na drugoj strani. Za učenike,.. šta ostane,.. isto ću biti plaćen ( gde su nam davno obećani platni razredi itd..)
Ženske nastavnike, koje pomažu (izdržavaju) muški partneri,.. mogu ovako da ne vide šumu od drveća.

Niko meni ne brani da u školi radim po svom ( 2/3 plana i programa da promenim i neću za to nikom polagati račune,.. a nastavnu jedinicu upišem po planu,. ali i to ne gledaju,.. boli ih uvo,.. sem ponekad, kad im se ćefne..).

Nekada je u selu elita bila - prvi Učitelj, pa pop,.. pa td.
sada je i u selu i u gradu najprvi i najpametniji Gugl. I zaista Gugl ima moć,.. veću i od bilo koje vladajuće kaste,.. pa zato ga i cenzurišu ili ukidaju ( Kina, Rusija,.. itd). I fakulteti i akademije (visoke škole) se završavaju on-line,..

Nastavna metoda je važnija od kvaliteta predavača,.. diokazano,..
Interaktivna nastava je bolja od klasične,.. dokazano,.. ( recimo - Kako koristiti Gugl i informacije sa Net-a za odrećene oblasti učenja).
Na internetu je sve više znanja ( i moći). Stigla i veštačka intiligencija. Objediniti, interaktivnu nastavu i IT tehnologiju i AI .

Prosveta će pasti na još niže grane - postaće obdanište za animiranje (i čuvanje) manje i veće dece. Nastavnicima još jedino ostaje moć - ocena,..
ali ako sam malo plaćen, zašto da se deranžiram sa popravnim ispitima ?
 
Oni koji su u potrazi za odgovorom na pitanje ''ko sam ja'', prikazani
su kao neki čudni ljudi. Nebitni. Tako, mimo sveta.
Čemu to kada samo treba sesti u školsku klupu i neko će ti sipati
znanje u glavu. Ti samo skoncentrisano prati i ponavljaj ono što je
rečeno.

Ali, niti oni koji ti ''sipaju znanje u glavu'' znaju odgovor na to pitanje,
niti se ono može na taj način steći.

Čovek se može zapitati iz čiste radoznalosti. To dolazi prirodno.
Može se zapitati i onda kada postane ugrožen egzistencijalno.
Jeste mi žao što nastavnici kroz ovakve stvari prolaze, ali to je
jedini način da se zapitaju šta oni to uopšte rade i kakvim znanjem
zapravo raspolažu.
 
Znanje o čemu je moć?
Pravo pitanje, koje ujedno i minira ovu temu.
Kakvo je to znanje koje nema temelj?
Ima,.. dosta nastavnika je pre prosvete radilo u privredi (msm na stručne predmete)
Nastavnici nemaju osnovno znanje o tome ko su i šta su.
To važi za još puno delatnosti u državi :D
Kad
čovek ne poznaje svoju pravu prirodu, možeš njime manipulisati
kako god hoćeš.
To je jako široko, uopšteno,.. .. može da se odnosi i na religiju,.. i na svašta..
 
Poslednja izmena:
Pravo pitanje, koje ujedno i minira ovu temu.

Ima,.. dosta nastavnika je pre prosvete radilo u privredi (msm na stručne predmete)

To važi za još puno delatnosti u državi :D

To je jako široko .. može da se odnosi i na religiju,.. i na svašta..
Ranije sam mnogo pisala o životno važnim znanjima i sada me mrzi
da se ponavljam. Mada, to svakako jeste jedan deo ovde priče.
Na primer. Srpski jezik, koliko vidim na jednoj temi, niko neće da
studira. Osim što je bitan zbog sporazumevanja, šta je još tu životno
važno? Da li učimo na koji način rečima jedni druge možemo da
lečimo ili razboljevamo? Čemu sve jezik služi?
Čitava jedna dimenzija jezika je iz škola šutnuta.

Ljudi koji su sebi odgovorili na pitanje ko sam ja, počeli su da otkrivaju
magiju našeg jezika. Koliko je to zanimljivo! Da kreneš da proučavaš
i da se do kraja života ne zaustaviš.

I sada.. Da temelj nije ispušten i da čovek zna ko je i kakva je njegova
moć, vrlo bi ga interesovalo i kako da se jezikom služi.
 
Poznajem ja i akademike i magistre i konobare i svasta su moji vrsnjaci zavrsili,ali to je taj zakljicak sto je neko strucniji u jednom to je uskraceniji za sve ostalo bitno u zivotu i to ono osnovno je zapostavljeno
U globalu,.. ali ne mora da je uvek,.. zavisi koliko čovek radi na sebi,..
Imao sam nekoliko profesore sa tri završena fakulteta,.. a, bilo ih je dosta među poznatim ljudima,..
Menjaju se opredeljanja (interesovanja) u čoveku,.. Intiligencija podrazumeva i širinu,.. svestranost,..
 
Ranije sam mnogo pisala o životno važnim znanjima i sada me mrzi
da se ponavljam. Mada, to svakako jeste jedan deo ovde priče.
Na primer. Srpski jezik, koliko vidim na jednoj temi, niko neće da
studira. Osim što je bitan zbog sporazumevanja, šta je još tu životno
važno? Da li učimo na koji način rečima jedni druge možemo da
lečimo ili razboljevamo? Čemu sve jezik služi?
Čitava jedna dimenzija jezika je iz škola šutnuta.

Ljudi koji su sebi odgovorili na pitanje ko sam ja, počeli su da otkrivaju
magiju našeg jezika. Koliko je to zanimljivo! Da kreneš da proučavaš
i da se do kraja života ne zaustaviš.

I sada.. Da temelj nije ispušten i da čovek zna ko je i kakva je njegova
moć, vrlo bi ga interesovalo i kako da se jezikom služi.
Upravo ono što pomenuh, program i plan koji je prilagođen samo da 'priuči' a ne nauči.Slažem se sa Plantom, možemo ga mi donekle prilagoditi ali šta reći za konkretan primer spiska lektire koju deca treba da čitaju? Izbačeni su mnogi kvalitetni pisci, iz ko zna kojih razloga, ubačeni novi ,kao da pratimo modni trend a ne kvalitet.
 
Poslednja izmena:
Znanje o čemu je moć?
Kakvo je to znanje koje nema temelj?
Sam proces znanja dovodi do spoznaje čoveka o njegovim mogućnostima a to je ujedno i ta moć da sebe unaprediš. Činjenica da nam se temelji ruše je alarmantna baš iz tog razloga.
Nastavnici nemaju osnovno znanje o tome ko su i šta su. Kad
čovek ne poznaje svoju pravu prirodu, možeš njime manipulisati
kako god hoćeš.
Nije poenta da nemaju znanje šta su već su itekako svesni šta im je uloga a šta u realnosti rade.
 
Pa menja se svet, a kod nas se te promene drastično odražavaju:

Još od Tita, moji najbolji učenici se ne zapošljavaju na dobrim (plaćenim, kreativnim) mestima,.. čak se mnogi i ne bave elektrikom,.. pa šta će im moje znanje,.. još sam ih i pogrešno učio da je politika za one neostvarene u struci.U firmama gde ima mesta (stranim) obuče ih za dve nedelje,.. šta će im moje znanje,.
kakvu moć imaju sa mojim znanjem u velikoj većini slučajeva,..
zašto da ih ja onda mučim velikim znanjem,.. kada mi postajemo najamnici,.. robovi novog sistema,.. kolonijalnih sila,.. koje će doduše primiti naše sa znanjem,.. ali im moć neće dati,.. Novac je moć veća od znanja,. i to je OK,. ali da je i kod nas tako, bilo bi bolje,.. iako smo siromašni,..
Ovde je moć partijska knjižica i veza,.. I povoljne kredite dobijaju podobni, lojalni,..
 
Ranije sam mnogo pisala o životno važnim znanjima i sada me mrzi
da se ponavljam. Mada, to svakako jeste jedan deo ovde priče.
Na primer. Srpski jezik, koliko vidim na jednoj temi, niko neće da
studira. Osim što je bitan zbog sporazumevanja, šta je još tu životno
važno? Da li učimo na koji način rečima jedni druge možemo da
lečimo ili razboljevamo? Čemu sve jezik služi?
Čitava jedna dimenzija jezika je iz škola šutnuta.

Мени се чини да не може ни да се стигне до тога. Ти постављаш питања о шестом нивоу, а школа багује већ на другом. Ако је систем на том нивоу да ти са децом мораш да се прегањаш да уопште прочитају нешто, а они гледају како да ухвате кривину, преваре, обману, препишу, и сл. нема ту пуно улсова да се напредује даље.
 

Back
Top