ajshtajn,bor,hogins

  • Začetnik teme shubidubidu
  • Datum pokretanja
stiven hokingovo najznacajnije otkrice je u vezi sa crnim rupama, tzv. Hokingovo zracenje. Ta zamisao se zasniva na kvantnoj fizici i ideji da se cestica moze kretati brze od svetlosti dovoljno dugo da pobegne sa horizonta dogadjaja crne rupe?
 
Mislim da je ideja da cestica pobegne sa horizonta dogadjaja (automatski anticestica upadne unutra), pa se prakticno u vidljivom delu univerzuma povecava energija niizcega.
(bar sam tako ja to skapirao , mozda gresim)
Pozdrav
 
opi:
Guru:
Materija je sastavljena od elementarnih cestica sa spinom (2n+1)/2.

Toliko.

(2n+1)/2=/1 => foton nije cestica?

Dobro saljivdzijo kada sam stavio n misli se na n pripada N to jest skupu prirodnih brojeva inace bih stavio k sto podrazumeva skup celih brojeva osim ako se ne naglasi suprotno. I jedna napomena foton ima sve osobine cestica i na neki nacin to i jeste ali nije cestica materije.
 
Guru:
opi:
Guru:
Materija je sastavljena od elementarnih cestica sa spinom (2n+1)/2.

Toliko.

(2n+1)/2=/1 => foton nije cestica?

Dobro saljivdzijo kada sam stavio n misli se na n pripada N to jest skupu prirodnih brojeva inace bih stavio k sto podrazumeva skup celih brojeva osim ako se ne naglasi suprotno. I jedna napomena foton ima sve osobine cestica i na neki nacin to i jeste ali nije cestica materije.

Izvini sto sam cangrizav, ali opet (2n+1)/2 ne moze da bude 1 ( 1 je samo za n=1/2)
 
Ok. Ja se izvinjavam ako sam bio neprecizan i nepotpun, sledi dopuna. Kao sto rekoh cestice sa polucelobrojnim spinom se nazivaju fermioni, njihove energije osnovnog stanja su negativne i oni obicno tvore materiju tako da se mogu okarakterisati kao materija. Cestice sa celobrojnim spinom bozoni, imaju energiju osnovnog stanja pozitivnu. Oni tvore silu medju fermionima. Dakle svetlost odnosno fotoni jesu cestice ali ne spadaju u fermione to jest cestice materije vec u bozone(cestice dejstva).

Poz.
 

Back
Top