Advokati vs. javni beležnici

Sigurno ima podmićivanja, ali ne može to sitna buranija kao vi i ja. To samo za ozbiljan novac.
Naravno da nije boranija, nego lokalni vladari preko lokalnog predsednika suda, ali za nas boraniju su zaduzene sekretarice i njihov uticaj na sudiju....znaju one da lazu i foliraju da bi sudija doneo presudu....jos ako je u vezi sa nekim advokatom?
Lepo si napisala da sudija ne odgovara sto ne postuje zakon i stranke....
 
Naravno da nije boranija, nego lokalni vladari preko lokalnog predsednika suda, ali za nas boraniju su zaduzene sekretarice i njihov uticaj na sudiju....znaju one da lazu i foliraju da bi sudija doneo presudu....jos ako je u vezi sa nekim advokatom?
Lepo si napisala da sudija ne odgovara sto ne postuje zakon i stranke....
Kakve sekretarice, sigurno mislite zapisničarke. Sudije osnovnog suda se trude da im viši sud ne ukida odluku. Nije baš tako kako vi mislite. Ali ali sudija postupa po slobodnom sudijskom uverenju i mnogo stvari može da se progura tu. 90% je pošteno i sudi po Zakonu.
 
U pravu ste. Toliko ima finesa da često ni advokat nema iskustva.
I tačno je da sudije ne predlažu izvođenje dokaza po službenoj dužnosti već sam moraš da se spremiš i na pripremnom ročištu izdeklamuješ šta imaš.
Veruj mi da nista ne znaci ni da joj serviras nalaze vestaka, ni da stranke priznaju, sudije sude kako im se naredi.....a neke ni to ne umeju, nego im sekretarice kazu sta da rade...
 
Kakve sekretarice, sigurno mislite zapisničarke. Sudije osnovnog suda se trude da im viši sud ne ukida odluku. Nije baš tako kako vi mislite. Ali ali sudija postupa po slobodnom sudijskom uverenju i mnogo stvari može da se progura tu. 90% je pošteno i sudi po Zakonu.
Recimo da imam jednu presudu i to je bila zadnja koju sam trazio od suda dok ih ne izbace ili pohapse, gde se sudija osnovnog suda svadja sa drugostepenim sudom i donosi istu oborenu presudu....jaca je ona od suda i zakona....
 
Volela bih da vidim takav predmet. Ja ga u svojoj praksi ne videh. Radim parnicu, imam preko 100 pravnosnaznih presuda. Usvajajucih. A 5 odbijajućih. Za svih 5 sam stranke upozorila na rizik. Tako da mene zaista niko nije oštetio. Sad možda kolege koje rade 20-30 godina imaju mnooogo više iskustva i prakse.
 
Kad nađem vremena pisaću o svojoj golgoti koju su moji roditelji prošli sa jednom agencijom za promet nepokretnosti. Otvorila sam i temu o tome.
Jedva je agent krivično osuđen, jedva trećinu izvukosmo. Uskoro treba ostatak, sve na mišiće.
Ne smem ime agencije da objavim pa ću to preskočiti.
 
Hajde kazite o čemu se radi.
Trazio sam da me vrate na radno mesto sa koga su me nezakonito premestili, ako se rukovodstvo sluzi laznim sredstvima za koje imam pisani dokaz predmet ne zastareva, medjutim za sudiju je predmet zastareo, na sta joj drugosteopeni sud ukazuje direktno, ali ona to ne uvazava i na prevaru mi u sudu urucuje prvostepenu presudu i resenje po zalbi u istom kovertu....tako da ja ne znam da sam primio i novo resenje jer je izreka istovetna i zakasnim za novu zalbu dva dana, cekajuci da ona donese resenje ( koje sam primio) naravno, ona to ne uvazi i ne dozvoljava povracaj u predjasnje stanje....

Pri tome ceo postupak odugovlaci jer nije dosao advokat tuzenog sa opravdanjem da advokati strajkuju....i pametnica prizna da je pogresila, ali zato donese nezakonito resenje...
 
Kad nađem vremena pisaću o svojoj golgoti koju su moji roditelji prošli sa jednom agencijom za promet nepokretnosti. Otvorila sam i temu o tome.
Jedva je agent krivično osuđen, jedva trećinu izvukosmo. Uskoro treba ostatak, sve na mišiće.
Ne smem ime agencije da objavim pa ću to preskočiti.
Kada bih ja pisao o sudovima koje sam obilazio zbog kriminalaca i kako sudije ne postuju zakon i kako advokati kradu spise i kako se donose presude i koliko putuje predmet od jednog suda do drugog...trajalo bi to....
 
Имаш страшне заблуде о правосудном систему у САД.Те дивне узвишене судије,препоштени адвокати и неустрашиви форензичари постоје само у филмовима и серијама.
У пракси, амерички правосудни систем није тако савршен, преко 50% насилничког криминалитета се не процесуира, постоје неосноване осуде на смртну казну и дугогодишње робије, због процесних пропуста.

Ta justicija u Americi, ali i Engleskoj funkcionise besprekorno vec vekovima. Nikada, ali nikada se nije dogodilo
da je izasao neki skandal na videlo u kome je sudija glavni lik korupcije.
Advokati su naravno druga prica, svuda, ali to nema nikakvog uticaja na sudije i sudstvo.

Americki sistem nikako ne moze da se poredi sa bilo kojim evropskim jer se tamo javni tuzioci biraju,
u Evropi ne, nego se postavljaju.U Srbiji ljudi i ne znaju da postoji Ustavni sud ( ako uopste i postoji),
a u uredjenim drzavama taj je Ustavni sud Alfa i Omega.
I ne, mi u Srbiji nemamo ni anglosaksonsko pravo ni anglosaksonski sistem.
To bi trebalo da znas jer vidim da se kao razumes u Pravo.
 
Nikada, ali nikada se nije dogodilo
da je izasao neki skandal na videlo u kome je sudija glavni lik korupcije.
Постоје знаменити случајеви корупције у америчком правосуђу.Најзнаменитији је случај 2 судије из Пенсилваније, које су хиљаде малолетника неосновано стрпале у приватне васпитно-поправне установе а добијали су део профита од власника тих установа.Имао је и један судија из Тексаса који је умешан у неке сумњиве спорове са осигурањима вредности око милијарду долара, као и бројни други случајеви.

50% Американаца мисли да им је правосуђе корумпирано, процењује се да сваке године има 2 и по милиона подмићивања у америчком судству.

Дакле, једно су ушећерене причице из филмова и серија, а реалност је нешто сасвим друго.

Америчко правосуђе има врло сличне проблеме као и српско, гомилање нерешених предмета(у једном моменту је било 100 милиона нерешених предмета пред свим америчким судовима),неразумно дуготрајни поступци , извршавање смртне казна за злочине почињене пре 20 или 30 година, па чак и доказане случајеве осуде на смрт невиних лица.

Advokati su naravno druga prica, svuda, ali to nema nikakvog uticaja na sudije i sudstvo.
У САД судије и тужиоци се бирају из редова адвоката, и ту постоје разне шеме међусобног утицаја и сукоба интереса између судства и адвокатуре.
Americki sistem nikako ne moze da se poredi sa bilo kojim evropskim jer se tamo javni tuzioci biraju,
u Evropi ne, nego se postavljaju.

У неким државама судије и тужиоци се бирају на изборима(на листама Републиканске и Демократске странке), негде их поставља гувернер а негде парламент.Има 50 држава и свака има аутономан судски систем.

Пошто се судије и тужиоци бирају из редова адвоката, за судску каријеру се углавном опредељују лоши и осредњи адвокати, јер није баш профитабилно напустити на неколико година изузетно лукративан адвокатски посао.

Мандат судије и тужиоца у САД је временски ограничен и најбитније је да се у току тог мандата одради неки послић за велике адвокатске фирме, моћне корпорације да би се добило неко добро намештење после истека мандата.



I ne, mi u Srbiji nemamo ni anglosaksonsko pravo ni anglosaksonski sistem.
To bi trebalo da znas jer vidim da se kao razumes u Pravo.
Ми немамо англосаксонски систем, већ смо део континенталног правног система као и целокупна Европа (сем УК).У средњем веку ми смо извршили рецепцију римског(византијског) права а почев од 19 века ми смо се определили за германску подграну континенталног система, тако смо устројили судове и законодавство и сада је то наша правна традиција.

То што неко има англосаксонски систем није само по себи предност.Ми једноставно не припадамо том правном систему и сада не можемо све то да мењамо зато што се неком свидео приказ америчких судија и адвоката у филмовима и серијама.

У принципу, увођење англосаксонског система ван његовог матичног подручја (УК,САД, Аустралија и Канада) се врло лоше показало.
 
Постоје знаменити случајеви корупције у америчком правосуђу.Најзнаменитији је случај 2 судије из Пенсилваније, које су хиљаде малолетника неосновано стрпале у приватне васпитно-поправне установе а добијали су део профита од власника тих установа.Имао је и један судија из Тексаса који је умешан у неке сумњиве спорове са осигурањима вредности око милијарду долара, као и бројни други случајеви.

50% Американаца мисли да им је правосуђе корумпирано, процењује се да сваке године има 2 и по милиона подмићивања у америчком судству.

Дакле, једно су ушећерене причице из филмова и серија, а реалност је нешто сасвим друго.

Америчко правосуђе има врло сличне проблеме као и српско, гомилање нерешених предмета(у једном моменту је било 100 милиона нерешених предмета пред свим америчким судовима),неразумно дуготрајни поступци , извршавање смртне казна за злочине почињене пре 20 или 30 година, па чак и доказане случајеве осуде на смрт невиних лица.


У САД судије и тужиоци се бирају из редова адвоката, и ту постоје разне шеме међусобног утицаја и сукоба интереса између судства и адвокатуре.


У неким државама судије и тужиоци се бирају на изборима(на листама Републиканске и Демократске странке), негде их поставља гувернер а негде парламент.Има 50 држава и свака има аутономан судски систем.

Пошто се судије и тужиоци бирају из редова адвоката, за судску каријеру се углавном опредељују лоши и осредњи адвокати, јер није баш профитабилно напустити на неколико година изузетно лукративан адвокатски посао.

Мандат судије и тужиоца у САД је временски ограничен и најбитније је да се у току тог мандата одради неки послић за велике адвокатске фирме, моћне корпорације да би се добило неко добро намештење после истека мандата.




Ми немамо англосаксонски систем, већ смо део континенталног правног система као и целокупна Европа (сем УК).У средњем веку ми смо извршили рецепцију римског(византијског) права а почев од 19 века ми смо се определили за германску подграну континенталног система, тако смо устројили судове и законодавство и сада је то наша правна традиција.

То што неко има англосаксонски систем није само по себи предност.Ми једноставно не припадамо том правном систему и сада не можемо све то да мењамо зато што се неком свидео приказ америчких судија и адвоката у филмовима и серијама.

У принципу, увођење англосаксонског система ван његовог матичног подручја (УК,САД, Аустралија и Канада) се врло лоше показало.

Advokati po Evropi ( konkretno Nemacka) i u USA jedva sastavljaju kraj s krajem, rade uvece i kao taksisiri.
Jako malo advokata ima sansu da radi u nekim velikim kancelarijama za recimo privredno pravo gde su im klijenti
neke vazne korporacije. Advokata ima ko pleve svuda, recimo u Frankfurtu je na dvesta stanovnika 1 advokat
tako da taj moze da zastupa samo svoju porodicu i prijatelje, druge klijente nema.

Ja nigde nisam zagovarala anglosaksonsko pravo jer ga ne razumem, totalno mi je cudno, a i znam da mi
imamo to germansko prepisano skoro od reci do reci.
 
Advokati po Evropi ( konkretno Nemacka) i u USA jedva sastavljaju kraj s krajem, rade uvece i kao taksisiri.
Jako malo advokata ima sansu da radi u nekim velikim kancelarijama za recimo privredno pravo gde su im klijenti
neke vazne korporacije. Advokata ima ko pleve svuda, recimo u Frankfurtu je na dvesta stanovnika 1 advokat
tako da taj moze da zastupa samo svoju porodicu i prijatelje, druge klijente nema.

Ja nigde nisam zagovarala anglosaksonsko pravo jer ga ne razumem, totalno mi je cudno, a i znam da mi
imamo to germansko prepisano skoro od reci do reci.

У Америци има око 1.3 милиона адвоката, и то је око 0.4 % укупне популације.То је 1 адвокат на 250 становника на нивоу целих САД, а не на нивоу једног једног града као што је Фракфурт.Код нас 1 адвокат долази на око 1000 становника.
 
Ima dosta advokata i kod nas. Meni bi bila smrt da radim za neku korporaciju. Jednostavno, ovaj posao dozivljavam kao zanat, radim kad meni odgovara. Nekad i u ponoć odem u kancelariju. Mada su svetske tendencije da se grupišu advokati u velike korporativne kancelarije
 

Back
Top