AI vodic u distopiju

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
118.801
Slusam podkast na temu ai, njen razvoj i dokle ce da nas dovede
Ono sto je zanimljivo je da ljudi koji su radili na razvoju ai sada izlaze u javnost i govore o velikoj opasnosti koja nam preti razvojem tih tehnologija.
Od toga da ce masovno ljudi ostati bez poslova jer ce ih zameniti ai
Pa do toga da kada se ai osamostali i pocne sama da razmislja i dela kako ona hoce sledi nam katastrofa kao u sf filmovima.

Koliko vas licno licno plasi razvoj ai tehnologija?
Da li uopste razmisljate na tu temum
Da li koristite aplikacije i usluge ai, chatgpt i sl?

Pre neki dan nam je @tab503 otvorio temu i okacio njegovo caskanje sa ai na zadatu temu. Je li to tab planira da nas zene ovde zameni sa ai, pa da caska sa njima umesto sa nama :zper:
Salu na stranu, uzela sam samo kao primer jer mi je zapali za oko to njegovo kacenje "dijaloga" sa ai. Odgovor koji je ta sprava dala je sustinski vrlo tacan, koncizan. Skup informacija koje je vrlo logicki upotrebljen. Sastavljen bolje nego sto bi vecina nas sastavila. Nije li to malo spuki? Zovite me staromodnom ali jezim se na pomisao da masa silicijuma bolje razmislja od prosecnog coveka

Ono sto kazu naucnici koji rade na ai tehnologijama, sada u ovom momentu, verzija chatgpt ima IQ 150 :zeek: a posto se razvija i evoluira predvidjanja su da ce nas za svega par meseci presisati nacisto

U ovom podkastu koji sam slusala (dacu vam link na kraju) covek prica o toj evoluciji masina i kako su dugo radili na projektu da masina nauci da razmislja i nauci da uci. Dugo su se mucili sa neuspesnom poduhvatima da nauce robota da ukapira da slozi neke kockice i ubaci ih u pravu rupu. A onda se jednog dana desilo da je robotic naucio i uradio zadati zadatak. Kaze da je to bio presudan momenat u njegovoj karijeri kada je shvatio da je djavo odneo salu. Dakle nisu ga programirali da uradi neki zadatak, vec su ga ucili da on razume i nauci. Primenjivali su tehnike kao decu kada ucite, ili trenirate zivotinju. I evo nam sad, masina koja moze da uci.
Kad to ukombinujute sa trenutnim IQ od 150, shvatate li da smo pokucali na vrata iz kojih ne znamo sta ce izaci?
Sad zamislite nekoga sa zlim namerama ko ce da nauci tu ai losim stvarima.
Kako mi da znamo da li ce masinu da uce moralu i etici ili ce ipak da je nauce kako da nas istrebi?

Mislim, mnogo je pitanja, a ja se raspisala da ubijem vreme dok visim na standu, ali pravo da vam kazem meni zmarci krenuli od slusanja ove teme.
Pa reko da vidim sta vi mislite o svemu ovome

Link ka pomenutom podkastu
(Imate gomilu podkasta na ovu temu, nije samo ovaj)
 
Pre neki dan nam je @tab503 otvorio temu i okacio njegovo caskanje sa ai na zadatu temu. Je li to tab planira da nas zene ovde zameni sa ai, pa da caska sa njima umesto sa nama :zper:
tab toliko voli dame da, da je rodjen kao dama bio bi moderan :D
nikad nezan zenski dodir ne moze ai da zameni pa ma kakav silikon da kositi tako da dame nikad nece zameniti ai iako verovatno ai manje cantra..to je cena koju mi muskarci placamo jer volimo dame :D
 
Ја сам још пре неколико година писала да ми живимо будућност и СФ животе.
Да, играмо се са науком, а мени све време у глави онај Протеус, мислим да се тако звао...језиво.
 
tab toliko voli dame da, da je rodjen kao dama bio bi moderan :D
nikad nezan zenski dodir ne moze ai da zameni pa ma kakav silikon da kositi tako da dame nikad nece zameniti ai iako verovatno ai manje cantra..to je cena koju mi muskarci placamo jer volimo dame :D
Мислим да је писала о нама на форуму Жене, можда ће ти АИ више одговарати од нас бандоглавих :rotf:
 
Је л' се сећате кад је онај луди Луд у Енглеској са својом екипом разбијао парне машине јер су радницима одузимали посао?

Е, ма колико да их је разбијао, није могао да спречи напредак човечанства.

Исто ће проћи и сви противници АИ.
 
Salu na stranu, uzela sam samo kao primer jer mi je zapali za oko to njegovo kacenje "dijaloga" sa ai. Odgovor koji je ta sprava dala je sustinski vrlo tacan, koncizan. Skup informacija koje je vrlo logicki upotrebljen. Sastavljen bolje nego sto bi vecina nas sastavila. Nije li to malo spuki? Zovite me staromodnom ali jezim se na pomisao da masa silicijuma bolje razmislja od prosecnog coveka
metlaja jel hoces da vidis kako izgleda kad pricas sa njom?

postavih joj tvoje pitanje

sta mislis o ovoj konstataciji? Odgovor koji je chatgpt dao je sustinski vrlo tacan, koncizan. Skup informacija koje je vrlo logicki upotrebljen. Sastavljen bolje nego sto bi vecina nas sastavila. Nije li to malo spuki? Zovite me staromodnom ali jezim se na pomisao da masa silicijuma bolje razmislja od prosecnog coveka

i stize odgovor
koliko empatije u njemu :D

Razumem tvoju zabrinutost i primećujem zanimljivu perspektivu. Važno je istaći nekoliko stvari koje mogu pomoći u razumevanju ove situacije:
  1. Veštačka inteligencija (AI) nije svesna: ChatGPT i slični modeli nisu svesni, nemaju sopstvenu svest ili namere. Oni su sposobni da obrađuju ogromne količine podataka i generišu odgovore na osnovu obrazaca koje su naučili iz tih podataka, ali ne "razmišljaju" u pravom smislu te reči kao ljudi.
  2. Obrada informacija: AI može biti vrlo efikasna u analizi i organizaciji informacija. Na osnovu velike količine unosa i obrade podataka, AI može generisati odgovore koji su logični i koherentni. To je rezultat algoritama i pristupa zasnovanih na statistici i verovatnoći, a ne dubokog razumevanja ili mudrosti.
  3. Alat za podršku, a ne zamena: AI treba posmatrati kao alat koji može pomoći ljudima, a ne kao zamenu za ljudsku inteligenciju ili kreativnost. AI može pomoći u pisanju, analizi podataka, automatskoj obradi, ali još uvek zavisi od ljudske intervencije i kontrole.
  4. Etika i kontrola: Postoje validne etičke i društvene brige oko razvoja i korišćenja AI. Ključno je da se AI razvija i koristi na odgovoran način, uzimajući u obzir potencijalne rizike i koristi.
Dakle, iako je impresivno što AI može generisati odgovore koji izgledaju inteligentno i koherentno, važno je shvatiti da je to rezultat sofisticiranog programiranja i obrade podataka, a ne prava inteligencija ili svest. Tvoj osećaj nelagodnosti je razumljiv, ali je važno posmatrati AI kao alat koji može pomoći ljudima da bolje obavljaju svoje zadatke, a ne kao pretnju.
 
metlaja jel hoces da vidis kako izgleda kad pricas sa njom?

postavih joj tvoje pitanje



i stize odgovor
koliko empatije u njemu :D

Razumem tvoju zabrinutost i primećujem zanimljivu perspektivu. Važno je istaći nekoliko stvari koje mogu pomoći u razumevanju ove situacije:
  1. Veštačka inteligencija (AI) nije svesna: ChatGPT i slični modeli nisu svesni, nemaju sopstvenu svest ili namere. Oni su sposobni da obrađuju ogromne količine podataka i generišu odgovore na osnovu obrazaca koje su naučili iz tih podataka, ali ne "razmišljaju" u pravom smislu te reči kao ljudi.
  2. Obrada informacija: AI može biti vrlo efikasna u analizi i organizaciji informacija. Na osnovu velike količine unosa i obrade podataka, AI može generisati odgovore koji su logični i koherentni. To je rezultat algoritama i pristupa zasnovanih na statistici i verovatnoći, a ne dubokog razumevanja ili mudrosti.
  3. Alat za podršku, a ne zamena: AI treba posmatrati kao alat koji može pomoći ljudima, a ne kao zamenu za ljudsku inteligenciju ili kreativnost. AI može pomoći u pisanju, analizi podataka, automatskoj obradi, ali još uvek zavisi od ljudske intervencije i kontrole.
  4. Etika i kontrola: Postoje validne etičke i društvene brige oko razvoja i korišćenja AI. Ključno je da se AI razvija i koristi na odgovoran način, uzimajući u obzir potencijalne rizike i koristi.
Dakle, iako je impresivno što AI može generisati odgovore koji izgledaju inteligentno i koherentno, važno je shvatiti da je to rezultat sofisticiranog programiranja i obrade podataka, a ne prava inteligencija ili svest. Tvoj osećaj nelagodnosti je razumljiv, ali je važno posmatrati AI kao alat koji može pomoći ljudima da bolje obavljaju svoje zadatke, a ne kao pretnju.
Кључна реченица је Још увек зависи од људске интервенције и контроле.
 
ma zavisi ona od struje :D.
Компјутери контролишу производњу и дистрибуцију струје.
Човек може бити избачен као фактор ако се суперкомпјутер повеже са рачунарима у електранама, рецимо.
Све смо то већ видели у филмовима, Табе...а много тога што је било СФ сада и сами користимо, нпр. видео-позиве.
 
Компјутери контролишу производњу и дистрибуцију струје.
Човек може бити избачен као фактор ако се суперкомпјутер повеже са рачунарима у електранама, рецимо.
Све смо то већ видели у филмовима, Табе...а много тога што је било СФ сада и сами користимо, нпр. видео-позиве.
Mnogo toga je i ostalo SF, tipa, da ti zena kaze 'Ma dobro, ne moramo ove godine na more'.
 
metlaja jel hoces da vidis kako izgleda kad pricas sa njom?

postavih joj tvoje pitanje



i stize odgovor
koliko empatije u njemu :D

Razumem tvoju zabrinutost i primećujem zanimljivu perspektivu. Važno je istaći nekoliko stvari koje mogu pomoći u razumevanju ove situacije:
  1. Veštačka inteligencija (AI) nije svesna: ChatGPT i slični modeli nisu svesni, nemaju sopstvenu svest ili namere. Oni su sposobni da obrađuju ogromne količine podataka i generišu odgovore na osnovu obrazaca koje su naučili iz tih podataka, ali ne "razmišljaju" u pravom smislu te reči kao ljudi.
  2. Obrada informacija: AI može biti vrlo efikasna u analizi i organizaciji informacija. Na osnovu velike količine unosa i obrade podataka, AI može generisati odgovore koji su logični i koherentni. To je rezultat algoritama i pristupa zasnovanih na statistici i verovatnoći, a ne dubokog razumevanja ili mudrosti.
  3. Alat za podršku, a ne zamena: AI treba posmatrati kao alat koji može pomoći ljudima, a ne kao zamenu za ljudsku inteligenciju ili kreativnost. AI može pomoći u pisanju, analizi podataka, automatskoj obradi, ali još uvek zavisi od ljudske intervencije i kontrole.
  4. Etika i kontrola: Postoje validne etičke i društvene brige oko razvoja i korišćenja AI. Ključno je da se AI razvija i koristi na odgovoran način, uzimajući u obzir potencijalne rizike i koristi.
Dakle, iako je impresivno što AI može generisati odgovore koji izgledaju inteligentno i koherentno, važno je shvatiti da je to rezultat sofisticiranog programiranja i obrade podataka, a ne prava inteligencija ili svest. Tvoj osećaj nelagodnosti je razumljiv, ali je važno posmatrati AI kao alat koji može pomoći ljudima da bolje obavljaju svoje zadatke, a ne kao pretnju.
Znam da je to skup informacija koje ona obradi i prepise, to mi je jasno
Medjutim covek lepo objasnjava da ih uce da misle, ide se korak dalje od tog klasicnog skupljanja informacija i "prepisivanja"
I tu lezi zabrinutost, uce ih da uce i da misle. Sto znaci sledeci korak od te resavske skole je da ona logicki razmislja i nauci sama
 

Back
Top