Ukratko:
Ajstajnova teorija relativiteta kaze da u prirodi tj. vaseljeni, tj. u celom fizickom prostoru za koji mi znamo i koji nas okruzuje NEMA vece brzine od brzine svetlosti. Znaci to je najveca brzina u prirodi. Iz toga dalje proizilaze razni problemi tipa problema dva blizanca od kojih jedan kada napuni 20 godina ode u svemir i tu putuje brzinom svetlosti a drugi ostane na zemlji i tu zivi svoj obicni smrtnicki zivot. Posle 20 godina ovaj na zemlji ce imati 40 godina? a ovaj sto je bio u satlu ce biti koliko star? Isto tako ima i onaj problem kada ptica leti nekom normalnom brzinom pod uslovima dnevne svetlosti i ostavlja senku iza sebe. Ta senka ce se brze kretati na uzivisenjima a sporije na ravnici. Sta bi bilo kada bi se ptica kretala brzinom svetlosti, da li bi se senka kretala brzinom vecom od brzine svetlosti i sta bi onda bilo? itd. itd. Ima tu dosta problema o kojima mozes razglabati do sudnjega dana, ali preporucujem ti da se prvo dobro upoznas sa principima kvantne mehanike, koja je takoreci srusila "zgradu fizike" pa tek onda pocnes da se bavis ovim problemima.
Koliko znam, Bor se samo bavio teorijom jezgra atoma, koja se na kraju pokazala kao neprecizna ali prihvatljiva za analiziranje jezgara.
A o Stivenu Hokingu, e to je tek prica. Samo sto nemam dovoljno njegove literature. Ako neko ima neki zanimljiv link, neka ga prosledi.